تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از چک سرقتی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

پس از تکمیل برگه چک و جدا شدن آن از دسته چک آن برگه به عنوان پول رایج کشور شناخته شده و دارنده در صورت ارائه آن به بانک قادر به دریافت وجه چک خواهد بود. از این رو انجام اقدامات احتیاطی در نگهداری و حفظ برگه های چک از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. حتی با رعایت تمام جوانب احتیاطی ممکن است برگه چک سرقت شده یا مفقود شده به دست افراد مختتلف بیفتد. در این شرایط امکان طرح شکایت از چک سرقتی برای افراد وجود دارد.

چک سرقتی ممکن است توسط کلاهبرداران جعل گردد که در این صورت عواقب غیر قابل جبرانی برای شما به همراه خواهد داشت. هنگام مواجهه با کلاهبرداری از طریق چک های سرقتی می توان با بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران مشورت کنید. در صورت عدم انجام اقدامات احتیاطی به صورت لازم و درست امکان سو استفاده از چک برای فرد وجود دارد. همچنین دارنده چک ممکن است با مشکلات مختلف بسیار زیادی مواجه شود. از این رو پس از سرقت یا گم شدن چک بنا به دلایل مختلف صادر کننده چک باید سرقت چک را اعلام نماید و اقدامات لازم را در آن زمینه انجام دهد.

مراحل شکایت از چک سرقتی

شکایت از چک سرقتی نیازمند شرایط و مراحل خاصی می باشد. طرح این شکایت از پیچیدگی های خاصی برخوردار می باشد. در صورت سرقت چک فرد باید به صورت قانونی اقدام به اعلام سرقت آن نماید. شکایت از چک سرقتی شامل موارد زیر می باشد:

  • در مرحله نخست صاحب چک با مراجعه به بانک باید درخواست دستور عدم پرداخت چک را تقاضا نماید.
  • در مرحله دوم فرد باید به مراجع صالح مراجعه نماید و گواهی سرقت، مفقودی، اعلام شکایت از چک مفقود شده را دریافت نموده و به بانک مربوطه ارائه دهد.
  • در صورت احراز سرقتی بودن چک توسط دادسرا و دادگاه کیفری مجازات برای سارق اعمال خواهند شد. در نهایت دستور باطل شدن شماره چک های مفقود شده صادر خواهد شد.

مراجع طرح شکایت

به منظور طرح شکایت از چک سرقتی می توان به مراجع مختلف مراجعه کرد از مهمترین مراجع صالح رسیدگی به این شکایات دادسراهای عمومی و انقلاب هستند.

مراجع شکایت از چک سرقتی

هزینه مورد نیاز برای طرح شکایت

بدون شک برای طرح شکایت از چک سرقتی در دادسرای محل وقوع سرقت باید هزینه پرداخت کرد. هزینه مورد نیاز برای طرح این شکایت زیاد نیست. در ابتدا به منظور ثبت شکایت در دفاتر خدمات قضایی تنها باید 10 هزار تومان پرداخت کرد. در صورت وجود پیوست در پرونده شما باید هزینه ثبت آن نیز پرداخت گردد. هزینه مورد نیاز برای مسدود کردن برگه چک ها در بانک معادل 20 هزار تومان است. در صورت دارا بودن دستور قضایی در این موارد خود بانک باید هزینه مورد نیاز برای مسدود کردن چک را پرداخت نماید.

هزینه شکایت از چک سرقتی

در برخی مواقع دعوای ابطال چک ها را باید در دادگاه های حقوقی مطرح کرد و چک سرقتی را باطل نمود. به منظور کسب اطلاع از هزینه های دادرسی در مسائل حقوقی می توان به قانون برنامه و بودجه کشور مراجعه کرد. شما همچنین می توانید در این رابطه با بهترین وکیل وصول مطالبات در تهران مشورت کنید.

زمان مورد نیاز برای طرح شکایت

با توجه به اوضاع نامناسب اقتصادی کشور هر روزه شاهد ثبت شکایت از چک سرقتی در مراجع مختلف هستیم. این نوع شکایت هر روزه از طریق خدمات قضایی ثبت شده و مورد رسیدگی قرار می گیرند. از این رو باید عنوان کرد تخمین زمان آغاز و اتمام شکایت از چک سرقتی و دستگیر شدن سارق به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است. در صورت دریافت چک سرقتی از سوی فرد بی اطلاع و ارائه آن به بانک نیاز به کارشناسی در مراحل مختلف پرونده زمان مورد نیاز برای رسیدگی به آن را افزایش خواهد داد. حتی ماهرترین وکلای کشور در مسائل حقوقی با توجه به پیچیدگی های امور قضایی تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا از اعلام زمان اتمام کار خودداری کنند.

فرآیند ثبت شکایت از چک سرقتی به طور معمول در دادسرا با توجه به مهلت هفت روزه ای که به فرد داده می شود تا سرقت چک را به بانک اعلام نماید، این فرآیند در طول 7 روز کاری انجام خواهد گرفت. اما به طور کلی می توان گفت فرآیند رسیدگی و انجام تحقیقات در رابطه با شکایت از چک سرقتی نسبتا طولانی است.

نکات مهم طرح این شکایت

افراد باید کاملا حواس خود را جمع کنند تا چک یا دسته چک خود را گم نکنند. در صورت مواجهه با این مشکل و گم کردن یا سرقت چک به منظور شکایت از چک سرقتی باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

نکات شکایت از چک سرقتی

  • مفقود شدن یا سرقت چک خود را در کوتاه ترین زمان ممکن به بانک اعلام نمایید. به منظور افزایش سرعت رسیدگی به این پرونده توصیه می شود مراحل مورد نیاز را از طریق سامانه ساد انجام دهید.
  • فرد به مدت یک هفته از زمان اعلام سرقت یا گم کردن چک خود به بانک فرصت دارد تا ادعای خود را در دادسراهای محل سرقت یا گم کردن چک مطرح کند. در نهایت نامه مفقود شدن چک باید به بانک ارائه شود.
  • پس از ارائه نامه مفقودی توسط دادسرا به منظور کشف جرم سرقت و بررسی پرونده تحقیقات لازم انجام خواهند گرفت.
  • در صورت رمز دار بودن چک سرقتی برای اعلام سرقت یا مفقود شدن آن نمی توان کاری انجام داد. از این رو در صورت در اختیار داشتن چک رمزدار باید کاملا مواظب سرقت یا گم شدن آن باشید.
  • در صورت گم کردن یا سرقت چک های تضمینی و مسافرتی نیز مانند چک های رمزدار برای مسدود سازی شماره چک نمی توان هیچ گونه اقدامی انجام داد.

کلام آخر

در صورت تمایل به افزایش سرعت رسیدگی به شکایت از چک سرقتی در محاکم قضایی کشور و دستیابی به نتایج مطلوب و حقوق از دست رفته توصیه می شود با وکلای مجرب در زمینه مسائل کیفری چک به مشورت بپردازید. از دید شما ممکن است بسیاری از مسائل کیفری عادی به نظر برسند در حالی که از دیدگاه وکلای باتجربه از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. این مسائل ممکن است در محکومیت سارق چک تاثیر قابل توجهی داشته باشند و به دستیابی حقوق شما کمک کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا