تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از کم فروشی وزن ماشین‌ های صنعتی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

طرح شکایت از کم فروشی وزن ماشین‌ های صنعتی، نیاز به پرداخت هزینه هایی دارد. در پرونده های مختلف بسیار زیادی مشاهده شده که شاکی، پس از پرداخت تمام هزینه ها و ثبت شکواییه، به دلیل نقص در مدارک یا عدم توجه به محتویات پرونده برای ارائه استدلال های قوی، شکایت ایشان رد شود یا منع تعقیب برای ایشان صادر گردد. فردی که از ایشان شکایت شده همچنین ممکن است بدون اطلاع از حقوق دفاعی در مقام متهم نتواند به موقع از اتهام انتصابی دفاع کند. در این شرایط هزینه و زمان زیادی هدر خواهد رفت.

مراجع صالح رسیدگی به شکایت از کم فروشی وزن ماشین‌ های صنعتی

مطرح ترین نهاد نظارت بر قیمت در کل کشور، سازمان تعزیرات حکومتی است. این سازمان برای انجام وظایف خود از ماموران گشت، گزارشات مردمی و روش های خاص استفاده می کند. البته لازم به ذکر است که سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده نیز بدون اتلاف وقت و هزینه به شما کمک می کند تا حقوق خود را به راحتی در زمینه شکایت از کم فروشی وزن ماشین‌ های صنعتی مطالبه کنید. این اقدامات در پیشگیری از تخلفات احتمالی بعدی نیز موثر هستند و با تدریج در جامعه و حوزه مصرف فرهنگ جدید ایجاد می کند. از این رو همواره توصیه می شود برای تمام خرید های خود از فروشنده رسید، صورت حساب یا فاکتور دریافت کنید.

مراجع صالح رسیدگی به شکایت از کم فروشی وزن ماشین های صنعتی

ثبت این شکایت از دیگر روش ها نیز امکان پذیر می باشد. از جمله این روش ها می توان به سامانه شکایات مردمی این سازمان اشاره کرد. این شکایات از طریق تماس تلفنی نیز قابل پیگیری می باشند. پس از صدور رای نهایی متهم محکوم به پرداخت جریمه نقدی بیش از دو میلیون تومان، می تواند نسبت به رای صادره در طول 20 روز به شعب تجدید نظر این سازمان اقدام نماید.

انجمن حمایت از حقوق مصرف کننده نیز برای رسیدگی به حقوق از دست رفته مشتری واحد صنفی یا خریدار کالا و خدمات ارائه شده مسیر همواری ارائه می دهد. این انجمن در اداره صنعت، معدن و تجارت استان ها قرار دارد و پذیرای شکایات و مسائل مربوط به حقوق مصرف کننده است. این انجمن با توجه به شکایات مطرح شده می تواند موضوع را به نهاد بازرسی اداره صنعت اعلام کند. موضوع در نهایت از طریق این سازمان یا سازمان تعزیرات حکومتی پیگیری می شود. دادگستری نیز می تواند به این شکایات رسیدگی کند.

مدارک مورد نیاز برای شکایت از کم فروشی وزن ماشین‌ های صنعتی

برای طرح شکایت از کم فروشی وزن ماشین‌ های صنعتی باید تمام مدارک و  اسناد بیانگر تخلفات صورت گرفته توسط صنف ماشین های صنعتی همچون قرارداد، رسید، فاکتور و رسیدهای واریز وجه، گزارش کارشناسان رسمی دادگستری را همراه با لایحه تنظیم شده به پرونده پیوست نمود. برای تهیه این مدارک و اسناد می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در شیراز مشورت نمود.

به منظور طرح هر شکایت باید تمام مدارک و مستندات بیانگر حقیقت را در صورت نیاز به دادگاه، سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان تعزیرات یا اتحادیه مربوطه ارائه داد. تمام این مدارک باید همراه با لایحه دفاعیه به پرونده پیوست شوند. طبق قانون برای اثبات دعاوی مختلف باید از سند، اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. البته علم و آگاهی قاضی در بسیاری از پرونده ها تاثیر قابل توجهی دارد. داشتن یک مشاوره خوب و مناسب با مسیر شکایت می تواند ادله و راهکار منظقی را برای شما مشخص سازد. شما می توانید در این شرایط با بهترین وکیل حقوقی در شیراز مشورت کرد و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت کرد.

هزینه مورد نیاز برای طرح این شکایت

برای ثبت این شکایت مراجع مختلفی صلاحیت رسیدگی دارند و هزینه دادرسی نیز با توجه به نحوه شکایت ارجاع شده به این مرجع تعیین می شود. هزینه طرح شکایات در سازمان تعزیرات حکومتی و اتحادیه اصناف چندان بالا نیست و معمولا به صورت رایگان انجام می گیرد. هزینه دادرسی از مرحله ثبت شکایت تا صدور رای و هزینه های مرحله اجرا و تعرفه های حق الوکاله در صورت اخذ وکیل از جمله هزینه کارشناسی، هزینه ثبت شکواییه سالانه توسط سازمان برنامه و بودجه اعلام می شود. برای کسب اطلاع از تعرفه خدمات قضایی سال 1402 می توان به قانونی بودجه کشور مراجعه نمود.

هزینه طرح این شکایت

زمان مورد نیاز برای طرح این شکایت

با توجه به اوضاع نامطلوب اقتصادی کشور در سال های اخیر و کم فروشی در اکثر صنوف جامعه هر روزه شاهد طرح شکایت از اصناف مختلف هستیم. حجم زیادی از این شکایات در سازمان تعزیرات و اتحادیه اصناف و دادگاه ها هر روزه ثبت می شوند و مورد پیگیری قرار می گیرند. از این رو می توان عنوان کرد تخمین زمان آغاز و اتمام مناسب با موضوع شکایت به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است. انجام کارشناسی های متعدد در این زمینه زمان مورد نیاز برای پیگیری این پرونده ها را افزایش می دهد. ماهرترین وکلای کشور در مسائل حقوقی و قضایی کشور با توجه به پیچیدگی های کار قضایی تلاش می کنند از ارائه زمان نهایی اتمام کار، خودداری نمایند.

نحوه طرح این شکایت

شاکی برای طرح شکایت از کم فروشی وزن ماشین‌ های صنعتی در سازمان تعزیرات حکومتی، باید ادله و مستندات خود را ارائه دهد. برای مشخص شدن طرف شکایت شاکی باید درخواست کتبی خود را به سازمان تعزیرات ارائه دهد. اگر ویژگی خاصی برای خرید کالا در نظر دارید بهتر است از فروشنده بخواهید آن را در فاکتور ذکر کند. این سند را بهتر است برای زمان چند روزه برای کالاهایی که زود مصرف می شوند و چند ماه برای کالاهایی که دوام بیشتری دارند نگهداری کنید. این امر به شما کمک خواهد کرد در صورت مواجهه با مشکل از لحاظ کیفیت کالا یا قیمت، اقدامات بعدی را راحت تر انجام دهید. در رابطه با ماشین های صنعتی نیز باید وزن یا دیگر شرایط را در توافقات قرارداد یا فاکتور رسمی به صورت کتبی درج کنید.

کلام آحر

گستردگی قوانین و موضوعات مختلف در حوزه نظام صنفی و پیچیدگی و تخصصی بودن این مسائل باعث شده نیازمند به اخذ وکیل برای رسیدگی به پرونده شکایت از کم فروشی وزن ماشین‌ های صنعتی باشید. وکیل آنلاین با تجربه، متخصص و صادق در این زمینه می تواند در تسریع فرآیند رسیدگی و کسب نتیجه مطلوب به شما کمک کند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا