تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از کارفرما در صورت حادثه ناشی از کار چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

یکی از مسائل و دغدغه های اکثر کارگران، حوادث ناشی از کار و نحوه طرح شکایت در آن رابطه می باشد. در صورت تنظیم شکواییه شکایت از کارفرما در صورت حادثه ناشی از کار به صورت اصولی و صحیح قادر به دستیابی به نتایج مطلوب از دادگاه خواهید بود. تمام اتفاقات و حوادث که از لحاظ جسمی و روانی ممکن است کارفرما و کارگر را تحت تاثیر قرار دهند و سلامت ایشان را با مشکل مواجه سازند، حوادث ناشی از کار نامیده می شوند. این حوادث ممکن است به صورت مستقیم و غیر مستقیم در محیط کار اتفاق بیفتند. لازم به ذکر است که در صورت صدمه دیدن فرد هنگام رفت و آمد به سر کار، آن حادثه به عنوان حوادث ناشی از کار محسوب می شود. سازمان های بیمه تامین اجتماعی در این حوادث موظف به پرداخت دیه به شخص می باشند.

نحوه طرح شکایت از کارفرما در صورت حادثه ناشی از کار

برای طرح شکایت از کارفرما در صورت حادثه ناشی از کار، می توان به بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مراجعه نمود یا اولیای دم ایشان باید ابتدا به مراجع قضایی انتظامی موجود در محل مراجعه کنند، پس از تنظیم شکواییه در این مرجع صالح، نیروی انتظامی و مقامات قضایی مسئول رسیدگی به شکایات می باشند. شخص آسیب دیده در مرحله بعد برای انجام امور مربوطه باید به سازمان تامین اجتماعی، پزشکی قانونی و اداره کار مراجعه کند. در صورت عدم توانایی شخص برای انجام این کار اولیای ایشان قادر به طرح شکایت به نیابت از او می باشند. شخص حادثه دیده پس از تشکیل پرونده باید به این سازمان ها مراجعه کند. در مرحله نهایی، توسط امور اجتماعی یا اداره کار باید به کلانتر گزارشی ارائه شود. برای صدور رای نهایی این گزارش باید برای بازرس کار ارسال گردد.

نحوه طرح شکایت از کارفرما در صورت بروز حادثه

همواره توصیه می شود برای طرح شکایت خود از ابتدا با بهترین وکیل تهران مشورت نمایید تا راهنمایی های لازم را در رابطه با نحوه تنظیم شکواییه در اختیار شما قرار دهد.

اصول تنظیم شکواییه طرح شکایت از کارفرما

هنگام ثبت شکایت از کارفرما در صورت حادثه ناشی از کار باید مجموعه ای از نکات را مد نظر قرار دهید. رعایت این نکات در پیشبرد کار شما موثر می باشد. هنگام ثبت شکایت این نکته را باید به خاطر داشته باشید که اظهارات باید کوتاه و مودبانه باشند. اظهارات شما باید به صورت کوتاه و مختصر منظور نهایی شما را انتقال دهند. در شکواییه باید از شاکی شماره تماس وجود داشته باشد و مدارک پزشکی قانونی به پرونده پیوست گردند.

نقش بیمه مدنی و تامین اجتماعی هنگام طرح این شکایت

به طور معمول در رسیدگی به شکایت از کارفرما در صورت حادثه ناشی از کار دو بیمه تامین اجتماعی و مسئولیت مدنی درگیر هستند. تمام افرادی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند در صورت مواجهه با حوادث ناشی از کار برای کارهای پزشکی خود نیازی به پرداخت هزینه ندارند. سازمان تامین اجتماعی موظف به پرداخت تمام هزینه های پزشکی ایشان می باشد. بیمه مسئولیت تعهد می دهد اگر پس از بررسی های فنی کوتاهی از سوی کارفرما باشد، جریمه و هزینه ها را پرداخت کند. در صورت اثبات کوتاهی کارفرما در تامین وسایل ضروری همچون وسایل ایمنی، کارفرما مسئول پرداخت تمام هزینه ها خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت

به منظور طرح شکایت از کارفرما در صورت حادثه ناشی از کار در مراجع مربوطه تمام مدارک و اسناد اثبات کننده وقوع حادثه کار همچون گزارش پزشکی قانونی یا گزارش فوریت های پلیسی 110 و یا دیگر مدارک و دلایل از قبیل گزارش بازرس اداره کار باید به پرونده ضمیمه و پیوست شوند. به خاطر داشته باشید در صورت وقوع حادثه در محل کارگاه تشریفات و اقدامات لازم برای طرح شکایت باید توسط مراجع قضایی و انتظامی به صورت روتین انجام گیرند. در انجام و پیگیری این موارد کارفرما نیز مسئول خواهد بود.

مدارک مورد نیاز شکایت از کارفرما

برای طرح شکایت از کارفرما در صورت ناشی از حادثه کار و دفاع از ادعای خود باید تمام مدارک و مستندات اثبات کننده حقانیت در صورت نیاز به دادگاه ارسال شوند. در نهایت باید تمام این مدارک همراه با لایحه دفاعیه ضمیمه پرونده گردند. به خاطر داشته باشید که با توجه به قانون برای اثبات ادعا می توان از سند، اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. این موارد ادله اثبات دعوا نامیده می شوند. البته لازم به ذکر است که علم و آگاهی قضات یا کارشناس رسیدگی کننده در مراجع کار در پرونده ها تاثیر قابل توجهی دارند.

مدت زمان مورد نیاز برای رسیدگی به شکایت

در صورت اثبات ادعای خود در جریان شکایت از کارفرما به دلیل حوادث ناشی از کار می توان عنوان کرد که طرح دعوا در مسائل مربوط به روابط کارگر و کارفرما و مطالبه دیه یا خسارت زمان بر می باشد. با توجه به مراحل مختلف رسیدگی به این شکایت در دادسراها و دادگاه ها باید عنوان کرد تخمین زمان آغاز و اتمام طرح شکایت غیر قابل پیش بینی است. رسیدگی به دلایل کارگران، کارفرمایان و ادارات بیمه زمان مورد نیاز بررسی این شکایت را تا حد زیادی افزایش می دهد. از این رو در این مورد نمی توان زمانی را مشخص کرد. متخصصین این حوزه با تجربه خود در پیگیری و انجام پرونده های این چنینی بهترین و سریع ترین مسیر را می توانند برای شما انتخاب کنند.

هزینه طرح این شکایت

تمام اقدامات صورت گرفته پس از حوادث ناشی از کار رایگان هستند و هیچ سازمانی این حق را ندارد بابت بازرسی این شکایت از شما پول دریافت کند. در صورت اعلام اعتراض یکی از طرفین هزینه کارشناسی باید برای بررسی حادثه به کارشناس قضایی پرداخت گردد.

هزینه طرح شکایت از کارفرما

کلام آخر

در تمامی محیط های کاری با وجود رعایت بالاترین و بهترین استانداردهای ایمنی کار، احتمال وقوع حوادث مختلف غیر قابل پیش بینی است. بروز حوادث امکان طرح شکایت از کارفرما در صورت حادثه ناشی از کار را برای کارگران فراهم ساخته است. به طور کلی می توان گفت کارگران همواره در معرض بروز حوادث کار قرار دارند. حوادث مختلف گاهی آسیب های جزئی، کلی و مرگ کارگران را به همراه دارند. امکان پیشگیری از وقوع این حوادث به طور کامل وجود ندارد. البته با انجام برخی اقدامات مهم و اولیه می توان میزان وقوع حوادث ناشی از کار را تا حد قابل توجهی کاهش داد. به منظور پیشگیری از بروز حوادث همواره توصیه می شود محیط کار را ایمن سازید. تمام تجهیزات مناسب از لحاظ افزایش ایمنی را باید در اختیار نیروی انسانی خود قرار دهید.

4.2/5 - (4 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

یک نظر

  1. با سلام وقت بخیر
    من جوشکار ساختمان هستم و در محل کار حادثه دیدم دستم را شدیدا بریدم آیا می‌توانم از صاحب کار شکایت کنم در ضمن خودم هم بیمه مسئولیت مدنی سیار دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا