تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از شرکت نرم افزاری چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

در سال های اخیر اتحادیه صنف رایانه تمام تلاش خود را به کار گرفته تا با نظارت قوی خود تا حد امکان جلوی سودجویی ها را بگیرد. با این وجود عده قابل توجهی از فروشندگان روزانه تخلفات متعدد انجام می دهند. این امر مشتریان را متحمل زیان های مالی فراوان می کند. شرکت های نرم افزاری سودجو به هوش و ذکاوت و تمول مالی مشتری اهمیت زیادی می دهند. اگر مشتری هنگام خرید باهوش باشد متوجه آسیب مالی کمتر خواهد شد. اما اگر هنگام خرید نرم افزار یا دریافت خدمات ذکاوت کمتر و وسع مالی بیشتر داشته باشید، متحمل ضرر بیشتر خواهید شد. نحوه طرح شکایت از شرکت نرم افزاری چگونه است؟

مدارک مورد نیاز شکایت از شرکت نرم افزاری

تمام اسناد و مدارک بیانگر تخلف همچون قرارداد، رسید، فاکتور و رسیدهای واریز وجه را باید همراه با لایحه تنظیم شده و نوع دقیق خواست به پرونده پیوست نمایید. هنگام طرح شکایت از شرکت نرم افزاری یا دیگر دعاوی، می توان از اقرار، شهادت، قسامه و سوگند نیز استفاده کرد. لازم به ذکر است که علم و آگاهی قاضی پرونده در روند آن تاثیر قابل توجهی دارد. انجام مشاوره خوب با بهترین وکیل شیراز متناسب با مسیر شکایت پیش بینی شده، برای شما ادله و راهکار منطقی تر را مشخص خواهد ساخت.

مدارک شکایت از شرکت نرم افزاری

زمان مورد نیاز برای طرح و پیگیری شکایت از شرکت نرم افزاری

با توجه به اوضاع نامناسب اقتصادی جوامع هر روزه شاهد طرح شکایات مختلف از اصناف همچون فروشندگان تجهیزات نرم افزاری متخلف می باشیم. هر روزه حجم زیادی از این شکایات در سازمان تعزیرات و اتحادیه اصناف و دادگاه ها ثبت شده و مورد پیگیری قرار می گیرند. از این رو می توان عنوان کرد تخمین زمان آغاز و اتمام مناسب با موضوع شکایت به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است. انجام کارشناسی های متعدد در این مراحل زمان مورد نیاز برای پیگیری این شکایات را افزایش می دهد.

بهترین وکیل حقوقی در شیراز با توجه به پیچیدگی امور قضایی و حقوقی سعی می کند از تعیین زمان نهایی پایان کار خودداری نماید. کارشناسان و وکلای شاغل در حوزه شکایات صنفی با توجه به تجربه خود در پیگیری و انجام پرونده های مختلف در این زمینه می توانند بهترین و سریع ترین مسیر را برای شما انتخاب کنند.

روش های مختلف طرح این شکایت

طرح شکایت از شرکت نرم افزاری از روش های مختلف برای افراد امکان پذیر می باشد. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روش های شکایت از شرکت نرم افزاری

1. سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده

یکی از روش های طرح شکایت از شرکت نرم افزاری که به راحتی در دسترس عموم افراد قرار دارد، طرح این شکایت از طریق سامانه وابسته به سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده می باشد. با این وجود اغلب خسارت دیدگان از تخلف صنوف مختلف ترجیح می دهند خود به صورت مستقیم وارد عمل شوند. در این شرایط افراد خود به عنوان شاکی موضوع شکایت از صنف خاطی را پیگیری می کنند. در این حالت طرح شکایت از طریق روش های مختلف امکان پذیر است. شما می توانید با توجه به شرایط خود یکی از روش ها را انتخاب نمایید و تا دستیابی به نتیجه مطلوب از طریق مرجع صالح شکایت خود را پیگیری نمایید.

2. سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور

یکی دیگر از روش های طرح شکایت از شرکت نرم افزاری که فرد شخصا یا با کمک بهترین وکیل پایه یک دادگستری در شیراز می تواند اقدام نماید، مراجعه به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور می باشد. پس از مراجعه به این سازمان باید مدارک و مستندات مورد نیاز را به مرجع ثبت تخلفات ارائه دهید. در نهایت شکایت شما از طریق دایره پیگیری شکایات، پیگیری خواهد شد.پروسه طرح شکایت در حال حاضر از طریق سامانه های الکترونیک این سازمان ثبت و پیگیری می شوند.

رسید فاکتور خرید، قرارداد و فیش واریزی به حساب شرکت از مهمترین مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت محسوب می شوند. این مدارک در مرجع صالح طرح شکایت مورد رسیدگی قرار می گیرند. بازرس صنف رایانه در تهران از تاریخ ثبت شکایت شما، 10 روز فرصت دارد موضوع را با کمک کارشناس پیگیری نماید و مطابقت جنس، قرارداد و نوع عملکرد قطعه را مورد بررسی قرار دهد. در صورت متخلف شناخته شده شرکت، میزان تخلف تعیین و گزارش مربوطه به اتحادیه و شاکی منعکس می شود.

پس از اخطار به شرکت نرم افزاری و عدم اعتراض طرفین به تصمیم کارشناس، اگر رای کارشناس مبنی بر انجام تخلف از سوی شرکت باشد، شرکت نرم افزاری موظف خواهد بود ایرادات کاری را رفع نماید یا مبلغ را به حساب مشتری عودت دهد. در نهایت برای حل و فصل مشکل شرکت باید رضایت خریدار به عنوان شاکی را جلب نماید. در غیر این صورت صنف باید مراتب را به مراجع بالاتر برای اخذ تصمیم نهایی منعکس کند.

3. از طریق دادگاه های حقوقی کشور

سازمان تعزیرات حکومتی قانونا موظف به رسیدگی به تخلفات اتحادیه های صنفی می باشد. اما این سازمان نباید به عنوان مرجع قضایی محسوب شود. اشخاص در صورت ارتکاب تخلف از سوی شرکت نرم افزاری یا دیگر اصناف مطابق با قانون مسئولیت مدنی و در صورت وقوع خسارت، از طریق محاکم دادگستری می توانند اقدامات لازم را برای پیگیری دادخواست یا طرح دعوای خود انجام دهند. برای مطالبه خسارت با توجه به میزان خسارت وارده از سوی شرکت نرم افزاری و تامین دلیل قضایی از سوی شورای حل اختلاف، با توجه به مبلغ خسارت باید نسبت به طرح شکایت از شرکت نرم افزاری در شورای محل وقوع تخلف یا دادگاه عمومی حقوقی محل، دادخواست خود را ارائه داد.

کلام آخر

اکثر مشکلات موجود در مراجع حل اختلاف اصناف و دادگاه های عمومی و عدم موفقیت در طرح دعوا علیه شرکت های نرم افزاری، کم توجهی به مقررات و اصول صحیح تنظیم دادخواست و شکایت از شرکت نرم افزاری می باشد. در این زمینه و موارد مشابه توصیه می شود از تخصص افراد متخصص کمک بگیرید. در صورت نیاز به مشاوره حقوقی در زمینه تنظیم شکایت تخصصی در زمینه های مختلف و تنظیم دادخواست بهتر است از کارشناسان و وکلای متخصص کمک بخواهید. بهترین امکان برای شما استفاده از خدمات متنوع سامانه حقوقی و وب سایت مستر وکیل می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

یک نظر

  1. وکیل خوب برای کرمان میخوام که پرونده فروش یک مغازه را ب عهده بگیره که فروخته شده چک اش را پاس نمیکند و بعد از چند ماه شکایت کرده که فخس کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا