تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

سامانه های رسیدگی به شکایت⚖️【 آپدیت 1403 】

به دلیل الکترونیکی شدن نحوه طرح شکایات مختلف، سامانه های رسیدگی به شکایت مختلف طراحی شده اند. شما می توانید شکایات خود از مراکز دولتی و غیر دولتی را با استفاده از سامانه های برخط و تلفنی مطرح نمایید. این سامانه ها به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به شما هستند و از بخش های مختلف تشکیل شده اند. از این رو با توجه به شکایت خود می توانید به بخش مناسب مراجعه نمایید. یکی از مهمترین این بخش ها، رسیدگی به شکایات می باشد. نحوه استفاده از سامانه های رسیدگی به شکایات آسان است. مردم می توانند عدم رضایت خود از مراکز مختلف را به راحتی مطرح نمایند.

آشنایی با انواع مختلف سامانه های رسیدگی به شکایت

قبل از طرح هر شکایت بهتر است به جستجوی سامانه های رسیدگی به شکایت بپردازید تا بتوانید مرجع صالح مورد نظر خود را پیدا کنید. در صورت طرح شکایت از طریق این سامانه ها می توان در زمان رفت و آمد تا حد زیای صرفه جویی کرد. مراحل طرح شکایت، مدارک مورد نیاز و ساعات کاری در سامانه های تلفنی و اینترنتی مطرح شده اند. تیم پشتیبانی ممکن است شما را از این موضوع آگاه سازند که رسیدگی به شکایت مورد نظر شما در صلاحیت شما نیست و نهاد دیگری را باید برای انجام اقدامات خود انتخاب نمایید. تمامی سامانه ها دارای واحد پشتیبانی و تیم متشکل از چند نفر هستند که می توانند راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

انواع سامانه های رسیدگی به شکایت

سامانه کشوری 190

یکی از مهمترین سامانه های رسیدگی به شکایت، سامانه 190 می باشد که در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مستقر می باشد. این سامانه به صورت شبانه روزی با حضور کارشناسان به صورت تمام وقت آماده دریافت و رسیدگی فوری به شکایات در زمینه مشکلات بهداشتی، درمانی و دارویی در سراسر کشور هستند. در یکی از موضوعات زیر با شماره گیری 190 می توانید شکایت خود را مطرح نمایید.

 • مشکلات مربوط به اورژانس 115
 • شکایت در زمینه بهداشت محیط، بهداشت حرفه ای و طب کار
 • دریافت مشاوره دارویی یا اعلام مشکلات تامین دارو
 • مشکلات مربوط به پذیرش و رسیدگی بیمار
 • شکایات دریافتی پزشکان یا مراکز بهداشتی درمانی

کارشناس مربوطه پس از ثبت شکایت کد رهگیری برای شما ارسال خواهد کرد. در نهایت با استفاده از کد رهگیری می توان شکایت خود را پیگیری کرد.

سامانه ثبت و پیگیری مکاتبات مردمی وزارت بهداشت

در صورت مواجهه با مشکلات اداری می توان از طریق سامانه پیگیری مکاتبات مردمی وزارت بهداشت به آدرس این سامانه مراجعه نمود و شکایت خود را طرح کرد.

سامانه های برون سازمانی

شکایات و گزارشات فساد و تخلف در حوزه سلامت را می توان از طریق سامانه رسیدگی به شکایات و گزارشگران فساد سازمان بازرسی نیز مطرح کرد.

سامانه الکترونیکی مردم و دولت یکی دیگر از سامانه های پیگیری شکایت می باشد. این مرکز ارتباطات مردمی ایده، نظر، شکایت، گزارش، درخواست و حمایت های مردمی را ارائه می دهد. این سامانه تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا با برقراری ارتباط پویا بین مردم و دولت و افزایش سطح دسترسی به مسئولان و کارگزاران دولت مشارکت بین تمام اقشار جامعه را عملی سازد. رویکرد این سامانه حل مشکل و همفکری در برنامه ریزی ها می باشد. برای پیگیری شکایت خود از این طریق می توانید با شماره 111 تماس برقرار نماید یا به آدرس این سامانه مراجعه کرده و شکایت خود را پیگیری نمایید.

سامانه پلیس فتا

یکی دیگر از سامانه های رسیدگی به شکایت که کار پیگیری شکایات را برای شما بسیار ساده ساخته است، سامانه پلیس فتا می باشد. با ورود به این سامانه می توانید شکایت خود را به راحتی ثبت نمایید.

سامانه ای نماد

اگر قصد شکایت از فروشگاه ها و وب سایت های اینترنتی را داشته باشید می توانید شکایت خود را از طریق سامانه ای نماید پیگیری نمایید. تمام سایت ها باید نماد اعتماد الکترونیکی را داشته باشند.

سامانه هوشمند رسیدگی به شکایات

در صورتی که شناسه پرداخت شاپرک را ثبت نمایید و درصدی از خرید را پرداخت نمایید شکایت شما توسط این سامانه مورد رسیدگی و پیگیری قرار می گیرد.

سامانه 135 تعزیرات

در صورت تمایل به ثبت و طرح شکایت خود از طریق سازمان تعزیرات می توانید وارد سامانه این سازمان شوید. شما می توانید شکایات خود را در این سازمان به صورت حضوری و غیر حضوری مطرح نمایید.

سامانه تعزیرات حکومتی

سامانه 124 سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده

از دیگر سامانه های رسیدگی به شکایت می توان به سامانه 124 اشاره کرد. این سامانه مربوط به سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده می باشد. در صورت تمایل به ثبت شکایت از طریق این سازمان، می توانید وارد این سامانه شده و به صورت غیر حضوری شکایت خود را ثبت نمایید. مثلا شما می توانید شکایت از خودروسازان را از این طریق مطرح نمایید.

سامانه ساجد

از دیگر سامانه های رسیدگی به شکایت می توان به سامانه ساجد اشاره کرد. طبق اصل 173 قانون اساسی برای رسیدگی به شکایات و اعتراضات افراد نسبت به مامورین، واحدها یا آیین نامه های دولتی و دستیابی به حقوق خود دیوان عدالت اداری تحت نظر قوه قضاییه تاسیس شد. دیوان عدالت اداری در حقیقت برای شکایت از سازمان های دولتی و عمومی مرجع صالحی است. شما می توانید شکایات خود را از طریق سامانه ساجد ثبت و پیگیری نمایید.

در حقیقت می توان عنوان کرد که سامانه ثبت و پیگیری درخواست و دادخواست ارباب رجوع در دیوان عدالت اداری، سامانه ساجد می باشد. برای ثبت شکایات از این طریق می توان با بهترین وکیل دیوان عدالت اداری در تهران مشورت کرد. امکان انجام امور زیر از طریق سامانه ساجد در حال حاضر امکان پذیر می باشد:

 • ثبت دادخواست بدوی و تجدید نظر
 • ثبت و پیگیری درخواست اعمال ماده 79
 • ثبت و پیگیری درخواست ماده 89
 • ثبت دادخواست اعاده دادرسی
 • طرح دادخواست اعتراض ثالث
 • طرح دادخواست ورود ثالث
 • پیگیری درخواست ابطال مصوبات در هیات عمومی دیوان
 • ارسا پاسخ اخطار رفع نقص، ارسال لوایح و نامه ها به بخش های مختلف در دیوان عدالت اداری
 • درگاه ارائه گزارش مصوبات و مقررات مانع تولید و جهش اقتصادی

کلام آخر

اگر به دلیل عدم اطلاع رسانی دقیق یا دیگر دلایل از وجود سامانه های رسیدگی به شکایت بی اطلاع هستید و همچنان از روش های قدیمی و فیزیکی شکایات خود را ثبت می کنید بهتر است بدانید این سامانه ها کار شما را برای طرح شکایت بسیار ساده ساخته اند. قبل از انتخاب سامانه مناسب بهتر است راهنمایی های لازم در این زمینه را از وکیل آنلاین دریافت نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا