تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از نانوایی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

قیمت کالاهای اساسی به صورت مکرر دستخوش تغییر قیمت می شوند. تا قبل از اعلام قیمت های مصوب جدید به برخی اصناف همچون نانوایی ها، خود اصناف با اقدامی غیر منتظره و راسا نسبت به افزایش قیمت کالاهای اساسی همچون نان اقدامات لازم را انجام می دهند. در این شرایط یا شکایت از نانوایی مطرح نمی شود یا مبادی ذی ربط پیگیری جدی را با توجه به اوضاع نامناسب اقتصادی انجام نمی دهند. برخی نانوایی ها هنوز قیمت جدید اعلام نشده نسبت به افزایش آن اقدام می کنند. طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت مردم می توانند این شکایت را از طریق تماس با شماره 124 گزارش کنند.

روش های شکایت از نانوایی

برای طرح شکایت از نانوایی به دلیل عدم کیفیت مناسب و قیمت بالای نان، عموم مردم با توجه به اعلام سازمان تعزیرات حکومتی می توانند با شماره 124 تماس بگیرند. همچنین می توانید به شماره 30009651 پیامک ارسال کنید و اقدامات اولیه طرح شکایت خود را انجام دهید. برای شکایت از وضعیت بهداشت نانوایی ها وزارت بهداشت سامانه 190 را معرفی کرده است. اکثر شکایات از نانوایی به دلیل کم فروشی، گران فروشی یا عدم رعایت بهداشت مطرح می گردند.دیگر عناوین همچون اخفاء محصول، امتناع از عرضه به موقع کالا، تقلب، قروش اجباری، عدم صدور فاکتور و دیگر تخلفات اگر توسط نانوایی ها انجام گیرند، اتحادیه های صنوف و سازمان تعزیرات حکومتی می توانند این موارد را پیگیری نمایند. این روش ها به طور معمول زمان بر هستند. قانونگذار در این شرایط برای طرح شکایت و مطالبه خسارت از نانوا مراجعی در نظر گرفته است.

روش های شکایت از نانوایی

سامانه ثبت شکایات مردمی

یکی از مراحل شکایت از نانوایی که امروزه به راحتی در دسترس عموم قرار دارد، شکایت از طریق سامانه فعال و وابسته به سازمان حقوق مصرف کننده و تولیدکننده می باشد. بسیاری از افراد ترجیح می دهند شخصا اقدام نمایند و موضوع را به عنوان شاکی خصوصی پیگیری کرده و به سرانجام برساند. چندین مسیر در این شرایط پیش روی شاکی قرار دارد که با توجه به نوع شرابط، می تواند یکی از این موارد را انتخاب کند و شکایت از نانوایی را از طریق مرجع مربوطه پیگیری نماید. کسب مشاوره از بهترین وکیل اصفهان در این زمینه بسیار لازم و ضروری است.

اتحادیه نانوایان

از دیگر روش های طرح شکایت از نانوایی، مراجعه به اتحادیه صنف نانوایان می باشد. پس از ارائه مدارک، مستندات و ادله لازم به این نهاد می توان شکایت خود را از طریق این مراجع اداری پیگیری نمود. از مهمترین مدارک برای طرح این شکایت می توان به مواردی از قبیل سایز، اندازه، وزن یا کیفیت نان تولید شده، فیش واریزی به حساب نانوا یا تقاضای درخواست کارشناس برای تامین دلایل اشاره کرد. بازرس و کارشناس اداره مربوطه در طول 10 روز از زمان ثبت شکایت موظف است موضوع را توسط کارشناس مربوطه پیگیری کند و اگر نانوا متخلف شناخته شد، میزان تخلف مشخص خواهد شد. نانوایی متخلف موظف می باشد مبلغ مورد نظر را برگرداند و رضایت شاکی را جلب نماید تا مشکل موجود حل و فصل گردد.

صنف مربوطه در غیر این صورت موظف خواهد بود مراتب به به مراجع بالا ارجاع دهد. به خاطر داشته باشید که پیگیری شکایت از طریق اصناف سریع تر و راحت تر است و به زمان کمتری نیاز دارد.

سازمان تعزیرات حکومتی

شکایت از نانوایی را می توان مانند شکایت از طلافروشان در سازمان تعزیرات حکومتی مطرح کرد. اگر از طرح شکایت از نانوایی در اتاق اصناف به نتیجه مطلوب دست نیافتید، پرونده مورد نظر در طول 10 روز کاری به سازمان تعزیرات حکومتی مرجوع می شود. در نهایت رسیدگی به پرونده ها در این سازمان به طور معمول حدود یک ماه طول می کشد. رسیدگی به پرونده این شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی به این صورت است که پس از دریافت شکایت توسط سازمان تعزیرات، مدیر یا معاون شعبه ابتدا صلاحیت خود را برای رسیدگی به پرونده بررسی می کند. پس از احراز صلاحیت مراجع مربوطه رسیدگی به پرونده آغاز می شود و نسخه ای از گزارشات به سازمان نظارت و بازرسی مرجوع می شود.

اگر تخلف نانوایی توسط سازمان تعزیرات حکومتی اثبات گردد، متهم یا متخلف برای ارائه توضیحات بیشتر احضار می شود. پس از مراجعه ایشان و دریافت مدارک و مستندات مورد نیاز، سازمان تعزیرات حکومتی رای نهایی را صادر خواهد کرد. در صورت عدم حضور متهم در شعبه مذکور، حکم نانوایی به صورت غیابی صادر می گردد. در این شرایط متهم می تواند به شعبه تقاضای واخواهی اعلام نماید. شعبه در نهایت موظف به بررسی این درخواست خواهد بود. به خاطر داشته باشید در صورت عدم حضور نانوا در جلسه شعبه مربوطه، حق تجدید نظر خواهی از ایشان گرفته خواهد شد. نانوا دیگر قادر به درخواست تجدید نظر خواهی از رای پس از اجرای حکم نهایی نمی باشد. اگر متهم درخواست واخواهی ارائه ندهد، پرونده به اجرای احکام مرجوع می شود.

مراجع کیفری دادگستری

قانونگذار با توجه به عمومیت برخی تخلفات نانواها و امکان تجدید بهداشت عمومی مردم این امکان را فراهم ساخته تا شکایت از نانوایی را به صورت مستقیم از طریق دادسرای محل وقوع جرم پیگیری نمایند. در این موارد می توان از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان کمک خواست. از دلایل طرح این شکایت می توان به این موارد اشاره کرد:

  • عدم رعایت اصول بهداشتی با دقت
  • ایجاد مزاحمت های خاص با انجام فعالیت های خود

زمان مورد نیاز برای شکایت از نانوا

با توجه به اوضاع نامناسب اقتصادی کشور هر روزه شاهد بروز این اتفاقات در اکثر کسب و کارها مانند نانوایی ها می باشیم. از این رو می توان عنوان کرد که تخمین زمان آغاز و اتمام طرح این شکایت به هیچ وجه حتی توسط بهترین وکیل حقوقی در اصفهان به صورت دقیق قابل پیش بینی نیست. به طور کلی می توان گفت اعلام زمان دقیق برای این موضوع امکان پذیر نمی باشد. پیش بینی زمان در زمینه های مختلف، در اکثر مواقع دقیق نیست. اما کارشناسان و وکلای شاغل در این حوزه با تجربه خود در پیگیری و انجام پرونده های مختلف می توانند بهترین و سریع ترین مسیر را به شما پیشنهاد دهند.

روش های شکایت از نانوایی

کلام آخر

برای طرح شکایت از نانوایی بهتر است با دریافت کمک از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان یک شکایت نامه تنظیم کرد. وکلای متخصص می توانند راهنمایی های لازم را در این زمینه به شما ارائه دهند. این وکلا بررسی می کنند که آیا برای دفاع از شکایت ادله و مدارک کافی ارائه داده اید. همچنین آن ها می توانند نتایج احتمالی شکایت را تا حدودی پیش بینی کنند و در روند رسیدگی و تسریع آن نقش موثر و مثبت ایفا کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا