تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت فروش مال غیر چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

در صورتی که اقدام به فروش مال دیگری نمایید مرتکب جرم فروش مال غیر شده اید. به طور کلی می توان گفت اگر بدون داشتن اجازه از مالک یا نماینده ایشان، مال او را به شخص دیگری بفروشید ایشان قادر به طرح شکایت فروش مال غیر علیه شما خواهد بود. اگر بدون رضایت و اذن شخصی اقدام به فروش مال ایشان نمایید، مجرم شناخته خواهید شد و طبق قانون باید مجازات گردید. مرتکب این عمل در حقیقت بابت فروش اموال دیگری هیچ گونه حقی ندارد و این امر به مالک خسارات فراوانی وارد می کند. طبق قانون فردی که مالک مال می باشد یا در مال خود تصرف قانونی دارد قادر به انجام هرگونه عمل قانونی نسبت به ملک خود خواهد بود و فردی قادر به ایجاد مانع در این زمینه نمی باشد.

از این جهت فروش مال غیر به عنوان جرم شناخته می شود که به مالک مال ضرر و زیان فراوان وارد می گردد و در امنیت و آسایش جامعه بی نظمی و اختلال زیادی ایجاد می کند. از لحاظ کیفری قادر به طرح شکایت فروش مال غیر در محاکم قضایی خواهد بود و از لحاظ جنبه عمومی در مراجع ذی ربط این جرم به صورت دقیق مورد بررسی قرار می گیرد.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل کیفری در کرمانشاه کلیک کنید

نحوه طرح شکایت فروش مال غیر

طرح شکایت فروش مال غیر با جنبه حقوقی از طریق دادخواست صورت می گیرد و سپس دادخواست به مراجع ذی صلاح ارسال می گردد. در حالی که با جنبه کیفری این شکایت با تنظیم شکایت نامه یا شکواییه صورت خواهد گرفت. برای تهیه و تنظیم این شکایت نامه باید مقررات و قواعد خاص را رعایت کرد. همواره توصیه می شود برای تنظیم شکایت نامه خود با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت نمایید.

نحوه شکایت فروش مال غیر

وکلا و افراد متخصص حقوقی می توانند در تنظیم شکواییه مناسب و متناسب با شرایط قانونی تا حد زیادی به شما کمک کنند. افراد عادی از پس تهیه و تنظیم این شکایت نامه به صورت مطلوب بر نمی آیند. رعایت نکات مهم و قواعد خاص تنظیم شکایت نامه باعث خواهد شد که مراجع قضایی به پرونده با سرعت بیشتر رسیدگی کنند. این امر همچنین به شما کمک خواهد کرد تا در مدت زمان کوتاه به نتایج مطلوب دست یابید. تنظیم انواع شکایت نامه همچون شکواییه فروش مال غیر را باید به افراد متخصص سپرد.

هزینه مورد نیاز شکایت فروش مال غیر

برای طرح شکایت فروش مال غیر در محاکم قضایی باید هزینه های مشخصی را پرداخت نمایید. میزان هزینه مورد نیاز برای طرح شکایت با موضوع و نحوه طرح آن ارتباط مستقیک دارد. هزینه طرح شکایت از مرحله ثبت در دفاتر الکترونیک قضایی تا مراحل اجرایی، صدور رای و کارشناسی سالانه توسط سازمان برنامه و بودجه مشخص می گردد. این هزینه از مرحله اخذ وکیل جداست و افزایش تعرفه حق الوکاله باعث می شود در صورت نیاز به وکیل مجبور به پرداخت هزینه های هنگفت باشید.

هزینه طرح شکایت فروش مال غیر به عوامل مختلف بسیار زیادی وابسته است و نرخ ثابت برای آن در نظر گرفته نمی شود. در مقایسه با دادخواست به پرداخت هزینه کمتر نیاز دارد. مجموعه مستر وکیل قادر به تهیه و تنظیم شکایت نامه با موضوع فروش مال غیر با شرایط مناسب برای شما می باشد و بدون شک از کیفیت و نحوه تنظیم شکایت نامه رضایت کافی خواهید داشت. در صورت مواجهه با جرم فروش مال غیر و تمایل به طرح شکایت در این زمینه مناسب ترین راهکار برای شما استفاده از خدمات مجموعه مستر وکیل می باشد. به منظور بهره مندی از خدمات و شرایط مناسب توصیه می شود مجموعه مستر وکیل را به عنوان راهنما و پشتیبان خود در امور حقوقی انتخاب کنید.

مراجع شکایت فروش مال غیر

در صورت مواجهه با جرم شکایت فروش مال غیر و یا تضییع حق و حقوق خود، می توانید شکایت خود را از لحاظ قانونی در مراجع ذی صلاح مطرح کنید. اگر این جرم روی شما اتفاق افتاد حق قانونی طرح شکایت فروش مال غیر را خواهید داشت. برای طرح این شکایت می توان به کلانتری محل مراجعه کرد یا شکایت خود را به صورت مستقیم در دادسرا مطرح کرد. در صورت طرح شکایت خود از طریق کلانتری، پرونده شما در وهله نخست در حالت تحقیقات مقدماتی قرار خواهد گرفت. نیروی انتظامی سپس برای تحقیقات کامل تر پرونده شما را به دادسرا ارجاع خواهد داد. طبق قانون آیین دادرسی کیفری، دادسرا موظف به رسیدگی و انجام تحقیقات مقدماتی در رابطه با پرونده های کیفری خواهد بود. دادسرا مرجعی است که جرائم مختلف را رسیدگی می کند.

شکایت فروش مال غیر ابتدا در دادسرا مطرح می گردد و طبق قانون آیین دادرسی کیفری، دادسرا محل وقوع جرم دارای صلاحیت رسیدگی به پرونده مربوطه می باشد. در این زمینه می توان با بهترین وکیل حقوقی در تهران مشورت کرد. به طور کلی می توان گفت ثبت شکایت به این صورت است که ابتدا باید در دفاتر الکترونیک قضایی ثبت گردد و سپس به دادسرای محل وقوع جرم ارسال شود. ثبت شکایت در دفاتر الکترونیک قضایی به زمان زیادی نیاز دارد و مراحل قانونی در این زمینه باید رعایت شوند.

شرایط تحقق جرم فروش مال غیر

فروش مال غیر نوعی کلاهبرداری محسوب می شود اما رکن مادی آن با جرم کلاهبرداری متفاوت می باشد. در این نوع جرم، مجرم از وسایل متقلبانه که موجب فریب مالک می شود استفاده نکرده و مالک در صحنه جرم حضور ندارد. انتقال مال به شخص دیگر توسط مرتکب جرم انجام می گیرد. فرد مرتکب باید قصد و نیت فروش مال دیگری را داشته باشد تا تحقق جرم صورت گیرد. شخص در وهله نخست باید مایل به انتقال مال شخص دیگر باشد و سپس انتقال مال غیر صورت گیرد تا جرم به وقوع پیوسته و مجازات انجام گیرد.

شرایط تحقق جرم فروش مال غیر

اگر سهوا یا اشتباه مال دیگری را بفروشید و بابت انتقال مال غیر قصد و نیت خاصی نداشته باشید عمل شما جرم محسوب نخواهد شد و مجازات تحت عنوان فروش مال غیر صورت نخواهد گرفت. برای وقوع جرم فروش مال غیر، مجرم ابتدا باید اموال مالک را به شخص دیگری انتقال دهد و قصد و انجام این انتقال را داشته باشد. در غیر این صورت جرم فروش مال غیر صورت نگرفته است.

کلام آخر

برای طرح شکایت فروش مال غیر باید ادله و اسناد کافی را به دادسرا ارائه دهید در غیر این صورت روند رسیدگی به پرونده شما با مشکل مواجه می شود. در صورت وجود شاهدان در این زمینه امکان اثبات وقوع جرم وجود دارد. شما باید حتما شاهدات خود را به دادسرا معرفی نمایید. طبق قانون رسیدگی به این جرم با ثبت شکایت در دفاتر ثبت الکترونیک قضایی آغاز خواهد شد. مرجع صالح سپس با ارائه شکایت نامه تحقیقات لازم را آغاز می کند.

3/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

نظرات 2

  1. با سلام
    شخصی زمین دارد که با یکی معاوضه کرده و بعد معاوضه شخص زمین من هم تصرف کرده و میگوید شما زمین اینجا ندارید و اون صحاب اولی اوردیم و حد و مرز مشخص کردیم طرف بی اعتنا به ریش سفیدا و فامیل باز اینکار تکرار میکنه و موقعه معاوضه حدود اربعه زمین مشخص نکرده با شکایت تصرف و پیگیری چند ساله و کارشناس و شواهد قاضی رای صادر کرده این ممانعت از حق هست چون هیچ گونه عملیات فیزیکی سر زمین مشهود نیست در صورتی که فیلم و عکس از شخم زدن و خاکبرداری و نقشه برای تسطیح و پر کردن دره در زمین و اماده برای ورود دستگاه تسطیح با عکس و فیلم مشهود هست برای اعتراض به این نظر قاضی چگونه عمل کنم که عملیات فیزیکی انجام نشده و تصرف محسوب نمیشه فقط ممانعت از حق هست کلی مدارک دارم که عملیات فیزیکی مشهود واضح هست

    1. ۹باسلام زمینی دا یم که از سه طرف مورد تصرف عدوانی قرار گرفته دوبار کارشناس دادگستری معرفی شده ومورد را تایید نموده به دادگاه شکایت کردم قاضی که سابقه کافی ندارم با توصیه یکی از اقوام متصرفین که منشی قاصی فوق الذکر است به او اعلام داشته این اقا شکایتش در مورد اراضی سابق وی بوده بدون در نظر گرفتن مابقی زنی که حدود یک هکتار نیباشد رای بر بی حقی من صادر نموده است من به دادگاه تجدید نظر شکایت کرده ام حدود دوماهه از طرف دادگاه حتی شکایت تجدید نظر من را به دادگاه تجدید نظر ارسال ننموده لطفا منو راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا