تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از پارکینگ چگونه است؟ پارکینگ عمومی و خصوصی⚖️【 آپدیت 1403 】

شکایت از پارکینگ ممکن است از پارکینگ های عمومی و خصوصی انجام گیرد. امکان طرح این شکایت از پارکنیگ های ساختمان های خصوصی نیز وجود دارد. این شکایت را می توان از ابعاد مختلف بررسی کرد. به طور کلی می توان گفت پارکینگ محلی است که وسایل نقلیه را در آنجا پارک می کنند. گاهی اوقات ممکن است برای خرید از مراکز خرید یا رستوران ها مجبور باشید خودرو خود را در نزدیک ترین محل پارک کنید.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل حقوقی در شیراز کلیک کنید

نحوه طرح شکایت از پارکینگ

در سطح کشور عزیز ما ایران پارکینگ های عمومی بسیار زیادی وجود دارند و تعداد آن ها سالانه در حال افزایش است. برخی از سازمان ها در مراجع ذی ربط همچون شهرداری نفوذ بالایی دارند و قادر به ایجاد پارکینگ های عمومی هستند. تبدیل مکان های عمومی بدون شک تخلف محسوب می شوند اما با توجه به قدرت و نفوذ بالای مالکین آن ها، امکان برخورد با آن ها وجود ندارد. با اهداف مختلف پارکینگ ها در سطح شهر ایجاد می شوند و مهمترین آن ها کسب درآمد می باشد. درآمد هنگفت این مراکز دیگر افراد را ترغیب می کند تا پارکینگ ایجاد نمایند. به همین دلیل است که تعداد پارکینگ ها پیوسته در حال افزایش است. پارکینگ های موجود در سطح شهر ممکن است مرتکب اعمالی شوند که تخلف محسوب شوند. این تخلفات شرایط را برای طرح شکایت از پارکینگ فراهم می سازند.

نحوه شکایت از پارکینگ

گزارش تخلفات پارکینگ ها توسط افراد نوعی وظیفه شهروندی محسوب می شود و این امر از بروز مشکلات بیشتر پیشگیری می کند. هیچ ارگانی قادر به توبیخ افراد به دلیل شکایت از پارکینگ نمی باشد و قادر به صدور جریمه برای آن ها نیست. در جامعه باید شرایطی فراهم گردد تا متولیان و مسئولان پارکینگ در صورت مشاهده تخلفات کوچک با مجازات مواجه شوند. برای قرار دادن خودرو در پارکینگ باید تشریفات خاص انجام گیرند از این رو بروز تخلفات جزئی در این زمینه مشکلاتی برای شما ایجاد خواهد کرد.  مسئولان پارکینگ در مواجهه با افراد ممکن است دچار اختلاف و مشکل شوند که این موضوع به عوامل مختلف بسیار زیادی وابسته می باشد. اهمال مسئولان ذی ربط در اجرای وظایف خود زمینه بروز تخلفات را ایجاد می کند.

دلایل طرح شکایت از پارکینگ

متولیان و مسئولان پارکینگ موظف هستند تا مدیریت و اداره پارکینگ ها را به بهترین نحو ممکن انجام دهند. در صورت کوتاهی مسئولان در این زمینه طرف مقابل قادر به طرح شکایت از پارکینگ خواهد بود. بخشی از پارکینگ ممکن است به صورت انحصاری در اختیار افراد مختلف قرار گیرد که این خدمات نیازمند پرداخت مبالغ مشخص است. برخی از افراد با پرداخت هزینه بالا به مسئولان پارکینگ بخشی از آن را به صورت موقت در اختیار می گیرند. تمام این رفتارها از سوی پارکینگ ها تخلف محسوب می شوند و مراجع ذی ربط باید اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند. در رابطه با مدیریت بخش های مختلف پارکینگ قوانین خاص وجود دارند که هنگام پارک کردن خودرو و دیگر مسائل باید اعمال شوند.

دلایل شکایت از پارکینگ

دلیل دیگر طرح شکایت از پارکینگ عدم توجه و اجرای ضوابط و مقررات مربوطه می باشد. مسئولان پارکینگ باید قوانین وضع شده در این حوزه را باید به درستی و بدون مشکل خاص رعایت نمایند. عدم رعایت مسئولیت های متولیان پارکینگ تخلف محسوب می شوند و امکان طرح شکایت از پارکینگ ها را برای شما فراهم می سازد. هنگام آسیب دیدگی خودرو موجود در پارکینگ بنا به دلایل مختلف ابتدا باید مقصر اصلی را پیدا کرد. در صورت عدم پاسخگویی مسئول پارکینگ و عدم همکاری ایشان با شما زمینه طرح این شکایت را فراهم می سازد.

نگهبان پارکینگ موظف است موارد امنیتی خودروهای پارک شده را مد نظر قرار دهد. در صورت آسیب دیدن خودروها در این شرایط تا حدودی نگهبان باید پاسخگو باشد. اغلب اوقات مشکلات موجود در این زمینه به راحتی رفع می شوند و نیاز به طرح شکایت وجود ندارد. در صورت عدم رفع مشکلات این مراکز به صورت عادی در نهایت باید شکایت از پارکینگ را مطرح کرد.

1. طرح شکایت به دلیل تخلف دیگر خودروها

از دیگر دلایل طرح این شکایت تخلف دیگر خودروها در پارکینگ می باشد. در این شرایط شکایت به صورت مستقیم از پارکینگ مطرح نشده است.  هنگام تنظیم شکایت در این شرایط علاوه بر خودرو مقصر می توان مشخصات پارکینگ که تخلف در آن صورت گرفته نیز مطرح کرد. اگر ماشین دیگر در پارکینگ با خودرو شما برخورد کند می توانید شکایت خود را نزد بهترین وکیل تصادف رانندگی در تهران مطرح نمایید.

2. دریافت مبالغ هنگفت به عنوان حق تعرفه

این مراکز در قبال خدماتی که ارائه می دهند از شهروندان پول دریافت می کنند. دریافت پول توسط پارکینگ به منظور ارائه خدمات به انواع وسایل نقلیه تخلف محسوب نمی شود. در صورت دریافت مبالغ هنگفت به عنوان حق تعرفه از شهروندان توسط مسئولان پارکینگ، عمل غیر قانونی محسوب می شود. شهرداری موظف به مدیریت این مراکز است و تعرفه پارکینگ توسط این سازمان مشخص می گردد. تعرفه پارکینگ با توجه به عوامل مختلف مشخص می گردد. اما پارکینگ ها نمی توانند حق تعرفه بیش از نرخ مصوب قانونی مالیات را دریافت نمایند. مبالغ دریافت شده از شهروندان در این زمینه بر اساس تعداد ساعات قرار گرفتن خودرو مشخص در پارکینگ محاسبه می شود. از این رو با افزایش تعداد ساعات حضور خودرو در پارکینگ، مبلغ دریافتی از رانندگان نیز افزایش خواهد یافت.

ملاک دریافت حق تعرفه برخی از پارکینگ ها متفاوت بوده و بر اساس تعداد روز تعیین می گردد. در صورت قرارگیری خودرو شما برای یک ساعت در این پارکینگ ها موظف به پرداخت تعرفه یک روز کامل خواهید بود.

مراجع صالح رسیدگی به شکایات

مرجع صالح رسیدگی به شکایت از پارکینگ به موضوع آن وابسته می باشد. در صورتی که بخاطر گران فروشی قصد طرح این شکایت را داشته باشید باید به سازمان تعزیرات حکومتی مراجعه کنید. تخلفات ناشی از گران فروشی پارکینگ های شهری را همچنین می توان از طریق سامانه 124 پیگیری کرد. دیگر تخلفات پارکینگ را می توان مستقیما از طریق شهرداری پیگیری کرد. اکثر پارکینگ های سطح شهر به شهرداری تعلق دارند از این رو شکایات مردمی از پارکینگ ها از طریق شهرداری رسیدگی می شوند.

مرجع شکایت از پارکینگ

کلام آخر

اگر قصد شکایت از پارکینگ را دارید ابتدا باید شکایت نامه مربوط به مشکل پیش آمده را تنظیم نمایید. به طور کلی می توان گفت مهمترین و نخستین گام شکایت از پارکینگ، ارائه شکایت نامه به مراجع صالح می باشد. از این رو اگر می خواهید شکایت شما در اسرع وقت و بدون مشکل مورد رسیدگی قرار گیرد باید شکواییه را با رعایت اصول قانونی تهیه نمایید. همواره توصیه می شود تنظیم شکواییه را به عهده بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران بسپارید. اشخاص متخصص در حوزه حقوق کار باید این شکایت نامه را تنظیم نمایند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا