تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از چت واتساپ چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

گاهی اوقات ممکن است شخصی با هدف ایجاد مزاحمت، پیام ها و تصاویری را به واتساپ شما ارسال کند. البته هدف از ارسال این پیام ها گاهی توهین یا دیگر مسائل نیز می باشد. یکی از مشکلات دامنگیر عصر کنونی ما، ایجاد مزاحمت از طریق واتساپ می باشد. اعضای خانواده حتی ممکن است از طریق واتساپ اقدام به ارسال پیام های تهدید آمیز و توهین آمیز برای یکدیگر کنند. این امر زمینه را برای طرح شکایت از چت واتساپ تحت عنوان اتهام تهدید و توهین از طریق ارسال پیام در واتساپ فراهم می سازد.

نحوه شکایت از چت واتساپ

شکایت از چت واتساپ به این صورت است که فردی در واتساپ مزاحم شما می شود و باید تحت عنوان ایجاد مزاحمت، تهدید و توهین شکایت خود را مطرح کرد. در این شرایط باید از صفحه پیام های ارسالی شخص مزاحم اسکرین شات داشته باشید. این تصاویر باید به شکواییه در دادسرای مربوطه پیوست شوند. برای تنظیم این شکواییه می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت کرد و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمود. در صورت وجود شرایط لازم طرح شکایت از جرایم زیر در دستیابی به نتایج مطلوب و محکومیت متهم به شما کمک خواهد کرد.

  • فحاشی و توهین از طریق واتساپ
  • ارسال پیامک فحاشی و توهین

نحوه شکایت از چت واتساپ

این نوع دعاوی کیفری نیازمند پیگیری مستمر و انجام به موقع اقدامات قانونی همچون اخذ استعلامات مربوطه از سازمان های مختص به خود می باشد.

مراحل شکایت از چت واتساپ

برای ثبت شکایت از چت واتساپ ابتدا باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمود و نسبت به ثبت و طرح شکایت اقدامات لازم را انجام داد. دلایل طرح شکایت خود را باید به صورت مفصل شرح دهید و محتویات مزاحمت، توهین، تهدید، فحاشی یا رابطه نامشروع را باید بیان نمود. همچنین توصیه می شود ادله اثبات دعوای خویش را به شکواییه پیوست کنید. پس از این که شکواییه شما در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت شد، پرونده کیفری شما به دادسرای ویژه جرایم رایانه مرجوع شده و در آن جا ثبت می شود. برای دستیابی به نتایج مطلوب در روند این پرونده می توان با بهترین وکیل جرایم سایبری در تهران مشورت نمود.

برای بررسی و تحقیقات مقدماتی مورد نیاز همچون مشخصات مزاحم یا متشاکی پرونده به پلیس فتا مرجوع می گردد. نتیجه تحقیقات پلیس فتا در نهایت در زمان مشخص به دادسرا ارسال می شود.

زمان مورد نیاز برای پیگیری این شکایت

با توجه به حجم زیاد پرونده های شکایت از چت واتساپ و از آنجا که هر روزه شاهد بروز این اتفاقات در کسب و کارهای آنلاین و اینترنتی و کلاهبرداری در واتساپ یا ایجاد مزاحمت و وقوع روابط نامشروع هستیم، می توان عنوان کرد که تخمین زمان آغاز و اتمام طرح شکایت در مراجع قضایی و ارجاع آن به پلیس فتا به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است. بیان زمان دقیق برای پیگیری این شکایت غیر ممکن است و متناسب با موضوع شکایت و ادله ارائه شده ممکن است این زمان متفاوت باشد.

هزینه طرح این شکایت

دادسرای جرایم رایانه ای و پلیس فتا تنها صلاحیت رسیدگی به شکایات ثبت شده در حوزه جرایم سایبری را دارند. هزینه دادرسی با توجه به نحوع شکایت مرجوع شده به این مرجع تعیین می شود. لازم به ذکر است که هزینه طرح شکایات کیفری چندان بالا نیست. در رابطه با کسب اطلاع از این هزینه می توان با بهترین وکیل کیفری در تهران نیز مشورت کرد. به طور کلی می توان عنوان کرد هزینه دادرسی از مرحله ثبت شکایت تا صدور رای و هزینه های مرحله اجرا و تعرفه های حق الوکاله، هزینه های کارشناسی و هزینه های ثبت شکواییه سالانه توسط سازمان برنامه و بودجه اعلام می شود. به منظور کسب اطلاع از تعرفه خدمات قضایی در سال 1403 می توان به قانون بودجه کشور مراجعه نمود.

هزینه شکایت از چت واتساپ

نحوه برخورد پلیس با مجرمان در این زمینه

پس از شناسایی و دستگیری متهمان پلیس آن ها را به مراجع قضایی ذیربط یا دادسراهای جرایم رایانه ای تحویل می دهد. مدارک و ادله دیجیتال به عنوان دلایل منطقی در محاکم پذیرفته می شوند. به خاطر داشته باشید که اظهارات شاکی و متهم برای پلیس فتا سندیت قطعی ندارد. شاکی، پلیس و متهم برای اثبات ادعای خود موظف هستند به محاکم قضایی مراجعه کرده و ادله دیجیتال خود را ارائه دهند. طبق قانون و دستورالعمل های اجراییف پلیس فتا یکی از نهادهای رسمی در موضوعات مربوط به فضای مجازی می باشد و مطابق ماده 4 قانون تاسیس نیروی انتظامی، پلیس فعال در این حوزه موظف به تامین نظم، امنیت، آسایس عمومی و فردی فضای مجازی در کشورهای مختلف می باشد.

کارشناسان و ماموران اداره تشخیص و پیشگیری پلیس فتا نیز موظف هستند در فضای سایبری وجود داشته باشند و شبکه های اجتماعی را رصد کنند تا از بروز جرم پیشگیری نمایند. طبق ادعای مسئولین پلیس فتا، ماموران تحت هیچ عنوانی به حریم خصوصی و شخصی افراد وارد نمی شوند. نامه های الکترونیک، چت های دونفره و صفحات خاص در واتساپ به عنوان حریم خصوصی اشخاص شناخته می شوند. از این رو ماموران پلیس فتا قادر به رصد آن ها نمی باشند. اگر به حریم خصوصی اشخاص تجاوز شود شاکی باید از طریق محاکم دادگستری مجوز قضایی دریافت نمایند تا قادر به برخورد با مجرم باشند.

دریافت کمک از وکلا برای طرح این شکایت چه اهمیتی دارد؟

طرح شکایت از چت واتساپ کار پیچیده ای نیست اما اگر تمایل به افزایش سرعت روند پیگیری پرونده خود در دادسرا مربوطه و پلیس فتا را دارید و دوست دارید در این زمینه به نتایج مطلوب دست یابید و در انتها حقوق از دست رفته خود را بازیابید، توصیه می کنیم با وکیل آنلاین باتجربه در زمینه جرایم اینترنتی مشورت نمایید. ممکن است برخی مسائل پیش آیند که از نظر شما عادی به نظر برسند اما بر عکس از اهمیت ویژه برخوردار باشند. این مسائل ممکن است در دستگیری مجرم فضای مجازی تاثیر قابل توجهی داشته باشد. وکلای باتجربه و صادق می توانند در این موارد شما را آگاه سازند.

کلام آخر

توهین، تهدید و بروز جرم از طریق چت واتساپ از کوچک ترین جرائم فضای مجازی کشور می شود. البته این جرم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است تا حدی که در صورت عدم رسیدگی مراجع قضایی در زمان مناسب، تبعات جبران ناپذیری در افکار عمومی جامعه و کاهش امنیت فضای تبادل اطلاعات کشور ایجاد می کند. در این مواقع زمان را از دست ندهید و نسبت به طرح شکایت از چت واتساپ اقدامات لازم را انجام دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا