تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از مدرسه غیر انتفاعی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

مدارس مختلف ممکن است مرتکب تخلف شوند که این امر بیشتر در مدارس غیر انتفاعی مشاهده می شود. در صورت مشاهده تخلف توسط این مدارس می توانید شکایت از مدرسه غیر انتفاعی را مطرح نمایید. برای طرح این شکایت باید مجموعه از شرایط قانونی را رعایت نمایید. به خاطر داشته باشید که رسیدگی به این پرونده ها بدون دریافت کمک از کارشناسان و مشاوران حقوقی غیر ممکن است. شما می توانید بهترین وکیل تهران در این زمینه را با مراجعه به وب سایت مستر وکیل پیدا کنید.

نحوه شکایت از مدرسه غیر انتفاعی

امکان ثبت شکایت از مدرسه غیر انتفاعی به دلیل تخلفات آموزشی به صورت آنلاین، حضوری یا با مراجعه به مراجع ذی ربط برای شما وجود دارد. البته همواره توصیه می شود شکایت خود را از طریق سامانه طراحی شده توسط وزارت آموزش و پرورش مطرح نمایید. برای شکایت از مدرسه غیر انتفاعی باید مراحل قانونی آن را به بهترین نحو ممکن رعایت نمایید. برای طرح شکایت از مدرسه غیر انتفاعی باید مجموعه ای از شرایط خاص فراهم باشد که در صورت عدم وجود این شرایط شکایات شما مورد رسیدگی قرار نمی گیرند.

نحوه شکایت از مدرسه غیر انتفاعی

دلایل شکایت از مدرسه غیر انتفاعی

عوامل مختلف بسیار زیادی در اختلافات موجود بین مدارس غیر انتفاعی و والدین موثر هستند و برای طرح شکایت از مدرسه غیر انتفاعی نمی توان دلایل مشخص و خاصی را عنوان کرد. از مهمترین دلایل ایجاد اختلاف بین مدارس غیر انتفاعی و دانش آموزان می توان به تخلف و عدم انجام وظایف مدارس به درستی اشاره کرد. این اوامر در نهایت به شکایت از مدرسه غیر انتفاعی ختم می شود. در صورتی که قصد مطرح کردن شکایت از این مدارس را دارید ابتدا باید دلایل و مدارک قانونی در این زمینه را ارائه دهید تا قادر به اثبات ادعای خود باشید.

دلایل شکایت از مدرسه غیر انتفاعی

در صورت عدم ارائه مدارک و مستندات کافی به وزارت آموزش و پرورش افراد در طرح شکایت خود به نتایج مطلوب دست نخواهند یافت. به طور کلی برای ثبت شکایات در مراجع صالح باید مدارک قانع کننده و موجه را به پرونده ضمیمه کرد. تنها در این صورت است که درخواست شما رسیدگی می شود. در صورت مواجهه با تخلفات مختلف مدارس غیر انتفاعی باید مراتب را به مراجع ذی صلاح گزارش داد تا به منظور بررسی تخلفات اقدامات قانونی انجام گیرند. مداری غیر انتفاعی ممکن است در حوزه آموزشی یا دیگر مسائل مرتکب تخلف شوند. به طور کلی تمام تخلفات مدارس باید به ادارات آموزش و پرورش گزارش داده شوند.

از مهمترین دلایل شکایت از مدرسه غیر انتفاعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. عملکرد ضعیف و نامناسب هنگام ثبت نام

هنگام ثبت نام دانش آموز نحوه عملکرد مدرسه غیر انتفاعی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در صورت عدم انجام اقدامات لازم و ضروری در این زمینه یا بروز تخلف، بدون شک با عواقب جبران ناپذیری مواجه خواهید شد. هنگام مراجعه دانش آموز به مدرسه با هدف ثبت نام تمام مدارک و اطلاعات مورد نیاز باید ارائه شوند. احراز هویت و مشخصات دانش آموز تنها با ارائه این مدارک و اطلاعات امکان پذیر است. در صورت بروز تخلف توسط مدرسه در این زمینه، طرح شکایت از مدرسه غیر انتفاعی توسط اداره آموزش و پرورش امکان پذیر می باشد. به طور کلی می توان گفت یکی از مهمترین موضوعات هنگام ثبت نام دریافت اطلاعات توسط مسئولان مدرسه می باشد. مسئولان باید اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.

ثبت نام دانش آموزان به بهترین نحو ممکن یکی از ابتدایی ترین وظایف مدارس می باشد که نباید در این زمینه کوتاهی و اهمال کند. عملکرد نامناسب و ضعیف برخی از مدارس غیر انتفاعی هنگام ثبت نام دانش آموز نمایانگر عدم وجود امکانات و زیر ساخت های کافی در مدارس می باشد.

2. دریافت شهریه نامتعارف

از دیگر دلایل طرح شکایت از مدرسه غیر انتفاعی، دریافت شهریه نامتعارف از دانش آموز می باشد. برخی از مدارس اقدام به دریافت مبالغ هنگفت برای ارائه خدمات آموزشی و شهریه بدون ارائه دلیل موجه می کنند. به عبارتی می توان گفت این مدارس از اولیا دانش آموز سو استفاده می کنند. یکی از مهمترین موضوعات شکایت از مدارس غیر انتفاعی مسائل مالی می باشد. اکثر اختلافات موجود بین اولیا دانش آموز و مدرسه به مسائل مالی همچون دریافت شهریه با مبالغ هنگفت مربوط می باشد.

لازم به ذکر است که شهریه این مدارس در تمام شهرهای ایران یکسان نمی باشد و هر یک دارای نرخ مشخصی هستند. برای تعیین شهریه مدارس معیار ثابت و منظمی وجود ندارد از این رو امکان سوء استفاده مدارس از والدین دانش آموزان به راحتی وجود دارد. گاهی اوقات برخی مدارس غیر انتفاعی بدون رعایت اصول و مقررات وضع شده شهریه را به صورت ناگهانی افزایش می دهند و مرتکب تخلف آموزشی می شوند. در این شرایط امکان طرح شکایت از مدرسه غیر انتفاعی وجود دارد.

تخلفات مالی اغلب در شهرهای بزرگ بیشتر است و مدارس بدون در نظر گرفتن قوانین موجود شهریه را تا حد قابل توجهی افزایش می دهند. این امر باعث نارضایتی اکثر افراد از مدارس غیر انتفاعی می شود. در طول سالیان اخیر شهریه این مدارس همسو با تورم افزایش یافته است. برخی از خانواده ها قادر به پرداخت این هزینه ها نبوده و در نهایت فرزندان خود را در مدارس دولتی ثبت نام می کنند.

2. عدم ارائه خدمات آموزشی مطلوب

دلیل دیگر طرح شکایت از مدرسه غیر انتفاعی، عدم ارائه خدمات آموزشی در سطح ایده آل و مناسب می باشد. مدارس با توجه به امکانات و شرایط موظف به ارائه خدمات آموزشی مناسب به دانش آموزان می باشند. لازم به ذکر است که ارائه خدمات آموزشی در مدارس تا حد زیادی به سطح امکانات آن ها وابسته می باشد. در صورتی که مدرسه ای شرایط و امکانات مطلوب داشته باشد اما به دانش آموزان خدمات نامناسب ارائه دهد مرتکب تخلف شده است.

عدم ارائه خدمات آموزشی مناسب

تخلفات آموزشی اغلب در مقطع تحصیلی متوسطه دوم و مرتبط با آزمون کنکور سراسری مشاهده می شوند. هدف از تشکیل کلاس ها و دوره های آموزشی مربوط به کنکور سراسری اغلب دریافت شهریه های هنگفت بدون معیار ثابت و قانونی می باشد. در این شرایط طرح شکایت از مدرسه غیر انتفاعی برای افراد دشوار خواهد بود.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تبریز کلیک کنید

کلام آخر

شکایت از مدرسه غیر انتفاعی به صورت مستقیم توسط وزارت آموزش و پرورش پیگیری نمی شود بلکه مسئولیت رسیدگی به این تخلفات به عهده ارگان های تحت نظر این وزارت می باشد. برای رسیدگی به تخلفات و شکایات مدارس واحدهای مختلفی وجود دارند و تنها یک مرجع مسئول رسیدگی به این شکایات نمی باشد. در صورتی که قصد طرح شکایت از مدارس غیر انتفاعی را دارید ابتدا باید موضوع مورد نظر را همراه با مستندات و مدارک لازم به اداره آموزش و پرورش ارسال کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا