تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از بدهکار با رسید بانکی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

آیا تاکنون با این مسئله مواجه شده اید که پولی را به فردی قرض دهید اما دریافت کننده بنا به دلایل مختلف از پرداخت بدهی خودداری نماید؟ در این شرایط به عنوان طلبکار می توانید شکایت از بدهکار با رسید بانکی را مطرح نمایید. این موضوعات را می توان پس از برقراری روابط طلبکاری و بدهکاری از ابعاد حقوقی مورد بررسی قرار داد. برای این منظور می توان با بهترین وکیل حقوقی در تهران مشورت کرد و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمود. زمانی شکایت از بدهکار با رسید بانکی مطرح می گردد که یک نفر به یک یا چندین نفر بدهکار باشد و در مقابل تعهد خود موظف به پرداخت بدهی باشد.

شکایت از بدهکار با رسید بانکی در چه مواقعی مطرح می شود؟

شکایت از بدهکار با رسید بانکی در حقیقت به بحث شکایت از طلب مربوط می باشد. این شکایت را می توان با مدرک یا بدون مدرک مطرح کرد. این شکایت از طریق مراجع قضایی پیگیری می شود و آن را می توان از جنبه های حقوقی و کیفری مورد رسیدگی قرار داد. لازم به ذکر است که اکثر دعاوی مربوط علیه بدهکار بانکی دارای جنبه حقوقی هستند. این شکایات اغلب در دادگاه عمومی حقوقی قابل رسیدگی هستند. در این شرایط می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت کرد. دادخواست مناسب با شکایت از بدهکار را باید در این شرایط تنظیم کرد و تقاضای مطالبه وجه را به دادگاه ارسال کنید.

شرایط طرح شکایت از بدهکار با رسید بانکی

در صورت طرح شکایت از بدهکار با رسید بانکی، دلایل و مدارک قانونی بدهکار طبق قانون موظف به پرداخت بدهی و خسارات مربوطه خواهد بود. موضوع مطالبه خسارت تاخیر تادیه را در رابطه با این شکایت نیز می توان مطرح کرد. در صورت عدم پرداخت بدهی توسط بدهکار در موعد مقرر ضرر و زیان زیادی به طلبکار وارد خواهد شد و شاکی به دلیل عدم پرداخت بدهی قادر به طرح شکایت علیه بدهکار خواهد بود. برای تاخیر در پرداخت بدهی نیز می توان اقدامات لازم را برای مطالبه خسارت انجام داد. رسید پرداخت وجه برای طرح این شکایت به عنوان مدرک قانونی محسوب می شود. طلبکار در این شرایط می تواند ادعای خود مبنی بر ارائه مبلغ به بدهکار را مطرح نماید.

نحوه شکایت از بدهکار با رسید بانکی

برای طرح شکایت از بدهکار با رسید بانکی باید از راه قانونی اقدام کرد. اشخاصی که تسهیلات بانکی دریافت می کنند اگر قادر به پرداخت اقساط آن نباشند به عنوان بدهکار بانکی شناخته می شوند و امکان طرح شکایت علیه آن ها وجود دارد. در نظام بانکی ایران برای ارائه تسهیلات از افراد وثیقه و ضامن درخواست می شود. دیگر متعهدین در صورت بدهکاری دریافت کننده تسهیلات ممکن مورد شکایت قرار گیرند. نحوه طرح این شکایت به این صورت است که طلبکار باید در دادگاه عمومی حقوقی شکایت خود را مطرح نماید.

نحوه طرح شکایت از بدهکار با رسید بانکی

طرح این شکایت مانند دیگر دعاوی حقوقی با ارائه دادخواست انجام خواهد شد. شاکی برای ثبت شکایت خود باید به دادگاه دادخواست و ادله قابل قبول ارائه دهد که نمایانگر بدهکار بودن ایشان می باشد. اگر طرف حساب شکایت از افراد بدهکار بانک باشد، شرایط بدهکار دشوار خواهد شد و امکان طرح شکایت کیفری علیه ایشان وجود خواهد داشت. در این شرایط بهتر است به مشورت با بهترین وکیل کیفری در تهران بپردازید.

مراجع صالح رسیدگی به این شکایت

شکایت از بدهکار با رسید بانکی را می توان از طریق مراجع صالح زیر پیگیری کرد:

مراجع طرح شکایت

1. شورای حل اختلاف

اگر بدهکار نخواهد بدهی خود را پرداخت کند، می توان شکایت از بدهکار با رسید بانکی را علیه ایشان در مراجع قضایی با ارائه ادله کافی مطرح کرد. در این صورت می توان بدهکار را مجبور به پرداخت بدهی خود کرد. برای مطالبه وجوه کمتر از 20 میلیون تومان شورای حل اختلاف به پرونده شما رسیدگی خواهد کرد. مشکل موجود بین بدهکار و طلبکار در این صورت از طریق صلح و سازش رفع خواهد شد. مطالبه وجوه کمتر از این مقدار به طرح شکایت در دادگاه نیاز ندارد و از طریق شورای حل اختلاف می توان مشکل موجود را حل و فصل کرد.

2. دادگاه

شکایت از بدهکار با رسید بانکی و موضوع مطالبه طلب دارای جنبه حقوقی می باشد. بدون شک محاکم حقوقی دارای صلاحیت رسیدگی به این شکایات هستند. چنین پرونده هایی به طور معمول در دادگاه عمومی حقوقی مورد رسیدگی قرار می گیرند و طبق این قانون دادگاه عمومی حقوقی دارای صلاحیت رسیدگی به عنوان دعاوی حقوقی می باشد. در صورت زیاد بودن طلب از 20 میلیون تومان در دادگاه به آن رسیدگی می شود و به شورای حل اختلاف مرجوع نخواهد شد. از این رو برای طرح دعوا علیه بدهکار با رسید بانکی در این شرایط بهتر است با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت کرد.

دادگاه عمومی حقوقی به طور کلی صلاحیت رسیدگی به شکایات مربوط به مطالبه طلب از بدهکاران را دارد. شاکی می توانید شکایت خود در این زمینه را در دادگاه مطرح نماید. در وهله نخست دادخواست مطالبه وجه باید توسط شاکی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت گردد. پرونده پس از ثبت دادخواست برای رسیدگی به دادگاه صالح مرجوع خواهد شد و فرآیند دادرسی با موضوع شکایت از بدهکار با رسید بانکی آغاز خواهد شد.

کلام آخر

مناسب ترین مدرک و دلیل برای طرح شکایت از بدهکار با رسید بانکی، رسید پرداخت وجه می باشد. گاهی اوقات ممکن است برای اثبات ادعای خود مدرک و دلیل نداشته باشید که در این حالت می توان این شکایت را بدون در اختیار داشتن مدارک و دلایل کافی مطرح کرد. راهکارهای مختلف برای طرح این شکایت بدون در اختیار داشتن مدرک و دلیل قانونی وجود دارند. از این رو شاکی بدون داشتن مدرک خاص می تواند برای وصول طلب خود در مراجع قضایی صالح شکایت خود را مطرح کند.

اگر شاکی قصد شکایت از بدهکار را داشته باشد اما برای ارائه داخواست خود دلیل و مدرک موجه نداشته باشد باید به ادله اثبات دعوا در امور حقوقی استناد نماید. از این رو یکی از راه های طرح این شکایت بدون در اختیار داشتن مدرک استفاده از شهادت شهود می باشد. شهادت شهود در پس گرفتن طلب از بدهکار موثر می باشد. اقرار بدهکار از دیگر روش های پیگیری این شکایت بدون وجود ادله کافی می باشد.

2.8/5 - (5 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا