تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از کارفرما در صورت دریافت برگه سفید امضاء چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

در روابط موجود بین کارگر و کارفرما برگه های سفید امضاء از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. در برخی از روابط کاری، کارگر به کارفرما یک برگه سفید امضاء می دهد و کارفرما نیز آن را می پذیرد. ارائه این برگه تا حد بسیار زیادی به اعتماد بین طرفین وابسته می باشد. کارفرمایان ممکن است با دریافت برگه سفید امضاء از کارگر خود را از انجام برخی وظایف همچون بیمه کردن کارگران و ایجاد شرایط رفاهی مناسب برای کارگران مصون سازند. این شرایط برای کارگران مشکلات بسیار زیادی ایجاد می کند. در این شرایط امکان طرح شکایت کارگر از کارفرما در صورت دریافت برگه سفید امضاء وجود دارد.

کارگر ممکن است بدون اطلاع از شرایط و مقاد قرارداد آن را امضا کند. در این شرایط باید در برابر عواقب آن پاسخگو باشد. عدم اطلاع و آگاهی از شرایط و مفاد قرارداد، زمینه سوء استفاده را برای طرفین ایجاد می کند. کارگر و کارفرما در این شرایط می توانند از انجام وظایف قانونی خود در مقابل یکدیگر خودداری نمایند.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل کیفری در تهران کلیک کنید

نحوه طرح شکایت کارگر از کارفرما در صورت دریافت برگه سفید امضاء

کارفرما ممکن است از قرارداد و برگه سفید امضاء سو استفاده کند که در این شرایط کارگر از لحاظ قانونی می تواند شکایت کارگر از کارفرما در صورت دریافت برگه سفید امضاء را مطرح کند. هر گونه استفاده از برگه سفید امضاء به نحوی که مصداق سوء استفاده نباشد از لحاظ قانونی قابل پذیرش می باشد. از آنجا که سوء استفاده از برگه سفید امضاء جرم محسوب می شود، مراجع قضایی صلاحیت رسیدگی به این مورد را دارند. کارگر می تواند به اداره کار وقوع این امر از طرف کارفرما را اطلاع دهد. در این زمینه در نهایت یک پرونده تشکیل خواهد شد و پرونده به مراجع صالح قضایی مرجوع خواهد شد.

نحوه طرح شکایت

هیات های تشخیص و حل اختلاف اداره کار

هیات های تشخیص و حل اختلاف اداره کار به عنوان مراجع حل اختلاف بین کارگر و کارفرما شناخته می شوند. زمینه کیفری این دعاوی باعث می شود تا رسیدگی به این پرونده ها از صلاحیت اداره کار خارج شود. از این رو پرونده های شکایت کارگر از کارفرما در صورت دریافت برگه سفید امضاء در مراجع دادگستری تحت پیگیری قرار می گیرند. در این شرایط می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت کرد و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمود.

به طور کلی می توان گفت مراجع قضایی کیفری صلاحیت رسیدگی به دعاوی کیفری را دارند. در صورتی که مراجع صالج یک طرفه به شکایات حقوقی رسیدگی می کنند. شکایات کیفری ابتدا در دادسرا و سپس در دادگاه کیفری مورد رسیدگی قرار می گیرند. لازم به ذکر است که سوء استفاده کارفرما از برگه سفید امضاء جرم محسوب می شود از این رو دادسرای محل وقوع جرم مسئول رسیدگی به این پرونده هاست.

دادسرا

رسیدگی به تمام جرایم ابتدا در دادسرا صورت می گیرند، در حالی که برخی از جرایم به صورت مستقیم در دادگاه مطرح می شوند. یکی از حساس ترین و مهمترین مسائل در کشور عزیز ما ایران وقوع جرم می باشد. رسیدگی به پرونده های کیفری در چند مرحله انجام می گیرد و وقوع جرم باید نزد مراجع تعقیب اثبات گردد. دادسرا و دادگاه کیفری مراجع صالح رسیدگی به شکایات کیفری هستند. بر اساس نوع و موضوع شکایت، پرونده به مراجع کیفری صالح ارسال می گردد تا بررسی های لازم در این زمینه انجام گیرند. به همین دلیل است که شکایت کارگر از کارفرما در صورت دریافت برگه سفید امضاء ابتدا در دادسرا بررسی می شود.

مراجع رسیدگی به شکایت

تحقیقات مقدماتی در این مرجع به صورت کامل انجام می گیرد. پس از اثبات جرم سوء استفاده کارفرما از برگه سفید امضاء، پرونده با صدور قرار کیفرخواست به دادگاه کیفری صالح به منظور بررسی های نهایی و صدور حکم مرجوع خواهد شد. اگر کارفرما نسبت به رای نهایی اعتراض داشته باشد، پرونده برای بررسی بیشتر در مراجع تجدید نظر مورد بررسی قرار خواهد گرفت. صدور رای توسط مراجع صالح قطعی و لازم الاجراست. حکم این جرم ممکن است یک تا سه سال حبس برای کارفرما به همراه داشته باشد. شرایط و مقررات اعاده دادرسی به عنوان یکی از حقوق قانونی کارفرما محفوظ است. درخواست اعاده دادرسی در این زمینه به موجع مربوط ارائه خواهد شد.

نحوه تنظیم شکواییه برای شکایت کارگر از کارفرما در صورت دریافت برگه سفید امضاء

یکی از امور بدیهی که در اکثر حوزه های کاری اتفاق می افتد، بروز اختلاف و درگیری بین کارگر و کارفرما می باشد. هیات های تشخیص و حل اختلاف برای رسیدگی به این اختلافات در قانون در نظر گرفته شده اند. اگر قصد طرح شکایت علیه کارفرما به دلیل سوء استفاده از برگه سفید امضاء را داشته باشید ابتدا باید قادر به تنظیم شکواییه مربوط به موضوع دعوا باشید. برای این منظور می توان از بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران کمک گرفت. در صورت عدم تنظیم شکواییه به صورت اصولی، پرونده توسط مراجع ذی صلاح مورد رسیدگی قرار نخواهد گرفت. وکلا و کارشناسان حقوقی باید شکواییه را تنظیم کنند و همواره توصیه می شود تنظیم آن را به عهده اشخاص متخصص در حوزه حقوق کار قرار دهید.

نکات مهم ارائه برگه سفید امضاء در روابط کاری

ارائه برگه سفید امضا، زمینه سوء استفاده کارفرما را فراهم خواهد کرد و در نهایت مشکلات بسیار زیادی برای کارفرما ایجاد خواهد شد. امضای یک قرارداد سفید کاری در حقیقت ممکن است برای طرفین قرارداد کار به ویژه کارگران عواقب سختی به همراه داشته باشد. به عنوان یک کارگر تا حد امکان از امضای این قراردادها تحت عناوین مختلف به شدت خودداری نمایید. حتی اگر برای استخدام تحت فشار هستید و مدت طولانی شغل و درآمد نداشته اید باید از امضای این قرارداد خودداری نمایید. امضای این قراردادها ممکن است برای شما مشکلاتی ایجاد نماید. در صورت اجبار کارفرما به ارائه برگه سفید امضائ تحت هیچ شرایطی نباید با درخواست ایشان موافقت نمایید زیرا عواقب جبران ناپذیری در انتظار شما خواهد بود. ارائه برگه سفید امضاء بدون شک به ضرر کارگر و به نفع کارفرما می باشد.

نکات مهم طرح شکایت

کلام آخر

طبق قانون کار عقد این قراردادها که اغلب اوقات در نتیجه توافق طرفین صورت می گیرد، تخلف است. از این رو در صورت تقاضای برگه سفید امضا توسط کارفرما، امکان طرح شکایت کارگر از کارفرما در صورت دریافت برگه سفید امضاء برای کارگر وجود خواهد داشت. در صورت اثبات وجود این قراردادها در مراجع قانونی با متخلفان برخورد قضایی خواهد شد. سوء استفاده از قراردادهای سفید امضاء جرم محسوب می شود و در نتیجه آن کارفرما از یک تا سه سال به حبس محکوم خواهد شد.

4/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا