تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از آژانس مسافرتی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

گاهی اوقات ممکن است افراد شرایط رفتن به سفر به صورت شخصی را نداشته باشند و برای مسافرت چند روزه خود بخواهند از وسایل نقلیه عمومی، راه های هوایی، دریایی یا زمینی اقدام کنند. در این شرایط برای رزرو هتل، تهیه و بلیط و سفارش آن باید در روز مشخص به دفاتر خدمات مسافرتی یا آژانس مسافرتی مراجعه کنند. آژانس های مسافرتی به عنوان واسطه به نمایندگی از شخص مسافر هتل و بلیط خود را رزرو می کنند. شرایط لازم از این طریق برای مسافرت آسان برای متقاضیان توسط دفات خدمات مسافرتی فراهم می شود. در صورتی که این دفاتر وظایف خود را به درستی انجام ندهند شرایط برای طرح شکایت از آژانس مسافرتی برای شما فراهم می شود.

امکان طرح شکایت از آژانس مسافرتی وجود دارد؟

آژانس مسافرتی برای انجام فعالیت خود به دریافت مجوز لازم نیاز دارد و در این رابطه با توجه به قرارداد خود با مسافران باید به روابط قراردادی خود متعهد باشند. همچنین این آژانس ها باید از مقررات و ضوابط تعیین شده توسط نهادهای ذی ربط اطاعت کنند و از این مقررات تخطی نکنند. در صورت مواجهه با تخلفات آژانس های مسافرتی در رابطه با حرفه و کسب و کار آن ها یا سرپیچی از مقررات قرارداد و ارتکاب جرایم کیفری امکان طرح شکایت از آژانس مسافرتی وجود دارد. در این شرایط افراد می توانند با مراجعه به مراجع صالح خواستار محکومیت آژانس های مسافرتی باشند.

طرح شکایت از آژانس مسافرتی

روش های مختلف شکایت از آژانس مسافرتی

با توجه به گسترش و افزایش فعالیت آژانس های مسافرتی و توسعه راه ها برای فعالیت این آژانس ها در رابطه با ساماندهی آنان قوانین تنظیم شده اند. دستگاه های ذی ربط نظارت های لازم را بر نحوه عملکرد آژانس و دفاتر خدمات مسافرتی انجام می دهند. آژانس ها و دفاتر بسیار زیادی وجود دارند که بدون اخذ پروانه فعالیت و داشتن مجوز قانونی از وزارتخانه مطبوع، فعالیت خود را آغاز نموده اند. این آژانس ها بدون تعهد و الزام به انجام موضوع قرارداد خود از مراجعه کنندگان مبالغ سنگین دریافت می کنند. در این شرایط می توان تحت عناوین مجرمانه همچون کلاهبرداری از آن ها شکایت کرد.

می توان برای طرح این شکایت از بهترین وکیل کلاهبرداری در اصفهان یا بهترین وکیل کیفری در اصفهان کمک خواست. در این موارد آژانس مسافرتی تحت تعقیب دادسرای عمومی و انقلاب محل وقوع جرم قرار می گیرد. در این شرایط می توان با تنظیم شکواییه شکایت خود علیه آژانس مسافرتی مورد نظر را مطرح کرد.

1. طرح شکایت از طریق وزارتخانه

در صورت عدم عملکرد آژانس ها و دفاتر خدمات مسافرتی به آیین نامه های مقرر توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و تعهدات قراردادی و ارتکاب تخلفات صنفی و اداری، می توان شکایت از آژانس مسافرتی را مطرح کرد. طبق دستورالعمل تشکیل کمیسیون فنی، کمیته فنی نظارت بر خدمات آژانس مسافرتی تاسیس شد. فعالیت دفاتر و آژانس های خدمات مسافرتی و گردشگری با حضور نهادها و سازمان های مختلف مورد رسیدگی قرار می گیرند.

پس از طرح شکایت از آژانس مسافرتی در کمیته فنی آژانس ها و دفاتر خدمات مسافرتی همراه با دلایل مستدل و مستند، کمیته فنی بررسی های لازم را انجام می دهد. سپس رای لازم در این رابطه اتخاذ خواهد شد. طرفین دعوا موظف به اجرای رای در زمان مشخص می باشند. در صورتی که تخلف آژانس مسافرتی اوصاف مجرمانه و وصف کیفری در قانون مجازات اسلامی داشته باشد پرونده برای رسیدگی به مراجع قضایی صالح ارسال می شود.

2. طرح شکایت در سازمان بازرسی کل کشور

روش دیگر طرح شکایت از آژانس مسافرتی، از طریق سازمان بازرسی کل کشور می باشد. روزانه شکایات زیادی به این سازمان مرجوع می شوند از این رو در رابطه با تخلفات آژانس های مسافرتی و دفاتر خدماتی، شاکی باید مدت زمان زیادی را برای اعلام تصمیم نهایی انتظار بکشد. تحت عنوان نظارت بر شکایات مردمی در سازمان بازرسی کل کشور واحدی وجود دارد که به شکایات مربوط به آژانس های مسافرتی رسیدگی می کند.

3. طرح شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی

رسیدگی به شکایات مربوط به گران فروشی جنس و خدمات به طور معمول در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی قرار دارد. اگر آژانس و دفاتر خدمات مسافرتی مبتنی بر افزایش نرخ خدمات و قیمت به صورت غیر قانونی تخلف انجام داده باشد یا بلیط پرواز و نرخ رزرو هتل یا دیگر خدمات خود را با قیمت بالاتر از حد واقعی بفروشد امکان طرح شکایت علیه آن در سازمان تعزیرات حکومتی وجود دارد. واحد نظارت و بازرسی تعزیرات در این سازمان در مرحله نخست تخلف صورت گرفته را بررسی می کند. در صورت تایید افزایش غیر قانونی نرخ ها از سوی آژانس ها و دفاتر خدمات مسافرتی در این زمینه پرونده تشکیل خواهد شد.

هزینه طرح این شکایت

طرح شکایت از آژانس مسافرتی از طریق کمیته فنی کاملا رایگان است و به هزینه چندانی نیاز نخواهید داشت. هزینه طرح شکایت در دادسرا با موضوع کلاهبرداری و دیگر عناوین نیز بسیار ناچیز است. به همین دلیل افراد در هر طبقه از جامعه می توانند از این امکانات استفاده کنند. این امر باعث شده تا از تضییع حق افراد پیشگیری عمل آید. جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد اگر هزینه دادرسی و کارشناسی را در طول مسیر رسیدگی به پرونده پرداخت کنید پس از محکومیت متهم می توان به عنوان خسارت دادرسی هزینه خود را مطالبه کنید.

هزینه شکایت از آژانس مسافرتی

به طور کلی می توان گفت هزینه های دادرسی از مرحله ثبت شکایت تا صدور رای، هزینه مرحله اجرا و تعرفه های حق الوکاله وکیل در صورت نیاز به استفاده از خدمات وکیل، هزینه های کارشناسی و هزینه های ثبت شکواییه سالانه توسط سازمان برنامه و بودجه اعلام می شود. به منظور کسب اطلاع از تعرفه خدمات قضایی در سال 1402 می توان به قانون بودجه کشور مراجعه کرد.

کلام آخر

شکایت از آژانس مسافرتی و دفاتر خدماتی به تعداد دفعات بالا در دادگستری مطرح می شوند. در این شرایط می توان از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان کمک خواست. اکثر شاکیان و مالباختگان از طریق کمیته فنی نظارت بر تاسیس و فعالیت دفاتر و آژانس های خدمات مسافرتی و گردشگری شکایات خود را طرح می کنند. طرح شکایت از طریق کمیته فنی نظارت بر تاسیس و فعالیت دفاتر خدماتی باعث می شود تا سریع تر به نتایج مطلوب دست یابید. طرح و پیگیری شکایات در دادسرای وقوع جرم در زمینه کلاهبرداری بخاطر طرح موضوعات مختلف کلاهبرداری در مراجع قضایی به زمان بیشتر نیاز دارد. امکان تعیین زمان مشخص برای پرونده وجود ندارد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

یک نظر

  1. هیچ کدام از سرویسهای که درگوگل جستجو میکنیم وبرای سفر ساخته شده اند بدرستی خدمت رسانی نمیکنند.مخصوصا علی بابا مستر بلیط وشرکتهای مسافرتی صندلیهای خالی چه هواپیما چه قطار چه اتوبوس….هیچکدام همه دروغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا