تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از فروشنده فرش چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

گروه های شغلی مختلف بسیار زیادی در کشور عزیز ما ایران مشغول به فعالیت هستند و هر یک در صنف خاصی قرار دارند. این گستردگی مشاغل و کسب و کارها باعث شده تا برای هر یک از گروه های شغلی صنف خاصی در نظر گرفته شود. از این رو قوانین تصویب شده برای گروه های شغلی به همان صنف ارتباط دارد. به همین دلیل است که مقایسه مقررات مربوط به مشاغل مختلف امکان پذیر نیست. حرفه فروشندگی فرش نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای آن صنف خاص در نظر گرفته شده است. برای صنف فرش فروشی مقررات و ضوابط خاص تعیین شده و فروشندگان فرش باید این قوانین را رعایت نمایند. در صورت عدم رعایت این قوانین امکان طرح شکایت از فروشنده فرش را برای شما فراهم ساخته است.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل کیفری در تهران کلیک کنید

نحوه طرح شکایت از فروشنده فرش

یکی از صنف های مشهور در کشور عزیز ما ایران که تحت شرایط خاص فعالیت می کند فروشندگی فرش است. این اتحادیه بر فعالیت تمام فعالان این حوزه نظارت دارد و در صورت مشاهده تخلف آن ها یا شکایات مردمی در اسرع وقت به این مسائل رسیدگی می کند. امکان طرح شکایت از فروشنده فرش مانند دیگر مشاغل وجود دارد و برای رسیدگی به این شکایات باید به مراجع خاص مراجعه کرد. برخی از فروشندگان فرش علاوه بر خرید و فروش به تولید فرش نیز مشغول هستند. این فروشندگان اجناس خود را با قیمت و کیفیت مناسب به مصرف کنندگان ارائه می دهند. مشتریان همواره به دنبال خرید جنس باکیفیت و قیمت مناسب هستند.

نحوه طرح شکایت از فروشنده فرش

به طور کلی می توان گفت فروشندگی فرش کار سبکی است که از حساسیت و محدودیت خاص خود برخوردار می باشد. یک فروشنده باید نیازهای مشتری را مد نظر قرار دهد و با توجه به آن بهترین محصول را در اختیار مشتری قرار دهد. در صورت بی توجهی فروشنده به این موضوع شرایط اختلاف و طرح شکایت از فروشنده فرش مطرح می گردد. برای طرح این شکایت به صورت اصولی و صحیح همواره توصیه می شود با بهترین وکیل تهران مشورت کنید و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمایید.

هنگام مراجعه مشتری به مراکز مربوطه برای خرید فرش انتظار دارد محصول از همه نظر بهترین شرایط ممکن را داشته باشد. در صورت عدم رضایت مصرف کننده از کیفیت فرش پس از خرید و یا پشیمانی از خرید خود امکان طرح شکایت از فروشنده فرش برای ایشان فراهم خواهد شد. بابت طرح این شکایت برای افراد هیچ گونه منعی وجود ندارد و تمام شهروندان می توانند در صورت تضییع حق و حقوق خود در شرایط مختلف شکایت خود را از این صنف مطرح کنند.

دلایل شکایت از فروشنده فرش

برای طرح شکایت از فروشنده فرش باید مجموعه ای از دلایل قانونی وجود داشته باشند. در حقیقت مشتری یا مصرف کننده برای طرح این شکایت باید دلایل منطقی و موجه ارائه دهد. برای اقامه دعوا از فروشنده و ثبت ادعای شاکی به صورت قانونی باید دلایل و مدارک مشخص وجود داشته باشند. صنف فرش فروشی محصولات متنوع در اختیار مشتریان قرار می دهد و خریداران در زمان خرید با حجم انبوهی از فرش های باکیفیت ایرانی مواجه می شوند. میزان رضایت مردم از این صنف مناسب و افراد کمی از ارائه خدمات فروشندگان فرش رضایت کامل ندارند. افراد ممکن است بنا به دلایل مختلف این شکایت را مطرح کنند که در ادامه به بررسی این دلایل خواهیم پرداخت.

دلایل شکایت از فروشنده فرش

گاهی اوقات ممکن است شکایت از فروشنده فرش به دلیل کلاهبرداری ایشان باشد که در این شرایط برای طرح شکایت می توان به بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران مراجعه کرد. با مراجعه به ایشان می توان راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمایید.

1. عدم ارائه محصولات با کیفیت مناسب

سابقه و قدمت مراکز فروش فرش باعث می شود تا خریداران هنگام خرید محصول کیفیت قابل قبول را انتظار داشته باشند. گاهی اوقات این مراکز محصولات بی کیفیت را به مشتریان خود ارائه می دهند که این امر زمینه بروز شکایت را فراهم می آورد.

2. تفاوت بین فرش سفارشی و محصول دریافتی

گاهی اوقات ممکن است خریدار نوع خاصی از محصول را خریداری کند اما هنگام تحویل جنس دیگری به ایشان داده شود. به عنوان مثال ممکن است شخص فرش دستباف سفارش دهد اما هنگام تحویل فرش ماشینی به ایشان داده شود. لازم به ذکر است که این مورد توسط فروشندگان فرش به کرات مشاهده می شود. این مشکل اغلب اوقات به دلیل اشتباهات سهوی ایجاد می شود.

3. عدم تحویل محصول سفارشی در زمان مناسب

از دیگر دلایل رایج شکایت از فروشنده فرش، عدم تحویل محصول در زمان مناسب می باشد. گاهی اوقات رسیدن فرش سفارشی به دست مشتری چند ماه طول می کشد.

4. رفتار نامناسب فروشنده فرش

گاهی اوقات فروشنده فرش با خریدار رفتار مناسب دارد و این موضوع شرایط را برای طرح شکایت از فروشنده فرش مهیا می سازد.

5. عدم عودت محصول

صنف فرش فروشی برای پس گرفتن محصولات خود قوانین مشخص دارد و در صورت عدم رعایت این مقررات توسط خریدار ممکن است با مشکل مواجه گردد. گاهی اوقات ممکن است فروشنده تحت هیچ شرایطی محصول را عودت نمی دهد. در این شرایط خریدار قادر به طرح این شکایت خواهد بود.

مراجع رسیدگی به این شکایات

قبل از هر چیز برای طرح شکایت از فروشنده فرش باید به خاطر داشته باشید که شکایت باید در کدام مرجع مطرح شود. برای صنف های مختلف مجموعه ای از مراجع صلاحیت رسیدگی به تخلفات را دارند. برای صنف فرش فروشی نیز مراجع مشخص تعیین شده اند. آشنایی با مراجع صالح رسیدگی به شکایت از فروشنده فرش اهمیت قابل توجهی دارد. تنها در این صورت است شاکی می تواند شکایت خود را در سازمان یا ارگان صحیح ثبت نماید. مهمترین مراجع صالح رسیدگی به این شکایات شامل موارد زیر می باشند:

  • اتحادیه صنف فروشندگان فرش
  • سازمان حمایت از مصرف کننده
  • ثبت شکایات به صورت آنلاین

مراجع رسیدگی به شکایت

کلام آخر

طرح شکایت از فروشنده فرش و بروز اختلاف بین فروشندگان و مشتریان امری بدیهی است و این امر در حوزه های کاری مختلف صورت می گیرد. شکایات مربوط به اعتراضات مردمی نسبت به نحوه عملکرد این مراکز توسط اتحادیه صنف فروشندگان فرش مورد رسیدگی قرار می گیرد. اگر قصد طرح این شکایت را دارید ابتدا باید بتوانید متناسب با مشکل موجود شکواییه تنظیم کنید. در صورت عدم تنظیم شکواییه به صورت اصولی اتحادیه به شکایت شما رسیدگی نخواهد کرد. به طور کلی می توان گفت مهمترین و نخستین قدم شکایت از فروشنده فرش تنظیم شکواییه می باشد. در صورت تمایل به رسیدگی به شکایت شما در اسرع وقت و بدون مشکل خاص باید نسبت به تنظیم شکواییه با رعایت اصول قانونی اقدام نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا