تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از فروشگاه اینترنتی و آنلاین چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

ورود اینترنت به زندگی افراد تغییرات قابل توجهی ایجاد کرده است. امکان فروش اینترنتی از مهمترین تغییراتی است که با شیوع بیماری کرونا در سراسر جهان رواج یافته است. لازم به ذکر است که خرید از فروشگاه های اینترنتی مشکلات خاص خود را دارد. در حال حاضر فروشگاه های اینترنتی حجم قابل توجهی از مبادلات تجاری را به خود اختصاص داده اند و در اقتصاد کشور و زندگی روزمره اکثر افراد جایگاه مهمی پیدا کرده است. اختلال در عملکرد این فروشگاه ها در زندگی روزمره شهروندان و نظم عمومی جامعه اختلال ایجاد کرده است از این رو روش های طرح شکایت از فروشگاه اینترنتی و آنلاین در برخی از اقسام از فروشگاه های موجود در جهان واقعی متفاوت است.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل کیفری در تهران کلیک کنید

مدارک مورد نیاز برای طرح شکایت از فروشگاه اینترنتی و آنلاین

برای طرح شکایت از فروشگاه اینترنتی و آنلاین باید مدارک اثبات کننده خرید خود از فروشگاه مورد نظر را ارائه دهید. در مرحله بعد باید مدارکی ارائه شوند که نمایانگر تخلف فروشگاه، خلف وعده یا نقض حقوق مشتری باشند. به منظور طرح این شکایت بهتر است مدارک زیر به پرونده شما ضمیمه شوند.

  • ارائه اسکرین شات از سبد خرید موفق و یا فاکتور خرید
  • اسکرین شات از پرداخت موفق، کد رهگیری تراکنش یا عکس قبض کارت به کارت
  • اسکرین شات از صفحه کالا یا خدمات فروشگاه

مدارک شکایت از فروشگاه اینترنتی و آنلاین

این مدارک برای طرح شکایت از فروشگاه اینترنتی و آنلاین لازم و ضروری هستند و با داشتن آن ها می توان برای طرح این شکایت اقدام کرد. به طور معمول فاکتور خرید را می توان از طریق حساب کاربری در فروشگاه اینترنتی دریافت کرد. گاهی اوقات این فاکتور به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.

نحوه طرح شکایت از فروشگاه اینترنتی و آنلاین

طرح شکایت از فروشگاه اینترنتی و آنلاین به دو صورت امکان پذیر می باشد. امکان طرح این شکایت از طریق اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی و اینماد برای شما وجود دارد. اینماد در حال حاضر به سامانه هوشمند رسیدگی به شکایات انتقال یافته است. به خاطر داشته باشید که زمان رسیدگی به شکایات شما به موضوع شکایت و مدارک تان وابسته می باشد. شما نمی توانید یک سامانه را از دیگری بهتر بدانید با این وجود توصیه می شود شکایت خود را ابتدا در اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی مطرح کنید. برای انتخاب بهترین روش طرح این شکایت می توانید با بهترین وکیل تهران مشورت کنید.

نحوه طرح شکایت از فروشگاه اینترنتی

روش های طرح شکایت

برای گزارش تخلف هنگام خرید آنلاین از فروشگاه های اینترنتی و ثبت شکایات خود می توان از مراجع و نهادهای مختلف کمک گرفت. مراجع انتظامی و قضایی برای کاربران اینترنت این امکان را فراهم نموده اند تا با مراجعه به آن ها بتوانند شکایات خود را ثبت و پیگیری نمایند. رایج ترین روش های طرح این شکایات شامل موارد زیر می باشند:

1. پلیس فتا

در صورتی که فروشگاه اینترنتی و آنلاین مرتکب جرم یا کلاهبرداری اینترنتی شده باشد می توان شکایت از فروشگاه اینترنتی و آنلاین را از طریق پلیس فتا پیگیری کرد. به این منظور توصیه می شود با بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران به مشورت بپردازید. برای ثبت شکایات خود در سامانه پلیس فتا باید به این سامانه با آدرس WWW.cyberpolice.ir مراجعه کرد. برای ثبت شکایت در این سامانه ابتدا باید ثبت نام خود را کامل کنید.

ثبت نام در این سامانه با ورود کد ملی، شماره موبایل و کد امنیتی که سامانه به شما ارائه می دهد امکان پذیر است. در ادامه برای شما یک کد پنج رقمی پیامک خواهد شد که با ورود آن می توان به سامانه داخل شد. پس از این که وارد سایت شدید از منوی بالای صفحه باید روی بخش خدمات الکترونیکی کلیک نمایید و گزینه ثبت گزارش مردمی را انتخاب کنید. در نهایت گزینه گزارش تخلف وب سایت باید انتخاب گردد. صفحه جدید یک فرم به شما نمایش خواهد داد که باید اطلاعات مورد نیاز را در آن وارد کنید و نسبت به تکمیل فرم اقدام نمایید. برای تکمیل این فرم باید اطلاعات زیر به درستی وارد شوند:

  • استان
  • شهر
  • نام
  • آدرس وب سایت که قصد طرح شکایت از آن را دارید
  • نوع تخلف

در ادامه باید روی بخش مستندات کلیک کرد و مدارک مورد نیاز ثبت شکایت بارگذاری شوند. این مستندات ممکن است شامل تصویر، ویدیو و فایل باشند. حال روی گزینه ثبت کلیک کنید.

2. طرح شکایت از طریق سامانه اینماد

سامانه اینماد یا سامانه نماد اعتماد الکترونیکی سامانه ای تخصصی برای طرح شکایت از فروشگاه اینترنتی یا آنلاین می باشد. از چندین سال قبل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی برای فروشگاه های اینترنتی اجباری شده است. این امر امکان ثبت و پیگیری مشکلات مشتریان را فراهم ساخته است. البته لازم به ذکر است که تنها در صورتی می توان از این طریق شکایت خود را مطرح کرد که فروشگاه مورد نظر نماید اعتماد الکترونیکی داشته باشد. اگر فروشگاه مورد نظر این نماد را داشت با مراجعه به این سایت می توان شکایات خود را ثبت کرد. برای این منظور توصیه می شود ابتدا در سامانه اینماد ثبت نام کنید. پس از ثبت نام و ورود به سامانه باید به بخش شکایت از کسب و کار بروید. در صفحه بعد روی گزینه اعطای دسترسی باید کلیک کرد.

پس از ورود به کارتابل در صفحه جدید باید روی بخش نارنجی رنگ ثبت شکایت و کسب و کار اینترنتی کلیک کنید تا برای ثبت شکایت شما صفحه جدیدی باز شود. در صفحه جدید اطلاعات باید در فرم وارد شوند و مستندات مورد نیاز را با کلیک روی گزینه پیوست مستندات بارگذاری نمایید. حال روی ثبت شکایت کلیک کنید تا شکایت شما در این سامانه ثبت گردد.

3. مراجع قضایی

برای ثبت شکایت از فروشگاه اینترنتی و آنلاین در مراجع قضایی باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید. برای شکایت و پیگیری این موضوع به ثبت نام در سامانه ثنا نیاز خواهید داشت. شکایت خود را می توان در این دفاتر تنظیم کرد. در نهایت متن شکواییه شما به دادسرای جرایم رایانه ای ارسال خواهد شد. در این شرایط دادسرای عمومی و انقلاب به جرایم و تخلفات در دنیای مجازی رسیدگی می کنند. شکایت شما در این نهادها مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت نیاز به بررسی بیشتر دادسرا موضوع را به پلیس فتا مرجوع می کند.

طرح شکایت از طریق مراجع قضایی

کلام آخر

خرید از فروشگاه های آنلاین که سایت دارند یا برای فروش کالا و خدمات پیج اینستاگرام دارند به یکی از عادت های افرا تبدیل شده است. اکثر افراد خرید بدون نیاز به صرف وقت و هزینه را به مراجعه حضوری به فروشگاه ها ترجیح می دهند. تغییر شیوه خرید ما را نیازمند آشنایی با راهکارهای حل مشکلاتی که ممکن است در این شرایط برای ما پیش آید، ساخته است. افزایش مشکلات و کلاهبرداری ها در خرید اینترنتی و افزایش میزان نارضایتی و شکایت کاربران از خرید خود در فروشگاه های اینترنتی باعث شده برای طرح شکایت از فروشگاه اینترنتی و آنلاین و رقع این مشکلات روش های مختلفی در نظر گرفته شوند.

5/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا