تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت چند نفر از یک نفر چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

پس از وقوع جرم، امکان طرح شکایت علیه مجرم برای افراد وجود دارد. برای طرح شکایت قبل از هر چیز باید نسبت به تنظیم شکایت نامه یا شکواییه اقدامات لازم را انجام داد. شاکی باید با کمک بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران نسبت به تنظیم شکایت نامه اقدام کند و آن را به دادسرا یا دیگر مراجع قضایی ارائه دهد. در این شرایط ضابطین موظف به آغاز رسیدگی به پرونده هستند. گاهی اوقات ممکن است هنگام وقوع جرم تنها یک نفر آسیب ندیده باشد و چندین نفر به دلیل جرم صورت گرفته، آسیب و ضرر ببینند. در این شرایط می توان شکایت چند نفر از یک نفر را مطرح کرد.

نحوه طرح شکایت چند نفر از یک نفر

هر گاه چندین نفر از جرم صورت گرفته آسیب ببینند به این معناست که مجرم با ارتکاب جرم به چندین نفر آسیب زده است. زمانی که یکی از شاکی ها نسبت به تنظیم شکواییه و طرح شکایت چند نفر از یک نفر اقدام نماید، تعقیب مجرم و رسیدگی به پرونده جرم آغاز می گردد. در این شرایط توقف جرم با گذشت یک شاکی امکان پذیر نمی باشد و رسیدگی به جرم زمانی متوقف خواهد شد که تمام شاکی ها از شکایت خود گذشت نمایند. لازم به ذکر است که حق گذشت از شکایت در صورت فوت شاکی، به عهده ورثه ایشان می باشد. اگر همه وراث که حق گذشت به آن ها ارث رسیده است از شکایت خود صرف نظر کنند، رسیدگی به جرم متوقف می گردد.

نحوه شکایت چند نفر از یک نفر

وب سایت مستر وکیل بستری را فراهم کرده است تا متقاضیان طرح شکایت بتوانند تنظیم شکواییه به وکیل آنلاین این وب سایت بسپارند. این سامانه به افراد کمک خواهد کرد بدون نیاز به اخذ وکیل، شکواییه تنظیم شده مناسب با موضوع شکایت تحت نظر افراد متخصص و مجرب را دریافت نمایند. تنظیم شکواییه توسط متخصصان این وب سایت باعث می شود روند آیین دادرسی موضوع شکایت با سرعت بالاتری طی گردد. در این شرایط به ندرت افراد با مسائلی از قبیل رد شکواییه مواجه می شوند.

هزینه مورد نیاز شکایت چند نفر از یک نفر

هزینه مورد نیاز شکایت چند نفر از یک نفر به نحوه طرح شکایت وابسته می باشد. اگر تمام شاکی ها همزمان و از طریق یک شکواییه نسبت به طرح شکایت از یک نفر اقدام نمایند، تنها یک هزینه دادرسی باید پرداخت گردد. اما در صورت تمایل آن ها به طرح شکایت به صورت جداگانه، هزینه دادرسی باید به صورت مجزا پرداخت گردد. در صورت تمایل به کسب اطلاع از هزینه دادرسی طرح این شکایت می توان با کارشناسان وب سایت مستر وکیل مشورت نمود.

مرجع صالح طرح شکایت

اصولا شکواییه باید در دادسرا مطرح گردد از این رو برای تنظیم آن همچنین می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت نمود. برای طرح شکایت چند نفر از یک نفر، باید به دادسرایی که جرم در آن واقع شده مراجعه کرد و شکواییه را ارائه داد. لازم به ذکر است که در این رابطه چندین استثنا وجود دارد.

در صورت بروز چندین جرم مختلف توسط مجرم، شکواییه را می توان به دادسرایی ارائه داد که مهمترین جرم در آن رخ داده است. همچنین اگر متهم شرایط خاصی داشته باشد و نیاز به طرح شکایت از ایشان در دادگاه مخصوص وجود داشته باشد، مجرم طفل یا نوجوان باشد یا نظامی و روحانی باشد، شکواییه باید به دادسرای مخصوص ارائه شود.

نحوه تنظیم شکواییه برای طرح این شکایت

تنظیم شکواییه در 5 مرحله صورت می گیرد. در صورت تمایل به طرح شکایت چند نفر از یک نفر باید این مراحل را با دقت رعایت کرد. به خاطر داشته باشید که امکان بروز خطا در تنظیم شکواییه وجود دارد و بهترین راهکار بپردن تنظیم شکواییه به بهترین وکیل حقوقی در تهران می باشد. در صورت دریافت کمک از وب سایت مستر وکیل برای این منظور شکواییه شما تحت نظر افراد متخصص به بهترین نحو تنظیم خواهد شد.

مراحل شکایت چند نفر از یک نفر

1. تنظیم شکواییه

در نخستین بخش تنظیم شکواییه، شاکی باید اطلاعات هویتی خود و شخصی که قصد طرح شکایت علیه ایشان را دارد وارد نماید. ممکن است شاکی تمام یا برخی از اطلاعات هویتی متهم را در اختیار نداشته باشد. به عنوان مثال قصد طرح شکایت از شخصی که تلفن همراه شما را در خیابان دزدیده و اطلاعی از مشخصات و هویت ایشان ندارید را داشته باشید. گاهی ممکن است پلاک ماشینی که متهم سوار آن شده و فرار کرده را بدانید. در این حالت درج پلاک ماشین برای آغاز رسیدگی کافی است.

2. درج موضوع شکایت به صورت کامل و دقیق

در بخش دوم تنظیم شکواییه باید شاکی موضوع شکایت را به صورت دقیق و کامل درج نماید. باید به خاطر داشت که موضوع شکایت بهتر است در یک جمله، به صورت مختصر و مفید درج شود در غیر این صورت ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید.

3. درج زمان و مکان دقیق وقوع جرم

در مرحله سوم تنظیم شکواییه، شاکی یا شاکی ها باید اطلاعات زمان و مکان وقوع جرم را به صورت دقیق درج نمایند. در صورتی که شاکی زمان دقیق وقوع جرم را ندارد مشکلی به وجود نمی آید و می تواند تنها زمان حدودی آن را بیان کند. به خاطر داشته باشید که مکان وقوع جرم خلاف زمان آن، باید به صورت دقیق درج گردد و نمی توان آن را به صورت حدودی اعلام کرد. اهمیت تعیین مکان وقوع جرم زمانی مشخص می شود که مراجع قضایی دستور بررسی فیلم های دوربین مداربسته اطراف را می دهند.

4. نگارش شکایت در قالب نامه رسمی

متن شکایت شما باید با زبان ساده، رسمی و اداره نگارش شود. متن شکایت باید با ادای احترام به قاضی آغاز گردد. همچنین باید در پایان بخش توضیحات را امضا کنید و تاریخ آن را درج نمایید. دشوارترین و مهمترین بخش تنظیم شکواییه، نگارش آن در قالب رسمی می باشد. از این رو توصیه می شود این کار را به متخصصین وب سایت مستر وکیل بسپارید.

5. درج نکات تکمیلی شکواییه

شاکی یا شاکی ها باید در این قسمت، در خصوص میزان خسارت وارده از وقوع جرم صحبت کنند. ادله موجود برای وقوع جرم نیز باید در این بخش درج گردند. لازم به ذکر است که در این بخش باید از نگارش نکات و موارد زیادی خودداری نمود. توصیه می شود با درج تنها 2 یا 3 تذکر درج شکواییه را به اتمام برسانید. پایان این بخش باید حتما امضا شود و تاریخ آن درج گردد. شکواییه را بر خلاف دادخواست حقوقی باید روی برگه معمولی تنظیم نمود. البته متخصصان وب سایت مستر وکیل همواره توصیه می کنند شکایت خود را روی برگه های چاپی تنظیم نمایید.

کلام آخر

همانطور که هنگام بیماری به پزشک مراجعه می کنید، هنگام مواجهه با مشکل حقوقی نیز توصیه می شود از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران کمک بخواهید. مراجعه به وکیل روند دادرسی شکایت چند نفر از یک نفر را سرعت می بخشد و در دستیابی به نتایج مطلوب به شما کمک می کند.

3.5/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا