تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از حکم قاضی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

تمامی قضات مراجع قضایی در سراسر کشور همچون دیگر اشخاص در معرض اشتباه و خطای قضایی قرار دارند و بنا به دلایل مختلف ممکن است دچار خطای عمد یا سهو در جریان رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری یا خطا در صدور رای شوند. در این شرایط زمینه طرح شکایت از حکم قاضی برای افراد فراهم می شود. شغل قاضی به عنوان یکی از مهمترین و حساب ترین مشاغل محسوب می شود و سرنوشت بسیاری از افراد که در مراجع قضایی پرونده مطرح دارند به نحوه صحیح قضاوت قاضی بستگی دارد. قانونگذار برای نوع عملکرد و قضاوت قاضی شرایطی در نظر گرفته است و در تمام مراجع قضایی باید از این شرایط تبعیت و پیروی شود.

این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است از این رو همواره توصیه می شود قاضی در صورت ابتلا به بیماری یا مشکلات جسمی، روحی و روانی یا حتی خواب آلودگی نسبت به صدور رای در پرونده نباید اقدام کند. زیرا این حالات روحی ممکن است در نحوه صدور رای قضایی ایشان تاثیرگذار باشد و احتمالا ایشان را به اشتباه خواهد انداخت.

نحوه طرح شکایت از حکم قاضی

تمام قضات مراجع قضایی در سراسر کشور وظیفه دارند در هر شرایط بین طرفین عدالت قضایی و اصل مساوات را رعایت کنند. رعایت عدالت و مساوات در کوچک ترین مسائل و جزئی ترین آن ها همچون نحوه مخاطب قرار دادن اصحاب دعوا و نحوه صحبت با ایشان نیز باید رعایت گردد. مراجع دادگستری کشور برای تظلم خواهی عموم مردم به عنوان مرجع صالح شناخته می شود. افراد با مراجعه به دادسراها و دادگاه ها تمایل به زنده ساختن حقوق انکار شده خود را دارند. اما اگر قاضی دچار تخلف شود می توان شکایت از حکم قاضی را علیه ایشان مطرح کرد.

نحوه شکایت از حکم قاضی

طبق قانون ممکن است برخی قضات صلاحیت رسیدگی به یک پرونده را نداشته باشند در این شرایط قاضی موظف است از رسیدگی به پرونده خودداری کند و پرونده را مراجع صالح دیگر برای رسیدگی ارسال کند. در صورت مشاهده موارد قانونی رد دادرس که در قوانین به آن ها اشاره شده توسط طرفین شکایت، موارد باید به مرجع رسیدگی کننده اعلام شوند و تقاضای رد صلاحیت ایشان را عنوان کنند. دادرس هنگام رسیدگی به پرونده ممکن است مرتکب تخلف انتظامی شود که در این شرایط طرفین دعوا می توانند به دادگاه عالی انتظامی قضات مراجعه نمایند و شکایت خود را علیه ایشان مطرح کنند.

مراجع صالح رسیدگی به شکایت از حکم قاضی

در صورت تمایل به طرح شکایت از حکم قاضی می توان شکایت خود را به یکی از روش های زیر به دادسرای انتظامی قضات ارائه داد.

  • شاکی در گذشته قادر به مراجعه حضوری به دادسرای انتظامی قضات بود. شاکی می توانست به دایره ثبت شکایات مراجعه کند و با رعایت موارد مذکور شکایت خود را ثبت نماید.
  • همچنین شاکی می تواند شکواییه خود را به دادسرای انتظامی قضات پست کند. با درج موارد و نکات مهم طبق ماده 15 آیین نامه اجرایی قانون نظارت بر رفتار قضایی قضات، امکان طرح این شکایت وجود دارد.
  • شاکی در شهرستان ها قادر به مراجعه به اداره کل دادگستری استان برای طرح شکایت از حکم قاضی می باشد. با مراجعه به این اداره می توان تقاضای رسیدگی خود را مطرح کرد.
  • تمام شکایات واصله به دادسرای انتظامی قضات در سال های اخیر باید با ثبت نام شاکی در سامانه ثنا و از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت و پیگیری شوند.

در صورت دریافت کمک از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان دیگر به مراجعه حضوری به دفاتر خدمات قضایی نیاز نخواهید داشت. برای ثبت شکایت از طریق سامانه وکلا، وکیل مورد نظر اقدامات لازم را انجام می دهد.

نحوه پیگیری این شکایت

در سامانه ثنا تمام امکانات مورد نیاز برای کاربران برای طرح شکایت از حکم قاضی فراهم شده است. تمام کاربران با ثبت نام در این سامانه می توانند تمام اقدامات قضایی خود را پس از ثبت شکواییه از طریق دفاتر خدمات قضایی و این سامانه پیگیری نمایند. رسیدگی به شکایت شما در دادسرای انتظامی قضات به تشکیل جلسه رسیدگی نیاز ندارد و قضات باتجربه حاضر در دادسرا و دادگاه عالی انتظامی به راحتی قادر به بررسی و شناسایی مراتب تخلف قاضی می باشند. برای پیگیری این شکایات می توان با وکیل آنلاین مشورت نمود.

مراحل طرح این شکایت

شکایت از حکم قاضی باید در دادگاه عالی انتظامی قضات مطرح شده و مورد رسیدگی قرار گیرند. طبق ماده 15 آیین نامه اجرایی قانون نظارت بر رفتار قاضی، موارد زیر باید در طرح شکایت انتظامی از قاضی باید رعایت شوند:

  • شاکی باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنند و شکایت خود را تحت عنوان تخلف صورت گرفته توسط قاضی در این دفاتر ثبت کنند.

نام، نام خانوادگی، نشانی اقامتگاه، کد پستی، کد ملی، در صورت امکان شماره تلفن شاکی ثبت خواهند شد.

مراحل شکایت از حکم قاضی

  • در شکواییه انتظامی سمت شاکی باید مشخص شود. اگر وکیل این شکایت را مطرح کرده باشد باید حق طرح شکایت انتظامی در وکالت نامه وکیل تصریح شود.
  • شماره پرونده قضایی باید در شکایت انتظامی، قاضی رسیدگی کننده به پرونده، تخلف یا جرم ارتکابی در شکواییه ذکر شوند. مشخصات هویتی فرد متخلف نیر باید در شکواییه بیان شود.
  • در شکواییه جهت تخلف از مقررات و قوانین باید به دقت ذکر شوند. موارد تخلف نباید به صورت کلی مطرح شوند. دلایل و مدارک بیانگر حقانیت باید به شکواییه پیوست شوند. پیوست مستندات شکایت از قبیل تصویر دادنامه، برگ اخطاریه یا احضاریه و برگ اجراییه از ملزومات طرح شکایت می باشند.
  • امضای شاکی یا نماینده قانونی ایشان یا اثر انگشت ایشان باید در شکواییه درج شوند. بدون درج امضا در محاکم به شکواییه ترتیب اثر داده نمی شود.
  • باطل شدن تمبر دادرسی طبق تعرفه خدمات قضایی از الزامات می باشد که توسط دفاتر خدمات قضایی محاسبه می شوند. هزینه این تمبر از شاکی دریافت می شوند.

رفتارهای خلاف شان قاضی

طبق تبصره ماده 17 قانون نظارت بر رفتار قاضی، انجام هر رفتار یا عمل که در قانون مجازات از جرایم عمدی محسوب می شوند یا خلاف عرف مسلم شغل قضاوت هستند به نحوی که عموم قضات آن را ناپسند بشمارند، رفتار خلاف شان قضایی محسوب می شوند. در صورت ارتکاب این جرایم توسط قاضی، مجازات صورت خواهد گرفت و ممکن است از شغل قضاوت به طور دائم منفصل شود.

کلام آخر

در صورت طرح شکایت از حکم قاضی و قاضی در صدور آن تخلف کرده باشد، دی نفع می تواند از طریق دفاتر خدمات قضایی شکایت خود را ثبت کند. در نهایت در دادسرای انتظامی قضات پرونده مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت. امکان طرح دعوای حقوقی یا شکایت کیفری در موارد خاص علیه قاضی امکان پذیر می باشد. در این شرایط می توان با بهترین وکیل کیفری در اصفهان مشورت کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا