تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

مراحل و هزینه و زمان شکایت از کلاهبرداری اینترنتی⚖️【 آپدیت 1402 】

در عصر تکنولوژی کلاهبرداری به روش های مختلف صورت می گیرد و کلاهبرداری اینترنتی در فضای مجازی نیز زیاد مشاهده می شود. اغلب کلاهبرداران برای اغفال افراد از روش های خاص استفاده می کنند و در نهایت حساب های بانکی این افراد را خالی می سارند. طبق بررسی های انجام گرفته، کلاهبرداری اغلب در حوزه اینترنت انجام می گیرد از این رو اکثر افراد باید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند. نحوه و ترفند کلاهبرداران برای اعمال کلاهبرداری توسط مراجع ذی ربط همچون پلیس فتا در اختیار شهروندان قرار می گیرد. از این طریق می توان سطح آگاهی عمومی خود در زمینه کلاهبرداری های اینترنتی را افزایش داد تا از گیر افتادم افراد در دام این جرایم پیشگیری شود. در این شرایط امکان طرح شکایت از کلاهبرداری اینترنتی برای افراد فراهم شده است.

در صورتی که شما یا اطرافیان تان قربانی کلاهبرداری، متحمل ضرر و زیان فراوان خواهید شد. افراد بسیار زیادی به صورت روزانه بنا به دلایل مختلف در دام کلاهبرداری ها گیر می افتند و بخشی از اموال و دارایی خود را از دست می دهند.

مراحل شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

دادسرای جرایم رایانه ای مرجع رسیدگی به جرم کلاهبرداری اینترنتی می باشد. با این وجود دادسرا و پلیس فتا موظف به انجام تحقیقات مقدماتی در رابطه با جرم کلاهبرداری اینترنتی می باشند. این مرجع قادر به صادر کردن رای نمی باشد بلکه تنها در صورت اثبات جرم و صحت شکایت علاوه بر صدور قرار جلب به دادرسی باید پرونده را برای صدور رای نهایی به دادگاه کیفری ارسال نماید. برای تنظیم شکواییه در این رابطه می توانید با بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران مشورت کرده و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمایید. هنگام رسیدگی به شکایت از کلاهبرداری اینترنتی شاکی باید در دادسرا و دادگاه کیفری ابلاغیه ها را در نظر بگیرد. از ایشان خواسته می شود تا توضیحات را به دادگاه ارائه داده و نهایت تلاش خود را برای اثبات کلاهبرداری به کار گیرد.
مراحل شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

پس از رجوع شکایت به دادگاه کیفری، اسناد و مدارک موجود در پرونده و تحقیقات توسط دادسرا مورد بررسی قرار خواهند گرفت و در نهایت رای نهایی صادر خواهد شد. در صورت شناسایی متهم و وقوع جرم کلاهبرداری اینترنتی توسط ایشان، مجازات قانونی برای ایشان تعیین خواهند شد. به منظور پیگیری شکایت از کلاهبرداری اینترنتی و صدور رای و قرار توسط دادسرا و دادگاه می توان به سامانه ثنا مراجعه کرد.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه بیشتر: بهترین وکیل کیفری در تهران کلیک کنید

زمان و هزینه مورد نیاز برای طرح شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

به طور کلی می توان گفت طرح شکایت حقوقی و کیفری برای شاکی هزینه هایی به همراه دارد و برای طرح شکایت از کلاهبرداری اینترنتی باید آن را به مراجع قضایی صالح ارسال کرد. قبل از هر چیز برای طرح این شکایت باید شکواییه تنظیم کرد که بدون شک برای تهیه و تنظیم آن به بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران نیاز پیدا خواهید کرد. هزینه طرح این شکایت متغیر بوده و امکان در نظر گرفتن معیار ثابت و مشخص برای آن وجود ندارد. در رابطه با زمان مورد نیاز برای طرح این شکایت نیز رویه یکسان است و در نظر گرفتن مدت زمان ثابت برای آن غیرممکن است. گاهی اوقات ممکن است طرح این شکایت سه تا شش ماه طول بکشد در حالی که رسیدگی به دیگر پرونده ها در این زمینه به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.

زمان و هزینه مورد نیاز طرح شکایت

مراجع معتبر طرح این شکایت

کلاهبرداری با استفاده از روش ها و ترفندهای مختلف جرم محسوب می شود و مراجع قضایی کیفری همچون دیگر جرایم صلاحیت رسیدگی به این پرونده ها را دارند. برای طرح این شکایت ابتدا باید شاکی، شکایت خود را در دادسرا جرایم رایانه ای مطرح کند. دادسرای جرایم رایانه ای برای رسیدگی به جرایم حوزه اینترنتی و رایانه ای به عنوان یک دادسرای تخصصی شناخته می شود. در صورت ارجاع پرونده به پلیس فتا به منظور جمع آوری اطلاعات و انجام تحقیقات مورد نیاز توسط ضابطین دادگستری شاکی باید به مرجع مربوطه مراجعه نماید. پس از انجام تحقیقات پرونده دوباره به دادسرا مرجوع می شود.

در صورت ارسال پرونده به یکی از شعبات بازپرسی یا دادیاری پس از تحویل شکواییه از معاونت ارجاع شاکی باید به شعبه دادیاری یا بازپرسی مشخص مراجعه کند. در نهایت پرونده در مرجع مربوطه ثبت خواهد شد. قبل از ثبت شکایت ممکن است دادیار و بازپرس برای انجام تحقیقات مقدماتی دستوراتی را به پلیس فتا صادر کنند. شخص در این شرایط باید به پلیس فتا مراجعه کرده و گزارشات را ارائه دهد تا پرونده به شعبه مورد نظر مرجوع شود. پس از انجام تحقیقات مورد نیاز در مورد شکایت مورد نظر در دادسرا پرونده به دادگاه کیفری ارسال خواهد شد تا در این زمینه رای نهایی صادر گردد. در صورت اثبات جرم کلاهبرداری برای دادگاه، متخلف به مجازات مشخص محکوم خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت

برای طرح شکایت از کلاهبرداری اینترنتی باید مدارک زیر را به پرونده خود ضمیمه کرد:

  • ثبت نام در سامانه ثنا
  • مدارک هویتی خود همچون کارت ملی یا شناسنامه
  • مدارک مربوط به کلاهبرداری همچون رسیدهای پرداخت، اسناد و مدارک مربوط به کلاهبرداری
  • مطالعات یا شهودی که از وقوع کلاهبرداری آگاه هستند.

انواع کلاهبرداری اینترنتی

در صورت استفاده از اینترنت برای فریب افراد و کسب اموال آن ها مرتکب کلاهبرداری اینترنتی خواهید شد. انواع کلاهبرداری اینترنتی شامل موارد زیر می باشند:

انواع کلاهبرداری اینترنتی

1. فیشینگ

کلاهبرداران در این روش وب سایت یا ایمیل جعلی ایجاد می کنند و اطلاعات شخصی افراد همچون اطلاعات کارت بانکی را سرقت می کنند.

2. هک کردن

کلاهبرداران در این روش به حساب های کاربری افراد دسترسی غیر مجاز دارند و اقداماتی از قبیل برداشت پول، خرید کالا یا خدمات را انجام می دهند.

3. فریب در حراجی های آنلاین

کلاهبرداران در این روش حراج های جعلی ایجاد می کنند و افراد را به خرید کالاهی غیر واقعی با قیمت غیر واقعی فریب می دهند.

4. فروش کالای تقلبی

کلاهبرداران در این روش کالاهای تقلبی را به قیمت کالاهای اصلی می فروشند.

کلام آخر

پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا افراد با استفاده از روش های مختلف به فکر فریب دادن شما با هدف دستیابی به اموال شما باشند. در صورتی که تحت این کلاهبرداری های قرار دارید و قصد طرح شکایت از کلاهبرداری اینترنتی را دارید باید بدانید که طرح این شکایت رمانبر بوده و به رعایت مجموعه ای از موارد قانونی نیاز دارد. برای ساده سازی طرح این شکایت همواره توصیه می شود از کارشناسان و مشاوران حقوقی بهره بگیرید. وب سایت مستر وکیل با بهره مندی از مشاوران و کارشناسان مجرب و متخصص در امور حقوقی و ارائه خدمات مشاوره حقوقی شما را در تمام مراحل ثبت این شکایت کمک می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا