تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از گمرک ورودی مسافر در فرودگاه⚖️【 آپدیت 1403 】

ممکن است تاکنون با این مشکل مواجه شده باشید که وقتی از کشورهای خارجی وارد ایران می شوید، جنس یا کالایی به همراه داشته باشید که در گمرک فرودگاه برای شما مشکل ایجاد کند. گاهی ممکن است ماموران گمرک از ورود کالایی به کشور به درستی یا اشتباه ممانعت کنند. به منظور بررسی این موارد و آشنایی با حقوق مسافرین هنگام حمل جنس و کالا و طرح شکایت از گمرک ورودی مسافر در فرودگاه بهتر است ابتدا با برخی قوانین و مقررات حمل بار مسافرین در قوانین و مقررات گمرک آشنا شوید.

نحوه طرح شکایت از گمرک ورودی مسافر در فرودگاه

راه اندازی سایت گمرک الکترونیک به مسافرین کمک می کند شکایت از گمرک ورودی مسافر در فرودگاه را در این سامانه ثبت نمایند. در صورتی که نسبت به روش و فرآیند ارائه خدمات گمرک اعتراض داشته باشید کافی است به سامانه پیشخوان خدمات الکترونیک گمرک مراجعه کنید. با مراجعه به این سامانه می توان تمام مراحل و تشریفات گمرکی را کنترل کرد. همچنین می توان در هر مرحله از عملیات گمرکی شکایت خود را ثبت و ارائه نمود. تمام اقدامات گمرک جمهوری اسلامی از جمله پنجره واحد تجارت فرامرزی، راه اندازی سامانه جامع امور گمرکی، تبادلات الکترونیکی داده ها و تغییر روش عملیات گمرکی با هدف تسهیل و شفاف سازی تجارت انجام گرفته اند.

نحوه شکایت از گمرک ورودی مسافر در فرودگاه

روش های مختلف ثبت شکایت از گمرک ورودی مسافر در فرودگاه

شکایت از گمرک ورودی مسافر در فرودگاه به دو روش به صورت الکترونیکی ثبت می گردد:

  • به منظور ثبت این شکایت به صورت الکترونیکی صاحب کار یا ترخیص کار می تواند با ورود به سامانه و ثبت نام در آن اقدامات لازم را در رابطه با نوع شکایت انجام دهد. همچنین ایشان می توانند بر این اساس مراحل بعدی شکایت را انجام دهند.
  • روش دیگر ثبت شکایت از گمرک ورودی مسافر در فرودگاه از طریق شماره سریال اظهارنامه می باشد. با این روش با ورود به بخش اظهارنامه امکان ثبت شکایت شما وجود دارد. در نهایت کد رهگیری برای شما ارسال می شود. پس از بررسی شکایت شما توسط مدیریت گمرک، شکایت به سامانه داخلی گمرک مرجوع می شود. وضعیت شکایت پس از پاسخدهی به آن به روزرسانی خواهد شد.

نکات مهم شکایت از گمرک ورودی مسافر در فرودگاه

هنگام ثبت شکایت در سامانه الکترونیک گمرک فرودگاهی بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

  • اختلاف زمان بین ثبت شکایت و زمان ثبت کوتاژ نباید از 72 ساعت بیشتر باشد. مرحله کارشناس سالن به عنوان مرحله فعال اظهارنامه در سالن ارزیابی شناخته می شود. اظهارنامه تحت هیچ شرایطی نباید باطل باشد زیرا امکان ثبت سریال برای بار مجدد وجود ندارد.
  • در صورت عدم دریافت نتیجه دلخواه 24 ساعت پس از طرح این شکایت، پرونده به کارتابل بازرس ویژه شکایت مرجوع می شود.
  • به دلیل وجود جوانب متعدد و پیچیده شکایت از گمرک ورودی مسافر در فرودگاه همواره توصیه می شود قبل از هر گونه اقدام، اطلاعات کامل و مورد نیاز در رابطه را کسب کنید.

وب سایت مستر وکیل با بهره گیری از بهترین وکلا و مشاوران حقوقی در مسائل مربوط به شکایات اداری و گمرکی تا هنگام رفع مشکلات حقوقی به طور کامل در کنار شما هستند. از طریق این وب سایت می توان بهترین وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان یا مشاور حقوقی متخصص در این حوزه را پیدا کرد. شما می توانید به صورت حضوری یا تلفنی از ایشان راهنمایی بخواهید.

دلایل طرح این شکایت

یکی از مهمترین دلایل طرح شکایت از گمرک ورودی مسافر در فرودگاه، بی احترامی ماموران گمرک فرودگاه ها و تضییع حقوق مسافران می باشد. هر نوع بی احترامی به مسافر و تضییع حقوق ایشان از سوی نهادهای نظارتی ممنوع می باشد. در صورتی که سازمان گمرک و مدیر عاملان شهرهای فرودگاهی از تضییع حقوق مسافر گزارش دریافت نمایند باید به صورت قطعی به آن رسیدگی کنند. نهادهای نظارتی در فرودگاه های کشور، مسئولیت های مختلفی به عهده دارند اما اعمال این مسئولیت ها نباید زمینه را برای بی احترامی و فشار برای باز کردن چمدان مسافر فراهم سازد. مسافر نیز بهتر است از آوردن و حمل کالاهایی که از نظر گمرک ممنوع است، خودداری نماید.

زمان مورد نیاز طرح این شکایت

تخمین زمان آغاز و اتمام طرح این شکایت به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است و امکان بیان زمان دقیق برای آن غیر ممکن است. بیش از 90% شکایات ثبت شده در سال 1399، توسط نهادهای مسئول پیگیری شده اند و به به سرانجام رسیده اند. از این رو می توان ادعا کرد که صرف زمان زیاد برای رسیدگی و در نهایت صدور رای لازم و ضروری نیست.

هزینه مورد نیاز طرح این شکایت

نهادها و مراجع اداری پس از ثبت شکایت از گمرک ورودی مسافر در فرودگاه با توجه به تخلفات و جرایم، صلاحیت رسیدگی به این پرونده ها را دارند. هزینه دادرسی با توجه به موضوع و نحوه شکایت تعیین می شود. طرح این شکایات به پرداخت هزینه هنگفت نیاز ندارد. هزینه دادرسی از مرحله ثبت شکایت تا صدور رای و هزینه های مرحله اجرا و تعرفه های حق الوکاله وکیل در صورت دریافت کمک از ایشان، همچون هزینه های کارشناسی، هزینه های ثبت دادخواست و شکواییه سالانه توسط سازمان برنامه و بودجه اعلام می شود.

مدارک مورد نیاز طرح این شکایت

برای طرح شکایت از گمرک ورودی مسافر در فرودگاه باید تمام مدارک و مستندات خود را به دادگاه ارائه داد. برای تهیه این مدارک می توان با بهترین وکیل اصفهان مشورت کرد. شما باید تمام این مدارک را به شکواییه خود پیوست نمایید. لازم به ذکر است که طبق ماده 160 قانون مجازات اسلامی، برای اثبات دعاوی مختلف می توان از اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. از مهمترین دلایل و مستندات که باید به شکواییه پیوست شوند می توان به بلیت پرواز و مستندات لازم همچون فیلم و عکس از تخلفات گمرکات مربوطه اشاره کرد.

مدارک طرح این شکایت

کلام آخر

در صورت تمایل به پیشبرد طرح <strong>شکایت از گمرک ورودی مسافر در فرودگاه به نحو مطلوب و با سرعت بالاتر و دستیابی به نتایج مطلوب و دستیابی به حقوق از دست رفته توصیه می شود با یک وکیل باتجربه در رابطه با تخلفات کارکنان گمرک مشورت نمایید. در این زمینه وکیل آنلاین می تواند راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا