تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از طلا فروشان چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

در صورت مواجهه با مشکل هنگام خرید طلا، می توان شکایت از طلافروشان را مطرح کرد. گاهی ممکن است برای خرید یک قطعه یا سرویس طلا هزینه هنگفت پرداخت نمایید و بعدها متوجه شوید که طلافروش با حیله و تقلب شما را فریب داده است و زیورآلات فیک و تقلبی به شما فروخته است. برخی از طلافروشان سودجو و متقلب با انجام تکنیک های پیچیده به شما طلا می فروشند. موضوع شکایت از طلافروشان را می توان در قالب شکایات زیر مطرح کرد:

 • خرید و فروش مال مسروقه
 • شکایت کلاهبرداری
 • ترویج سکه تقلبی
 • کم فروشی
 • گران فروشی
 • تخلفات مربوط به عیار مصنوعات
 • استفاده از ترازوهای دستکاری شده

در طرح این شکایت حالت دیگری نیز وجود دارد که در رسیدن به حقوق از دست رفته شما با سرعت بالا کمک می کند. در این حالت فروشنده طلا مرتکب تخلف صنفی شده است.

مراجع پیگیری شکایت از طلافروشان

در مرحله ابتدایی طرح شکایت از طلافروشان باید بدانیم که این شکایت را در کدام مرجع می توان مطرح کرد. برای تعیین این مرجع ابتدا باید مشخص کرد که تخلف طلافروش از نوع چه تخلفی است. برخی از این تخلفات تحت نظر و نظارت اتحادیه طلافروشان قابل بررسی و پیگیری می باشد. در حالی که برخی دیگر ممکن است تحت عناوین مجرمانه همچون فروش طلای سرقتی، قلب سکه و دیگر موارد در دادسراهای محل وقوع جرم قابل پیگیری باشند. در این موارد برای افزایش روند پیگیری شکایت می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در مشهد مشورت نمود. به طور کلی می توان گفت برای تعیین مرجع صالح رسیدگی به شکایت باید مشخص کنید که تخلف صورت گرفته توسط طلافروش دارای چه عنوانی است.

مرجع شکایت از طلافروشان

 

روش های شکایت از طلافروشان

روش های مختلف بسیار زیادی برای طرح شکایت از طلافروشان وجود دارند که در این بخش به بررسی برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

1. اتحادیه صنف طلا و جواهر هر استان

برای طرح شکایت از طلافروشان در مرحله نخست باید به سامانه اتحادیه طلا و جواهر استان مربوطه مراجعه کرد و تخلف طلافروش را مطرح کرد. در این روش می توان شکایت صنفی را به صورت اینترنتی ثبت نمود. برای ثبت تخلف طلافروشان باید مشخصات قطعه طلای خود که در فاکتور درج شده را به همراه داشت. امکان برقراری ارتباط با اتحادیه های شهرستان های مختلف از طریق شماره گیری تلفن 02188836340 نیز وجود دارد. در این روش می توان تخلف خود را به صورت تلفنی شرح داد اما برای رسیدگی بهتر و پیگیری تا زمان دستیابی به نتایج بهتر توصیه می شود تخلف طلافروشان را از طریق سامانه مربوطه ثبت نمایید.

2. مراجع قضایی دادگستری

بسیاری از تخلفات صنف طلا و جواهر را می توان به صورت کیفری مورد پیگیری قرار داد. ارتکاب انواع تقلب هنگام فروش طلا به نحوی که وصف کیفری داشته باشد در قالب جرم کلاهبرداری قابل پیگیری می باشد. از این رو برای طرح این شکایت می توان با بهترین وکیل کلاهبرداری در مشهد مشورت نمود و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت کرد. در این شرایط دادسرای محل طلافروشی مرجع صالح رسیدگی به شکایت می باشد.

مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت

برای طرح شکایت از طلافروشان با مشورت بهترین وکیل مشهد باید تمام اسناد و مدارک بیانگر جرم یا تخلف صورت گرفته همچون فاکتور فروش طلا و دیگر رسیدهای واریز وجه را همراه با لایحه تنظیمی و نوع دقیق خواسته به پرونده پیوست کرد. برای طرح شکایات یا ادعاهای مختلف باید تمام مدارک و مستندات بیانگر حقانیت را در صورت نیاز به دادگاه یا دادسرا ارائه داد. تمام این مدارک باید همراه لایحه دفاعیه به پرونده پیوست شوند. به خاطر داشته باشید که طبق قانون برای اثبات دعاوی مختلف می توان از سند، اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. البته علم و آگاهی قاضی در امور کیفری نیز در روند پرونده ها تاثیر قابل توجهی دارد. انجام مشاوره خوب و مناسب با مسیر شکایت پیش بینی شده استفاده از ادله و راهکارهای منطقی را برای شما مشخص می سازد.

زمان مورد نیاز برای طرح این شکایت

با توجه به اوضاع نامطلوب اقتصادی کشور، به صورت مکرر شاهد کلاهبرداری های مختلف و طرح شکایات مختلف در دادسراها و مراجع قضایی کشور در این زمینه هستیم. حجم بالایی از این شکایات به طور معمول هر روزه در دادسراها ثبت می شوند. مرجع قضایی دستور انجام تحقیقات مقدماتی را برای آن صادر می کند. از این رو می توان عنوان کرد که تخمین زمان آغاز و اتمام مناسب با موضوع شکایت به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است. انجام کارشناسی ها و تحقیقات متعدد در این مراحل زمان مورد نیاز برای پیگیری این شکایات را افزایش می دهد.

زمان مورد نیاز شکایت از طلافروشان

ماهرترین وکلای کشور در مسائل حقوقی و قضایی نیز با توجه به پیچیدگی های امور قضایی سعی می کنند از ارائه زمان نهایی پایان کار خودداری نمایند. بدون شک کارشناسان و وکلای شاغل در حوزه شکایات کیفری به ویژه کلاهبرداری و شکایات صنفی با تجربه خود در پیگیری و انجام پرونده های مختلف در این زمینه، بهترین و سریع ترین مسیر را می توانند برای شما انتخاب نمایند.

مراحل طرح این شکایت

برای طرح این شکایات باید مراحل زیر را با دقت انجام داد.

 • مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و تنظیم شکواییه دقیق با هدف شکایت از شخص کلاهبردار
 • پس از بررسی شکواییه، دفاتر خدمات قضایی آن را به دادسرای محل وقوع جرم ارسال می کنند.
 • در صورت احراز وقوع جرم، در نهایت با صدور کیفرخواست پرونده برای صدور رای نهایی به دادگاه صالخ مرجوع می شود.
 • بازپرس در دادسرا با صدور قرار تامین مناسب، متهم را ملزم به حضور در دادگاه می کند.
 • مستندات و ادله شاکی و توضیحات متهم توسط بازپرس یا دادیار مورد بررسی قرار می گیرد.
 • در صورت نیاز تحقیقات مقدماتی و ارجاع امر به کارشناس انجام می گیرد.
 • دادسرا پس از انجام این مراحل رای نهایی را صادر می کند.
 • پس از ارسال پرونده به دادگاه، قاضی در زمان مشخص جلسه دادرسی تشکیل می دهد و متهم و شاکی ملزم به حضور در دادگاه می شوند.

کلام آخر

به خاطر داشته باشید که برای طرح شکایت از طلافروشان تنطیم شکواییه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هنگام تنظیم شکواییه برای طرح این شکایت مانند شکایت از دیگر اصناف همچون شکایت از لوازم خانگی فروش باید تمام جوانب احتیاطی در آن لحاظ شوند. پس از مطالعه پرونده توسط یک وکیل یا مشاور حرفه ای در امور حقوقی یا کیفری، ممکن است در پرونده تغییرات بنیادین ایجاد گردند. همواره توصیه می شود تنظیم شکایت را به یک وکیل متخصص بسپارید.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

یک نظر

 1. سلام ..بنده از یک طلا فروشی در چهارصد دستگاه مشهد مبلغی رو به صورت وام گرفتم و ۴۰گرم طلا رو پیش ایشون بعنوان ضمانت وام گذاشتم…قسط های وام که تمام شد رفتم طلاهامو بگیرم که دیدم طلافروشی رو جمع کرده از مغازه های مجاور پرس و جو کردم گفتن فرار کرده و من موندم و یک رسید از طلاهام با امضای اون آقا…..حالا نمیدونم چیکار کنم..لطفا راهنماییم کنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا