تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از مرکز ثبت دامنه ملی آی آر .ir چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

مرکز ثبت نام دامنه کشوری ایران برای حل اختلافات موجود مربوط به نام دامنه، سیاست نامه خاصی در نظر گرفته است. سیاست نامه طرح شکایت از مرکز ثبت دامنه ملی آی آر .ir به عنوان جزء جدایی ناپذیر موافقتنامه ثبت دامنه محسوب می شود. این سیاست نامه در رابطه با حل و فصل اختلافات در این زمینه، ضوابط و شرایطی را تعیین کرده است. اقدامات این سیاست نامه بر اساس شیوه نامه حل اختلافات در زمینه ثبت نام دامنه و با توجه به مقررات تکمیلی مرکز حل اختلاف انجام می گیرند. برای ثبت این شکایات می توانید از وکلای حرفه ای فعال در این زمینه راهنمایی بخواهید، برای این منظور می توانید بهترین وکیل را از سایت مستر وکیل استخدام کنید.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل تهران کلیک کنید

نحوه شکایت از مرکز ثبت دامنه ملی آی آر .ir

افراد گاهی اوقات ممکن است در رابطه با خرید دامنه با مشکلات و مسائل مختلف مربوط به مرکز ثبت دامنه ملی مواجه شوند. در این شرایط افراد تصمیم می گیرند مشکلات و مسائل موجود را مورد بررسی قرار دهند و در صورت سلب شدن حق شان و عدم کسب پاسخ صحیح برای آن ها یا عدم پشتیبانی، شکایت از مرکز ثبت دامنه ملی آی آر .ir را ثبت کنند.

نحوه شکایت از مرکز ثبت دامنه ملی آی آر .ir

به منظور ثبت این شکایت می توان از طریق سایت مرکز اقدام نمود. این امر به آن ها کمک خواهد کرد تا مشکلات خود را به صورت مستقیم رفع کنند. در این شرایط گاهی اوقات می توان شکایت به پلیس فتا را مطرح کرد و اقدامات مورد نیاز را از این طریق انجام داد. برای رسیدگی به مشکلات خود می توانید دادخواست تان را به مرجع صالح ارسال نمایید. در نهایت شکایت شما ثبت خواهد شد و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نحوه رسیدگی به شکایت از مرکز ثبت دامنه ملی آی آر .ir

یکی از مراجع معتبر که قادر به حل اختلاف و رسیدگی به شکایت از مرکز ثبت دامنه ملی آی آر .ir می باشد، سازمان تعزیرات حکومت اسلامی است. در صورتی که شخص ثالث با توجه به شیوه نامه حل اختلاف و بر اساس دلایل زیر ادعای خود را نزد مرجع حل اختلاف مطرح نماید، صاحب دامنه ملی آی آر به ناچار باید این رویه رسیدگی به شکایات را بپذیرد.

  • اسم دامنه شباهت گمراه کننده بسیار زیادی با علامت تجاری یا علامت خدماتی داشته باشد که خواهان نسبت به آن حق دارد.
  • دارنده دامنه نسبت به نام آن هیچ گونه حق یا منفعت مشروع نداشته باشد.
  • هدف از ثبت دامنه اهداف سوء باشد.

نحوه رسیدگی به شکایات

در صورت تمایل به ثبت این شکایت باید ثابت نمایید که هر سه عنصر بالا در ادعای شما وجود دارند.

سوء نیت در ثبت دامنه

اگر تمام شرایط زیر وجود داشته باشند فرد قادر به طرح شکایت از مرکز ثبت دامنه ملی کشور آی آر .ir خواهد بود.

  • شرایطی که ثابت کند دارنده، نام دامنه را با هدف فروش، اجاره یا روش های دیگر به خواهان انتقال داده است. در صورتی که مالک علامت تجاری یا خدماتی را به منظور فروش، اجاره یا دیگر روش ها به خواهان انتقال داده باشد و در مقابل هزینه های مورد نیاز برای ثبت امتیاز نام دامنه را از ایشان دریافت کرده باشد.
  • هدف از ثبت نام دامنه توسط دارنده این باشد که مالک علامت تجاری یا خدماتی را از انعکاس علامت خود در نام دامنه بازدارد.
  • دارنده نام دامنه را با هدف ایجاد اختلال در فعالیت های خواهان ثبت کرده باشد.
  • با استفاده از نام دامنه و مشابهت های گمراه کننده با علامت تجاری یا خدماتی خواهان، ایجاد شبهه در زمینه منبع، حمایت مالی، وابستگی یا تایید وبگاه یا مکان خود، ایجاد شبهه نسبت به محصولات یا خدمات در وبگاه یا مکان دارنده تلاش خود را به کار گرفته باشد تا کاربران اینترنتی را به وبگاه یا مکان دیگر که به خودش تعلق دارد، جلب نماید. در اکثر موارد دارنده با هدف دستیابی به منفعت تجاری این کار را انجام می دهد.

نحوه پاسخگویی به شکایات

دارنده به منظور تشخیص نحوه پاسخگویی به شکایت از مرکز ثبت دامنه ملی آی آر .ir می تواند به ماده 5 شیوه نامه حل اختلافات مراجعه نماید. در صورت اثبات شرایط زیر بر اساس نظر هیات اداری و با توجه به مدارک ارائه شده به هیات، دارنده نسبت به نام دامنه حقوق و منافع مشروع دارد.

  • در صورتی که قبل از دریافت اخطار مرتبط با اقامه دعوا از نام دامنه یا نام متناظر با آن، دارنده به منظور ارائه کالا مشروع یا خدمات از آن استفاده کرده باشد. دارنده در این شرایط می تواند ثابت کند که آمادگی استفاده از نام دامنه را دارد.
  • بدون ثبت علامت تجاری یا خدماتی، دارنده از طریق نام دامنه مشهور شده باشد.
  • استفاده از نام دامنه توسط دارنده به نحو مشروع و به منظور دستیابی به مقاصد غیرانتفاعی یا عادلانه. هدف ایشان از استفاده نام دامنه دستیابی به منافع تجاری با گمراه ساختن و هدایت مصرف کنندگان یا منحرف کردن ایشان از علامت خدماتی یا تجاری نباشد.

نحوه انتخاب مرجع صالح برای حل اختلاف

فردی که شکایت از مرکز ثبت دامنه ملی آی آر .ir را مطرح کرده باشد با ارائه درخواست رسیدگی، قادر به انتخاب مرجع حل اختلاف مورد نظر خود از بین مراجع مورد تایید این مرکز خواهد بود. مرجع حل اختلاف مورد نظر مسئول رسیدگی به پرونده می باشد. البته در صورت وجود ادغام با توجه به شرایط مندرج در بند( ج) ماده 4، مرجع دیگر مسئول رسیدگی به پرونده خواهد بود. نحوه انتصاب هیات رسیدگی و شروع جریان رسیدگی توسط شیوه نامه حل اختلاف مشخص خواهد شد.

نحوه انتخاب مرجع صالح

کلام آخر

برای اکثر افراد باختن در پرونده شکایت از مرکز ثبت دامنه ملی آی آر .ir به منظور پایان ماجراست. در صورت دریافت کمک از متخصصین در زمینه قوانین مربوط به دامنه، قادر به تغییر شرایط به نفع خود خواهید بود. این نکته را باید به خاطر داشت که تمام وکلای فعال در این زمینه از قدرت یکسانی برخوردار نمی باشند. بیشتر وکلای فعال در این زمینه پرونده ها را با اعلام هزینه ثابت پذیرش می کنند. در این شرایط وکلا قبل از آغاز دفاع از پرونده مبلغ را به اطلاع موکل خود می رسانند. وکلای دامنه ملی ممکن است به صورت کامل یا جزئی از پرونده شما دفاع کنند. یک وکیل می تواند از ابتدا تا پایان تمام امورات مربوط به دفاع از دامنه را پیگیری نماید. همچنین برخی از وکلا اقدامات قانونی را انجام می دهند و ادامه مسیر را به موکلین خود می سپارند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا