تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت تهمت و توهین و افترا چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

یکی از جرایم رایج که توسط افراد انجام می گیرد، تهمت و توهین و افترا می باشد. برخی از افراد با این جرم آشنایی ندارند و برخی دیگر حتی در صورت آشنایی با این جرم، آن را انجام می دهند. برخی از افراد نیز از این موضوع که توهین و افترا جرم هستند اطلاع دارند اما با محدوده آن و این موضوع که چه مواردی توهین و افترا محسوب می شوند، بی اطلاع هستند. جرم توهین و افترا طبق طبقه بندی جرائم، از جمله جرائم علیه حیثیت و آبروی اشخاص محسوب می شوند. اما نحوه شکایت تهمت و توهین و افترا چگونه است؟

نحوه شکایت تهمت و توهین و افترا

در قانون ملاک و معیار مشخص برای تشخیص توهین وجود ندارد. تشخیص این موضوع به عهده عرف است. نسبت دادن مواردی که طبق عرف زشت و ناپسند هستند به دیگری توهین محسوب می شود. نسبت دادن برخی صفات به دیگری از قانون جرم فراتر می رود و شامل دیگر جرایم همچون قذف و افترا می شود. نخستین گام طرح شکایت تهمت و توهین و افترا مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و تنظیم شکواییه می باشد. برای تنظیم شکواییه می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت نمود و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت کرد. لازم به ذکر است که تنظیم شکواییه برای تمام افراد آسان نیست و ممکن است برای این منظور به کمک نیاز داشته باشید.

نحوه شکایت تهمت و توهین و افترا

شما می توانید تنظیم شکواییه خود را به وکیل آنلاین بسپارید. وکلای متخصص و حرفه ای وب سایت مستر وکیل این امکان را برای شما فراهم می کنند که حتی در صورت عدم تمایل شما به اخذ وکیل در رابطه با طرح شکایت تهمت و توهین و افترا، قبل از آغاز روند دادرسی شکایت شکواییه برای شما خیلی راحت و سریع تنظیم گردد.

تنظیم شکواییه برای طرح شکایت تهمت و توهین و افترا توسط وکلای متخصص وب سایت مستر وکیل باعث می شود جریان دادرسی شما با سرعت بالاتر انجام گیرد. این سایت همواره تحت نظر افراد مجرب و متخصص نسبت به تنظیم شکواییه اقدام می کند. پس از تنظیم شکواییه مدارک لازم برای طرح این شکایت را باید به شکواییه تنظیمی پیوست نمایید. این مدارک شامل مدارک شناسایی از قبیل کارت ملی، شناسنامه، مدارک و مستندات اثبات کننده تحقق جرم می باشند که باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ارسال شوند. شکایت شما در نهایت توسط این دفاتر ثبت شده و به دادگاه صالح مرجوع می شوند.

مرجع صالح شکایت تهمت و توهین و افترا

دادسرای محل وقوع جرم، مرجع صالح رسیدگی به شکایت تهمت و توهین و افترا می باشد. تشخیص دادسرای محل وقوع جرم ممکن است اندکی دشوار باشد به ویژه زمانی که توهین و افترا از طریق پیامک انجام می گیرد. به خاطر داشته باشید که زمان و مکانی که مخاطب توهین یا پیام اهانت آمیز دریافت کرده، زمان و مکان وقوع جرم محسوب می شود.

هزینه مورد نیاز برای طرح این شکایت

هزینه طرح شکایت تهمت و توهین و افترا به مرجعی که از طریق آن شکایت خود را مطرح می کنید وابسته می باشد. برای طرح این شکایت نمی توان هزینه مشخصی عنوان کرد. در صورت تمایل می توان با وکلای متخصص و کارشناسان وب سایت مستر وکیل ارتباط برقرار نمایید و از این هزینه مطلع شوید.

مراحل طرح این شکایت

برای طرح شکایت تهمت و توهین و افترا باید مراحل زیر را طی کرد:

  • با وکیل متخصص در امور کیفری یک وقت مشاوره حضوری دریافت نمایید. برای دریافت وقت توصیه می شود با دفتر بهترین وکیل تهران تماس بگیرید.
  • پس از دریافت وقت حضوری با وکیل، جزئیات پرونده باید برای وکیل شرح داده شوند. در صورت در اختیار داشتن مدارک برای اثبات ادعای خود و یا دفاع از خود باید آن را به وکیل تحویل دهید. در نهایت وکالتنامه وکیل باید امضاء گردد.
  • در نهایت وکیل با تنظیم شکواییه مراحل قانونی اثبات جرم تهمت و توهین و افترا را پیگیری خواهد کرد.

مدارک مورد نیاز طرح این شکایت

برای طرح شکایت تهمت و توهین و افترا بهتر است مدارک زیر را به دادگاه صالح ارائه دهید:

  • مدارک شناسایی همچون شناسنامه و کارت ملی
  • مدارک مورد نیاز در رابطه با اثبات توهین و رفع اتهام و معرفی شهود

مزایای طرح شکایت با کمک وکیل

در صورتی که این شکایت خود را با دریافت کمک از وکیل مطرح نمایید به مزایای قابل توجه زیر دست خواهید یافت:

  • مدت زمان مورد نیاز کمتر برای اثبات جرم توهین و افترا
  • عدم نیاز به حضور شاکی در دادگاه
  • اجرای مجازات متهم پس از محکوم شدن توسط وکیل
  • وکیل قادر به اعلام رضایت یا عدم رضایت شاکی می باشد و به حضور شاکی برای اعلام رضایت نیازی نخواهید داشت.

نحوه اثبات این جرم

طبق ماده 160 قانون مجازات اسلامی جرم تهمت و توهین و افترا را می توانید با استفاده از ادله ای همچون اقرار، شهادت، شهود، قسامه، علم قاضی و سوگند اثبات نمایید. شهادت شهود از بین دلایل بیان شده در اثبات این جرم می تواند تا حد زیادی به شما کمک کند. در صورت وجود اشخاص دیگر هنگام اهانت کردن به شخصی یا وارد آوردن افترا به ایشان، اگر شاهد این رفتار را مشاهده نماید می تواند نزد قاضی مشاهدات خود را شرح دهد. برای اثبات جرم توهین و افترا دیگر ادله تاثیرگذار، علم قاضی می باشد. قاضی با توجه به مدارک و مستندات ارائه شده و با انجام تحقیقات محلی می تواند آگاهی خود را در زمینه جرم مورد نظر افزایش دهد. در نهایت قاضی حکم نهایی را با توجه به تحقیقات خود صادر خواهد کرد.

اثبات این جرم

کلام آخر

تهمت و افترا از جمله جرایمی هستند که به آبرو و حیثیت فرد لطمه وارد می کنند. جرم تهمت و افترا زمانی اتفاق می افتد که عمل صورت گرفته که در قانون جرم شناخته می شود را به فرد دیگری نسبت دهیم. در قانون مجازات اسلامی سرقت جرم محسوب می شود و اگر فردی را دزد خطاب کنیم بدون این که قادر به اثبات این موضوع باشیم. در افترا فرد باید عمل مجرمانه را به دیگری نسبت دهد و قادر به اثبات این عمل نباشد. اگر عمل مجرمانه را به فردی نسبت دهید و قادر به اثبات آن باشید دیگر مرتکب این جرم نشده اید. شکایت تهمت و توهین و افترا زمانی مطرح می شود که قادر به اثبات عمل مجرمانه نباشیم.

4.5/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا