تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از تلفن ثابت چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

شکایت از خطوط تلفن تنها به تلفن همراه محدود نمی شود بلکه مردم قادر به طرح شکایت از تلفن ثابت نیز می باشند. هرچند امکان سوء استفاده از تلفن ثابت به اندازه تلفن همراه وجود ندارد اما باز هم افراد می توانند از طریق تلفن ثابت برای یکدیگر ایجاد مزاحمت نمایند. تمام خطوط تلفن داخل و برون شهری را می توان ردیابی کرد. در صورت مورد آزار و اذیت قرار گرفتن افراد از طریق تلفن ثابت، امکان طرح شکایت به مراجع قانونی برای آن ها وجود دارد. کد مخصوص استان ها یکی از روش های ردیابی تلفن ثابت می باشد. خطوط تلفن ثابت را نمی توان جابجا کرد اما این موضوع برای خطوط غیر ثابت متفاوت است و اکثر مزاحمت های تلفنی از طریق خطوط ثابت انجام می گیرند.

هرچند استفاده از تلفن ثابت مزایای بسیار زیادی برای شما به همراه دارد اما گاهی اوقات زمینه سوء استفاده را نیز برای افراد فراهم می سازد. اگر از طریق تلفن ثابت مورد آزار و اذیت قرار گرفته اید و قصد طرح شکایت در این زمینه را دارید می توانید با بهترین وکیل تهران در رابطه با این موضوع مشورت نمایید و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمایید.

نحوه شکایت از تلفن ثابت

در طول سالیان اخیر شاهد تعداد زیادی شکایت از تلفن ثابت بوده ایم که این شکایات اغلب در مخابرات مورد رسیدگی قرار می گیرند. از نظر قانونی مخابرات اطلاعات و استعلام لازم از خطوط تلفن همراه را به شما ارائه می دهد. از طریق گواهی مراجع قضایی نیز می توان به اطلاعات مشتریان دست یافت. شرکت مخابرات قادر به ارائه مشخصات مالک خطوط تلفن ثابت و تلفن همراه به هر فردی نمی باشد. در صورتی که قصد شکایت از تلفن همراه را دارید اما مشخصات مالک خط را در اختیار ندارید بهتر است با ثبت شکواییه در دادسرا یا از طریق پلیس فتا به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابید.

نحوه شکایت از تلفن ثابت

اگر مخابرات اطلاعات و مشخصات صاحب خط را ارائه دهد، مرتکب تخلف شده و طرف مقابل می تواند به دلیل این رفتار از کارکنان شرکت مخابرات شکایت نماید. بحث ایجاد مزاحمت و آزار و اذیت یکی از دلایل طرح شکایت از تلفن ثابت می باشد.

مراجع صالح رسیدگی به شکایت از تلفن ثابت

از آنجا که مزاحمت تلفنی آسایش افراد را سلب می کند در قانون به عنوان عمل مجرمانه شناخته می شود و امکان طرح شکایت از لحاظ قانونی را فراهم می سازد. در صورت مورد آزار و اذیت قرار گرفتن به صورت مداوم و پیوسته، قادر به طرح شکایت کیفری در دادسرا خواهید بود. مسئولیت رسیدگی به این شکایات به عهده دادسرا صالح یا دادسرا محل زندگی شما می باشد. امکان طرح این موضوع به صورت مستقیم با مخابرات محل زندگی نیز وجود دارد. در صورت اثبات ادعای خود مبنی بر مزاحمت تلفنی از طریق خطوط تلفن ثابت، برای مالک خط اخطار قضایی ارسال خواهد شد. برای رسیدگی به این پرونده و شکایت، مالک خط باید در دادسرا حضور یابد.

مراجع شکایت از تلفن ثابت

در صورت عدم دسترسی به اطلاعات مالک خط تلفن هنگام تنظیم شکواییه، از طریق مخابرات می توان اطلاعات شخص مورد نظر را استعلام کرد. برای تنظیم شکواییه می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت کرد. همچنین می توان درخواست استعلام لازم در این زمینه را به دادسرا ارسال نمایید. برای طرح شکایت خود می توانید به دادسرا یا مخابرات محل زندگی خود مراجعه نمایید. این موضوع به سلیقه شما وابسته می باشد. همواره توصیه می شود قبل از طرح شکایت در مراجع قضایی موضوع را با مخابرات محل زندگی خود در میان بگذارید. در صورت عدم دستیابی به نتیجه مطلوب می توان از طریق قانونی برای طرح شکایت اقدام کرد.

شکایت از تلفن ثابت را همچنین می توان در سامانه 195 ثبت کرد. شما می توانید تخلفات خطوط تلفنی را از طریق این سامانه پیگیری نمایید. واحدهای تخصصی در این سامانه برای رسیدگی به شکایت از تلفن ثابت در نظر گرفته شده اند که در کوتاه ترین زمان ممکن به شکایات شهروندان رسیدگی می کنند.

دلایل طرح این شکایت

از مهمترین دلایل طرح شکایت از تلفن ثابت می توان به تهدید شدن توسط شخص مزاحم و ایجاد مزاحمت تلفنی اشاره کرد. جرائمی همچون توهین از طریق تلفن ثابت نیز می توانید یکی دیگر از دلایل طرح این شکایت باشد. در صورتی که فردی از طریق خطوط تلفن ثابت با شما تماس بگیرد و فحاشی و توهین کند شما می توانید برای طرح دعوا کیفری به دلیل جرم توهین اقدامات لازم را انجام دهید. برای پیگیری شکایت خود در مدت زمان کوتاه می توانید با بهترین وکیل کیفری در تهران به مشورت بپردازید.

دلایل شکایت از تلفن ثابت

1. مزاحمت تلفنی

در صورت مواجهه با مزاحمت های تلفنی می توانید شکایت از تلفن ثابت را مطرح نمایید. امکان مزاحمت از طریق اپراتورهای مختلف وجود دارد و شهروندان می توانند از خطوطی که برای آن ها ایجاد مزاحمت شده شکایت کنند. اگر مزاحمت تلفنی به صورت پیوسته و مکرر ایجاد گردد شاکی می تواند از تلفن ثابت اقامه دعوای کیفری نماید. در غیر این صورت امکان رسیدگی به شکایت در این زمینه وجود نخواهد داشت. در صورت اثبات وقوع جرم رسیدگی به شکایت در دادسرا و از طریق مخابرات امکان پذیر می باشد.میزان استمرار مزاحمت و سلب آسایش یکی از مواردی است که در طرح این شکایت به دلیل مزاحمت تلفنی عنوان می شود.

مزاحمت تلفنی یکی از جرائم غیر قابل گذشت است از این حتی اگر شاکی گذشت کند، به پرونده رسیدگی خواهد شد و متخلف مجازات می شود. برای طرح شکایت از تلفن ثابت به جرم مزاحمت تلفنی ارکان تحقق جرم باید وجود داشته باشند تا شاکی قادر به پیگیری این موضوع از طریق مراجع قضایی باشد.

2. توهین و فحاشی

اگر فردی از طریق تلفن ثابت اقدام به توهین و فحاشی به شما کند می توانید از طریق مخابرات، خط تلفن ثابت را استعلام بگیرید و شکایت از آن را به جرم توهین اعلام نمایید. بحث شکایت از تلفن ثابت به دلیل توهین با بحث ایجاد مزاحمت متفاوت می باشد. اگر از طریق تلفن ثابت به شما توهین و فحاشی شد ممکن است طبق قانون رفتار ایشان مصداق جرم مزاحمت تلفنی نباشد. اگر مزاحمت تلفنی با جرائم دیگر همچون توهین، تهدید و افترا همراه باشد اشد مجازات برای متخلف تعیین می شود.

کلام آخر

در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی برای شما و دیگر جرائم همچون توهین از طریق تلفن ثابت انجام گیرد می توانید شکایت از تلفن ثابت را مطرح نمایید. امکان ایجاد مزاحمت از نقاط مختلف کشور وجود دارد که در این شرایط امکان طرح شکایت از طریق دادسرا برای شما وجود دارد. در صورتی که از طریق تلفن ثابت به شما توهین و فحاشی نیز شود می توانید اقدامات لازم را برای طرح شکایت کیفری انجام دهید. شکایات و اعتراضات مردمی از طریق تلفن ثابت در مراجع قضایی و مخابرات رسیدگی می شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا