تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از دندانپزشکی چگونه است؟ شکایت از تعرفه دندانپزشکی⚖️【 آپدیت 1403 】

طبق قوانین حاکم بر نظام کشور، دریافت تعرفه های نامتعارف و غیر قانونی از بیماران، در حقیقت نوعی کلاهبرداری محسوب می شود. از لحاظ حقوقی این عمل دندانپزشک تحت عنوان دریافت و وصول مال نامشروع یا تحصیل مال از طریق نامشروع عنوان مجرمانه دارد. در این شرایط امکان شکایت از تعرفه دندانپزشکی برای افراد فراهم شده است. گاهی اوقات ممکن است در این موارد مراجعی همچون وزارت بهداست و درمان یا سازمان تعزیرات حکومتی تخلفات دندانپزشکان را مورد بررسی قرار می دهد. نظارت های لازم توسط سازمان های مذکور انجام می گیرند.

نحوه شکایت از تعرفه دندانپزشکی

گستردگی حیطه اختیارات سازمان نظام پزشکی کشور باعث شده تا نظارت بر عملکرد دندانپزشکان به عهده سازمان نظام پزشکی کشور باشد. طبق قوانین حاکم بر نظام کشور صلاحیت نظارت بر عملکرد دندانپزشکان به عهده سازمان نظام پزشکی است. ماهیت این نظارت به این صورت است که سازمان مربوطه در صورت بروز شکایت از تعرفه دندانپزشکی باید اقدامات لازم را برای بررسی آن انجام دهد. به طور کلی می توان گفت تعرفه های نامتعارف به عنوان جرایم کلاهبرداری محسوب می شوند. از این رو برای طرح این شکایت می توان با بهترین وکیل کلاهبرداری در شیراز مشورت نمود. در صورت اثبات این جرم متهم به یک تا 7 سال زندان محکوم می شود.

نحوه شکایت از تعرفه دندانپزشکی

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نحو دیگری با تعرفه های غیر قانونی و غیر متعارف برخورد می کند. این وزارتخانه در برخورد با این جرم ساز و کار مشخص دارد. در صورت ارائه گزارش از تخلف پزشکان به وزارتخانه، مطابق کمیسیون ماده 11 حوزه درمان و مقررات با آن ها برخورد می گردد. اگر مبلغ بیش از تعرفه از بیمار اخذ گردد به ایشان باز خواهد گشت. سازمان تعزیرات تنها می تواند نسبت به تخلفات همچون گران فروشی اقدامات لازم را انجام دهند و نظارت کافی را بر عملکرد دندانپزشکان داشته باشد.

زمان مورد نیاز طرح شکایت از تعرفه دندانپزشکی

این پرونده ها حجم زیادی از پرونده های موجود در دادسراهای جرایم پزشکی را به خود اختصاص داده اند. هر روزه شاهد بروز این تخلفات و قصور از سمت دندانپزشک می باشیم از این رو بیماران متعدد هر روزه نسبت به ثبت شکایات خود در دادسرای جرایم پزشکی اقدامات لازم را انجام می دهند. در رابطه با تخمین این زمان می توان با بهترین وکیل جرایم پزشکی در شیراز مشورت نمود. در دادسرای جرایم پزشکی تخمین زمان آغاز و اتمام طرح شکایت از تعرفه دندانپزشکی به صورت دقیق امکان پذیر نمی باشد. امکان بیان زمان مشخص برای این منظور امکان پذیر نمی باشد. این زمان تا حد زیادی به موضوع شکایت و دلایل ارائه شده بستگی دارد. بهترین وکیل پایه یک دادگستری در شیراز که در این زمینه تجربه دارد بهتر می تواند این پرونده ها را پیگیری نماید. این وکلا می توانند بهترین و سریع ترین مسیر را برای شما انتخاب نمایند.

هزینه مورد نیاز طرح این شکایت

هزینه طرح شکایت از تعرفه دندانپزشکی در بخش مربوط به ثبت شکواییه در دفاتر خدمات قضایی و تشکیل کمیسیون پزشکی، طبق تعرفه های قانونی اعلام می شود. این هزینه ها برای تمام افراد جامعه یکسان نمی باشد. در مرحله ابتدایی طرح این شکایت باید بابت هزینه ثبت شکایت در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ده هزار تومان پرداخت نمایید. با توجه به پیوست های شکواییه به این مبلغ افزوده می شود. بابت تشکیل نخستین جلسه کمیسیون پزشکی سه نفره باید مبلغ 315 هزار تومان پرداخت گردد. تمام هزینه های مذکور در فرض محکوم شدن دندانپزشک مورد نظر از ایشان قابل دریافت می باشند.

به طور کلی می توان گفت هزینه های دادرسی از مرحله ثبت شکایت تا صدور رای، هزینه های مرحله اجرا و تعرفه های حق الوکاله وکیل در صورت اخذ وکیل به منظور استفاده از خدمات ایشان، هزینه های کارشناسی و هزینه های ثبت شکواییه سالانه توسط سازمان برنامه و بودجه اعلام می شود.

قوانین تعرفه دندانپزشکی

طبق تبصره های مندرج در قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی، سالانه میزان تعهد سازمان های بیمه گر در مقابل تعرفه های دندانپزشکی توسط شورای عالی بیمه خدمات درمانی تعیین می شود. با تشخیص و تایید وزارت بهداشت و پس از سپردن تعهد مبتنی بر غیر انتفاعی بودن سازمان، تمام تعرفه های خاص مبنی بر ضوابط مالی، اداری و فنی موجود در آیین نامه مصورت وزارت بهداشت رعایت می شوند. رعایت این تعرفه ها به منظور صدور پروانه خاص لازم و ضروی است. پروانه این موسسات در صورت تخلف از تعهدات قانونی، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی لغو می گردد.

مفاد 10 و 14 آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلین در حوزه پزشکی و وابسته به سازمان نظام پزشکی ایران به تعرفه پزشکان و دندانپزشکان مربوط می باشند. شاغلین حرفه های پزشکی طبق ماده 10 در بخش غیر دولتی موظف به رعایت تعرفه های خدمات پزشکی مصوب سازمان نظام پزشکی و در بخش دولتی تعرفه های خدمات پزشکی مصوب هیات دولت هستند.

روند طرح این شکایت

برای طرح شکایت از دندانپزشک و تعرفه های دندانپزشکی سه روش مختلف وجود دارند. این مسیرها شامل موارد زیر می باشند:

  • شکایت انتظامی در دادسرای سازمان نظام پزشکی
  • شکایت حقوقی در دادگاه های عمومی و کیفری در دادسراهای ویژه پزشکی. در صورت تمایل به طرح شکایت از این روش می توان با بهترین وکیل حقوقی در شیراز مشورت نمود و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت کرد.
  • شکایات در شورای حل اختلاف

روش های طرح این شکایت

بهترین روش طرح این شکایت، مطرح کردن آن در دادسرای جرایم پزشکی می باشد. یکی از دادسراهای اختصاصی که جرایم ارتکابی پزشکان را مورد رسیدگی قرار می دهد، دادسرای جرایم پزشکی می باشد.

کلام آخر

تخلف در رابطه با دریافت تعرفه های دندانپزشکی غیر قانونی از کوچک ترین جرائم موجود در حوزه درمان و پزشکی کشور می باشد. این تخلفات به نوبه خود از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند. به همین دلیل است که حجم وسیعی از پرونده های قضایی را شکایت از تعرفه دندانپزشکی به خود اختصاص می دهد. در صورت عدم رسیدگی به این تخلفات در زمان مناسب در مراجع قضایی و سازمان نظام پزشکی کشور باعث ایجاد تبعات جبران ناپذیر در افکار عمومی جامعه می شود. اکثر مشکلات موجود در این حوزه به کم توجهی بیماران در مراجعه به دندانپزشکی معتمد و متخصص مربوط می باشد. مراجعه به دندانپزشک غیر متخصص باعث ایجاد جرایم مختلف در حوزه دندانپزشکی می شود.

4.5/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

یک نظر

  1. نظر جدیدبا سلام حضور همه بیماران دندان که به هر دامپزشکی به عنوان دکتر مراجعه میکنند ایشان بر خلاف ظاهر کاملا شیاد کلاهبردار و به عبارتی فرصت طلب هستند اینجانب پزشک پوست هستم به توصیه فردی خواهرم را به مطب ایشان رهسپار کردم در ۲۵ متر لانه زنبور ۴ پزشک (از آب هم کره میگیرند ) فعالیت میکنند اولویت اول و آخرشان پول است و از دیگر همکاران دامپزشکشان هم با وقاحت طرف داری و جانب داری میکنند ناراضی بسیلار دارند پرونده قضایی بیشتر و افراد رابه چشم دلار متحرک میبینند لعنت به من که خواهر زاده جوانم را به ایشان و همکاران بی خردشان سپردم تا بلایی بر سرم بیاورند جبران ناپذیر اگر به درمانگاه خیریه بروید یا انترن هایی که هنوز مدرک نگرفته اند خیلی بهتر از ایشان است نظر این پزشک حقیر را آویزه گوش کنید تا مثل من دچار ضرر غیر قابل جبران نشوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا