تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

مراحل و هزینه و زمان شکایت از کلاهبرداری اینترنتی⚖️【 آپدیت 1403 】

در عصر تکنولوژی، کلاهبرداری به روش های مختلف صورت می گیرد و کلاهبرداری اینترنتی در فضای مجازی نیز زیاد مشاهده می شود. اغلب کلاهبرداران برای اغفال افراد از روش های خاص استفاده و درنهایت حساب های بانکی این افراد را خالی می کنند. طبق بررسی های انجام گرفته، کلاهبرداری اغلب در حوزه اینترنت انجام می گیرد، از این رو اکثر افراد باید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند. نحوه و ترفند کلاهبرداران برای اعمال کلاهبرداری توسط مراجع ذی ربط همچون پلیس فتا در اختیار شهروندان قرار می گیرد. از این طریق می توان سطح آگاهی عمومی خود در زمینه کلاهبرداری های اینترنتی را افزایش داد تا از گیر افتادن افراد در دام کلاهبرداران پیشگیری شود. در این شرایط امکان طرح شکایت از کلاهبرداری اینترنتی برای افراد فراهم شده است.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه بیشتر: بهترین وکیل کیفری در تهران کلیک کنید

در صورتی که شما یا اطرافیان تان قربانی کلاهبرداری شوید، متحمل ضرر و زیان فراوان خواهید شد. افراد بسیار زیادی به صورت روزانه بنا به دلایل مختلف در دام کلاهبرداری ها گیر می افتند و بخشی از اموال و دارایی خود را از دست می دهند.

مراحل شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

در صورت مواجهه با کلاهبرداری اینترنتی بهتر است شکایت خود را مطرح کنید تا مورد رسیدگی قرار گیرد. برای تنظیم شکواییه در این رابطه می توانید با بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران مشورت کرده و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمایید. مراحل مختلف طرح این شکایت شامل:

 • فرد ابتدا باید دادخواست و شکواییه تنظیم نماید. درخواست فرد مبنی بر رسیدگی به پرونده کلاهبرداری باید در این دادخواست عنوان گردد. برای تهیه و تنظیم شکواییه می توان با بهترین وکیل دادگستری در تهران مشورت کرد.
 • فرد برای ثبت دادخواست خود باید به دفاتر خدمات قضایی الکترونیک مراجعه کند. برای این منظور ابتدا باید در سامانه ثنا با آدرس (sana.adliran.ir)  ثبت نام کرده باشید. در غیر این صورت ثبت نام شما در این سامانه توسط دفاتر قضایی انجام می گیرد.
 • تمام مدارک و مستندات مربوط به دادخواست و کلاهبرداری اینترنتی در دسترس باید به دادخواست مورد نظر پیوست شوند.
 • دادخواست باید به دادسرای جرایم رایانه ای انتقال یابد و مورد بررسی قرار گیرد. تحقیقات لازم در این مرحله انجام می گیرند و پرونده برای پیگیری و بررسی بیشتر به پلیس فتا مرجوع می شوند.
 • دادگاهی برای رسیدگی به پرونده توسط محاکم قضایی ترتیب داده می شود و از شاکی درخواست می شود تا در دادگاه حضور یابد و مدارک لازم را برای اثبات کلاهبرداری ارائه کند.
 • دادگاه در نهایت با توجه به نتایج تحقیقات صورت گرفته، مدارک و شواهد شاکی رای خود را صادر می کند. تمام مراحل شکایت از کلاهبرداری اینترنتی از طریق سامانه ثنا قابل پیگیری می باشند.

مراحل شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

مراجع معتبر طرح شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

کلاهبرداری با استفاده از روش ها و ترفندهای مختلف جرم محسوب می شود و مراجع قضایی کیفری همچون دیگر جرایم صلاحیت رسیدگی به این پرونده ها را دارند. برای طرح این شکایت ابتدا باید شاکی، شکایت خود را در دادسرا جرایم رایانه ای مطرح کند. دادسرای جرایم رایانه ای برای رسیدگی به جرایم حوزه اینترنتی و رایانه ای به عنوان یک دادسرای تخصصی شناخته می شود. در صورت ارجاع پرونده به پلیس فتا به منظور جمع آوری اطلاعات و انجام تحقیقات مورد نیاز توسط ضابطین دادگستری، شاکی باید به مرجع مربوطه مراجعه نماید. پس از انجام تحقیقات پرونده دوباره به دادسرا مرجوع می شود.

در صورت ارسال پرونده به یکی از شعبات بازپرسی یا دادیاری پس از تحویل شکواییه از معاونت ارجاع، شاکی باید به شعبه دادیاری یا بازپرسی مشخص مراجعه کند. در نهایت پرونده در مرجع مربوطه ثبت خواهد شد. قبل از ثبت شکایت ممکن است دادیار و بازپرس برای انجام تحقیقات مقدماتی دستوراتی را به پلیس فتا صادر کنند. شخص در این شرایط باید به پلیس فتا مراجعه کرده و گزارشات را ارائه دهد تا پرونده به شعبه مورد نظر مرجوع شود. پس از انجام تحقیقات مورد نیاز در مورد شکایت مورد نظر در دادسرا پرونده به دادگاه کیفری ارسال خواهد شد تا در این زمینه رای نهایی صادر گردد. در صورت اثبات جرم کلاهبرداری برای دادگاه، متخلف به مجازات مشخص محکوم خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای طرح شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

برای طرح شکایت از کلاهبرداری اینترنتی باید مدارک زیر را به پرونده خود ضمیمه کرد:

 • ثبت نام در سامانه ثنا با آدرس (sana.adliran.ir)
 • تهیه مدارک هویتی همچون کارت ملی یا شناسنامه
 • مدارک مربوط به کلاهبرداری همچون رسیدهای پرداخت، اسناد و مدارک مربوط به کلاهبرداری
 • مطالعات یا شهودی که از وقوع کلاهبرداری آگاه هستند

انواع کلاهبرداری اینترنتی

زمان و هزینه مورد نیاز برای طرح شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

به طور کلی می توان گفت طرح شکایت حقوقی و کیفری برای شاکی هزینه هایی به همراه دارد و برای طرح شکایت از کلاهبرداری اینترنتی باید آن را به مراجع قضایی صالح ارسال کرد. قبل از هر چیز برای طرح این شکایت باید شکواییه تنظیم کرد که بدون شک برای تهیه و تنظیم آن به بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران نیاز پیدا خواهید کرد. هزینه طرح این شکایت متغیر بوده و امکان در نظر گرفتن معیار ثابت و مشخص برای آن وجود ندارد. در رابطه با زمان مورد نیاز برای طرح این شکایت نیز رویه یکسان است و در نظر گرفتن مدت زمان ثابت برای آن غیرممکن می باشد. گاهی اوقات ممکن است طرح این شکایت سه تا شش ماه طول بکشد، در حالی که رسیدگی به دیگر پرونده ها در این زمینه به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.

کلام آخر

پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا افراد با استفاده از روش های مختلف به فکر فریب دادن شما با هدف دستیابی به اموال تان باشند. در صورتی که تحت تاثیر این کلاهبرداری های قرار گرفته اید و قصد طرح شکایت از کلاهبرداری اینترنتی را دارید، باید بدانید که طرح این شکایت زمانبر بوده و به رعایت مجموعه ای از موارد قانونی نیاز دارد. برای ساده سازی طرح این شکایت همواره توصیه می شود از کارشناسان و مشاوران حقوقی بهره بگیرید. وب سایت مستر وکیل با بهره مندی از مشاوران و کارشناسان مجرب و متخصص در امور حقوقی و ارائه خدمات مشاوره حقوقی شما را در تمام مراحل ثبت این شکایت کمک می کند.

5/5 - (3 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

نظرات 13

 1. ی نامردی به بهانه خرید ارز دیجیتال حساب کیف پولم خالی کرد من ارسال نکردم به کیف پولش ولی گفت کلید کاربری خودتو تایید کن حتی پسورد هاهم بهش ندادم ولی از اون طرف وارد آیدی کیف پولم شده بود .۱۹هزاردلار ارز بود نمیدونم چیکارکنم فقط تراکنش کیف پولش هست که خالی شده حساب تلگرام داره ولی منو بلاک کرده هرچی با اکانت کس دیگه پیام میدم میخونه بلاک میکنه .ی راه حلی بدین بچه ها

 2. از سایت رضا جم مشخصات اکانتم اشتباه بود پولوکه برگردوندن مالیات رو پس ندادن با ثبت سفارش دوباره ۸۰ هزارتومن زرر کردم

  1. بخدا من 3بار تو سایت دیوار ازم کلاهبرداری کردن جمعا 1میلیون و دویست هر سه بار دستم به هیچ جا نرسید اول بیشتر 10روز نباید شده باشه دوم باید اثبات کنی جنس رو نگرفتی چهارم باید کلی پول بدی پنجم زمانش طولانیه که خودشون میگن بالای 10میلیون تومن هست حالا پیگیرش باش

  2. سلام از منم برای خرید مبل کلاه برداری شده ۶ میل آیا راهی هست ؟
   آقا هادی از شما در رابطه با چی کلاه برداری شده

 3. بخدا یک نفر کلاهبردار با شماره **
  پیام داده گفته کمک معشیتی برو بگیر لینکشم فرستاده بود وقتی وارد لینک میشدم سه بار اطلاعات الکی پر میکردم سه بارم الکی نوشته بود کمک معصیتی شما ۸۷ میلیونو میلیون برای دریافتش باید برنامه رو نصب کنیو …….
  لطفا ایشونو به جزای عمل خود برسونید.باتشکر

 4. یک اشغال چندین ماهه به گوشی من متصل است وبه هیچ عنوان هم قطع اتصال نمیشود تمام اطلاعات گوشی ام رامخاطبین وبرداشت پول از حسابم واستفاده ازاینترنتم راو….یک دزدبتمام معناشده چجوری ارتباطش راقطع کنم؟یک دادخواست شکایت نامه برعلیه وی تنظیم کردم که بایدببرم مخابرات وغیره تا پیدایش کنندوانوقت جلب صورت گیرد بنظرشماچکارکنم

 5. سلام یک تماس با خط رایتل گرفته و اعلام کردن شما در رادیو جوان برنده شدید و آخر مطلب 90م حسابم خالی و شبانه پلیس فتا و صبح ناحیه 7شکایت و جلو حساب بسته شد خوشبختانه مشخص شد بعد از چند گردش در حساب شخصی آمده و با کارت از دستگاه پرز خرید نموده است حال چونگون این مبلغ عودت یا متهم به سزای اعمالش می‌رسد البته کاملا مشخص که با شمار شبا شخص در بانک تجارت بوده لطفا مرا راهنمای نماید یا پاسخ حکم مورد نظر و دستور قضایی چه میباشد

  1. بخدا یک نفر کلاهبردار با شماره
   پیام داده گفته کمک معشیتی برو بگیر لینکشم فرستاده بود وقتی وارد لینک میشدم سه بار اطلاعات الکی پر میکردم الکی نوشته بود کمک معصیتی شما ۸۷ میلیونو میلیون برای دریافتش باید برنامه رو نصب کنیو …….
   لطفا ایشونو به جزای عمل خود برسونید.باتشکر

   1. درود. از ما اسنپ وانتیا بدبختر کجاااا هست . بگید تا پاشو ببوسم.
    امروز با قبول سفر و سادگیه من ۹۰۰ تومان زدم به کارت مسافر که بارو تحویل بگیرم. سفر کنسل شدو زنگ زد گفت بیچارتون میکنم شما مشهدیارو. بابا من کجا مشهد کجااا. اصلا هرجایی باشیم. الان من برای ۹۰۰ دو روز مثل خر باید بار بزنم که صافی بمونه برام. بعد باز برم چقدر هزینه کنم که ایا پس بگیرم یا نه. تو به جدتون قسم به کاهدون نزنید. مریض داریم. اجاره. قصد قرض. روزی ی وعده غذا میخوریم نمیریم. اونوقت. بخدا جز خودکشی هییییییچ راهی نیست که نیست. ما بلد نیییییستیم بقران لقمه کج برداریم. بخدا بلد نیستیم گلیممونو اینجوری از اب در بیاریم. با ما اسنپ وانتیا نکنیییید تورو جدتان. دست طبیعت فراموش نمیکنه بخدا

  2. سلام با منم تماس گرفتند امروز صبح وقتی سر کار بودم گفتن شما برنده فعال همراه اول هستید از رادیو جوان و سفر کربلا به مبلغ ۶میلیون و اگه هم سفر رو نخواستید مبلغ ۶ میلیون دوتا کارت مجزا گفت برم عابر بانک و موجودی و ی شماره رو خاست دادم بعدش حسابم خالی شد زنک زدم پلیس فتا گفت اگه سریع میگفتین نمیذاشتم بخوره باید برین دفتر قضایی بع نظرت پولم برمیکرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا