تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از شرکت های هواپیمایی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

در حال حاضر یکی از امور رایج و طبیعی در کشور عزیز ما ایران طرح شکایت از شرکت های هواپیمایی می باشد. مسافران پروازهای هوایی بنا به دلایل مختلف از خدمات ارائه شده توسط این مراکز ناراضی هستند. یکی از مشاغلی که اعتبار و ماندگاری آن تا حد زیادی به حقوق مسافران وابسته است، آژانس هواپیمایی می باشد. در صورت بروز تخلف توسط این شرکت ها زمینه طرح شکایات و اعتراضات برای مسافران فراهم شده است. فروش بلیط های هواپیمایی داخلی و خارجی از مهمترین وظایف این مراکز می باشد و اگر در ارتباط یا نحوه و زمان پرواز بنا به دلایل مختلف با مشکل مواجه شوید این حق را دارید تا شکایات و اعتراضات خود را در این زمینه مطرح کنید. بر اساس تجارب به دست آمده شرکت های هواپیمایی در بروز این مشکلات نقش نداشته و دیگر عوامل در این زمینه دخالت دارند.

اگر برای طرح شکایت از شرکت های هواپیمایی به مشاوره با وکلای حرفه ای نیاز دارید بهتر است به وب سایت مستر وکیل مراجعه نمایید تا بهترین وکیل فعال در این زمینه را پیدا نمایید.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل حقوقی در تهران کلیک کنید

نحوه شکایت از شرکت های هواپیمایی

طرح شکایت از شرکت های هواپیمایی به دو صورت امکانپذیر می باشد. شما می توانید برای اعلام شکایات و اعتراضات خود از این شرکت ها به مراجع اداری و قضایی مراجعه کنید. نخستین گام برای طرح این شکایات تنظیم شکواییه قوی و بدون عیب می باشد. در صورت مواجهه با مشکل در خرید بلیط شرکت های هواپیمایی بهتر است ابتدا مشکلات موجود را با شرکت مورد نظر حل و فصل نمایید. در غیر این صورت برای طرح این شکایات می توان از طریق یکی از روش های زیر اقدام کرد:

نحوه شکایت از شرکت های هواپیمایی

طرح شکایت از طریق اتحادیه شرکت های هواپیمایی

برای طرح شکایت از شرکت های هواپیمایی می توانید به اتحادیه این شرکت ها مراجعه نمایید. در صورت مراجعه به این اتحادیه شکایات شما با سرعت بالا مورد رسیدگی قرار می گیرند. تمامی این شرکت ها با اخذ مجوز قانونی تحت نظر این اتحادیه فعالیت خود را پیش می برند. به طور کلی می توان گفت این اتحادیه فعالیت شرکت های هواپیمایی را با دقت بالا مورد بررسی قرار می دهد. در صورت داشتن شکایت از این شرکت ها می توانید به اتحادیه مراجعه کرده و شکایات خود را به صورت مستقیم مطرح نمایید. پس از طرح شکایت بررسی های لازم در این رابطه صورت خواهد گرفت. این اتحادیه برای اعلام شکایات مردمی از شرکت های هواپیمایی سامانه ای را طراحی کرده است. امکان ثبت شکایات در این سامانه بدون نیاز به مراجعه حضوری برای شما امکان پذیر است.

روش های شکایت از شرکت های هواپیمایی

سازمان بازرسی کل کشور

طرح شکایت از شرکت های هواپیمایی از طریق سازمان بازرسی کل کشور نیز امکان پذیر می باشد. حجم بالایی از شکایات مردمی روزانه در این سازمان ثبت می شوند از این رو در صورت مواجهه با تخلفات این شرکت ها برای اعلام تصمیم نهایی توسط سازمان بازرسی کل کشور باید مدت زمان مشخصی را انتظار بکشید. در این سازمان یک بخش خاص تحت عنوان نظارت بر شکایات مردمی وجود دارد که موظف به رسیدگی به این شکایات می باشد.

سازمان تعزیرات حکومتی

سازمان تعزیرات حکومتی وظیفه دارد شکایات مربوط به گرانفروشی اجناس را رسیدگی کند. اگر شرکت های هواپیمایی به صورت غیر قانونی نرخ بلیط خود را افزایش دهند یا بلیط ها را با قیمت بالاتر از ارزش واقعی به فروش برسانند امکان طرح شکایت علیه آن ها در سازمان تعزیرات حکومتی برای شما وجود دارد. واحد نظارت در این سازمان ابتدا تخلف صورت گرفته را مورد بررسی قرار می دهد و در صورت تایید افزایش غیر قانونی نرخ بلیط توسط این شرکت ها، در این زمینه پرونده تشکیل خواهد داد.

دلایل رایج شکایت از شرکت های هواپیمایی

در صورت مواجهه مسافران با مشکل در زمان پرواز، اگر شرکت های هواپیمایی نقش اصلی را در این زمینه داشته باشند امکان طرح شکایت از آن ها برای شما وجود دارد. در طول سالیان اخیر مسافران بنا به دلایل مختلف از نحوه خدمت رسانی و سرویس دهی آژانس های هواپیمایی نارضایتی خود را اعلام کرده اند. این افراد شکایات و اعتراضات خود را به روش های مختلف اعلام کرده اند.

دلایل شکایت از شرکت های هواپیمایی

امروزه اکثر شرکت های هواپیمایی تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا خدمات خود را به بهترین نحو ممکن به عموم مردم ارائه دهند و میزان رضایت مشتریان آن ها در سطح قابل قبول قرار دارد. با این وجود دلایلی وجود دارند که شکایت از آژانس های هواپیمایی را به همراه دارند. از مهمترین دلایل طرح این شکایات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. افزایش نرخ بلیط هواپیما

یکی از رایج ترین دلایل طرح شکایت از شرکت های هواپیمایی، افزایش ناگهانی بلیط هواپیما می باشد. برخی از این شرکت ها در برخی مواقع یکباره با هدف سوء استفاده از مسافران قیمت بلیط هواپیما را افزایش می دهند. در صورت مواجهه با این تخلف آشکار می توان شکایت خود را از روش های قانونی اعلام نمایید. افزایش نرخ بلیط هواپیما نوعی گران فروشی محسوب می شود که برای طرح این شکایت بهتر است از بهترین وکیل تهران کمک بخواهید.

2. ارائه بلیط اشتباه به مسافر

گاهی اوقات ممکن است شرکت های هواپیمایی بلیط هواپیما با مقصدهای مختلف را به صورت اشتباه قادر کنند. این تخلف در حقیقت به عنوان نقض آشکار حقوق مسافران محسوب می شود. گاهی اوقات ممکن است مسافر بلیط از مبدا تهران به مقصد استانبول را خریداری کرده باشد اما هنگام تحویل بلیط با مقصد اشتباه برای ایشان صادر گردد.

3. عدم پاسخگویی مناسب کارکنان

تمام پرسنل و کارکنان شرکت های هواپیمایی موظف به پیگیری مشکلات مسافران در حیطه کاری خود هستند و باید پاسخگوی این مسائل باشند. در حالی که برخی از این شرکت ها پس از فروش بلیط به مسافر پشتیبانی و خدمات به ایشان ارائه نمی دهند. این شرکت ها بروز این مشکلات را به عنوان وظایف خود نمی شناسند.

4. عدم پذیرش درخواست ابطال بلیط

برای ابطال بلیط شرکت های هواپیمایی به شرایط و ضوابط خاص نیاز دارید و تمام مسافران باید از این موضوع آگاه باشند. در صورتی که مسافر با رعایت تمام شرایط قانونی درخواست ابطال بلیط خود را مطرح نماید و شرکت های هواپیمایی این درخواست را رد کنند با توجه به نقض حقوق مسافران امکان طرح شکایت از آن ها وجود دارد.

کلام آخر

تمامی شرکت های هواپیمایی ممکن است مرتکب رفتارهای غیرقانونی و انجام تخلفات شوند. طبق قانون مسافران در این شرایط قادر به ارائه درخواست خود مبنی بر رسیدگی به شکایات از طریق مراجع صالح می باشند. اگر قصد شکایت از شرکت های هواپیمایی متخلف را دارید راهکار مناسب برای شما استفاده از خدمات و سرویس های متنوع حقوقی مجموعه وب سایت مستر وکیل می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا