تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از آموزش و پرورش چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

یکی از اصلی ترین و مهمترین نهادهای دولتی وزارت آموزش و پرورش می باشد. این نهاد موظف به ارائه خدمات تعلیم و تربیت دانش آموزان در سراسر کشور می باشد. از ابتدای استخدام معلمان شریف در وزارت آموزش و پرورش مجموعه ای از حق و حقوق برای آن ها توسط قانون مشخص می گردند. از خدماتی که معلمان پس از استخدام از این وزارت دریافت می کنند می توان به پوشش بیمه درمانی، حق بیمه سوابق کارف حقوق و مزایای دانشجویی و دیگر امتیازات اشاره کرد. گاهی اوقات خلاف مقررات مواردی برای معلمان پیش می آید که باعث اجحاف در حقوق قانونی آن ها می شود. در صورت کوتاهی و قصور وزارت آموزش و پرورش بنا به دلایل مختلف نسبت به حقوق کارکنان و معلمان و ارائه ادله قابل قبول توسط کارکنان یا معلمان برای اثبات این موضوع می توان شکایت از آموزش و پرورش را مطرح کرد.

نحوه طرح شکایت از آموزش و پرورش

در رابطه با طرح شکایت از آموزش و پرورش باید به خاطر داشته باشید که هر شکایتی که در این سامانه و واحدهای ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات مردمی مطرح می شوند قابل رسیدگی نمی باشند. از این رو برای طرح این شکایت در سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش باید شرایط و ترتریب خاص آن را مد نظر قرار دهید. این امر از مواجهه شما با رد شکایت و عدم پیگیری شکایات از سوی مسئولین ذی ربط پیشگیری خواهد کرد. همچنین به منظور پیشگیری از رد شکایت می توان با بهترین وکیل تهران مشورت کرد. برای این که بتوان یک شکایت را پیگیری کرد باید شرایط زیر وجود داشته باشند.

نحوه شکایت از آموزش و پرورش

مطلب پیشنهادی برای مطالعه بیشتر: بهترین وکیل کیفری در تهران کلیک کنید

شرایط و ویژگی های شکایت از آموزش و پرورش

هنگام طرح شکایت از آموزش و پرورش توصیه می شود مجموعه ای از نکات را مد نظر قرار دهید. در صورت عدم وجود شرایط مورد نیاز شکایت شما مورد پیگیری قرار نخواهد گرفت. از مهمترین شرایط مورد نیاز برای پیگیری این شکایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هنگام تنظیم شکواییه باید خواسته خود را به طور کاملا شفاف و مشخص در سامانه مخصوص بیان نمایید. همواره توصیه می شود از کلی گویی و پراکنده گویی تا حد امکان خودداری نمایید.
 • معلم یا دانش آموز به عنوان شاکیان خصوصی باید در موضوع مورد اعتراض شخص ذی نفع باشند.
 • شکایت مورد نظر نباید به صورت واهی یا صوری انجام گیرد و موضوع شکایت یا ادعای شاکی باید متوجه طرح شکایت باشند.
 • مفاد شکایت باید مطابق مقررات، قوانین و ضوابط جاری و ابلاغی باشند. لازم به ذکر است که شکایت خارج از ضوابط و قوانین پذیرفته نمی باشد.
 • مدارک یا اسناد مندرج در شکواییه باید به شکایت نامه پیوست شده باشند.

نحوه ثبت شکایات در سایت

به منظور طرح شکایت از آموزش و پرورش توصیه تمام مراحل زیر را به صورت صحیح و اصولی اجرا نمایید تا در نهایت شکایت شما مورد رسیدگی و پیگیری قرار گیرد.

 • وارد سایت آموزش و پرورش شوید و روی گزینه پاسخگویی به شکایات کلیک کنید.
 • در این مرحله باید عنوان( کاربر جدید هستم) را انتخاب نمایید تا اطلاعات هویتی شما در سامانه شکایت از این وزارت ثبت گردند.
 • پس از اتمام مراحل ثبت نام می توان به صفحه پاسخگویی به شکایات وارد شده و کد ملی و گذرواژه خود را درج نمایید. در نهایت وارد سامانه ثبت شکایات و اعتراضات از این وزارت خواهید شد.
 • نوعی شاکی در این مرحله باید از بین گزینه های دانش آموز، والدین، نهادها، پرسنل آموزش و پرورش، اشخاص حقیقی و شرکت ها انتخاب گردد.
 • پس از ورود اطلاعات مربوط به نوع شاکی باید روی دکمه مرحله بعد کلیک کرد و پس از مشخص نمودن موضوع و توضیحات مورد نیاز در رابطه با شکایت، اعتراضات خود را ثبت نمایید.

نحوه ثبت شکایت در سامانه

پس از اتمام مراحل ثبت شکایات و دریافت کد پیگیری هر وقت بخواهید می توانید گزینه پیگیری را انتخاب نمایید و کد شکایات و پیگیری خود ا وارد نمایید تا نسبت به وضعیت اعتراض خود اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

آیا امکان ثبت این شکایت در دیوان عدالت اداری نیز وجود دارد؟

لازم به ذکر است که طرح شکایت از نهادها و سازمان های مختلف جنبه مثبت ندارد اما گاهی اوقات به دلیل انجام اقدامات خلاف قانون حقوق معلمان و کارمندان آموزش و پرورش نادیده گرفته می شوند. در این شرایط قانونگذار به منظور اعتراض به حقوق کارکنان باید اقداماتی را انجام دهد. در صورت عدم دستیابی به پاسخ مناسب از سوی ارگان مربوطه شاکی قادر به طرح شکایت از آموزش و پرورش نزد دیوان عدالت اداری خواهد بود. به منظور طرح شکایت در این ارگان به مشاوره با وکلای متخصص و کارکشته نیاز خواهید داشت. از این رو همواره توصیه می شود پس از کسب اطمینان از ضایع شدن حق خود اقدامات لازم را برای طرح شکایت انجام دهید. شما می توانید برای این منظور با بهترین وکیل دیوان عدالت اداری در تهران مشورت نمایید.

مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت

برای پیگیری پرونده های مختلف در دستگاه های قضایی به صرف مدت زمان زیادی نیاز خواهید داشت از این رو در صورت وجود مستندات لازم برای اثبات ادعاهای شما در نهایت می توان به نتایج مطلوب دست یافت. وجود مستندات کافی در این زمینه روند رسیدگی به پرونده را ساده خواهد ساخت و در نهایت مدت زمان مورد نیاز برای صدور رای کاهش خواهد یافت. مدارک و مستندات مورد نیاز برای طرح این شکایت در دیوان عدالت اداری شامل موارد زیر می باشند:

 • مستندات اصلی که با ارائه آن ها می توان حقوق ضایع شده خود را به صورت کامل باز پس گرفت.
 • مستندات فرعی، مجموعه مستندات مورد نیاز برای اثبات مستندات اصلی که در حقیقت مجموعه ای از مدارک و شواهد برای تکمیل مستندات اصلی محسوب می شوند.

مدارک طرح شکایت

کلام آخر

حجم بالای این شکایات از طریق سامانه ثبت شکایت از آموزش و پرورش به ویژه هنگام بازگشایی مدارس در سامانه ثبت می شوند. تخمین زمان شروع و خاتمه طرح این شکایت به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است و متناسب با موضوع شکایت و دلایل ارائه شده ممکن است کاملا متفاوت باشند. همچنین لازم به ذکر است که برای طرح این شکایت به پرداخت هیچ گونه هزینه ای نیاز نخواهید داشت.

4/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا