تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از ضامن چک چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

طرح شکایت از ضامن چک شخصا یا با کمک وکیل برای شاکی امکان پذیر می باشد. قوه قضاییه موظف است تمام اوراق مورد نیاز برای دادخواست را در اختیار شاکی قرار دهد. در صورت عدم استفاده از اوراق به شکایت حقوقی شما رسیدگی نخواهد شد. تنظیم دادخواست با رعایت شرایط و مقررات قانونی در روند رسیدگی به شکایت از تاثیر قابل توجهی برخوردار می باشد. لازم به ذکر است که تنظیم دادخواست دارای تشریفات خاصی است و بهتر است در این زمینه از بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران بهره بگیرید. رعایت نکات مهم و قواعد خاص تنظیم دادخواست سرعت رسیدگی به پرونده توسط مراجع قضایی را افزایش خواهد داد و در مدت زمان کوتاه به نتایج دلخواه خود دست خواهید یافت. به منظور تنظیم دادخواست برای طرح شکایت از ضامن چک توصیه می شود از افراد متخصص استفاده کنید.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در اهواز کلیک کنید

زمان و هزینه مورد نیاز شکایت از ضامن چک

طرح شکایت از ضامن چک برای شاکی هزینه هایی به همراه دارد. هزینه و زمان مورد نیاز برای طرح این شکایت به نوع و موضوع آن وابسته می باشد. طرح این شکایت قبل از هر چیز به ارائه دادخواست نیاز دارد و تهیه و تنظیم آن را بهتر است به بهترین وکیل حقوقی در تهران واگذار کرد. هزینه های طرح این شکایت متغیر می باشد و معیار ثابت و مشخصی را برای آن نمی توان در نظر گرفت.

زمان شکایت از ضامن چک

مهلت قانونی دارنده چک برای طرح شکایت از ضامن چک یکی از مواردی است که در این زمینه مطرح می شود. دارنده چک طبق قانون 15 تا 45 روز زمان دارد تا گواهی عدم پرداخت وجه چک را از بانک دریافت نماید. به طور کلی می توان گفت دارنده چک با توجه به شرایط محل صدور ظرف 15 تا 45 روز به بانک مراجعه کرده و گواهی مورد نظر را دریافت نماید. دارنده پس از دریافت این گواهی یک سال مهلت خواهد داشت تا شکایت از ضامن چک را مطرح نماید. در صورت عدم رعایت مهلت قانونی دارنده چک حق طرح این شکایت را نخواهند داشت و مسئولیت ضامن نیز پس از گذشت این مدت منتفی خواهد شد.

مراجع صالح رسیدگی به شکایت از ضامن چک

برگشت خوردن چک یکی از دلایل اصلی شکایت از ضامن چک می باشد. زمانی که صادرکننده چک در زمان مشخص چک را صادر می کند این موضوع را باید بداند که در صورت عدم توان پرداخت مبلغ چک دارنده قادر به طرح شکایت علیه ایشان خواهد بود. در صورت تمایل به طرح این شکایت ابتدا باید این نکته را به خاطر داشته باشید که شکایت خود را در چه مرجعی می توانید مطرح نمایید. برای طرح این شکایت باید به مراجع قضایی مراجعه کرد و با توجه به عدم امکان اقامه دعوای کیفری از ضامن، ثبت و بررسی شکایات در مراجع قضایی کیفری امکان پذیر نخواهد بود. مراجع صالح رسیدگی به این شکایات شامل موارد زیر می باشند:

مرجع شکایت از ضامن چک

  • دادگاه حقوقی

برای طرح شکایت از ضامن چک باید به محاکم حقوقی مراجعه کرد. دادگاه محل اقامت خوانده، دادگاه محل صدور چک و دادگاه محل برگشت خوردن چک به عنوان دادگاه حقوقی صالح مطالبه چک شناخته می شوند. در صورت مراجعه دارنده چک برای وصول مبلغ آن به بانک، اگر پول کافی در حساب صادر کننده نباشد دارنده قادر به برگشت زدن چک خواهد بود. بانک مورد نظر برای برگشت چک به دارنده گواهی عدم پرداخت ارائه خواهد کرد. دارنده چک از طریق همین گواهی قادر به طرح شکایت علیه صاحب چک و ضامن ایشان می باشد. دارنده چک برای مطالبه وجه آن به ضامن مراجعه می کند و نیازی به مراجعه به صاحب چک وجود ندارد. در صورت دریافت گواهی عدم پرداخت در مهلت قانونی 15 تا 45 روز دارنده چک قادر به طرح این شکایت در هر زمانی نخواهد بود.

دارنده چک قادر به طرح اقامه دعوا تا یک سال از تاریخ مطالبه چک علیه ضامن خواهد بود. پس از آن دارنده می تواند وجه چک را از کسی مطالبه نماید که از چک به ضرر ایشان استفاده غیر قانونی کرده باشد.

  • شورای حل اختلاف

دیگر مرجع صالح رسیدگی به شکایت از ضامن چک، شورای حل اختلاف می باشد. شکایت تنظیم شده علیه ضامن چک به شورای حل اختلاف مرجوع می شود و این نهاد موظف به رسیدگی به این پرونده در شرایط خاص می باشد. اگر مطالبه وجه چک از ضامن 20 میلیون تومان باشد شورای حل اختلاف موظف به رسیدگی به این شکایت خواهد بود. در صورتی که مبلغ بیش از 20 میلیون تومان باشد دادگاه حقوقی باید به این شکایت رسیدگی کند.

طرح شکایت به دلیل برگشت خوردن چک

در صورت بلامحل شناخته شدن چک برگشتی، امکان شکایت از ضامن چک نیز برای شما وجود خواهد داشت. اگر تاریخ سررسید چک فرا برسد اما به دلیل عدم موجودی حساب صادر کننده امکان نقد کردن آن وجود نداشته باشد دارنده قادر به برگشت زدن آن به دلیل عدم نقد شدن چک می باشد. در این صورت ممکن است ضامن چک از قضیه بی اطلاع باشد. به طور کلی می توان گفت صاحب چک قادر به انجام اقدامات قضایی به دلیل برگشت چک می باشد.

برگشت چک

در این شرایط شاکی می تواند اقدام به ارائه دادخواست مطالبه وجه چک با استفاده از مدارک و مستندات قانونی نماید. در نهایت پرونده برای بررسی به مرجع صالح ارسال خواهد شد. ضامن ممکن است از برگشت چک و اجرای مراحل شکایت بی اطلاع باشد که در این شرایط متحمل ضرر و زیان فراوان خواهد شد. دارنده با توجه به سلیقه خود می تواند این شکایت را مستقیما انجام دهد. در این شرایط دارنده به طور معمول از تمام متعهدین شکایت خواهد کرد.

کلام آخر

دارندگان چک به دلیل تخلفات گسترده در این حوزه در صورت در اختیار داشتن مدارک کافی می توانند از متعهدین چک شکایت کنند. در صورت تمایل به طرح شکایت از ضامن چک راه حل مناسب برای شما استفاده از خدمات و سرویس های متنوع وب سایت مستر وکیل می باشد. وکلای این مجموعه راهنمایی های لازم را در تمام مراحل شکایت به شما ارائه می دهند و می توانید اطلاعات حقوقی لازم را از آن ها دریافت کنید. برای طرح این شکایت به رعایت مجموعه ای از شرایط قانونی نیاز خواهید داشت.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا