تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

پیگیری شکایت دادگستری چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

طرح شکایت در مراجع حقوقی و کیفری به پیگیری روند پرونده نیاز دارند. اگر پرونده تشکیل شده را پیگیری نکنید ممکن است روند پرونده کند پیش روند و این امر روند دادرسی را طولانی خواهد کرد. در سال های اخیر افراد برای پیگیری پرونده های خود مستلزم مراجعه حضوری به شعب دادگاه ها و دادسراها بودند. کسب اطلاع از پرونده اخیرا از طریق دادگاه و دادسرا امکان پذیر بود در حالی که امروزه به دلیل افزایش روز افزون پرونده ها در مراجع حقوقی و کیفری، قوه قضاییه برای پیشگیری از ازدحام جمعیت برای پیگیری پرونده های قضایی روش های دیگری معرفی کرده است. در ادامه با روش های پیگیری شکایت دادگستری آشنا خواهیم شد.

نحوه پیگیری شکایت دادگستری

برای پیگیری شکایت دادگستری امروزه سامانه طراحی شده است و اکثر روش ها غیر حضوری هستند. از این رو افراد برای پیگیری این پرونده ها تنها به ورود کد ملی یا شماره پرونده نیاز دارند. اگر در مراجع قضایی پرونده دارید و مایل به پیگیری آن بدون مراجعه حضوری به دادگاه هستید بهتر است یکی از روش های زیر را انتخاب نمایید. به منظور پیگیری پرونده در دادگاه باید در سامانه قوه قضاییه مربوط به این دعاوی ثبت نام کرد. برای ثبت نام در این سامانه ابتدا باید اطلاعات شخصی خود را وارد کرد و در مراحل بعد مدارک هویتی را برای احراز هویت ارائه داد.

نحوه پیگیری شکایت دادگستری

مدارک مورد نیاز پیگیری شکایت دادگستری

برای پیگیری شکایت دادگستری باید مدارک مورد نیاز را با کمک بهترین وکیل کرج ارائه داد. از مهمترین مدارک مورد نیاز برای احراز هویت به منظور پیگیری شکایت دادگستری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • مدارکی برای احراز آدرس منزل همچون آدرس، کد پستی، فیش آب، برق و گاز

روش های پیگیری شکایت دادگستری

برای پیگیری شکایت دادگستری روش های مختلف بسیار زیادی وجود دارند. نخستین روش پیگیری این شکایات روش سنتی و قدیمی مراجعه حضوری به شعب دادسرا و دادگاه می باشد. به منظور افزایش سرعت روند پیگیری شکایات می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در کرج مشورت کرد. به خاطر داشته باشید که روش پیگیری شکایت به صورت حضوری توصیه نمی شود زیرا شعب دادگستری به دلیل افزایش پرونده ها شلوغ و پرازدحام هستند. از این رو پیگیری پرونده با این روش به زمان زیادی نیاز دارد. روش های غیر حضوری پیگیری این شکایت که در مقایسه با روش های حضوری مزایای بیشتری دارند شامل موارد زیر می باشند:

روش های پیگیری شکایت دادگستری

1. سامانه ثنا

سامانه ثنا مخفف ثبت نام الکترونیکی قضایی است. در حال حاضر برای ثبت شکایت، ثبت دادخواست و انجام امور قضایی به ثبت نام در این سامانه نیاز داریم. با ثبت نام در این سامانه می توان ابلاغیه های مربوط به پرونده و پیگیری پرونده های قضایی را انجام داد. به منظور استفاده از خدمان این سامانه باید کد ملی و رمز عبور را وارد کنید.

سامانه دیگر به نام سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی علاوه بر سامانه ثنا وجود دارد که به عنوان زیر مجموعه سامانه ثنا شناخته می شود. از طریق این سامانه نیز می توان از وضعیت پرونده و ابلاغیه ها آگاه شد. به خاطر داشته باشید که در این سامانه تنها می توان ابلاغیه هایی که پیامک می شوند را همراه با پیوست های ارسالی آن مشاهده کرد.

برای پیگیری شکایت دادگستری از این روش بهتر است با نحوه ورود به این سایت آشنایی داشته باشید:

 • پس از روشن شدن گوشی یا کامپیوتر باید یکی از مرورگرهای اینترنت را باز کرد.
 • جستجوی عبارت ( سامانه ثنا) در سایت گوگل
 • پس از ورود به سامانه ثنا از ستون سمت راست، سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی را جستجو و در نهایت آن را باز کنید.
 • پس از ورود به این سامانه دو سامانه اصلی یا پشتیبان قابل مشاهده می باشند. با کلیک روی یکی از آن ها می توان وارد سامانه ابلاغ قضایی شد.
 • پس از ورود به سامانه باید کد ملی و رمز عبور سامانه ثنا را وارد کرد.
 • در صورت فراموشی رمز عبور جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد زیرا با کلیک روی گزینه رمز عبور را فراموش کرده ام می توان رمز عبور را به راحتی بازیابی کرد.
 • پس از ثبت کد ملی و رمز عبور به شماره همراه شکا یک رمز عبور موقت ارسال خواهد شد. با کلیک روی آن می توان وارد سامانه ابلاغ شد و ابلاغیه ها را مشاهده نمود.
 • سامانه ابلاغ دارای بخش های مختلف از جمله ابلاغ های جدید و مشاهده نشده می باشد.

2. با کد ملی

ورود کد ملی در سایت عدل ایران با آدرس adliran.ir از دیگر روش های پیگیری پرونده می باشد. در صورت انتخاب این روش باید کد ملی و رمز عبور سامانه ثنا را دانست. با ورود اطلاعات مورد نیاز از آخرین روند پرونده خود مطلع خواهید شد. در صورت داشتن سمت در پرونده امکان پیگیری شکایت دادگستری از این روش وجود خواهد داشت. کد ملی شما باید به عنوان طرفین شکایت در پرونده ثبت شده باشد.

3. از طریق شماره و رمز پرونده

ورود شماره 16 رقمی پرونده یا شماره بایگانی پرونده روش دیگر پیگیری شکایت دادگستری می باشد. اگر این اطلاعات را در اختیار داشته باشید می توانید در سایت عدل ایران وارد شوید و پس از جستجوی پرونده خود از آخرین وضعیت آن آگاه شوید.

پیگیری پرونده در دادسرا

از دیگر روش های پیگیری شکایت دادگستری می توان به پیامک اشاره کرد. در صورت ثبت شماره همراه شما در سیستم قوه قضاییه با ارسال پیامک به سامانه 500094 به راحتی می توان از روند پرونده خود همچون دریافت رمز پرونده، شعبه رسیدگی کننده به پرونده شما و آدرس دادسرا مطلع شد. به خاطر داشته باشید که این شماره پیامک تنها برای پرونده های موجود در دادسرا قابل استفاده می باشد.

کلام آخر

از مهمترین مزایای پیگیری شکایت دادگستری به صورت آنلاین و غیر حضوری می توان به صرفه جویی در زمان اشاره کرد. پس از آنلاین شدن بدون نیاز به پرداخت هزینه رفت و برگشت می توان از روند پیگیری شکایت خود مطلع شوید. پیشگیری از ازدحام و شلوغی شعبه های دادگاه ها و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا برای آماده سازی اسناد و مدارک به منظور دفاع از خود به شما کمک می کند. شما می توانید در این مسیر از راهنمایی ها و مشاوره های وکیل آنلاین نیز بهره مند شوید. بدون شک دریافت کمک از وکلای متخصص روند پیگیری شکایت شما را کاهش می دهد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا