تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

نحوه ارزش گذاری آزمایشگاه گمرک⚖️【 آپدیت 1403 】

نحوه ارزش گذاری آزمایشگاه گمرک به نحوی است که به هدف مشخص شدن وضعیت تجاری یا غیر تجاری بودن کالاها دست یابیم. همچنین هدف از انجام این کار تعیین میزان هزینه مربوط به مالیات می باشد که باید به صورت مشخص ذکر گردد. در طول این پروسه باید به خاطر داشته باشید که ادارات گمرک موظف به ارزیابی و بررسی کالاهای صادراتی و وارداتی می باشند. مجوز خروج یا ورود کالا از گمرک زمای صادر می شود که تمام مدارک مربوط و مورد نیاز کالاها تکمیل شوند و نواقص موجود رفع شده باشند.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل حقوقی در اصفهان کلیک کنید

اهمیت نحوه ارزش گذاری آزمایشگاه گمرک

ادارات گمرک به طور معمول در بررسی قیمت کالاهای صادراتی و وارداتی از خود حساسیت قابل توجهی نشان می دهند. هنگامی که یک کالا وارد اداره گمرک می شود ارزش گذاری آن باید انجام گیرد. نحوه ارزش گذاری آزمایشگاه گمرک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است از این رو کارشناسان خبره و ماهر موظف به ارزش گذاری کالا در گمرکات کشور می باشند. در صورتی که نسبت به نحوه ارزش گذاری و تعیین ماهیت کالای خود در این اداره اعتراض دارید بهتر است تا پایان با مستر وکیل همراه باشید.

اهمیت نحوه ارزش گذاری آزمایشگاه گمرک

نحوه ارزش گذاری آزمایشگاه گمرک به چه صورت است؟

نحوه ارزش گذاری آزمایشگاه گمرک به این صورت است که اسناد مهم در طول پروسه باید مورد بررسی قرار گیرند. اصلی ترین اسناد مربوط به ارزش گذاری کالا در گمرک شامل فاکتور خرید و گواهی خرید از مبدا می باشند که مبلغ خرید کالا در آن ذکر گردیده است. همچنین در طول این پروسه مجموعه ای از تعرفه های گمرکی باید مورد توجه قرار گیرند. تعرفه های گمرکی مورد نیاز کالاها از سوی کارشناسان به اداره مربوطه ارسال می شوند. تمامی اجناس و کالاها معیار و ملاک مشخص دارند که طبق تعرفه باید به طور کامل مورد ارزیابی قرار گیرند.

از دیگر موضوعات مهم در رابطه با نحوه ارزش گذاری آزمایشگاه گمرک می توان به سود بازرگانی کالاها اشاره کرد. این موضوع بر نحوه ارزش گذاری آزمایشگاه گمرک تاثیر قابل توجهی دارد. خروج کالا از گمرک برای تاجر بسیار مهم است. ترخیص و خروج کالا از گمرک پروسه ای طولانی است و تمام تجار به دنبال کاهش مدت زمان مورد نیاز برای صدور مجوز ترخیص کالا از گمرک می باشند. این امر به آن ها کمک خواهد کرد تا کالای خود را زودتر ثبت کنند.

نحوه ارزش گذاری آزمایشگاه گمرک از طریق سامانه

سامانه ارزش گذاری گمرک با هدف بهبود و ارتقا روند ترخیص اجناس و کالاهای مختلف راه اندازی شده است. تجار و بازرگانان از آن طریق می توانند به راحتی مدارک و اسناد مورد نیاز برای ارزش گذاری کالا را استعلام کنند. با استفاده از این سامانه اشخاص سودجو و موقعیت طلب دیگر قادر به ایجاد تغییرات در نتیجه ارزش گذاری کالا نخواهند بود. این امر باعث شفاف سازی فرآیند ارزش گذاری کالا در گمرک خواهد شد.

مدارک ارائه شده کالا در این سامانه بدون دخالت انسان مورد بررسی قرار می گیرند از این رو درستی و صحت آن قابل اطمینان خواهد بود. در فاکتور و اظهارنامه خرید کالا در این سامانه مبلغ توافقی ثبت می شود. هنوز برخی افراد برای ارزش گذاری کالای خود به صورت غیر آنلاین اقدام می کنند که این امر باعث تلف شدن زمان زیادی خواهد شد. به طور کلی می توان گفت نحوه ارزش گذاری آزمایشگاه گمرک و نتیجه آن برای مالک کالا اهمیت والایی دارد.

کالاها به طور معمول به دو دسته تجاری و غیرتجاری طبقه بندی می شوند. کالاهای تجاری مجوز ترخیص دریافت می کنند در حالی که برای کالاها و اجناس غیر تجاری مجوز پته گمرکی صادر می شود تا ترخیص کالا از گمرک با سرعت بالا انجام گیرد. امکان پیگیری تمام این روند از طریق سامانه ارزش گذاری گمرک برای افراد وجود دارد.

شناسه ارزش گمرکی در این آزمایشگاه

نحوه ارزش گذاری آزمایشگاه گمرک با استفاده از شناسه ارزش گمرکی ساده است. شناسه ارزش گمرکی در حقیقت عددی 4 رقمی است که در انتهای ردیف تعرفه کالا به منظور تعیین ارزش کالای وارداتی درج می گردد. به منظور تشخیص ارزش اجناس و کالاها و کسب اطلاع از دسته بندی کالا باید ماهیت آن را در کتاب قانون و مقررات واردات و صادرات جستجو کرد. به منظور کسب اطمینان می توان سابقه کالا را در سامانه جامع امور گمرکی بررسی کرد.

تعیین تعرفه صحیح برای کالا امری مهم و حساس است. در صورت ارتکاب اشتباه در تعیین این تعرفه و عدم تناسب تعرفه و کالای مذکور به تشخیص اداره گمرک، صاحب کالا با مشکلات مختلفی مواجه می شود. اکثر مغایرت های موجود در تعیین تعرفه کالا، باعث ایجاد اختلاف بین صاحب کالا و کارشناس گمرک می شوند. برای رفع مشکلات موجود در این شرایط پرونده به کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی مرجوع می شود. دریافت تعرفه مناسب و قانونی و تعیین ماخذ ورودی کالا به صورت دقیق از طریق شناسه ارزش گمرکی از ایجاد این مشکلات پیشگیری می کند.

طرح شکایت از ماموران گمرکی در صورت تخلف

سایت گمرک الکترونیک باعث شده تا افراد در صورت داشتن شکایت یا اعتراض نسبت به نحوه ارزش گذاری آزمایشگاه گمرک به سامانه پیشخوان خدمات الکترونیک گمرک مراجعه نمایند. همچنین از طریق این سایت می توان تمام مراحل و تشریفات گمرک را کنترل کرد و می توان شکایت خود را در هر مرحله از عملیات گمرک ثبت و ارائه کرد. برای این منظور باید شکایت نامه تنظیم کرد که با کمک بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران می توان این کار را انجام داد. تمام اقدامات زیر به خاطر آسان و شفاف سازی تجارت در این اداره انجام گرفته اند:

  • پنجره واحد تجارت فرامرزی
  • راه اندازی سامانه جامع امور گمرکی
  • تبادل الکترونیکی داده ها
  • تغییر شیوه عملیات گمرکی

شکایت از ماموران گمرکی

روش های ثبت الکترونیکی شکایت از گمرک

ثبت الکترونیکی شکایت از گمرک به دو روش امکان پذیر است:

  • صاحب کالا یا ترخیص کار به منظور ثبت الکترونیکی شکایت از گمرک فرودگاهی می توان به سامانه این اداره وارد شود و ثبت نام کند. در نهایت اقدامات لازم در رابطه با نوع شکایت مطرح و مراحل بعدی انجام خواهند گرفت.
  • روش دیگر طرح شکایت الکترونیکی از گمرک با استفاده از شماره سریال اظهارنامه می باشد. در این روش با ورود به بخش اظهارنامه می توان شکایت خود را ثبت کرد.
  • لازم به ذکر است که طرح شکایت از گمرک بدون شماره سریال اظهارنامه نیز امکان پذیر است. در این روش نام گمرک مربوطه برای ثبت شکایت باید وارد شود. پس از دریافت کد رهگیری و بررسی شکایت توسط مدیریت گمرک، شکایت مورد نظر به سامانه داخلی گمرک مرجوع می شود. در صورت پاسخ دهی به شکایت، وضعیت آن بروز می شود.

کلام آخر

برای طرح شکایت از نحوه ارزش گذاری آزمایشگاه گمرک باید تمام مدارک و مستندات در دسترس را همراه شکواییه به پرونده پیوست کرد. از مهمترین دلایل و مستندات که باید به شکواییه پیوست شوند شامل فاکتور کالا، گواهی صادره از سوی آزمایشگاه گمرک، تامین دلیل از سوی کارشناس دادگستری، مستندات لازم همچون سند یا تصویر تخلفات می باشند. در این مسیر می توان از بهترین وکیل تهران کمک گرفت.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا