تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

چگونه از بدهکاران شکایت کنیم؟⚖️【 آپدیت 1403 】

یکی از رایج ترین دعاوی در محاکم دادگستری یا شورای حل اختلاف، شکایت از بدهکاران می باشد. زمانی می توان این شکایت را مطرح کرد که وجهی را به دیگری قرض داده باشید و رابطه طلبکار و بدهکار بین طرفین شکل گیرد. اگر با هدف انسان دوستی، خیر خواهی یا دیگر دلایل مبلغی را به فردی قرض دهید و قرار بر این باشد که در آینده مبلغ مذکور توسط بدهکار برگردانده شود، اما این اتفاق نیفتد می توانید این شکایت را مطرح نمایید. در طول روند طرح این شکایت، می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در مشهد مشورت کرد.

مراحل شکایت از بدهکاران

برای کسب نتیجه مطلوب از طرح شکایت از بدهکاران، باید مراحل آن به درستی طی شوند. آشنایی با مراحل و نحوه طرح شکایت از بدهکار، در درجه اول اهمیت قرار دارد.

  • در نخستین مرحله طرح این شکایت باید دادخواست ارائه شود.
  • تکمیل دقیق دادخواست از دیگر مراحل طرح این شکایت می باشد. طلبکار باید در بخش مخصوص خواسته دعوا بدهی خود از بدهکار را عنوان نماید.
  • ارائه اسناد و مدارک دال بر بدهکار بودن بدهکار، از دیگر مراحل طرح این شکایت می باشد.
  • پرداخت هزینه دادرسی پس از تکمیل فرم دادخواست، از مهمترین مراحل طرح شکایت از بدهکاران می باشد. هزینه دادرسی بر اساس مبلغ خواسته مطالبه خواهد شد. اگر هزینه دادرسی بابت شکایت از بدهکار زیر 20 میلیون باشد، هزینه دادرسی معادل 1.75% خواسته است. این مبلغ باید به شورای حل اختلاف پرداخت گردد. اگر مبلغ بدهی بیش از 20 میلیون تومان باشد هزینه دادرسی معادل 3.5% خواسته خواهد بود. این مبلغ باید به دادگاه حقوقی پرداخت شود.
  • پس از ثبت دادخواست با توجه به اشتغال شورای حل اختلاف یا دادگاه، زمان رسیدگی به پرونده مشخص خواهد شد. طلبکار، موظف به مراجعه به شورای حل اختلاف یا دادگاه در وقت مقرر به منظور رسیدگی به دادخواست است.
  • شرکت در جلسه رسیدگی، از مهمترین مراحل طرح این شکایت است. در این مرحله طلبکار و بدهکار، باید به عنوان خوانده و خواهان دعوا حضور یابند و دلایل خود را ارائه دهند.
  • صدور رای، از مراحل آخر طرح این شکایت می باشد. دادگاه یا شورای حل اختلاف با توجه به اسناد و مدارک موجود، رای نهایی را صادر می کنند. رای صادره به خواهان و خوانده اعلام خواهد شد.
  • اجرای حکم، آخرین مرحله طرح شکایت از بدهکاران می باشد. اگر رای به نفع خواهان صادر گردد، ایشان در مرحله اجرای حکم می تواند طلب خود را از بدهکار دریافت نماید.

مراجع صالح رسیدگی به شکایت از بدهکاران

از طریق دفاتر خدمات قضایی و فرم های مخصوص، می توان دادخواست مورد نیاز را تکمیل و ثبت کرد. در صورتی که این شکایت، بخاطر مبلغ کمتر از 20 میلیون تومان مطرح شود شورای حل اختلاف موظف به حل و فصل این موضوع می باشد. اما اگر مبلغ بدهی بیش از 20 میلیون تومان باشد، دادگاه حقوقی مرجع صالح بررسی دادخواست خواهد بود. برای پیگیری روند این پرونده، می توان با بهترین وکیل حقوقی در مشهد مشورت کرد.

نحوه شکایت از بدهکاران

روش های طرح شکایت از بدهکار

به منظور طرح شکایت از بدهکاران، قبل از هر اقدامی باید دلایل اثبات ادعای خود را جمع آوری نمایید؛ سپس می توان برای تقدیم دادخواست و اقامه دعوا، اقدامات لازم را انجام داد. در صورت عدم وجود دلایل ثابت کننده بدهی بدهکار، شکایت از بدهکاران ممکن است به نتایج مطلوب ختم نگردد. با طرح این شکایت، زمان و هزینه هنگفتی به طلبکار تحمیل می شود.

در صورتی که مبلغی را به فردی قرض دهید و از ایشان بخواهید تا در آینده مبلغ مذکور را به شما برگرداند یا جنسی را از دیگری به نسیه برده باشید و رابطه طلبکار و بدهکار شکل گیرد، اما بدهکار از پرداخت بدهی خود سرباز زند می توان شکایت از بدهکاران را علیه ایشان مطرح کرد. وجود طلب، از اهمیت ویژه ای در این زمینه برخوردار است. طلب رابطه بین طلبکار و بدهکار را ایجاد می کند. اگر بدهکار در زمان مشخص، بدهی و طلب خود را پرداخت نکند طلبکار می تواند با طرح این شکایت حق خود را مطالبه کند.

1. طرح شکایت بدون مدرک

یکی از مشکلاتی که طلبکاران بسیار زیادی با آن مواجه هستند، شکایت از بدهکار بدون مدرک می باشد. برخی از افراد هنگام قرض دادن وجه به دیگری یا فروش کالا به افراد بدون دریافت وجه آن، مرتکب اشتباه می شوند و از بدهکار مدرکی مبنی بر بدهکار بودن ایشان دریافت نمی کنند. از این رو، هنگام طرح شکایت از بدهکاران احتمال اثبات ادعای شان بسیار کم است. این شکایت به طور معمول در دادگاه رد می شود، زیرا هر ادعایی باید مدارک لازم برای اثبات بدهکار بودن خوانده را داشته باشد. در صورت عدم ارائه مدارک مورد نیاز، قاضی محکمه برای صدور رای نسبت به این موضوع ندارد.

از آنجا که شکایت از بدهکاران بدون مدرک بهتر است باید قبل از طرح شکایت، دلایلی را برای اثبات ادعای خود جمع آوری نمایید. پس از جمع آوری دلایل، می توان شکایت از بدهکار را در محکمه ارائه داد. از مهمترین مدارک نمایانگر اثبات بدهکار بودن فرد این است که بدهکار اقرار کند. در صورت شهادت دو شاهد عاقل، بالغ و رشید نیز می توان این ادعا را اثبات کرد. در صورت وجود سند عادی یا رسمی بیانگر وجود طلب یا مدارک دیگر که بدهکار بودن فرد را اثبات می کند و در دادگاه قابلیت استناد داشته باشد، می توان این شکایت را مطرح کرد.

2. طرح شکایت با رسید بانکی

یکی از روش های رایج طرح شکایت از بدهکاران، ارائه رسید بانکی می باشد. رسید بانکی، به عنوان ادله اثبات دعوا مورد استفاده قرار می گیرد. بدهکار بودن فرد را می توان با استفاده از رسید بانکی ثابت کرد. در این موارد نیز باید ثابت کنید که رسید بانکی بابت چه طلبی استفاده شده است. اگر بدهکار سند مبتنی بر تسویه بدهی را ارائه دهد، این شکایت به نتایج مطلوب ختم نمی شود.

شکایت از بدهکار با رسید بانکی

کلام آخر

شکایت از بدهکاران، حجم زیادی از پرونده های حقوقی در دادگاه را به خود اختصاص داده است. گاهی اوقات افراد بدون دلیل کافی این کار را انجام می دهند که این امر باعث می شود، این شکایت به نتایج قابل قبولی دست نیابد. به منظور طی کردن روند شکایت با سرعت بالاتر و دستیابی به نتایج مطلوب، همواره توصیه می شود با بهترین وکیل مشهد مشورت کنید.

3.5/5 - (4 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا