تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از کارفرما بابت بیمه چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

خودداری کارفرما از پرداخت بیمه به نیروهای خود، یکی از رایج ترین مشکلاتی است که کارمندان و کارگران با آن مواجه می شوند. کارفرما ممکن است تلاش خود را به کار گیرد تا از طریق توافق، مبلغ حق بیمه را به صورت نقدی در عوض بیمه کردن نیروها پرداخت نماید. طبق قوانین کار، تمام کارمندان و کارگران حق طرح شکایت از کارفرما بابت بیمه را دارند. در این زمینه می توان با بهترین وکیل حقوقی در مشهد مشورت کرد.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در مشهد کلیک کنید

روش های طرح شکایت از کارفرما بابت بیمه

برای طرح شکایت از کارفرما بابت بیمه دو روش کلی وجود دارند.

روش های شکایت از کارفرما بابت بیمه

1. شکایت حضوری در اداره بیمه

کارگر برای طرح شکایت از کارفرما بابت بیمه باید ادله و مدارک مورد نیاز طرح این شکایت را ارائه دهند. همراه با این مدارک باید به اداره بیمه مراجعه نمود و شکایت نامه تنظیم کرد. جلسه حضوری پس از تنظیم شکایت تعیین خواهد شد. کارگر و کارفرما موظف به حضور در این جلسه هستند. جلسه حضوری باید با حضور کارشناس اداره بیمه برگزار گردد. پس از این که مدارک و ادله طرفین مورد بررسی قرار گرفت، اقدامات لازم برای صدور حکم باید انجام گیرند. در صورت اثبات ادعای کارگر، کارفرما موظف به پرداخت کل حق بیمه پرداخت نشده مدتی است که کارگر خود را بیمه نکرده است.

2. آنلاین

روش آنلاین و استفاده از خدمات اداره کار از دیگر روش های طرح شکایت از کارفرما بابت بیمه می باشد. به منظور ثبت درخواست این شکایت ابتدا باید احراز هویت انجام گیرد.

مدارک مورد نیاز شکایت از کارفرما بابت بیمه

برای طرح شکایت از کارفرما بابت بیمه مدارک خاص باید ارائه شوند. مدارک نمایانگر فعالیت کارگر برای مدت خاص در محل کار را باید به اداره کار ارائه داد. سند قرارداد بین کارگر و کارفرما از مهمترین مدارک مورد نیاز طرح این شکایت هستند. از دیگر مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدارک هویتی
 • سند قرارداد
 • گزارش اداره بیمه تامین اجتماعی
 • استشهادیه شهود
 • دلایل و مدارک نمایانگر ادعای اشتغال کارگر

تمام این مدارک باید به پرونده پیوست شوند و همراه با لایحه دفاعیه به مراجع صالح رسیدگی ارسال گردند.

مراحل طرح این شکایت

مراحل زیر باید به درستی برای طرح شکایت از کارفرما بابت بیمه انجام گیرند. در این صورت می توان به نتایج مطلوب دست یافت. مراحل و نحوه طرح این شکایت به صورت زیر است:

 • در مرحله نخست باید وارد سایت جامع اداره کار با آدرس mcls.gov.ir شد. به منظور ثبت دادخواست و انجام امور دادرسی باید احراز هویت انجام گیرد.
 • فرآیند احراز هویت باید به صورت آنلاین انجام گیرد. برای این منظور باید وارد سایت done.ir شد. گزینه احراز هویت الکترونیکی باید در این صفحه انتخاب گردد. در نهایت به صفحه اهراز هویت هدایت می شوید.
 • اطلاعات اولیه باید در صفحه احراز هویت باید تکمیل شوند. در نهایت باید اقدامات لازم برای ورود اطلاعات تکمیلی انجام گیرند.
 •  پس از انجام احراز هویت با موفقیت، گزینه ثبت دادخواست بدوی باید از بخش خدمات سامانه انتخاب گردد.
 •  تمام فیلدهای موجود در فرم ها باید با دقت و به نحو صحیح تکمیل شوند.
 •  اداره کل پس از تکمیل فرم و ارسال آن، اداره کل اقدامات لازم را برای تعیین وقت جلسه انجام خواهد داد. زمان و مکان جلسه طرح این شکایت تعیین می گردد.
 •  این جلسه به صورت حضوری و با حضور کارشناس اداره کار و نمایندگان ایشان برگزار می شود. پس از اتمام جلسه کارشناسی، رای صادر می شود و به اطلاع طرفین می رسد.

شرایط طرح این شکایت

شرایط طرح شکایت از کارفرما بابت بیمه باید کاملا رعایت شوند. از مهمترین شرایط طرح این شکایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صورت وجود و ارائه سند قرارداد بین کارگر و کارفرما، مراحل اداری رسیدگی به شکایت با سرعت بالاتر طی خواهند شد. رای نهایی نیز سریع تر صادر می شود. اگر قرارداد وجود نداشته باشد، نامه ای به شعبه بیمه گذار توسط اداره کار ارسال خواهد شد. شعبه بیمه گذار پس از دریافت نامه، سوابق بیمه استعلام خواهد شد و مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در این شرایط تخلف یا عدم تخلف کارفرما ثابت می شود.
 • در صورت عدم انعقاد قرارداد بین کارگر و کارفرما یا عدم ارائه نسخه دوم قرارداد به کارگر، شاهدان توسط کارشناسان اداره کار احضار خواهند شد. در نهایت دستور ارائه استشهادنامه صادر می شود.
 •  اگر در جلسه تعیین شده کارفرما برای بررسی شکایت حضور پیدا نکند، جلسه به مرحله بعد انتقال خواهد یافت. جلسه تشخیص و طرح این شکایت 2 هفته بعد در اداره کار برگزار خواهد شد.
 •  در صورت داشتن اعتراض به رای کارشناس اداره کار توسط یکی از طرفین، جلسه حل اختلاف به عنوان آخرین جلسه این شکایت تشکیل می شود.

طرح این شکایت در صورت عدم وجود قرارداد

شرایط نامساعد در کشور باعث شده برخی از افراد حاضر به کار کردن بدون قرارداد باشند. برخی از کارفرماها در این شرایط از نبود قرارداد استفاده کرده و بدون پرداخت حق بیمه و حقوق کامل افراد را استخدام می کنند. در صورت عدمانعقاد قرارداد بین کارگر و کارفرما مراحل طرح این شکایت زمان بر می شوند. اداره کار برای شعبه بیمه گذار در این شرایط نامه ارسال خواهد کرد. پس از دریافت این نامه، شعبه بیمه گذار سوابق بیمه ای کارگر را بررسی می کند و گزارش آماده می کند. با توجه به سوابق بیمه کارگر در محل فعالیت کارفرما، تخلف و عدم تخلف کارفرما ثابت می شود. نداشتن قرارداد و عدم اقدام برای پرداخت حق بیمه توسط کارفرما یکی از بدترین شرایط می باشد.

طرح شکایت در صورت عدم وجود قرارداد

مهمترین مدارک برای اثبات همکاری بین کارگر و کارفرما سند قرارداد و سوابق بیمه ای می باشند، از این رو عدم وجود آت در بین مدارک لازم برای طرح این شکایت مراحل کار را سخت و زمان آن را طولانی می کنند. در این شرایط کارشناسان اداره کار رابطه کاری بین کارفرما و کارگر را از طریق سند پرداخت، استشهادنامه، احضار شاهدان و مدارک دیگر که کارگر قادر به ارائه آن ها می باشد اثبات می کنند.

کلام آخر

برای طرح شکایت از کارفرما بابت بیمه هیچ گونه محدودیت زمانی وجود ندارد. لازم به ذکر است که حتی پس از مرگ کارگر یا کارمند، وراث ایشان می توانند این شکایت را به منظور احیای حق کارگر مطرح نمایند. در این زمینه می توان با بهترین وکیل مشهد مشورت کرد.

4.6/5 - (5 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا