تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از تاکسی چگونه است؟ تاکسی اینترنتی تاکسی گذری⚖️【 آپدیت 1403 】

قبل از طرح شکایت از تاکسی باید این نکته را به خاطر داشته باشید که یکی از زحمت کش ترین اقشار جامعه ما، رانندگی تاکسی است که در قبال امکانات ناچیزی که در اختیار دارند خدمات گسترده ای به عموم مردم ارائه می دهند. رانندگان تاکسی مسئولیت ها و وظایف سنگین به عهده دارند اما در اکثر مواقع علیه آن ها انتقادات وسیع صورت می گیرند. گاهی اوقات شهروندان با بی انصافی شکایت خود را از آن ها مطرح می کنند. البته برخی از رانندگان تاکسی با مسافران رفتار مناسب ندارند و این امر باعث ایجاد اختلاف بین طرفین می شود و در نهایت کار به شکایت قانونی می کشد.

درگیری و اختلاف در تمام مشاغل و اصناف مختلف وجود دارند و این قضیه به شغل تاکسیرانی مربوط نمی باشد. یکی از رایج ترین وسایل نقلیه که در طول روز ممکن است با آن سر و کار داشته باشید، تاکسی درون شهری می باشد. در حقیقت بسیاری از امور روزانه ما در داخل شهر به تاکسی ها وابسته می باشد و بین مسافر و راننده باید تعامل مناسب وجود داشته باشد. در صورت مشاهده تخلف رانندگان تاکسی، مسافر می تواند موضوع موجود را از طریق مراجع قانونی و با کمک بهترین وکیل کرج پیگیری کند و اقدامات مورد نیاز را برای طرح این شکایت انجام دهد.

نحوه شکایت از تاکسی

طرح شکایت از تاکسی تا حد زیادی به اختیار مسافر بستگی دارد اما همواره توصیه می شود مسافر قبل از شکایت، اختلافات موجود را با راننده خاطی به صورت مسالمت آمیز حل و فصل کند. اگر تنها راهکار حل اختلاف موجود طرح شکایت باشد، مسافر باید اقدامات لازم را برای ثبت شکایت خود انجام دهد. در این شرایط بهتر است برای طرح این شکایت با بهترین وکیل حقوقی در کرج مشورت کنید. این شکایت علیه راننده مطرح می شود. در حقیقت مسافر از راننده تاکسی شکایت می کند. بر اساس تجارب به دست آمده حل مشکل تا حدی به صورت مسالمت آمیز امکان پذیر می باشد اما در هر حال طرح شکایت در این زمینه امری بدیهی است. برای آن که مسافر قادر به طرح شکایت از تاکسی باشد، ادله منطقی و قانع کننده باید ارائه داد. در غیر این صورت شکایت طرح شده توسط مراجع قانونی مورد رسیدگی قرار نخواهد گرفت.

نحوه شکایت از تاکسی

برای طرح این شکایت، سامانه های پیامکی مختلف تعیین شده و برای طرح شکایت می توان از آن ها استفاده کرد. این شکایت را می توان مانند شکایت مسافر از راننده اسنپ از طریق سامانه های مختلف پیگیری نمود. رسیدگی به شکایات در این زمینه ممکن است طولانی باشد و شاکی در این شرایط باید تا زمان اعلام نهایی، چند ماه انتظار بکشد. موضوعات و ادله طرح این شکایت بسیار گسترده هستند.

دلایل طرح این شکایت

تخلفات تاکسی به مجموعه ای از موضوعات محدود نمی باشد و در این زمینه عوامل مختلف بسیار زیادی دخیل هستند. آشنایی با این تخلفات باعث می شود اگر مسافر قصد طرح شکایت داشته باشد بتواند با دلیل و مدارک ادعای خود را اثبات کند. همواره توصیه می شود تا حد امکان مسافر از راننده تاکسی شکایت نکند و مشکلات را بدون مشکل و دردسر خاصی رفع کنند. اما اگاهی اوقات تنها راهکار حل مشکل پیگیری آن از طریق مراجع قانونی می باشد. علاوه بر دریافت کرایه بیشتر از مسافر، دلایل دیگر باعث طرح شکایت از تاکسی می شوند. آشنایی با این دلایل به موضوع طرح شکایت از راننده تاکسی کمک می کند. از مهمترین دلایل طرح این شکایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • واگذاری پروانه تاکسی خود به دیگری برای تاکسیرانی
 • خودداری از حمل مسافر بدون عذر موجه
 • عدم رضایت شئونات اسلامی و اجتماعی
 • ارتکاب جرم هنگام استفاده از تاکسی
 • عدم رعایت مقررات مربوط به حمل مسافر
 • عدم رعایت نرخ مصوب
 • عدم نصب کارت شناسایی راننده خودرو برای رویت مسافر
 • توقف در اماکن غیر مجاز برای سوار و پیاده کردن مسافر
 • حمل مسافر بیش از تعداد ظرفیت قانونی
 • عدم نصب برچسب کرایه یا نصب در محلی که باعث عدم رویت مسافر گردد.
 • استعمال دخانیات داخل خودرو

این تخلفات تنها بخشی از تخلفاتی می باشند که امکان بروز آن ها توسط راننده تاکسی وجود دارد. در صورت مشاهده تخلفات مزبور مسافر می تواند برای ثبت شکایت از راننده تاکسی اقدامات لازم را انجام دهد.

روش های مختلف طرح شکایت از تاکسی

برای طرح شکایت از تاکسی روش های مختلف بسیار زیادی وجود دارند که از رایج ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روش های شکایت از تاکسی

1. دفاتر تاکسی مستقر در شهرداری مناطق

طرح این شکایت شباهت بسیار زیادی به طرح شکایت مسامراجعه به دفاتر تاکسی مستقر در شهرداری مناطق یکی از روش های رایج طرح این شکایت می باشد. برای طرح شکایت از این روش باید به صورت حضوری به شهرداری منطقه خود مراجعه کرد و شکایت خود را به صورت کتبی اعلام نمود. برای طرح این شکایت روش های مختلف دیگر همچون استفاده از سامانه های پیامکی وجود دارند. طرح شکایت از طریق دفاتر تاکسی سریع تر به نتیجه می رسد از این رو مراجعه به شهرداری برای آن دسته از افرادی که در این زمینه عجله دارند، مناسب تر است.

2. سامانه پیامکی 30004246

استفاده از سامانه پیامکی 30004246 روش دیگر طرح این شکایت می باشد. برای طرح این شکایت می توان اقدامات مورد نیاز را از طریق این سامانه انجام داد. شماره پلاک تاکسی را باید در این روش به این سرشماره پیامک کرد تا شکایت ثبت گردد و اقدامات قانونی در این زمینه انجام گیرند. در رابطه با سرعت رسیدگی به این شکایات و مدت زمانی که شاکی باید انتظار بکشد اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. گزارش ثبت شده از شماره پلاک تاکسی توسط این سامانه ذخیره می شود و واحد مربوطه به این شکایت در زمان مناسب رسیدگی می کند.

3. سامانه تلفنی 1888

امکان ثبت این شکایت از طریق سامانه تلفنی 1888 نیز امکان پذیر می باشد. مسافر می تواند با این سامانه ارتباط تلفنی برقرار کند و شکایت خود را مطرح نماید. در این روش تخلف به صورت تلفنی توسط شاکی گزارش می شود و برای بررسی به واحد مربوطه مرجوع می شود تا اقدامات قانونی در این زمینه صورت گیرند.

کلام آخر

دلایل شکایت از تاکسی ممکن است دریافت کرایه بالا از مسافر و حمل مسافر بیش از ظرفیت قانونی باشد. در صورت بروز تخلف راننده تاکسی در حیطه کاری خود، می توان از طریق مراجعه به دفاتر تاکسیرانی شهرداری یا سامانه پیامکی شکایت خود را مطرح کرد. ثبت شکایت و رسیدگی به اعتراضات مردمی از تاکسی توسط مسافر توسط شهرداری مورد رسیدگی قرار می گیرد. شهروندان همچنین می توانند تخلفات راننده تاکسی و ثبت شکایت خود را با شماره گیری 18888 انجام دهند. در این زمینه بهتر است با وکیل آنلاین که در این زمینه تجربه دارد مشورت نمایید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا