تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت طلب بدون مدرک چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

رسید پرداخت وجه، مناسب ترین دلیل و مدرک برای اثبات ادعای طلبکار و طرح شکایت علیه مدیون می باشد. گاهی اوقات ممکن است طلبکار برای اثبات ادعای خود مدرک و دلیل نداشته باشد که در این حالت این سوال مطرح می گردد: آیا امکان طرح شکایت طلب بدون مدرک وجود دارد؟ اگر بابت پرداخت وجه به بدهکار مدرکی وجود نداشته باشد، امکان مطالبه طلب به صورت قانونی وجود دارد. برای طرح شکایت طلب بدون مدرک، قانون راهکارهای مختلفی را در نظر گرفته است. شاکی بدون در دست داشتن مدرک خاص نیز می تواند برای طلب وصول خود در مراجع صالح شکایت خود را مطرح کند.

استفاده از شهادت شهود، یکی از راهکارهای قانونی مطالبه طلب بدون مدرک می باشد. شهادت شهود به شما در پس گرفتن طلب از بدهکار کمک می کند. اقرار بدهکار، راه حل دیگر این موضوع است. بدهکار باید در دادگاه و نزد قاضی به صراحت اعلام کند که از طلبکار مبلغ مشخصی دریافت نموده است.

مراحل طرح شکایت طلب بدون مدرک

اگر تحت هیچ شرایطی بدهکار حاضر به باز پرداخت طلب شما نبود، می توان شکایت طلب بدون مدرک را در مراجع قضایی مطرح کرد. با دریافت کمک از بهترین وکیل وصول مطالبات در تبریز و ارائه دلایل کافی، می توان طرف را مجبور به بازپرداخت پول نمود. قبل از طرح شکایت خود در مراجع قضایی، بهتر است نسبت به حل و فصل این موضوع از طریق صلح و سازش اقدام نمایید. امکان حل و فصل بسیاری از این مسائل به صورت مسالمت آمیز برای افراد وجود دارد و در این شرایط به طرح شکایت نیاز نخواهید داشت.

در صورت عدم رفع اختلافات از طریق صلح و سازش، می توان شکایت خود را به دادگاه ارسال کرد. برای طرح این شکایت، ابتدا باید دادخواست تنظیم کرد. در تهیه این دادخواست، باید تمام مقررات و شرایط قانونی رعایت شوند. برای طرح این شکایت باید مراحل زیر را پیمود:

ارزش ریالی طلب باید به صورت دقیق محاسبه شود. در صورتی که طلب پول نیست باید ارزش آن محاسبه شود. در صورت کمتر بودن طلب از 20 میلیون تومان، شورای حل اختلاف آن را پیگیری خواهد کرد. اگر مبلغ طلب از 20 میلیون بیشتر باشد باید پرونده را به دادگاه ارسال کرد. شما می توانید قبل از مراجعه به دادگاه، شکایت خود را در دفاتر خدمات قضایی ثبت نمایید. در نهایت دادخواست تنظیم می شود.

اگر ارزش طلب از 20 میلیون تومان کمتر باشد، 2.5% طلب باید به عنوان هزینه دادرسی پرداخت شود. در صورتی که طلب بیش از 20 میلیون تومان باشد باید 3.5% مبلغ طلب به عنوان هزینه دادرسی پرداخت گردد. اگر قادر به پرداخت مبلغ به عنوان هزینه دادرسی نباشید باید دادخواست اعسار از هزینه دادرسی را تنظیم کنید. در صورت پذیرش اعسار، از پرداخت هزینه دادرسی به صورت موقت معاف خواهید شد. اگر حکم به نفع شما صادر گردد هزینه دادرسی از محل محکوم دریافت خواهد شد.

مرجع صالح رسیدگی به شکایت طلب بدون مدرک

شکایت طلب بدون مدرک، دارای جنبه حقوقی است از این رو رسیدگی به این شکایات در صلاحیت محاکم حقوقی می باشد. در این شرایط می توان با بهترین وکیل حقوقی در تبریز مشورت نمود. این پرونده ها اصولا در دادگاه عمومی حقوقی، مورد رسیدگی قرار می گیرند و این مرجع مطابق قانون صلاحیت رسیدگی به دعاوی حقوقی را دارد. دادگاه عمومی حقوقی، در حالت کلی مرجع صالح رسیدگی به این شکایات می باشد.

مرجع شکایت طلب بدون مدرک

شاکی ابتدا باید شکایت مطالبه طلب خود را در این دادگاه مطرح نماید. شما می توانید راهنمایی های لازم در این زمینه را از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تبریز دریافت نمایید. امروزه حجم زیادی از پرونده های دادگستری را این دعاوی به خود اختصاص داده اند. به طور معمول، رویه قضایی این پرونده ها با شرایط و ضوابط خاص تحت رسیدگی قرار می گیرند. اگر فردی با هدف کلاهبرداری از شما پولی دریافت کند این موضوع را می توان در محاکم کیفری مورد رسیدگی قرار داد. بهترین وکیل کیفری در تبریز در این شرایط می تواند به شما کمک کند.

روش های دریافت طلب بدون مدرک

اگر از طلب خود هیچ گونه مدرکی در اختیار ندارید باید راهکارهای مناسب را انتخاب نمایید.

1. اقرار شفاهی بدهکار

برای اثبات قرض دادن مال یا چیزی در دادگاه به دیگری و عدم باز پرداخت آن، بدهکار باید نزد قاضی به صورت شفاهی یا کتبی اقرار کند. در صورت اقرار شخص نزد قاضی به بدهکاری خود، به راحتی می توان طلب را از ایشان دریافت کرد. اقرار حضوری و مستقیم نزد قاضی به عنوان دلیل محکمه پسند محسوب می شود.

2. ادای سوگند

از دیگر روش های دریافت طلب بدون مدرک، احضار بدهکار و طلبکار به دادگاه می باشد. طرفین دعوا باید از دادگاه برای ادای سوگند درخواست تشکیل جلسه نمایند. شاکی باید در این جلسه بر طلبکار خود و مدیون بر عدم بدهی خود سوگند یاد نمایند.

روش های طرح شکایت

3. ارسال اظهارنامه به بدهکار توسط شاکی

از دیگر روش های اثبات طلبکاری و مطالبه طلب، ارسال اظهارنامه از طریق پست می باشد. در متن اظهارنامه می توان به بدهکار برای پرداخت دین ایشان مهلت داد و پس از اتمام مهلت باید اقدامات قانونی و قضایی نسبت به مطالبه طلب از مراجع قضایی و قانونی انجام گیرند. شاکی و مدعی در این روش می توانند با تنظیم اظهارنامه، طرف مقابل را به واکنش وادار سازند. بدهکار در پاسخ اظهارنامه ممکن است با ذکر عبارات خاص به صورت مستقیم و غیر مستقیم، اصل موضوع را اقرار نماید.

کلام آخر

اگر بدهکار قصد باز پرداخت بدهی خود را نداشته باشد و اختلافات در این زمینه رفع نشوند، برای مطالبه طلب خود می توان علیه ایشان شکایت طلب بدون مدرک را مطرح کرد. دریافت کمک از وکیل آنلاین برای طرح این شکایات، راهکار مناسب محسوب می شود. اگر بنا به دلایل مختلف دسترسی به وکیل امکان پذیر نباشد یا هزینه بالا از اخذ وکیل شما را منصرف سازد می توانید به صورت تلفنی از خدمات مشاوره بهره مند شوید.

4.4/5 - (5 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

یک نظر

  1. با سلام
    با فردی برای دفاع از خود درگیر شدم و ناخواسته دماغ او را شکستم و اورا به بیمارستان بردی وچند عمل جراحی با موافقت خانواده اش کرد ولی باز کمی انحراف دارد دماغش
    آیا می تواند شکایت کند و ادعای دیه بکند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا