تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

لیست کامل دادگاه های ایلام +【شماره تماس و آدرس】⚖️

یکی از مراجع برقراری عدالت در جامعه، دادگاه می باشد. اغلب اوقات مردم برای حل مشکلات خود به دادگاه ها مراجعه می کنند. این مشکلات ممکن است به حوزه های مختلف خانوادگی، اقتصادی، سیاسی، کیفری و حقوقی مربوط باشند. برای رفع هر یک از این مشکلات توصیه می شود به دادگاه مخصوص در زمینه مورد نظر مراجعه نمایید. یکی از استان های غربی کشور که مردم آن مانند دیگر استان ها با مشکلات قضایی مختلف مواجه می شوند و به مراجعه به محاکم قضایی و دادگاه ها نیاز پیدا می کنند، ایلام است. شناخت دادگاه های ایلام که صلاحیت لازم را داشته باشند یکی از چالش های موجود برای ساکنین این شهر می باشد. یافتن اطلاعات آن ها برای ساکنین ایلام از اهمیت ویژه برخوردار است.

لیست دادگاه های ایلام

ساکنین شهر ایلام ممکن است با مشکلات مختلف حقوقی و قضایی مواجه شوند. اشخاص در این موقعیت باید در رابطه با دادگاه های ایلام و حیطه فعالیت آن ها اطلاعات جامع داشته باشند. شما می توانید شکایات مختلف خود را به عنوان مثال شکایت از نانوایی در دادگاه های ایلام مطرح کنید. در ادامه به معرفی این دادگاه ها، آدرس و فعالیت های آن ها خواهیم پرداخت.

لیست دادگاه های ایلام

1. دادگاه خانواده ایلام

یکی از مهمترین دادگاه های ایلام که در این شهر به فعالیت مشغول است، دادگاه خانواده است. این دادگاه صلاحیت رسیدگی به دعاوی حوزه خانوادگی را دارد. شما می توانید با بهترین وکیل خانواده در ایلام در رابطه با این موضوعات به مشورت بپردازید. از مهمترین دعاوی که می توان در این دادگاه به آن ها پرداخت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دعاوی ارث و وصیت
 • سرپرستی و قیومیت
 • مهریه
 • طلاق
 • نفقه
 • حضانت فرزندان

هدف از تشکیل این دادگاه برقراری صلح بین اعضای خانواده و حمایت از حقوق نهاد خانواده می باشد. پرسنل این دادگاه تمام تلاش خود را برای تحقق اهداف خود به کار می گیرند.

آدرس: ایلام، میدان کشوری، اول بلوار مدرس، مدرس 6، خیابان ولایت، جنب دبیرستان شاهد


2. دادگاه عمومی و انقلاب ایلام

یکی دیگر از دادگاه های ایلام، دادگاه عمومی و انقلاب آن می باشد که در این شهرستان دارای شعبات متعدد است. دعاوی زیر در این دادگاه مورد رسیدگی قرار می گیرند:

 • دعاوی توهین به مقام رهبری
 • مواد مخدر
 • پرونده های عمومی

پرسنل این دادگاه از تجربه و مهارت نسبتا بالایی برخوردار هستند و در قضاوت های خود عدالت و انصاف را سرلوحه خویش قرار می دهند. درصد بالایی از پرونده های عادلانه در این دادگاه اعتماد و رضایت مشتریان دادگاه را به خود جلب نموده اند.

آدرس: ایلام، میدان شهدا، خیابان عدالت، روبروی پارک ملت، مجتمع دادگاه های عمومی و انقلاب شهرستان ایلام


3. مجتمع قضایی هلیلان

مجتمع قضایی هلیلان از دیگر دادگاه های ایلام می باشد که امروزه به مردم این شهر خدمت رسانی می کند. در این دادگاه دعاوی حوزه های مختلف مورد رسیدگی و پیگیری قرار می گیرند. به منظور پیگیری سریع پرونده های مختلف در این دادگاه می توان با بهترین وکیل ایلام مشورت کرد. از مهمترین ویژگی های پرسنل این دادگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صداقت
 • عدالت
 • تلاش
 • عدالت خواهی
 • حمایت از مظلوم

آدرس: ایلام، هلیلان، شهر توحید، خیابان دادگستری، دادگاه عمومی بخش هلیلان

نحوه رسیدگی به پرونده ها در دادگاه های ایلام

رسیدگی و صدور حکم در دادگاه های ایلام نیازمند طی مراحل مختلف می باشد. در مرحله نخست باید دعوا را مطرح نمایید و دادخواست و شکواییه مربوطه را ثبت نمایید. در صورت حقوقی بودن موضوع مطرح شده، قاضی پس از انجام بررسی های مورد نیاز حکم نهایی را صادر خواهد کرد. اما اگر پرونده کیفری باشد ابتدا پرونده به دادسرا ارسال خواهد شد. پرونده مورد نظر در دادسرا مورد بررسی های اولیه قرار خواهد گرفت. در صورت وجود دلایل و مستندات کافی، کیفرخواست صادر شده همراه با پرونده به دادگاه ارسال خواهد شد. قاضی در دادگاه حکم مربوطه را در رابطه با پرونده صادر می کند.

همه پرونده ها در دادگاه ها دارای مراحل مختلفی در رسیدگی و صدور حکم هستند. در واقع در مرحله اول باید طرح دعوا صورت گرفته و دادخواست و شکوائیه مربوطه ثبت گردد. در صورتی که موضوع مطروحه حقوقی باشد به دادگاه حقوقی ارجاع شده و قاضی پس از بررسی های لازم، حکم را صادر می نماید. اگر برای اثبات جرم دلایل کافی وجود نداشته باشد، قرار منع تعقیب توسط دادستان صادر خواهد شد و در نهایت پرونده مختومه اعلام می گردد.

حیطه فعالیت دادگاه های ایلام

دادگاه های ایلام با توجه به صلاحیت خود در حیطه های مختلف فعالیت می کند. این دادگاه ها دارای حیطه های فعالیت مشخص هستند. ایلام مانند دیگر شهرها دادگاه های مختلف با صلاحیت های متفاوت دارد. دادگاه حقوقی یکی از دادگاه های فعال در این شهر می باشد که مسئول رسیدگی به پرونده ها و دعاوی حقوقی است. دادگاه های کیفری از دیگر دادگاه های این شهر است که صلاحیت رسیدگی و بررسی پرونده های کیفری را دارد.

برای بررسی مشکلات خانوادگی دادگاه های خاص تاسیس شده اند که با عنوان دادگاه های خانواده فعالیت می کنند. حل و فصل مشکلات خانوادگی همچون طلاق، حضانت فرزندان، استرداد جهیزیه؛ نفقه، مهریه و اجرت المثل در این دادگاه انجام می گیرند. از دیگر دادگاه های این شهر می توان به دادگاه عمومی و انقلاب آن اشاره کرد که مسئولیت رساندن پرونده ها به نتیجه را به عهده دارد. پرونده هایی که در این دادگاه مورد رسیدگی قرار می گیرند اغلب به قاچاق مواد مخدر، مصرف آن و توزیع این مواد، توهین به مقام معظم رهبری و مسائل سیاسی مربوط می باشند. از این رو می توان عنوان کرد هر دادگاه در حیطه مخصوص فعالیت می کند و دارای صلاحیت خاص خود می باشد. بهترین وکیل ایلام پرونده های مرجوع به این دادگاه را مورد پیگیری قرار می دهد.

مسئولین دادگاه های ایلام

در دستگاه های قضایی افراد زیادی مشغول به فعالیت می باشند و در راستای تامین اهداف این مجموعه اقدامات مختلفی انجام می دهند. قضات این مراجع مهمترین نقش را دادگاه ها به عهده دارند. قاضی با سواد حقوقی و تجربه خود ریاست دادگاه ها را به عهده دارد. کارمندان امور اداری زیادی نیز در دادگاه ها فعالیت می کنند. یکی از این افراد، مدیر دفتر دادگاه است که مسئول تنظیم پرونده ها می باشد و باید مقدمات دادرسی را فراهم نماید.

کلام آخر

دادگاه های ایلام با توجه به صلاحیت خود در زمینه خاص فعالیت می کنند. هر یک از دادگاه های خانواده، حقوقی، کیفری، نظامی و اطفال حوزه فعالیت مخصوص به خود را دارند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا