تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت صنف پوشاک و لباس چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

به منظور حمایت از مصرف کنندگان و حقوق قانونی ایشان در کشور عزیز ما ایران قوانین متعددی تصویب شده اند. با مطالعه تاریخ درک خواهیم کرد که مصرف کننده همواره مورد ظلم و بی عدالتی قرار دارد و حق آن ها در اکثر مواقع ضایع شده است. ناآگاهی از فرآیند تولید کالا و ترکیبات به کار رفته در تولید آن ها، عوارض مصرف کالاهای زیان بار و درج قیمت نامتعارف و غیرمنصفانه روی محصول از جمله بی عدالتی هایی است که در حق مصرف کنندگان روا شده است. برخی از افراد بنا به دلایل مختلف متحمل ضرر و زیان زیادی شده اند. حتی با وجود پیگیری حقوق مصرف کننده در کشور ما و تدوین قوانین متعدد در رابطه با آن این مشکلات پیش می آیند. در ادامه به نحوه شکایت صنف پوشاک و لباس خواهیم پرداخت.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در کرج کلیک کنید

هزینه مورد نیاز برای طرح شکایت

مرجع انتخابی شما برای طرح شکایت در هزینه آن موثر می باشد. هزینه پیگیری و رسیدگی به شکایات در مراجع مختلف، متفاوت می باشد. به منظور کسب اطلاع از هزینه دقیق طرح شکایات می توان با کارشناسان سایت مستر وکیل ارتباط برقرار کرد.

هزینه شکایت صنف پوشاک و لباس

مراحل شکایت صنف پوشاک و لباس

برای شکایت صنف پوشاک و لباس باید تمام مراحل زیر به خوبی رعایت شوند:

دریافت و ثبت شکایت

مصرف کننده دارای حقوق خاص می باشد و در صورت وارد شدن لطمه به حقوق ایشان می تواند برای پس گرفتن حقوق خود و جبران خسارات وارده، شکایت صنف پوشاک و لباس خود را نزد مراجع صالح مطرح نماید. در صورتی که مصرف کننده از کالا یا خدماتی که دریافت کرده شکایت داشته باشد باید در گام نخست به انجمن حمایت از مصرف کننده مراجعه کند و شکایت خود را در آنجا ثبت نماید. برای طرح این شکایت شما می توانید با بهترین وکیل تهران مشورت نمایید و راهنمایی های لازم را در این زمینه از ایشان دریافت نمایید.

مصرف کننده حقوقی و حقیقی می تواند حقوق ضایع شده خود را از طریق طرح شکایت نزد انجمن حمایت از مصرف کننده از تولیدکنندگان و عرضه کنندگان باز پس گیرد. انجمن حمایت از مصرف کننده شکایات و اعتراضات دریافت شده را در دفتر ثبت شکایات یا نرم افزار طراحی شده برای این منظور ثبت خواهد کرد. در نهایت تاریخ و شماره رهگیری آن به شاکی اعلام خواهد شد. پس از ثبت اعتراض و اعلام کد رهگیری به شاکی، روند رسیدگی به شکایت آغاز خواهد شد.

بررسی شکایت

اختلافات و شکایات موجود بین تولید کننده، عرضه کننده و مصرف کننده باید توسط انجمن حمایت از مصرف کننده حل و فصل شوند. این سازمان همواره نهایت تلاش خود را به کار می گیرد تا از طریق سازش بین دو طرف در رابطه با پرداخت خسارات مالی اختلافات موجود را حل و فصل نماید. رسیدگی به شکایات و حل و فصل اختلافات موجود در این زمینه باید توسط این انجمن ظرف 15 روز از تاریخ دریافت شکایت آغاز گردد. رسیدگی به این شکایات و اختلافات به صورت غیابی و در حضور طرفین امکان پذیر می باشد.

در صورت سازش طرفین با یکدیگر در صورتجلسه انجمن مفاد سازش قید خواهد شد و طرفین باید این مفاد را انجام دهند. در صورت عدم سازش بین طرفین انجمن حمایت از مصرف کننده به منظور رسیدگی قانونی به شکایات باید آن ها را به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال نماید. این کار باید ظرف 5 روز از تاریخ عدم سازش توسط انجمن حمایت از مصرف کننده انجام گیرد.نتایج بررسی و علت عدم سازش باید توسط انجمن حمایت از مصرف کننده در برگه های یکسان در سه نسخه تنظیم گردد. شماره ثبت شکایت در نرم افزار باید در نهایت روی آن درج گردد. نسخه ابتدایی این برگه باید به اداره تعزیرات حکومتی ارسال گردد. نسخه دوم به شاکی ارائه می شوند و در نسخه نهایی به منظور ثبت در نرم افزار باید در انجمن حمایت از مصرف کننده بماند.

ارجاع تخلفات به مراجع ذی ربط

انجمن حمایت از مصرف کننده و تولید کننده ابتدا باید به شکایت صنف پوشاک و لباس رسیدگی کند و در صورت عدم سازش بین تولید کننده، عرضه کننده و شاکی این انجمن باید شکایات را به مراجع بالاتر انتقال دهد. با این کار رسیدگی به شکایات در مراجع بالاتر آغاز خواهد شد. انجمن حمایت از مصرف کننده می تواند شکایات را به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال نماید. سازمان تعزیرات حکومتی باید بر اساس قانون تعزیرات به شکایات موجود در حیطه قانون حمایت از مصرف کننده و قانون نظام صنفی رسیدگی نماید. اگر گزارش شکایت و تخلف از انجمن شعب تعزیرات که پرونده در آنجا مورد رسیدگی قرار دارد اعلام شود و در صورت صدور رای محکومیت، موظف به درج کارمزد انجام خدمات در دادنامه هستند.

لازم به ذکر است که تمام تخلفات به سازمان تعزیرات ارسال نمی شوند و در برخی موارد ممکن است انجمن، گزارش تخلف را به مراجع قضایی صالح و دادگاه ها ارسال نماید. در موارد زیر گزارش تخلف به مراجع قضایی صالح و دادگاه ها ارسال خواهد شد:

  • تخلف صورت گرفته توسط تولید کننده یا عرضه کننده جرم باشد و در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد.
  •  وارد شدن خسارات غیرمالی در اثر عرضه کالا و خدمات نامناسب به شخص مصرف کننده

روش های شکایت صنف پوشاک و لباس

برای طرح شکایت صنف پوشاک و لباس شاکی باید مراحل زیر را طی کند. برای طرح این شکایت مراحل و مسیرهای مختلف وجود دارند که شخص می تواند یکی از آن ها را انتخاب کرده و شکایت خود را از آن روش پیگیری نماید. لازم به ذکر است که مسیر انتخابی چندان مهم نیست، مهمترین چیز در هر مسیر تنظیم یک شکواییه قوی می باشد. در صورت تنظیم شکایت نامه خوب و بی نقص مسیر انتخابی شما برای طرح شکایت موفقیت آمیز خواهد بود. برای داشتن شکواییه بی نقص می توان با کارشناسان سایت مستر وکیل ارتباط برقرار کرد و موضوع شکایت را با آن ها در میان گذاشت. از روش های زیر می توان شکایت صنف پوشاک و لباس را مطرح کرد:

  • تعزیرات حکومتی
  • سامانه 124
  • بازرسی اصناف و اتحادیه ها

روش های شکایت صنف پوشاک و لباس

کلام آخر

برخی از افراد تصور می کنند شکایت صنف پوشاک و لباس کار راحتی است و به مشاوره با وکیل نیاز ندارد. لازم به ذکر است که مراجعه به متخصص در هر زمینه شانس موفقیت شما را افزایش خواهد داد. مراجعه به وکیل سرعت رسیدگی به شکایات را افزایش می دهد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا