تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از ضامن سفته چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

یکی از اسناد تجاری مهم که بازرگانان و مردم عادی اغلب در معاملات خود از آن استفاده می کنند، سفته است. در صورت تنظیم این سند تجاری طبق قوانین و با رعایت تشریفات مربوطه دارنده آن از مزایای قابل توجهی بهره مند خواهد شد. بدون شک اسناد عادی این مزایا را ندارند. طبق قوانین تجاری تمام دارندگان و صادر کنندگان این اسناد تجاری باید با مقررات سفته آشنایی داشته باشند. در غیر این صورت دارنده سفته قادر به استفاده از امتیازات این سند نخواهد بود و در مراجع قضایی به آن به عنوان دست نوشته عادی استناد می گردد. علاوه بر صادرکنندگان که باید امضای آن ها در برگه سفته درج شود، ضامن سفته نیز باید پشت آن را امضا کند و صادرکننده را تضمین کند. اما در چه مواقعی می توان شکایت از ضامن سفته را مطرح کرد؟

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در شیراز کلیک کنید

مراحل شکایت از ضامن سفته

در صورتی که صادرکننده سفته به عنوان صاحب امضاء از دادن پول خودداری نماید زمینه طرح شکایت از ضامن سفته فراهم خواهد شد. شما می توانید در این شرایط شکایت کیفری خود را در مراجع قضایی علیه ضامن مطرح نمایید. از این رو می توان عنوان کرد که مراحل شکایت از ضامن سفته دقیقا همان مراحل شکایت از صادرکننده سفته می باشد. برای دستیابی به نتایج مطلوب از طرح این شکایت می توان با بهترین وکیل کیفری در تهران مشورت کرد. به منظور طرح شکایت از ضامن سفته پرداخت نشده مراحل زیر را باید طی کنید:

مراحل طرح شکایت از ضامن سفته

برای طرح این شکایت باید تاریخ روی سفته را در نظر بگیرید. با رسیدن به تاریخ سررسید سفته، می توان برای طرح این شکایت و وصول وجه اقدامات لازم را انجام داد. در صورت عدم عملکرد صادرکننده به تعهدات خود، ده روز فرصت خواهید داشت تا اقدامات لازم را برای مطالبه سفته و صدور واخواست انجام دهید. همچنین شما یک سال برای طرح دعوا فرصت دارید. پس از گذشت ده روز امکان توقیف اموال صادرکننده برای شما وجود نخواهد داشت.

در مرحله نخست باید تمام اسناد و مدارک مورد نیاز طرح این شکایت را جمع آوری نمایید. از جمله اسناد مورد نیاز برای طرح این شکایت می توان به اظهارنامه، گواهی ابلاغ، واخواست سفته، کپی برابر اصل سفته، کپی برابر اصل کارت ملی طلبکار و اصل وکالتنامه را به دادگاه محل زندگی خود ارائه دهید.

مراجع صالح رسیدگی به شکایت از ضامن سفته

در صورتی که مبلغ سفته از 20 میلیون تومان کمتر باشد شورای حل اختلاف مرجع صالح رسیدگی به این شکایت خواهد بود در حالی که برای مبالغ بیش از 20 میلیون تومان باید رسیدگی به پرونده را به دادگاه سپرد. در این شرایط می توان از وکلای پایه یک دادگستری کمک گرفت. شورا یا دادگاه در مرحله بعد، صادرکننده سفته را فرا خوانده و قرار تامین صادر خواهد شد. در نهایت با تشکیل جلسه رسیدگی به دعوا فرد بدهکار به جلسه فرا خوانده خواهد شد.

مراجع طرح شکایت

طبق قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، شکایت از ضامن سفته منجر به حکم پرداخت عین مال خواهد شد. به این معناست که ضامن باید عین مال را به طلبکار پرداخت نماید. در صورت عدم پرداخت این مال به صورت داوطلبانه دادگاه آن را از فرد می گیرد و به طلبکار پرداخت می نماید. در صورت ادعای اعسار ضامن، دادگاه به ایشان فرصت خواهد داد تا بدهی خود را به صورت قسطی پرداخت کند.

مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت

برای طرح شکایت از ضامن سفته باید تمام مدارک و اسناد اثبات کننده عدم پرداخت وجه سفته را ارائه دهید. از جمله این مدارک و اسناد می توان به رونوشت اظهارنامه، گواهی ابلاغ و واخواست سفته اشاره کرد. هر مدرکی که در دعوا راهگشا می باشد را باید به دادگاه ارائه دهید یا به پرونده یا دادخواست خود ضمیمه نمایید. هنگام طرح این شکایت باید تمام مدارک و مستندات اثبات کننده حقانیت خود را نیز در صورت نیاز به دادگاه ارائه دهید. این مدارک و اسناد را می توان به لایحه دفاعیه ضمیمه کرد.

این موضوع را به خاطر داشته باشید که طبق قانون برای اثبات ادعا می توان از سند، اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. این موارد ادله اثبات دعوا نامیده می شوند. البته لازم به ذکر است که علم و آگاهی قاضی رسیدگی کننده به پرونده نیز در رسیدگی به آن تاثیر قابل توجهی دارد.

زمان مورد نیاز برای طرح این شکایت

سفته از اسناد لازم الاجرا محسوب نمی شود و امکان طرح شکایت از ضامن سفته در اداره اجرای اسناد رسمی اداره ثبت اسناد امکان پذیر نمی باشد. محاکم حقوقی دادگستری و با رعایت حد نصاب مبلغ در موارد خاص، شوراهای حل اختلاف صلاحیت رسیدگی به این شکایات را دارند. طرح این شکایت به زمان زیادی نیاز خواهد داشت و با توجه به مراحل مختلف رسیدگی به این پرونده همچون طرح شکایت در شورای حل اختلاف، دادگاه های حقوقی و مرجع تجدید نظر تخمین زمان آغاز و اتمام طرح دعوا غیر قابل پیش بینی است. رسیدگی به دلایل خواهان و خوانده زمان مورد نیاز برای رسیدگی به این پرونده را افزایش می دهد. از این رو برای آن نمی توان زمان مشخصی عنوان کرد.

زمان مورد نیاز طرح شکایت

متخصصین این حوزه با توجه به تجربه خود در پیگیری و انجام پرونده های مختلف قادر به انتخاب بهترین و سریع ترین مسیر برای شما خواهند بود.

کلام آخر

در صورت در اختیار داشتن سفته ای که صادرکننده بنا به دلایل مختلف از پرداخت آن امتناع می کند و از طریق صحبت با ایشان به نتایج مطلوب دست نیافتید، طبق قانون قادر به طرح شکایت از ضامن سفته خواهید بود. اگر مبلغ توسط صادرکننده پرداخت نشود به عنوان دارنده سفته قادر به طرح شکایت علیه ایشان خواهید بود. برای طرح این شکایت به مشاوره حقوقی و کیفری دقیق نیاز خواهید داشت تا قادر به دریافت مال مورد مطالبه خود باشید. این امر در پیشگیری از اشتباهات مختلف نیز موثر است. از این رو همواره توصیه می شود تنظیم شکایت خود را به وکلای متخصص بسپارید. در وب سایت مستر وکیل این امکان برای شما فراهم شده تا به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری قادر به مشاوره با بهترین وکیل حقوقی در تهران باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا