تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت کارگر کارمند از کارفرما برای عدم پرداخت حق مسکن و بن خواربار⚖️【 آپدیت 1403 】

علاوه بر حقوق تعیین شده به عنوان دستمزد در قوانین کار ایران، مزایای مختصر دیگر برای کارمند و کارگر در نظر گرفته شده که کارفرما باید آن ها را به نیروهای خود پرداخت نماید. تمام کارگران مشمول قانون کار باید از این مزایا بهره مند شوند و کارفرما موظف به تامین و پرداخت این مزایا به صورت ماهانه یا سالانه به نیروهای خود می باشد. از جمله مزایای رفاهی کارگران مشمول قانون کار می توان به حق مسکن و خوار و بار اشاره کرد. در صورت عدم دستیابی به این حقوق می توان شکایت کارگر کارمند از کارفرما برای عدم پرداخت حق مسکن و بن خواربار را مطرح کرد. برای طرح این شکایت می توان از بهترین وکیل اصفهان کمک گرفت.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل حقوقی در اصفهان کلیک کنید

نحوه شکایت کارگر کارمند از کارفرما برای عدم پرداخت حق مسکن و بن خواربار

عدم پرداخت مزایای حق مسکن و خواربار توسط کارفرما یکی از مواردی است که ممکن است کارگر یا کارمند را بابت مطالبه آن به اداره کار بکشاند. در صورت وجود مدارک اثبات رابطه کارگری و کارفرمایی بین کارگر و کارفرما، در صورت عدم پرداخت حق مسکن و حق خواربار کارفرما علاوه بر جرائم در نظر گرفته شده از سوی وزارت کار، کارفرما موظف به پرداخت تمام حقوق و مزایای کارگر یا کارمند خود طبق احکام صادره می باشد. در این شرایط می توان شکایت کارگر کارمند از کارفرما برای عدم پرداخت حق مسکن و بن خواربار را مطرح کرد. همچنین کارفرما موظف است حق بیمه معوقه نیروی خود را به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نماید.

شکایت کارگر کارمند از کارفرما برای عدم پرداخت حق مسکن

لازم به ذکر است که منظور از عدم پرداخت حق مسکن و بن خواربار کارگر یا کارمند از سوی کارفرما به معنای عدم پرداخت هیچ گونه مبلغی برای این بابت نیست. گاهی اوقات ممکن است کارفرما مزایای مذکور را کمتر از حد قانونی مقرر به حساب کارگر یا کارمند خود واریز کند. این امر مصداق عدم پرداخت حق مسکن و بن خواربار کارگر یا کارمند محسوب می شود که مشمول جریمه عدم پرداخت می باشد.

در صورت طرح این شکایت در مراجع اداره کار کارفرما به پرداخت این حقوق محکوم خواهد شد. کارفرما موظف به پرداخت این حقوق مطابق آخرین مصوبه سالانه می باشد. در غیر این صورت کارفرما به عدم پرداخت این حقوق محکوم می شود. این مزایا و حقوق به عنوان حداقل حقوق قانونی کارگر محسوب می شوند. در عدم پرداخت این موارد توسط کارفرما به این معناست که ایشان در پرداخت حداقل حقوق قانونی کارگر اجحاف کرده است.

مراحل شکایت کارگر کارمند از کارفرما برای عدم پرداخت حق مسکن و بن خواربار

در آغاز پروسه طرح شکایت کارگر کارمند از کارفرما برای عدم پرداخت حق مسکن و بن خواربار، کارگر باید به دفاتر پیشخوان دولت در شهر محل سکونت خود مراجعه نماید. کارگر باید برای طرح این شکایت از کارفرما کد احراز هویت دریافت کند. در مرحله بعد باید وارد سامانه جامع اداره کار شد و دادخواست با موضوع مطالبه مزایای قانونی همچون حق مسکن، حق خواربار یا حقوق معوقه و غیره را ثبت کرد. برای این منظور باید شکایت نامه تنظیم کرد. در این مسیر می توان از بهترین وکیل تنظیم قرارداد در اصفهان کمک گرفت. در نهایت باید منتظر بمانید تا مرجع رسیدگی وقت رسیدگی به پرونده شما را مشخص نماید.

پس از این که رسیدگی به پرونده شکایت کارگر کارمند از کارفرما برای عدم پرداخت حق مسکن و بن خواربار آغاز شد و وقت آن تعیین شد، کارگر باید در زمان مشخص به اداره کار مراجعه کند. حال می تواند مطالبات خود نسبت به عدم پرداخت این حقوق و مزایا را مطرح نماید. این امر و اثبات رابطه کارگر و کارفرما در اداره کار مورد بررسی قرار خواهد گرفت. رسیدگی لازم نسبت به عدم پرداخت مزایای کارگر توسط کارفرما در هیات تشخیص انجام می گیرد. در نهایت رای قابل تجدید نظر صادر خواهد شد. رای نهایی که توسط هیات تشخیص اداره کار صادر شده در هیات حل اختلاف قابل تجدید نظر می باشد.

مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت

تمام اسناد و مدارک بیانگر وجود رابطه کارگری همچون گزارش اداره بیمه تامین اجتماعی، سند قرارداد و دیگر دلایل و مدارک به پرونده شکایت پیوست شوند. برای طرح دعاوی مختلف باید تمام مدارک و مستندات بیانگر حقانیت را در صورت نیاز به دادگاه ارائه داد. شما باید تمام این مدارک و مستندات را همراه لایحه دفاعیه به پرونده پیوست نمایید. برای این منظور می توان از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان کمک گرفت.

مدارک مورد نیاز شکایت کارگر کارمند از کارفرما برای عدم پرداخت حق بن خواربار

به خاطر داشته باشید که طبق قانون برای اثبات دعاوی مختلف می توان از سند، اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. علم و آگاهی کارکنان رسیدگی کننده در مراجع کار نیز در پرونده ها تاثیر قابل توجهی دارد. یک مشاوره خوب و متناسب با مسیر دعاوی پیش بینی شده نیز می تواند ادله و راهکارهای منطقی را برای شما مشخص سازد.

زمان مورد نیاز طرح این شکایت

اگر قادر به اثبات ادعای انتصابی در جریان پرونده های موجود اداره کار باشید، متوجه خواهید شد که طرح دعوا در مسائل مربوط به روابط کارگر و کارفرما اندکی زمان بر است. با توجه به مراحل مختلف رسیدگی به این دعوای همچون مرحله هیات تشخیص، هیات حل اختلاف و مرحله تجدید نظر در دیوان عدالت اداری می توان عنوان کرد که تخمین زمان آغاز و خاتمه طرح شکایت به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است. رسیدگی به ادله کارگر، کارمند و کارفرما زمان مورد نیاز طرح این شکایات را افزایش خواهد داد. از این رو مشخص کردن زمان مشخص برای این امر غیر ممکن است.

کلام آخر

موضوعات حقوقی یا کیفری و مسائل مربوط به دعاوی مطالبات کارگر از کارفرما از دیدگاه برخی افراد موضوع ساده و پیش پا افتاده ای است. در حالی که شکایت کارگر کارمند از کارفرما برای عدم پرداخت حق مسکن و بن خواربار از دیدگاه یک حقوقدان پیچیدگی های خاص خود را دارد. طرح شکایات مربوط به مسائل قوانین کار قوانین و مقررات خاص خود را دارند و اشخاص عادی در رابطه با آن ها اطلاعات بسیار اندکی دارند. مشاوران و وکلای دادگستری در این زمینه بینش، تخصص و آگاهی کامل دارند و در رسیدگی به این پرونده ها می توانند به موکلین خود کمک کنند. از مهمترین مزایای دریافت کمک از وکلا و مشاوران حقوقی می توان به صرفه جویی در وقت و هزینه اشاره کرد.

4/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

نظرات 2

  1. سلام در سال 1401 وقتی که حق مسکن 6500000 ریال شد سازمان تعاون روستایی مرکزی ایران این حق را از کارکنان قراردادی خود سلب کرد و بخشنامه را نادیده گرفت و تا آخر سال همان 5500000 ریال را داد و هیچ اعتراضی هم قبول نکرد . این حق کارگر بدبخت بود که تباه شد . راستی این حق را چگونه میتوان بعد از گدشت 2 سال بدون شکایت دریافت کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا