تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از جرایم اینترنتی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

پیشرفت تکنولوژی به صورت روزافزون در کشور عزیز ما ایران و توسعه فضای مجازی و فراگیر شدن اینترنت، نحوه ارتکاب جرایم را نیز تحت تاثیر قرار داده است. تاثیر کاربرد وسایل الکترونیکی همچون رایانه، موبایل و اینترنت را نمی توان در زندگی مردم انکار کرد. در سال های اخیر وقوع جرایم اینترنتی در کشور افزایش قابل توجهی داشته است. به منظور پیشگیری از ایجاد نابسامانی و اختلال در این فضا و بستر مهم در این رابطه قوانین مهمی تصویب شده اند. در صورت مواجهه با این تخلفات امکان طرح شکایت از جرایم اینترنتی برای افراد فراهم شده است.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل کیفری در تهران کلیک کنید

نحوه طرح شکایت از جرایم اینترنتی

به منظور طرح شکایت از جرایم اینترنتی در مرحله نخست باید نسبت به تنظیم شکواییه و ثبت آن از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدام کرد. به منظور تنظیم شکواییه می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران به مشورت پرداخت. شاکی می تواند برای طرح این شکایت به صورت شخصا یا با کمک وکیل جرایم اینترنتی اقدام نماید. نخستین گام دادخواهی و سزادهی شخصی که برای دیگر افراد مزاحمت ایجاد کرده است تنظیم و ثبت شکایت علیه ایشان می باشد. جرایم اینترنتی در مراحل بعدی در پلیس فنا و دادسرا پیگیری خواهند شد.

نحوه شکایت از جرایم اینترنتی

مدت زمان مورد نیاز برای طرح شکایت از جرایم اینترنتی

در حال حاضر هر روزه شاهد این اختلافات در کسب و کارهای اینترنتی و آنلاین هستیم. این پرونده ها و پرونده های کلاهبرداری در دادگاه ها و دادسراها حجک زیادی دارند. امروزه در کانال های واتساپ مزاحکت ها و روابط نامشروع اتفاق می افتند. از این رو می توان عنوان کرد تخمین زمان آغاز و پایان طرح شکایت در مراجع قضایی و ارجاع آن به پلیس فتا غیر قابل پیش بینی است. برای رسیدگی به این موضوع نمی توان زمان دقیق مشخص کرد و این زمان با توجه به موضوع شکایت و دلایل ارائه شده متغیر می باشد. کارشناسان و وکلای فعال در این حوزه با توجه به پیگیری خود و انجام پرونده های مختلف جرایم اینترنتی و سایبری در پلیس فتا قادر به انتخاب بهترین و سریع ترین روش ممکن برای شما هستند.

هزینه مورد نیاز برای طرح این شکایت

هزینه مورد نیاز برای طرح شکایت از جرایم اینترنتی در دادسرا و پلیس فتا بسیار کم است. افراد جامعه و طبقات مختلف به راحتی قادر به طرح شکایات خود و دستیابی به حقوق ضایع شده خود هستند. در صورت پرداخت هزینه های دادرسی و کارشناسی در طول روند رسیدگی به پرونده پس از محکومیت متهم می توان این هزینه ها را به عنوان خسارات دادرسی از ایشان دریافت نمود. هر ساله سازمان برنامه و بودجه مجموع هزینه های دادرسی از مرحله ثبت شکایت تا صدور رای و هزینه های مرحله اجرا، تعرفه های حق الوکاله وکیل در صورت استفاده از خدمات وکیل، هزینه های کارشناسی و ثبت شکواییه را اعلام می کند. به منظور کسب اطلاع از تعرفه خدمات قضایی می توان به قانون بودجه کشور مراجعه کرد.

هزینه طرح شکایت

روش های مختلف ثبت شکایت

یکی از آسان ترین روش های طرح شکایت از جرایم اینترنتی برقراری تماس و ارتباط با پلیس فتا بدون نیاز به مراجعه حضوری می باشد. شما می توانید تمام گزارشات خود را در رابطه با تخلفات و جرایم سایبری در سامانه مرکزی پلیس فتا ثبت کنید. از مهمترین دلایل طرح این شکایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انواع کلاهبرداری ها
  • جرایم و تخلفات فروشگاه های اینترنتی
  • مزاحمت ها در قضای مجازی همچون تلگرام، اینستاگرام و واتساپ

روش های شکایت از جرایم اینترنتی

در صورت مواجهه با جرم کلاهبرداری می توانید با بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران مشورت کرده و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمایید.

1. سامانه پلیس فتا

یکی از روش های ثبت شکایت از جرایم اینترنتی ورود به سایت پلیس فتا می باشد. برای این منظور باید در گوگل به جستجوی سایت مرکز فوریت های سایبری پلیس فتا بپردازید. پس از اتمام روند ثبت نام در سامانه، طبق نیاز خود می توانید یکی از گزینه های زیر را انتخاب نمایید.

  • ارتباط آفلاین
  • گفتگو آنلاین
  • گزارشات تخلفات شبکه های اجتماعی
  • گزارشات تخلفات وب سایت
  • گزارشات تخلفات پیامک و پست الکترونیک
  • گزارشات تخلفات نرم افزاری و بازی

پس از این که اطلاعات شکایت خود را در سایت پلیس فنا تکمیل کردید، شکایت ثبت خواهد شد و پیگیری آن آغاز خواهد شد. در نهایت اقدامات لازم صورت خواهند گرفت. شما می توانید تمام تخلفات اینترنتی را به هر میزان جزئی در این سایت گزارش دهید. به خاطر داشته باشید که شکایات هرچند کوچک باشند به منظور پیشگیری از قربانی شدن دیگران و پاکسازی فضای اینترنتی از برخی جرایم اقدام مهمی باشند.

2. دادسرای جرایم اینترنتی

دریافت پیامک به منظور ارجاع پرونده شما به دادسرای جرایم اینترنتی می باشد. در دادسرای جرایم اینترنتی شکایات شما به صورت کاملا تخصصی تحت پیگیری قرار می گیرند. با توجه به میزان حساسیت و اهمیت پرونده ممکن است شکایت شما در پلیس فتا مرکز تحت رسیدگی قرار گیرد. روند پیگیری پرونده ها و شکایات در پلیس فتا به این صورت است که شاکی از موقعیت متهم به طور کامل آگاه است. پرونده ها دارای شاکی و متهم مشخص هستند که در این حالت دفتر دادسرا برای هر دو طرف پیام احضاریه را ارسال خواهد کرد و طرفین در جریان روند رسیدگی به پرونده قرار خواهند گرفت. گاهی اوقات شاکی ممکن است متهم را نشناسد. در این حالت به تحقیقات گسترده در آگاهی یا پلیس فتا نیاز خواهیم داشت تا مجرم یا مجرمان شناسایی شوند.

کلام آخر

شکایت از جرایم اینترنتی در دادگاه به این صورت رسیدگی می شود کخ پرونده پس از صدور قرار کیفرخواست باید از دادسرا به دادگاه انتقال یابد. پس از این که شکایت در شعبه دادگاه کیفری دو ثبت شد زمان رسیدگی تعیین خواهد شد و طرفین باید در جلسه رسیدگی دادگاه حضور یابند. قاضی دلایل اثبات دعوا را بررسی کرده و تحقیقات مقدماتی را انجام می دهد تا بتواند کیفرخواست را صادر نماید. پس از اتمام رسیدگی های مورد نیاز رای نهایی صادر خواهد شد. دادگاه بدونی حکم را صادر خواهد کرد و مجازات متهم مشخص خواهد شد. در برخی مواقع حکم برائت یا تبرئه برای مجرم صادر خواهد شد در حالی که در دیگر موارد مجازات سختی برای ایشان تعیین می گردد.

4/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا