تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از حراست چگونه است؟

شکایت از حراست بیشتر در نهادها و ارگان هایی مطرح می شود که تحت شرایط خاص مورد نظارت قرار می گیرند. این نظارت ها در برخی از واحدهای اداری کشور به دلیل حساسیت بالا، بیشتر است. امکان بروز تخلف و عدم اجرای مقررات در هر یک از این ارگان ها وجود دارد، از این رو واحد حراست باید در هر بخش از این ادارات وجود داشته باشد. حراست مسئول رسیدگی به این تخلفات می باشد. برای مطرح کردن شکایت از بخش حراست نهادهای دولتی و دیگر ارگان ها مناسب ترین راه استفاده از خدمات و سرویس های متنوع سایت مستر وکیل می باشد. وکلای این مجموعه می توانند مشاوره و راهنمایی های لازم را به منظور ارائه اطلاعات مورد نیاز در رابطه با نحوه طرح شکایت از حراست ارائه دهند. وکلای این مجموعه همچنین در تمام مراحل شکایت از سازمان های مختلف شما را همراهی می کنند.

نحوه شکایت از حراست

با توجه به وظایف مهمی که حراست به عهده دارد در صورت بروز تخلف توسط آن، در کل ارگان مشکلات بزرگی ایجاد خواهد شد. تمامی این بخش ها تحت نظارت سازمان حراست کل کشور قرار دارند و در صورت بروز تخلف برای طرح شکایت از حراست می توان به این سازمان مراجعه کرد. واحد حراست در تمام ادارات وجود دارد و به طور کلی می توان گفت یکی از الزامات ساختاری نهادهای مختلف محسوب می گردد. در تمامی نهادهای دولتی و خصوصی واحد حراست وجود دارد و به مشکلات موجود در حوزه اداری رسیدگی می کند. ادارات مختلف بنا به دلایلی به واحد حراست نیاز دارند و تشکیل این ادارات بدون حضور این بخش عملا معنایی ندارد. از جمله ارگان هایی که واحد حراست در آن ها وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شهرداری
 • آموزش و پرورش
 • دارایی و مالیات
 • ثبت اسناد و املاک کشور
 • نهادهای نظامی

نحوه شکایت از حراست

حراست موظف است از بخش های مختلف سازمان، پرسنل و اسناد اداری محرمانه محافظت کند. از آنجا که این نهاد از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است تمام افراد موجود در این نهاد باید صلاحیت های لازم را داشته باشند. لازم به ذکر است حراست نقش امنیتی را نیز به عهده دارد و امنیت تمام واحدهای اداره تا حد زیادی به نحوه عملکرد این بخش وابسته می باشد. در صورتی که یک کارمند بنا به دلایل مختلف امنیت اداره را به هم بزند و نظم سازمان را مختل کند، پیگیری های لازم در این زمینه باید توسط حراست انجام گیرند و در صورت نیاز با نظر رئیس اداره، کارمند مورد نظر اخراج خواهد شد.

برای شکایت از حراست باید به کدام سازمان مراجعه کرد؟

حراست کل کشور موظف به حفاظت از نهادهای دولتی، وزارتخانه ها و دیگر ارگان ها می باشد. با توجه به قانون این نهاد صلاحیت رسیدگی به شکایت از حراست بخش های مختلف واحدهای اداری را دارد. در صورت بروز تخلف توسط حراست نهادهای دولتی می توانید شکایت خود را نزد سازمان حراست کل کشور ارائه نمایید. سازمان حراست کل کشور به عنوان یکی از مراجع اصلی رسیدگی کننده به شکایت از واحدهای حراست نهادهای دولتی شناخته می شود. در صورت بروز تخلف توسط کارمند اداره حراست اداره مربوطه باید پاسخگو باشد. اگر کارمند مورد نظر تخلف وارده را صحیح نداند قادر به طرح شکایت از بخش حراست خواهد بود.

چه زمانی می توان این شکایت را مطرح کرد؟

حراست جزئی از ادارات محسوب می شود و در حقیقت ساختار اصلی سازمان را تشکیل می دهد. در صورتی که واحد حراست ادارات تخلف کرده باشد و قادر به انجام وظایف خود نباشد می توانید شکایت از حراست را مطرح نمایید. با طرح این شکایت در حقیقت از ارگان مربوطه شکایت خواهد شد و قبل از ثبت شکایت در این شرایط توصیه می شود مشکل پیش آمده را با رئیس اداره در میان بگذارید. بنا به دلایل مختلف می توان این شکایت را مطرح کرد. مسئولان این بخش در صورت رفتار خلاف مقررات و ضوابط قانونی از سوی مردم مورد شکایت قرار خواهند گرفت. در صورت مواجهه با فحاشی و توهین مسئول حراست می توان شکایت خود را از طریق مراجع قضایی مطرح کرد. زمانی که بحث حقوقی و مشکل قانونی پیش آید امکان پیگیری قضایی شکایت از بخش حراست وجود دارد.

زمان مناسب شکایت از حراست

 شکایت از ارگان های مختلف

مناسب ترین روش شکایت از حراست نهادهای مختلف در کشور این است که قبل از ثبت شکایت مستقیم خود در مراجع ذیصلاح تمام تلاش خود را به کار گیرید تا مشکل پیش آمده رابه صورت مسالمت آمیز با ریاست ارگان مورد نظر رفع نمایید. در صورت عدم توانایی برای رفع مشکل در نهایت اقدامات لازم را برای ثبت شکایت در مراجع ذیصلاح انجام دهید. امکان شکایت از بخش حراست ارگان های مختلف زیر برای افراد وجود دارد:

  • اداره ثبت اسناد و املاک
  • اداره مالیات
  • بیمارستان
  • دادگستری
  • اداره جهاد کشاورزی

1. شهرداری

شهرداری نهادی عمومی و غیردولتی می باشد که همچون دیگر نهادها دارای واحد حراست است. برای شکایت از بخش حراست شهرداری در صورت داشتن دلیل موجه می توان شکایت خود را در مرحله نخست از طریق شهرداری منطقه پیگیری نمود. در صورت عدم کسب نتایج مطلوب از این طریق شکایت خود را می توان به صورت مستقیم به سازمان حراست کل کشور ارسال کرد.

2. دانشگاه دولتی و آزاد

بر ای دانشگاه های دولتی و آزاد واحدهای جداگانه حراست در نظر گرفته شده است. برای شکایت از حراست دانشگاه باید به واحد مربوطه مراجعه کرد. به منظور مطرح کردن شکایت خود از بخش حراست دانشگاه ابتدا باید شکایت مورد نظر را به ریاست دانشگاه ارسال کرد. در مرحله بعد شکایت به بخش حراست ارجاع داده خواهد شد.

شکایت از حراست دانشگاه

کلام آخر

همانطور که عنوان شد مهمترین و حساسترین بخش ادارات، حراست آن ها می باشد که مسئول حفاظت از نهادهای مختلف کشوری است. مطرح کردن شکایت از حراست ادارات مختلف نیازمند رعایت مجموعه ای از شرایط قانونی می باشد. روند رسیدگی به این شکایات تنها در صورت استفاده از راهنمایی های مشاوران و وکلا ساده می شود. قبل از طرح شکایت از بخش حراست ادارات مختلف توصیه می شود از مشاوره های تخصصی وکلای حرفه ای و باتجربه استفاده نمایید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به بهترین نتایج دست یابید.

شما می توانید از مشاوره آنلاین، تلفنی و در بستر مجازی سایت مستر وکیل استفاده نمایید و از مزایای آن بهره مند شوید. از مهمترین مزایای استفاده از خدمات مشاوره این سایت می توان به هزینه های بسیار مناسب آن اشاره کرد. مشاوران این مجموعه در کوتاه ترین زمان ممکن با هزینه بسیار اندک اطلاعات لازم در رابطه با شکایت از تخلفات حراست اداره را به شما ارائه می دهند. در صورت عدم آشنایی با نحوه و مراحل شکایت از بخش حراست ادارات مختلف جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد زیرا مشاوران و کارشناسان حقوقی این مجموعه شما را همراهی می کنند تا به بهترین نحو ممکن اقدامات لازم را در زمینه طرح شکایت انجام دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا