تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از فروش کالای تقلبی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

در این اوضاع نامناسب اقتصادیف یکی از نگرانی های مهم افراد افزایش کالاها و اجناس تقلبی و بی کیفیت در بازار کشور می باشد. حجم بالای کپی کاری و ورود کالاهای متعدد از کشور چین، کالای بی کیفیت و تقلبی در بازارها از جمله بازار لوازم خانگی، قطعات یدکی خودرو، محصولات آرایشی و بهداشتی مشکلاتی را برای افراد ایجاد نموده است. فروشندگان سودجو از عرضه کالای تقلبی یا مشابه و سوء استفاده از ناآگاهی و کم توجهی مصرف کنندگانبه سود قابل توجهی دست یافته اند. کیفیت بسیار پایین کالاهای تقلبی برای مصرف کنندگان مشکلات بسیار زیادی به همراه داشته است. در این شرایط خریدار قادر به طرح شکایت از فروش کالای تقلبی می باشد.

مراجع شکایت از فروش کالای تقلبی

برای طرح شکایت از فروش کالای تقلبی دو روش وجود دارد. در حالت اول خریدار می تواند از طریق اتحادیه صنف مورد نظر اقدامات قانونی را انجام دهد و شکایت خود را به اتحادیه تقدیم کند. برای طرح این شکایت خریدار ابتدا باید رسید یا فاکتور رسمی خرید کالا یا تجهیزات را همراه با شکواییه به اتحادیه مربوطه تقدیم کند.

مراجع شکایت از فروش کالای تقلبی

بازرس اصناف با کمک نظر کارشناس رسمی دادگستری باید ظرف 10 روز موضوع را رسیدگی نماید. اگر تخلف فروشنده کالا ثابت شود ایشان موظف به کسب رضایت مشتری خواهد بود. در صورت سرپیچی فروشنده از دستورات اتحادیه، پرونده تخلف به مراجع بالادستی مرجوع می شود. در حالت دوم، اگر به نتیجه مطلوب از شکایت خود در اتحادیه اصناف دست نیافتید می توانید موضوع شکایت خود را از طریق سازمان تعزیرات حکومتی پیگیری نمایید. اگر پرونده در حدود اختیارات و صلاحیت سازمان مربوطه باشد، نسخه ای از آن به سازمان نظارت و بازرسی ارسال خواهد شد. این سازمان موظف است در طول دو هفته نظر خود را به شعبه سازمان تعزیرات حکومتی اعلام نماید و پس از دریافت مستندات لازم و اظهارات فروشنده، رای نهایی صادر خواهد شد.

مراحل شکایت از فروش کالای تقلبی

مراحل طرح این شکایت شباهت بسیار زیادی به شکایت از فروشنده قطعه خودرو هنگام فروش قطعه تقلبی دارد. برای طرح شکایت از فروش کالای تقلبی باید مراحل زیر را طی کرد:

  • برای طرح شکایت کیفری از فروشنده کالای تقلبی باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرد. سپس باید دادخواست مطالبه خسارت یا شکواییه با عنوان کلاهبرداری مناسب با خسارت یا جرم صورت گرفته را تنظیم کرد.
  • مشخصات کامل شاکی و متشاکی و عنوان دقیق خواسته باید در دادخواست درج شوند. مشخصات شاکی، متشاکی و موضوع شکایت باید در شکواییه به صورت دقیق ثبت شوند.
  • پس از بررسی و عدم وجود نقص دادخواست توسط دفاتر خدمات قضایی به دادگاه محل وقوع معامله ارسال می گردد. شکواییه همچنین به دادسرای محل وقوع جرم مرجوع می شود. دادسراهای عمومی محل وقوع جرم، دادسرای صالح رسیدگی به جرایم کیفری کلاهبرداری می باشد. در این موارد می توان برای پیگیری شکایت خود از بهترین وکیل کلاهبرداری در مشهد کمک گرفت.
  • پس از بررسی دادخواست توسط دادگاه عمومی حقوقی در صورت عدم وجود نقص، تاریخ رسیدگی به شاکی و متشاکی اعلام می شود. جلسه رسیدگی در زمان مشخص تشکیل خواهد شد و در نهایت رای دادگاه در موضوع مطالبه خسارت از فروشنده صادر می شود.
  • پس از بررسی شکواییه و در صورت اثبات وقوع جرم، با صدور کیفرخواست در نهایت پرونده برای صدور رای نهایی به دادگاه کیفری صالح ارسال می گردد.
  • بازپرس در دادسرا قرار تامین مناسب را صادر خواهد کرد. متهم ملزم به حضور در دادگاه خواهد شد. سپس مستندات، ادله شاکی و توضیحات متهم توسط بازپرس مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
  • پس از انجام تحقیقات مقدماتی، پرونده به کارشناس مرجوع می شود و پس از انجام این مراحل دادسرا قرار خود را صادر می کند.

پس از ارسال پرونده به دادگاه، قاضی جلسه دادرسی را در زمان مشخص تشکیل می دهد و متهم و شاکی ملزم به حضور در دادگاه می شوند.

مدارک مورد نیاز طرح این شکایت

تمام اسناد و مدارک بیانگر تخلف صورت گرفته همچون قرارداد با فروشنده کالای تقلبی، فاکتور رسمی و رسیدهای واریز وجه باید همراه با لایحه تنظیمی و نوع دقیق خواسته به پرونده پیوست شوند. این مدارک باید به سازمان تعزیرات، اتحادیه یا مرجع قضایی ارسال شوند. برای طرح انواع شکایات یا ادعا باید تمام مدارک و مستندات بیانگر حقانیت را در صورت نیاز به مرجع مربوطه باید ارائه داد و همراه با لایحه دفاعیه این مدارک باید به پرونده پیوست شوند. به خاطر داشته باشید که طبق قانون برای اثبات دعاوی مختلف می توان از سند، اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. علم و آگاهی قاضی و کارشناس رسیدگی کننده نیز در پرونده ها تاثیر قابل توجهی دارند.

مدارک مورد نیاز طرح شکایت

زمان مورد نیاز پیگیری این شکایت

با توجه به اوضاع نامطلوب اقتصادی حاکم در کشور، به صورت مکرر شاهد طرح شکایت از اصناف مختلف می باشیم. به طور معمول حجم بالایی از این شکایات در سازمان تعزیرات، اتحادیه اصناف و دادگاه هر روزه ثبت و مورد پیگیری واقع می شوند. از این رو می توان عنوان کرد که تخمین زمان آغاز و اتمام شکایت، مناسب با موضوع شکایت به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است. انجام کارشناسی های متعدد در این مراحل زمان مورد نیاز برای پیگیری این شکایات را افزایش می دهد. حتی ماهرترین وکلای کشور در مسائل حقوقی با توجه به پیچیدگی های امور قضایی سعی می کنند از تعیین زمان نهایی پایان کار، خودداری نمایند.

هزینه طرح این شکایت

طبق ماده 22 قانون حمایت از حقوق مصرف کننده، تمام تخلفات صنفی در سازمان تعزیرات مورد رسیدگی قرار می گیرند. از این رو طرح شکایت از اصناف مختلف، اگر از طریق سازمان تعزیرات حکومتی و اتحادیه های اصناف انجام گیرند نیاز به پرداخت هزینه خاص نخواهید داشت. در صورت تمایل به پیگیری و طرح شکایت از فروش کالای تقلبی از طریق مراجع دادگستری، باید شکایت خود را در دفاتر خدمات قضایی ثبت نمایید. در این حالت می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در مشهد مشورت کرد. مطابق با تعرفه های سالانه هزینه ثبت شکایت باید پرداخت گردد.اگر برای خرید کالا و تجهیزات هزینه بالایی پرداخت کرده اید قادر به پیگیری مراتب از طریق مراجع قضایی خواهید بود.

کلام آخر

برای طرح شکایت از فروش کالای تقلبی باید دادخواست و شکواییه تنظیم کرد و تمام جوانب احتیاطی را در آن لحاظ کرد. برای تنظیم شکواییه و دادخواست به صورت اصولی می توان با وکیل آنلاین مشورت کرد و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمود.

4/5 - (4 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا