تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از فروشگاه اینستاگرامی چگونه است؟ ⚖️【 آپدیت 1403 】

شکایت از فروشگاه اینستاگرامی پس از خرید اینترنتی از آن ها در حال حاضر رایج است. اکثر شکایات مطرح شده در این زمینه به این موضوع مربوط است که فروشنده از خریدار مبلغی دریافت می کند اما در مقابل محصولی را تحویل نمی دهد. طرح این شکایات اغلب به جرائم کلاهبرداری ختم می شود. شاکی ادعا می کند فروشگاه اینستاگرامی مورد نظر ایشان را فریب داده و در قبال ارسال اجناس مختلف، از ایشان وجه دریافت کرده است اما کالایی تحویل نداده است.

نحوه شکایت از فروشگاه های اینستاگرامی

در صورت خرید محصول از فروشگاه های اینستاگرامی و عدم ارسال آن، مناسب ترین راهکار طرح شکایت از فروشگاه اینستاگرامی در مراجع قانونی می باشد. نخستین راهکاری که در این شرایط به ذهن خریدار می رسد، شکایت از فروشنده می باشد. اما نحوه طرح این شکایت چگونه است؟ اگر با خرید کالا از فروشگاه های اینستاگرامی به روش های مختلف از شما کلاهبرداری شده و اموال خود را از دست داده اید، می توانید این شکایت را مطرح کنید.

نحوه شکایت از فروشگاه اینستاگرامی

کلاهبرداری رایج ترین جرم در خرید اینترنتی اینستاگرام می باشد. در صورت عدم ارسال محصول یا عدم بازپرداخت وجه امکان طرح شکایت وجود دارد. پس از ثبت سفارش و واریز وجه اگر مسدود شدید و یا سفارش برای شما ارسال نشد، می توان اقدامات لازم برای شکایت از فروشگاه را انجام داد. در این شرایط امکان طرح شکایت به صورت کیفری وجود دارد. اگر فروشنده در تحویل و ارسال جنس تاخیر کند می توان شکایت از مراجع حقوقی پیگیری کرد. در این شرایط فروشنده موظف به ایفای تعهد یا بازپرداخت مبلغ پرداختی خواهد بود.

مراجع صالح طرح شکایت

مرجع تبادل اطلاعات در فضای مجازی، پلیس فتا است که به صورت تخصصی به جرائم حوزه فضای مجازی رسیدگی می کند. به جای ارسال مستقیم شکایت خود به دادسرا می توان آن به پلیس فتا موجود در محل سکونت مراجعه کرد. لازمه رسیدگی کیفری و حقوقی به شکایت از فروشگاه اینستاگرامی، انجام مراحل شکایت در دادگاه یا دادسرا با کمک بهترین وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان می باشد. برای رسیدگی به جرائم ارتکابی در حوزه فضای مجازی و طرح شکایت از فروشگاه اینستاگرامی دو روش وجود دارد:

1. شکایت از طریق مراجع قضایی

تمام شکایات از فروشگاه های اینستاگرامی جنبه کیفری دارند از این رو شاکی باید برای طرح دعوای کیفری در دادسرا یا دادگاه اقدامات لازم را انجام دهد. کلاهبرداری و دیگر اعمال مجرمامه خرید اینترنتی اینستاگرام، جرائم رایانه ای هستند و دادسرا جرائم رایانه ای صلاحیت رسیدگی به آن را دارد. در صورت سفارش محصول به یک صفحه اینستاگرام و عدم ارسال آن با تاخیر طولانی متحمل جرائم کلاهبرداری یا سرقت اینترنتی شده اید. نخستین راه طرح این شکایت ثبت آن در دادسرا با کمک بهترین وکیل کیفری در اصفهان است.

برای ثبت شکایت کیفری از این فروشگاه ها باید فرآیند در مراجع قضایی صحیح انجام گیرد. برای ثبت این شکایت در مراجع قضایی باید در سامانه ثنا حساب داشت. در صورت نداشتن حساب در این سامانه، باید نسبت به احراز هویت اقدام کنید. پس از احراز هویت در این سامانه باید شکواییه تنظیم کرد. تنظیم شکواییه برای رسیدگی به شکایات مبنی بر کلاهبرداری خرید اینترنتی در اینستاگرام لازم و ضروی است. پس از تنظیم شکواییه، شکایت نامه باید همراه سند و مدرک به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرد. در نهایت با پرداخت هزینه دادرسی، جزئیات حضور در دادسرا، زمان و مکان آن از طریق همین سامانه اطلاع داده می شود. در صورت اثبات اتهامات، دادسرا پرونده را برای صدور کیفرخواست به دادستان ارسال می کند. دادستان کیفرخواست را صادر می کند و شکایت به دادگاه کیفری مرجوع می شود.

2. پلیس فتا

از دیگر مراجع صالح پیگیری شکایت از فروشگاه اینستاگرامی، پلیس فتا است. این مرجع صلاحیت رسیدگی به جرائم حوزه فضای مجازی و اینترنتی را دارد. پلیس فتا از لحاظ قانونی می تواند جرائم حوزه فضای مجازی را مورد بررسی قرار دهد. در صورت ارتکاب تخلف پیج اینستاگرام در زمینه فروش محصول، می توان شکایتی را پلیس فتا تنظیم کرد. حتی وقتی از طریق پلیس فتا می خواهید شکایت خود را مطرح نمایید برای مطالبه حق و حقوق خود باید از طریق دادسرا و دادگاه اقدام کنید.

پس از ثبت شکایت خود در بخش گزارش تخلفات و ثبت شکایت وب سایت پلیس فتا، باید اسناد و مدارک مورد نیاز خود همچون فیش واریزی بانکی به شماره حساب صاحب پیج را به شکایت پیوست نمایید. تمام اسناد باید در سامانه بارگذاری شوند. هنگام تحقیقات مقدماتی جرم در دادسرا، پلیس فتا به عنوان ضابط دادگستری با دادسرای جرائم رایانه ای بیشترین همکاری را دارد تا در نهایت تحقیقات به بهترین نحو انجام گیرند.

دلایل شکایت از فروشگاه اینستاگرامی

دلایل مختلف بسیار زیادی وجود دارند که باعث می شود فرد نسبت به طرح شکایت از فروشگاه اینستاگرامی اقدام نماید. از مهمترین این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دلایل شکایت از فروشگاه اینستاگرامی

1. عدم ارسال کالای سفارشی

اکثر شکایات فروشگاه های اینترنتی مربوط به این موضوع است که دارنده پیج از مشتری مبلغ دریافت می کند و بلافاصله پس از واریز وجه توسط خریدار به ایشان پاسخ نمی دهد. به طور کلی می توان گفت در این موارد فروش محصول در کار نیست.

2. تاخیر در ارسال کالا برای طولانی مدت

تاخیر در ارسال کالا از دیگر دلایل طرح این شکایت می شود. ارسال کالا برای خریدار به طور معمول 7 روز کاری طول می کشد. اگر فروشنده با تاخیر چند هفته ای یا چند ماهه ارسال نماید، خریدار می تواند از ایشان شکایت کند.

3. مغایرت محصولات سفارشی و کالاهای ارسالی

روش های مختلفی برای کلاهبرداری توسط فروشگاه های اینستاگرامی وجود دارند که یکی از آن ها ارسال کالا به غیر از کالای سفارشی برای مشتری است. در اکثر موارد قیمت محصول ارسالی از کالای خریداری شده کمتر است. شاکی در شکایت مطرح شده می تواند ادعا کند محصول سفارشی و دریافتی متفاوت می باشند.

4. عدم بازپرداخت وجه

عدم بازپرداخت وجه از دیگر دلایل طرح این شکایت می باشد. در صورت انصراف خریدار از خرید اینترنتی بنا به دلایل مختلف می تواند از فروشنده تقاضای استرداد وجه نماید. عدم بازپرداخت وجه توسط فروشنده امکان طرح شکایت از فروشگاه اینستاگرامی را فراهم می سازد. مناسب ترین روش طرح این شکایت، ثبت آن در مراجع قضایی است. شما می توانید برای طرح این شکایت از بهترین وکیل حقوقی در اصفهان کمک بخواهید.

کلام آخر

برای طرح شکایت از فروشگاه اینستاگرامی می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان مشورت کرد. با دریافت کمک از ایشان به مزایای قابل توجه بسیار زیادی دست خواهید یافت. شاکی از این طریق می تواند به حقوق قانونی خود دست یابد. وکیل در مراحل دادرسی می تواند به بهترین نحو از حقوق طرفین دعوا دفاع نماید.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

یک نظر

  1. از آما استور چیزی نخرید دزدن پول را میگیرن جنس نمیدن اصلا از آما استور چیزی نخرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا