تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت جعل عنوان چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

گاهی اوقات ممکن است به مطب پزشک مراجعه کنید و درخواست انجام عمل زیبایی یا دیگر خدمات زیبایی را از ایشان داشته باشید، اما بعدها متوجه شوید که شخص مورد نظر دکتر نبوده و اقدام به سو استفاده از عنوان دکتر و پزشک کرده باشد. در صورت عدم ارائه خدمات توسط پزشک با مشکل مواجه نخواهید شد اما در برخی مواقع فرد کلاهبردار از طریق ارائه خدمات زیبایی به شما آسیب وارد می کند. در این مواقع امکان طرح شکایت جعل عنوان برای شما وجود خواهد داشت. لازم به ذکر است که جعل عنوان ممکن است در مشاغل مختلف روی دهد و تنها به حرفه پزشکی اختصاص ندارد. جعل عنوان در طول تاریخ بشر وجود داشته و کلاهبرداران به دنبال راهی برای جعل عنوان مورد اعتماد مردم به منظور فریب ایشان می باشند. در این مواقع می توان به بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران مراجعه کرد.

نحوه طرح شکایت جعل عنوان

برای جرم جعل عنوان در تمام جوامع مجازات سنگین در نظر گرفته شده اند. این مجازات آمار وقوع جرم را کاهش می دهند. این جرم به اعتماد و اطمینان اجتماعی آسیب می زند. برای طرح شکایت جعل عنوان از متهم این جرم در مرحله ابتدایی باید شکواییه کیفری تنظیم کرد. برای تنظیم این شکواییه به صورت اصولی و صحیح می توان با بهترین وکیل کیفری در تهران به مشورت پرداخت و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمود. سایت مستر وکیل این امکان را برای شما فراهم کرده است تا در صورت نیاز به تنظیم شکواییه درخواست تنظیم شکواییه را ارائه دهید.

نحوه شکایت جعل عنوان

مراحل شکایت جعل عنوان

پس از تنظیم شکایت نامه خود می توانید با مدارک اثبات کننده این جرم به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید. با ارائه مدارک شخصی که جعل عنوان کرده است می توان شکایت خود را در این زمینه ثبت کرد. پس از ثبت شکایت شما پرونده برای رسیدگی بیشتر به دادسرا مرجوع می شود. بازپرس تحقیق را آغاز خواهد کرد و تحقق جرم جعل عنوان را تشخیص خواهد نمود. در صورت وقوع جرم جعل عنوان بازپرس برای مجرم حکم مجرمیت صادر خواهد کرد و در نهایت برای ایشان وثیقه تعیین خواهد شد. از تاریخ صدور متهم 10 روز فرصت دارد تا اعتراض خود را اعلام کند. پرونده در نهایت به دادگاه مرجوع می شود و در نهایت رای بدوی صادر می شود.

هزینه شکایت جعل عنوان

هزینه شکایت جعل عنوان به مرجعی که شکایت در آن مطرح شده وابسته می باشد. به منظور کسب اطلاعات دقیق در رابطه با هزینه طرح این شکایت می توانید به وب سایت مستر وکیل مراجعه نمایید.

هزینه شکایت جعل عنوان

مدارک مورد نیاز برای طرح شکایت

برای طرح شکایت جعل عنوان باید مدارک ثابت کننده جرم را به دادگاه ارائه داد. این مدارک اغلب برای انواع جرایم مورد استفاده قرار می گیرند. از مهمترین مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اقرار شخص متهم نخستین، مهمترین و قابل استنادترین دلیل اثبات این جرم می باشد.
  • از دیگر دلایل مهم برای اثبات این جرم می توان به شهادت شهود اشاره کرد.
  • سوگند شخص شاکی
  • علم قاضی

دیگر مدارک مورد نیاز برای اثبات این جرم اسکرین شات، فیلم دوربین های مدار بسته و غیره هستند. لازم به ذکر است که قاضی باید تشخیص دهد که آیا امکان استفاده از آن ها در دادگاه وجود دارد. در این شرایط می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت نمود. برخی از این مدارک منجر به علم قاضی خواهند شد. این موارد ذهن قاضی را به سمت و سوی اثبات وقوع یا عدم وقوع جرم توسط متهم هدایت می کند.

آشنایی با انواع جرم جعل عنوان

قبل از بررسی جرم و شکایت جعل عنوان بهتر است با انواع آن آشنا شویم. این جرم دارای انواع مختلفی است و از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع جرم جعل

1. جعل کلی

در صورتی که فردی مرتکب جعل کل سند یا نوشته شود جعل کلی انجام داده است. گاهی اوقات ممکن است افراد به جعل شناسنامه، مدرک تحصیلی یا سند و نوشته بپردازند.

2. جزئی

هنگام وقوع جرم جعل جزئی فرد تنها به جعل قسمت یا بخشی از سند و نوشته می پردازد. به عنوان مثال فرد ممکن است به جعل امضای فردی دیگر در یک سند بپردازد یا مبلغ موجود در سند را جعل کند. گاهی اوقات افراد ممکن است به جعل اثر انگشت در وصیت نامه بپردازند.

3. مادی

تمام موارد و مصادیق موجود در ماده 523 قانون مجازات اسلامی به عنوان جعل مادی شناخته می شوند. در صورتی که نوشته، سند یا مهر شخص دیگری را بسازید و یا کارهایی از قبیل خراشیدن، قلم بردن، تراشیدن، سیاه کردن و غیره را در آن انجام دهید مرتکب این جرم شده اید.

4. معنوی یا مفادی

افراد عادی نمی توانند مرتکب جرم معنوی یا مفادی شوند و این جرم تنها توسط کارکنان دولتی و مراجع قضایی انجام می گیرد. در صورتی که کارمندی موضوع یک نوشته را تغییر دهد مرتکب جرم معنوی یا مفادی شده است. تحریف گفته و شنیده ها و باطل جلوه دادن امر صحیح و بالعکس نیز از جرایم جعل عنوان هستند. این جرم به صورت مادی، دست بردن در اسناد و نوشته ها انجام نمی گیرد.

مجازات این جرم

مهمترین مصادیق جرم جعل مهم جلوه دادن اهداف خود با استفاده از عناوین مهم همچون رئیس، معاون، فرمانده، سردار، قاضی، امیر، مدیر عامل، وکیل و پزشک هستند. در صورتی که فرد به اهداف مجرمانه خود از این طریق دست یابد مرتکب جرم جعل عنوان شده است. برخی از مجرمان برای دستیابی به اهداف مجرمانه خود به دنبال افراد ساده و زودباور می باشند تا در نقشه های خود از آن ها استفاده کنند. جعل عنوان یکی از روش هایی است که می توان از طریق آن افراد زیادی را فریب داد. متهم از این طریق اعتماد افراد را جلب کرده و آن ها را متقاعد می سازد تا با ایشان همکاری کنند.

کلام آخر

جعل عنوان نوعی کلاهبرداری است. در صورتی که با چنین جرمی مواجه شدید می توانید شکایت خود را نزد مراجع معتبر مطرح نمایید. برای طرح شکایت جعل عنوان می توان با یک وکیل پایه یک دادگستری مشورت کرد و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت کرد. با دریافت مشاوره از وکلای پایه یک دادگستری می توان به روند رسیدگی به پرونده سرعت بخشید. به همین دلیل است که همواره توضیح می شود در این موارد از راهنمایی ها و مشاوره های وکلای دادگستری استفاده نمایید.

4.3/5 - (3 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا