تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از دکه روزنامه فروشی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

یکی از مهمترین حقوق شهروندی و قانونی افراد، شکایت و طرح دعوا می باشد. برای طرح شکایت و اقامه دعوا در قانون ایران هیچ گونه منعی وجود ندارد. اگر بنا به دلایل مختلف حقوق شما تضییع شود قادر به انجام اقدامات لازم در این زمینه خواهید بود. امکان تخلف از سوی تمام گروه های شغلی وجود دارد، دکه روزنامه فروشی نیز ممکن است اقدامات غیر قانونی انجام دهد. تنها در صورت وجود مدارک و مستندات کافی می توان شکایت از دکه روزنامه فروشی را مطرح نمود. بدون ارائه ادله قانونی طرح شکایت معنا و مفهوم خاص ندارد و مراجع صالح به شکایت شما ترتیب اثر نمی دهند. در صورت مواجهه با تخلف از سوی دکه های روزنامه فروشی می توان شکایت خود علیه آن ها را مطرح نمود.

نحوه شکایت از دکه روزنامه فروشی

با طرح شکایت از دکه روزنامه فروشی از بروز تخلفات دیگر مشاغل و سازمان ها می توان پیشگیری کرد. همواره توصیه می شود در صورت مواجهه با تخلف از سوی سازمان ها و ارگان های مختلف حتما شکایات خود را مطرح نمایید تا زمینه بروز تخلف در جامعه کاهش یابد. هنگام مراجعه به دکه روزنامه فروشی برای خرید روزنامه اگر با تخلف گران فروشی مواجه شدید باید در کوتاه ترین زمان ممکن موضوع را با مراجع صالح در میان بگذارید.

نحوه شکایت از دکه روزنامه فروشی

گزارش تخلف گران فروشی از سوی مراجع صالح همچون تعزیرات باعث می شود برای فروشندگان مجازات سنگین اعمال شود. امکان توقیف کسب و کار مربوطه نیز در این شرایط وجود دارد. شاکی می تواند با ارائه مستندات کافی به مراجع صالح شکایت از دکه روزنامه فروشی را مطرح نماید. اشخاص خاطی در نهایت با بررسی های صورت گرفته، جریمه می شوند. از جمله تخلفات غیر قانونی دکه های روزنامه فروشی می توان به فروش روزنامه های قدیمی به جای روزنامه جدید اشاره کرد.  در صورت توهین کردن فروشنده روزنامه یا انجام رفتارهای خلاف حقوق شهروندی امکان طرح شکایت علیه ایشان وجود دارد. گاهی اوقات وقوع جرم از طرف دکه روزنامه فروشی را می توان بدون اعلام شکایت از سوی شاکی و از جانب مراجع قضایی به صورت مستقیم مورد بررسی قرار داد.

مراجع صالح شکایت از دکه روزنامه فروشی

در صورت تمایل به طرح شکایت از دکه روزنامه فروشی، قبل از هر اقدامی باید دانست که شکایت خود را در کدام مرجع می توانید مطرح نمایید. برای هر صنف مجموعه ای از مراجع صالح وجود دارند که به تخلفات صنف مربوطه رسیدگی می کنند. برای صنف روزنامه فروشی نیز مراجع معین وجود دارند. آشنایی با مراجع صالح رسیدگی به شکایت از دکه روزنامه فروشی به این دلیل مهم است که شاکی می داند شکایت خود را باید در کدام سازمان یا ارگان مطرح نماید. شما می توانید شکایت از دکه روزنامه فروشی را در مراجع صالح زیر مطرح نمایید:

1. اتحادیه صنف روزنامه فروشان

در صورت عدم رضایت از عملکرد صنف روزنامه فروشی قادر به ثبت شکایت خود در اتحادیه صنف روزنامه فروشان هستید. پس از ثبت شکایت، مراکز صالح اقدامات لازم را برای رسیدگی به شکایت مطرح شده در اتحادیه انجام می دهند. شاکی در هر صورت باید به این مرجع به صورت حضوری مراجعه نماید و با رعایت موازین خاص، شکایت خود را در این اتحادیه ثبت نماید. به منظور رسیدگی به تقاضای شاکی هنگام شکایت از این مراکز باید مراحل خاص در اتحادیه انجام گیرند. به طور کلی می توان گفت شکایت از دکه روزنامه فروشی پروسه طولانی دارد که شاکی باید آن را به درستی انجام دهد.

متقاضی با توجه به طولانی بودن روند شکایت باید مدت زمان معین را انتظار بکشد تا اتحادیه روزنامه فروشان تصمیم نهایی را در رابطه با آن ها اتخاذ نماید. پس از صدور رای نهایی توسط این مرجع، دفاتر متخلف جریمه می شوند و امکان توقیف فعالیت کاری تا زمان مشخص وجود دارد. این اتحادیه زمانی قادر به جریمه کردن فروشندگان روزنامه خواهد بود که ادعای مطرح شده علیه آن ها به صورت قانونی اثبات گردد.

2. سازمان تعزیرات

سازمان تعزیرات حکومتی مرجع دیگری است که می توان شکایت از دکه روزنامه فروشی را در آن مطرح کرد. مرجع رسیدگی به شکایت شما از فروشندگان روزنامه تا حدودی به موضوع شکایت وابسته می باشد. گرانفروشی یکی از مهمترین دلایل طرح شکایت علیه این صنف می باشد. بحث گران فروشی در تمام اصناف کاری وجود دارد و به این حوزه محدود نمی شود. اگر هنگام مراجعه به دکه روزنامه فروشی متوجه ارائه روزنامه و دیگر محصولات با قیمت بالاتر از نرخ مصوب شدید، این موضوع را باید بلافاصله از طریق مراجع صالح پیگیری نمایید.

شکایت از دکه روزنامه فروشی در تعزیرات

دکه های روزنامه فروشی از لحاظ قانونی قادر به ارائه خدمات خود با تعرفه بالاتر از نرخ مصوب نیستند. این امر تخلف محسوب می شود و امکان پیگیری و طرح شکایت توسط شهروندان وجود دارد. سازمان تعزیرات حکومتی یکی از مراجعی است که به صورت تخصصی به تخلفات گران فروشی رسیدگی می کند. این سازمان موظف به رسیدگی به تخلفات حوزه گران فروشی اصناف مختلف است و شاکی می تواند شکایت خود را در این مرجع طرح کند. تعزیرات سازمان غیر قضایی است که تحت نظر دولت فعالیت می کند. این سازمان صلاحیت رسیدگی به شکایت گرانفروشی از دکه روزنامه فروشی را دارد. این سازمان ابتدا موظف است تخلفات اعلام شده مردم را رسیدگی کند و نظارت های لازم را انجام دهد. اعلام رای نهایی در رابطه با شکایت از طریق سازمان تعزیرات با تاخیر انجام می گیرد زیرا بررسی های دقیق در این حوزه طول می کشد.

سازمان تعزیرات برای رسیدگی این تخلفات ابتدا تیم تحقیقاتی به محل ارسال می کند تا مراحل شکایت انجام گیرند. پس از تشکیل پرونده، شکایت به سازمان تعزیرات مرجوع می شود. در صورت اثبات تخلف صورت گرفته توسط تعزیرات، شکایت مورد رسیدگی قرار می گیرد و رای نهایی در نهایت اخذ می گردد.

3. سازمان حمایت مصرف کننده

مراجعه به سازمان حمایت از مصرف کننده روش دیگر شکایت از فروشنده روزنامه می باشد. برای طرح شکایت از این طریق باید مراحل خاص را طی کرد. این سازمان با هدف حمایت از مصرف کننده در زمینه تهیه اجناس و محصولات مختلف تشکیل شده است. این سازمان صلاحیت رسیدگی به شکایت مصرف کننده در رابطه با خرید و فروش اجناس مختلف را دارد. شاکی باید به سازمان مراجعه نماید و شکایت خود را ثبت کند. رسیدگی به این شکایات در این سازمان زمان بر است و پروسه مشخصی دارد. این سازمان به منظور پیگیری شکایات مردم از دکه روزنامه فروشی سامانه طراحی کرده است. افراد از این طریق به راحتی می توانند شکایت خود را ثبت نمایند. برای این منظور می توان با بهترین وکیل تهران مشورت کرد.

4. سامانه 124

برای رسیدگی به تخلف گرانفروشی اصناف مختلف، سامانه 124 طراحی شده است. اگر تمایل به طرح شکایت از فروشندگان و مشاغل گرانفروش را دارید بهتر است با این سامانه ارتباط بگیرید. در صورت عدم وجود شرایط ثبت شکایت به صورت حضوری در سازمان تعزیرات، می توانید اعتراضات و شکایات خود را به صورت اینترنتی ثبت کنید. اگر شاکی قادر به حضور به مراجع صالح نباشد، باز هم امکان ثبت شکایت به صورت قانونی برای ایشان وجود دارد. اگر بنا به دلایل مختلف تمایل به شکایت از دکه روزنامه فروشی یا اعلام تخلفات این صنف را داشته باشید، می توانید موضوع موجود را از طریق سامانه مطرح نمایید. تخلفات ثبت شده در سامانه 124 از ابعاد مختلف بررسی می شوند و در کوتاه ترین زمان ممکن به آن ها رسیدگی می شود.

پس از ثبت شکایت در این سامانه، تیم نظارتی ابتدا موضوع شکایت را بررسی کرده و سپس آن را به واحد مربوطه ارسال می کند تا رای نهایی در این زمینه صادر شود. به منظور ثبت شکایت در این سامانه می توان با وکیل آنلاین مشورت کرد و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت کرد.

کلام آخر

در صورت تمایل به ثبت شکایت از دکه روزنامه فروشی ابتدا باید با توجه به مشکل موجود شکایت نامه تنظیم کنید. برای این منظور می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت کرد. در صورت تنظیم شکایت نامه بدون رعایت اصول و مقررات مربوطه، مراجع صالح به شکایت شما رسیدگی نخواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا