تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از لوستر فروشی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

در کشور عزیز ما ایران حقوق مصرف کننده از زوایای مختلف مورد توجه قرار گرفته است و افراد زیادی روی آن تاکید دارند. به طور کلی می توان گفت مصرف کننده ها به صورت قانونی از حقوق خاص برخوردار می باشند که با استناد به این حقوق می توانند شکایت خود را از لوستر فروشی متخلف مطرح کنند. در صورت عدم رضایت خود یا یکی از اطرافیان از کالا و خدمات پس از فروش مغازه لوستر فروشی می توانید شکایت از لوستر فروشی را مطرح نمایید. شکایت از این صنف ممکن است جنبه حقوقی یا کیفری داشته باشد. اما آیا می دانید مراجع صالح رسیدگی به این شکایات چه مراجعی هستند؟

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل کیفری در تهران کلیک کنید

مراحل شکایت از لوستر فروشی

در صورتی که قصد طرح شکایت از لوستر فروشی را دارید و می خواهید مراحل قانونی طرح این شکایت را طی کنید اما از این مراحل اطلاع ندارید بهتر است ما را تا پایان همراهی نمایید.

مراحل شکایت از لوستر فروشی

ثبت شکایت از لوستر فروشی

بدون شک مصرف کننده از حقوقی برخوردار می باشد که در صورت ضایع شدن آن ها می تواند برای دستیابی به حقوق خود به مراجع صالح مراجعه نماید. نخستین گام شکایت از لوستر فروشی ثبت آن می باشد. برای ثبت شکایات خود باید ابتدا به انجمن حمایت از مصرف کنندگان مراجعه نمایید و شکایت خود را در آنجا ثبت نمایید. لازم به ذکر است که انجمن حمایت از مصرف کنندگان تنها به اشخاص حقیقی اختصاص ندارد بلکه اشخاص حقوقی نیز می توانند شکایت از لوسترفروشی را در آنجا ثبت نمایند.

شما می توانید شکایت خود را به صورت کتبی یا شفاهی مطرح نمایید. شکایت شما باید در نرم افزار مخصوص ثبت شود و تاریخ و شماره رهگیری آن به شما اطلاع داده شود. شاکی از این طریق قادر به پیگیری شکایت خود خواهد بود. حال مراحل رسیدگی به این شکایت آغاز خواهد شد.

بررسی شکایات

انجمن حمایت از مصرف کننده در حقیقت یک نهاد واسطه است که اختلافات موجود بین مصرف کننده، تولید کننده و عرضه کننده را رفع می کند. این انجمن باید نهایت تلاش خود را برای برقراری سازش بین طرفین به کار گیرد. خسارات مالی تخلف صورت گرفته نیز باید توسط این انجمن برآورد شود و در طول 15 روز از تاریخ دریافت شکایت حل و فصل شود. در این شرایط ممکن است طرفین با هم سازش کنند در حالی که ممکن است به توافق نیز دست نیابند.

بررسی شکایت از لوستر فروشی

در صورت سازش طرفین و حضور در جلسه انجمن، مفاد سازش باید در صورتجلسه انجمن قید گردد و طرفین طبق مفاد سازش عمل کنند. اما اگر طرفین به توافق دست نیابند انجمن حمایت از مصرف کننده شکایات را به اداره تعزیرات حکومتی مرجوع کرده و در نهایت به اصل تخلف رسیدگی خواهد شد. انجمن نتایج بررسی و دلایل عدم سازش را باید در سه نسخه تهیه و تنظیم نماید. یک نسخه از عدم سازش باید در نرم افزار ثبت گردد در حالی که نسخه های دیگر باید به شاکی و اداره تعزیرات حکومتی ارسال گردند.

رجوع تخلف به مراجع صالح

مسئولیت رسیدگی به شکایت از لوستر فروشی به عهده انجمن حمایت از مصرف کننده می باشد. در صورت عدم توانایی انجمن در برقراری سازش بین طرفین موضوع به مراجع صالح ارشد رجوع خواهد شد تا اقدامات قانونی لازم برای رسیدگی به شکایات انجام گیرند. مراجع صالح ارشد در حقیقت همان اداره تعزیرات حکومتی می باشد که موظف به رسیدگی به تخلفات طبق قانون حمایت از مصرف کننده و قانون نظام صنفی می باشد. شعبه رسیدگی کننده در صورت رجوع گزارش تخلف از انجمن موظف است در زمان صدور دادنامه، کارمزد انجام خدمات را در آن بیان کند. تمام تخلفات و شکایات از لوستر فروشی به اداره تعزیرات رجوع نمی شوند. تنها اگر این تخلفات جرم محسوب شوند باید در دادگاه و مراجع قضایی به آن ها رسیدگی شود.

مراجع صالح رسیدگی به شکایات

در صورت ثبت شکایت از لوستر فروشی مراجع صالح زیر موظف به رسیدگی به شکایت شما خواهند بود:

مراجع شکایت از لوستر فروشی

1. بازرسی اصناف و اتحادیه ها

یکی از اصلی ترین خدمات اتحادیه صنف تهیه کنندگان و فروشندگان بلور، چینی و لوستر ثبت شکایت از لوستر فروشی می باشد. شما قادر به ثبت شکایت خود از لوستر فروشی در این اتحادیه هستید. برای ثبت شکایت خود در این اتحادیه می توان به پایگاه اینترنتی این اتحادیه مراجعه کرد. البته امکان ثبت شکایت در این اتحادیه به صورت حضوری نیز وجود دارد. برای این منظور باید به دفتر اتحادیه در شهر محل سکونت خود مراجعه نمایید.

این اتحادیه به مشکلات ایجاد شده در ارتباط با واحد صنفی رسیدگی می کند. برای ثبت شکایت در این اتحادیه باید مستندات و مدارک ادعای خود از قبیل قاکتور، رسید یا اسناد دیگر را ارائه دهید. این اتحادیه در مدت 10 روز از تاریخ دریافت شکایت موظف است در رابطه با شکایت کارشناسی های لازم را انجام دهد. در صورت اثبات تخلف از سوی واحد صنفی، میزان تخلف و خسارت مصرف کننده مشخص خواهد شد.

اگر واحد صنفی تخلف خود را بپذیرد، هزینه خسارت به مشتری باز می گردد و برای رفع مشکل باید نهایت سعی خود را در کسب رضایت ایشان به کار گیرد. در صورت عدم پذیرش مبلغ تخلف توسط واحد صنفی و عدم کسب رضایت مشتری، موضوع طبق قانون به اداره تعزیرات یا دادگاه ارسال می شود. در نهایت پیگیری ها دوباره آغاز خواهد شد. ارجاع موضوع به این واحدها زمان مورد نیاز برای رسیدگی به پرونده را افزایش خواهد داد.

2. انجمن حمایت از حقوق مصرف کننده

روش ثبت شکایت از این طریق در بالا به طور مفصل توضیح داده شد. اگر برای ثبت شکایت از لوستر فروشی به دنبال وکیل یا کارشناس حقوقی متخصص می باشید به راحتی می توانید از طریق سایت مستر وکیل به بهترین وکیل تهران و کارشناسان حقوقی متصل شوید.

3. سامانه 124

یکی از معروف ترین سامانه های طراحی شده برای مصرف کنندگان به منظور ثبت شکایت، سامانه 124 می باشد. سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره تعزیرات حکومتی استان ها این سامانه را راه اندازی کرده اند تا مشکلات و شکایات مردم را به صورت شبانه روزی دریافت و ثبت نمایند. این دو سازمان در نخستین فرصت ممکن باید به آن ها رسیدگی نمایند. این سامانه تلفنی است و تنها با شماره گیری 124 می توانید شکایت از لوستر فروشی را مطرح کنید. کارشناسان این سامانه شکایات شما را ثبت می کنند و نتایج رسیدگی را به شما اعلام خواهند نمود.

کلام آخر

تخلفات صاحبان لوستر فروشی ها زمینه را برای طرح شکایت از لوستر فروشی فراهم می سازند. این تخلفات ممکن است در زمینه شغلی یا رفتاری این صنف باشد. از مهمترین تخلفات صاحبان لوستر فروشی ها می توان به گرانفروشی، عدم درج قیمت، عدم ارائه ضمانت نامه، عدم ارائه خدمات پس از فروش یا تخلفات بی ربط به شغل ایشان همچون توهین اشاره کرد. برای طرح این شکایت ابتدا باید شکایت نامه تنظیم نمایید تا قادر به دستیابی به حقوق تضییع شده خود باشید. برای این منظور می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا