تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

لیست کامل دادگاه های اصفهان +【شماره تماس و آدرس】⚖️

کلیدی ترین و مهمترین مراجع قضایی اصفهان که تحت نظر قوه قضاییه فعالیت می کنند، دادگاه های اصفهان می باشند. دادگاه ها وظایف سختی به عهده دارند و روسای آن ها یا همان قضات در نهایت درستکاری و عدالت باید بهترین رای را صادر نمایند. صدور رای به صورت اصولی از ضایع شدن حقوق افراد پیشگیری می کند و باعث می شود افراد مورد ظلم واقع نشوند.

انواع دادگاه های اصفهان

طبق اصل ماده 159 قانون اساسی کشور دادگستری، مرجع رسمی تظلمات و شکایات دادگستری است. تشکیل دادگاه و تعیین صلاحیت آن به حکم قانون وابسته می باشد. در ادامه با انواع دادگاه های اصفهان آشنا خواهیم شد. همچنین به شما کمک خواهیم کرد تا هنگام مواجهه با دعاوی خود به کدام دادگاه مراجعه نمایند. لازم به ذکر است که اقامه دعوا در دادگاه های مختلف با کمک بهترین وکیل اصفهان آسان و مطمئن است.

انواع دادگاه های اصفهان

دادگاه عمومی حقوقی

رسیدگی ابتدایی به تمامی دعاوی و امور حقوقی در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی قرار دارد. البته گاهی اوقات ممکن است برای رسیدگی به دعاوی قانون مرجع دیگری را تعیین نماید.

دادگاه کیفری یک

در مرکز شهر اصفهان دادگاه کیفری یک تاسیس و تشکیل شده است. این دادگاه یک رئیس و دو مستشار دارد و جلسات دادگاه تنها با حضور دو عضو به صورت رسمی قابل برگزاری است.

دادگاه کیفری دو

یکی از دادگاه های اصفهان که به عنوان دادگاه عمومی کیفری شناخته می شود، دادگاه کیفری دو می باشد. این دادگاه مسئول رسیدگی به تمام امور می باشد. البته گاهی اوقات ممکن است رسیدگی به یک پرونده در صلاحیت مرجع دیگر باشد. این دادگاه به طور معمول با حضور رئیس یا دادرس علی البدل در حوزه قضایی اصفهان تشکیل می گردد.

دادگاه انقلاب

یکی از مهمترین دادگاه های اصفهان، دادگاه انقلاب می باشد. بر اساس ماده 303 قانون آیین دادرسی کیفری، رسیدگی به جرایم از قبیل جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی، محاربه و فساد فی الارض، اقدامات مسلحانه علیه جمهوری اسلامی ایران در صلاحیت دادگاه انقلاب قرار دارد.

دادگاه تجدید نظر استان

از دیگر دادگاه های اصفهان می باشد به دادگاه تجدید نظر اشاره کرد. این دادگاه با هدف رسیدگی مجدد به آرای صادره از سوی دادگاه های عمومی و انقلاب با حضور رئیس و دو مستشار تشکیل می شود.

دادگاه خانواده

یکی از مراجع اختصاصی حقوقی، دادگاه خانواده اصفهان می باشد. اصل و نصب قضات این دادگاه به صورت مستقیم تحت نظر قوه قضاییه قرار دارد.

لیست دادگاه های اصفهان

دادگاه های اصفهان در حقیقت مراجعی هستند که موظف به رسیدگی به اختلافات بین افراد و حل آن ها می باشند. در صورت ایجاد مشکل بین مردم در رابطه با موضوعی خاص و عدم توانایی افراد برای رفع این مشکل، پرونده در قالب شکایت به یکی از مراجع قضایی اصفهان مرجوع خواهد شد. در ادامه با مهمترین دادگاه های این شهر بیشتر آشنا خواهیم شد.

1. دادگستری مرکزی اصفهان

یکی از مهمترین دادگاه های اصفهان، دادگستری مرکزی این شهر می باشد. این مرجع قضایی تمام دادگستری های این شهر را تحت پوشش قرار می دهد و بر فعالیت آن ها نظارت دارد. در صورت مواجهه با مشکل یا برخورد نامناسب با مراجعین، متخلفین مورد مواخذه قرار خواهند گرفت.

تلفن تماس: 03136612022

آدرس: اصفهان، خیابان شهید نیکبخت

2. مجتمع قضایی شماره 1 اصفهان

انواع دعاوی کیفری در مجتمع قضایی شهید تولایی مورد رسیدگی قرار می گیرند. عملکرد این دادگاه در حقیقت شباهت بسیار زیادی به دادسرای عمومی و انقلابی دارد. این مجتمع قضایی دارای 11 شعبه دادیاری و 7 شعبه بازپرسی می باشد. از مهمترین کلانتری های تحت پوشش این دادگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کلانتری 14 بزرگمهر
 • کلانتری 33 قهجاورستان
 • کلانتری 23 خارستان
 • کلانتری 36 جی
 • کلانتری 13 ولیعصر
 • آگاهی شرق

تلفن تماس: 03132683352

آدرس: اصفهان، خیابان 22 بهمن، مجتمع اداری امیر کبیر

علاوه بر این دادگاه مجتمع های قضایی 2،3،4 و 5 نیز در این شهر به فعالیت مشغول هستند.

3. شهدای هفت تیر اصفهان

از دیگر دادگاه های اصفهان می توان به مجتمع شهدای هفت تیر اشاره کرد که موظف به رسیدگی به مراجع قضایی و دادگاه ها می باشد. این دادگاه صلاحیت رسیدگی به دعاوی کیفری و انقلابی را دارد. به طور کلی می توان گفت پرونده های زیر در این دادگاه مورد رسیدگی قرار می گیرند:

 • دزدی
 • سرقت مسلحانه
 • شورش
 • از بین بردن امنیت کشور

تلفن تماس: 03135819439

آدرس: اصفهان، خیابان معراج، فلکه زرین کوب، جنب کوچه شریعتی

4. مجتمع قضایی بهارستان

از دیگر دادگاه های اصفهان که صلاحیت رسیدگی به دعاوی کیفری را دارد می توان به مجتمع قضایی بهارستان اشاره کرد. به منظور دستیابی به نتایج مطلوب از طرح شکایت در این مجتمع قضایی توصیه می شود از راهنمایی های بهترین وکیل کیفری در اصفهان بهره مند شوید. این دادگاه دارای 1 شعبه بازپرسی، 3 شعبه دادیاری و 3 کلانتری می باشد. تمام این شعبه ها تحت نظر این دادگاه فعالیت می کنند. این شعبه در شهرهای مختلف استان اصفهان دارای 5 پاسگاه می باشد. از جمله این پاسگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاسگاه دشتی
 • پاسگاه دستجا
 • پاسگاه جرقویه علیا
 • پاسگاه جرقویه سفلی
 • پاسگاه ورزنه

شماره تلفن: 03136840

آدرس: اصفهان، بهارستان، خیابان الفت، عمران بهارستان

5. مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی

یکی از مهمترین دادگاه های اصفهان، مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی می باشد. این مجتمع قضایی موظف به رسیدگی جرایم مختلف همچون پولشویی، اختلاس و کلاهبرداری های مالی است. به عنوان مثال شما می توانید شکایت از کلاهبرداری اینترنتی را در این دادگاه مطرح سازید. برخی از جرایم همچون پولشویی، اختلاس و کلاهبرداری به اقتصاد کشور آسیب می زنند و فقر را به همراه دارند. هنگام بروز این جرایم تنها یک نفر شاکی نیست بلکه کل کشور طرف مقابل دعوا می باشند.

تلفن تماس: 03137735551

آدرس: اصفهان، مابین خیابان آتشگاه و میرزا طاهر، کنار گذر اتوبان شهید خرازی، کنار دفتر پیشخوان خدمات دولت

مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی

کلام آخر

قاضی کلیدی ترین جایگاه را در دادگاه های اصفهان دارا می باشد. قاضی موظف به رسیدگی به پرونده های مختلف می باشد و وظیفه دارد به دفاعیات و لایحه های ارسالی افراد و وکلای آن ها به طور کامل گوش فرا دهد. در نهایت با توجه به شرایط و موقعیت موجود قاضی رای نهایی را صادر خواهد کرد. اصلی ترین وظیفه ایشان قضاوت و برقراری عدالت در کشور می باشد. ایشان به طور معمول با توجه به قوانین و تبصره های موجود رای نهایی را صادر می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا