تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیطلاق

شکایت مهریه از طریق دادگاه چقدر زمان می‌برد؟⚖️【 آپدیت 1403 】

مهریه به میزان تعیین شده باید توسط مرد به زوجه پرداخت شود. بنا به دلایل مختلف ممکن است مرد از پرداخت مهریه به زوجه خودداری کند یا آن را به صورت کامل پرداخت نکند. زن در این حالت می تواند از طریق مراجع فانونی برای دریافت مهریه اقدام نماید. زوجه با طرح شکایت حقوقی می تواند مرد را مجبور به پرداخت مهریه نماید در غیر این صورت عواقب جبران ناپذیری در انتظار مرد خواهد بود. یکی از مراجع قضایی که می توان شکایت مهریه را در آن مطرح کرد دادگاه است. در ادامه با نحوه طرح شکایت مهریه از طریق دادگاه بیشتر آشنا خواهیم شد.

مراحل شکایت مهریه از طریق دادگاه

یکی از آثار مالی ازدواج مهریه است که مرد موظف به پرداخت آن می باشد. یکی از روش های مطالبه مهریه، اقدام از طریق مراجع دادگستری می باشد. برای مطالبه مهریه از این طریق می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در شیراز مشورت کرد. مطالبه مهریه از طریق دادگاه دارای آیین و تشریفات خاص خود می باشد که باید تمام مراحل قانونی آن توسط زوجه انجام گیرند. شکایت مهریه به نوعی دعوای مالی است و از این جهت باید تحت مقررات دعاوی مالی مطرح گردد. اگر زوج از پرداخت مهریه خودداری نماید، زن می تواند از طریق دادگاه حق و حقوق خود را مطالبه نماید. نخستین گام طرح شکایت مهریه از طریق دادگاه، ارائه دادخواست مربوط به مراجع قضایی صالح می باشد.

مراحل شکایت مهریه از طریق دادگاه

دادخواست مهریه باید در دفاتر الکترونیک قضایی ثبت گردد. در مرحله بعد پرونده شکایت به دادگاه صالح ارسال خواهد شد. برای تنظیم دادخواست باید تشریفات قانونی را رعایت کرد. در غیر این صورت شکایت توسط دادگاه رد خواهد شد. هنگام تنظیم دادخواست باید تمام نکات و قواعد موجود در قانون آیین دادرسی مدنی رعایت شوند. در صورت عدم در نظر گرفتن مقررات، مدیر دفتر دادگاه دادخواست را رد خواهد کرد و تمهیدات لازم در این زمینه باید مجدد اتخاذ گردند. دقت کنید که دادخواست باید با موضوع دعوا یعنی دریافت مهریه مربوط باشد.

پس از بررسی دادخواست توسط دادگاه به صورت کامل، در صورت عدم وجود مشکل خاص در این زمینه وقت دادرسی تعیین می شود. این زمان به طرفین اطلاع داده می شود. در وقت مشخص طرفین باید در دادگاه حاضر شوند. در نهایت رای نهایی صادر می شود و زوج مجبور به پرداخت مهریه می شود.

مرجع صالح رسیدگی به این شکایت

مطالبه مهریه از روش های مختلف همچون دادگاه خانواده، اداره ثبت و شورای حل اختلاف امکان پذیر می باشد. اگر مبلغ مهریه از 20 میلیون ریال کمتر باشد، بهتر است آن را از طریق شورای حل اختلاف مطالبه کرد. شورای حل اختلاف مشکلات موجود در رابطه با مهریه را بین زوجین به صورت مسالمت آمیز رفع می کند. در این حالت به اجرا گذاشتن مهریه از طریق مراجع قضایی نیاز نخواهید داشت.

امروزه اکثر خانم ها به منظور دریافت مهریه باید به اداره ثبت مراجعه نمایند و مراحل قانونی را طی کنند. اگر امکان وصول مهریه از طریق اداره ثبت بنا به دلایل مختلف امکان پذیر نباشد، پس از گذشت شش ماه زوجه قادر به مراجعه به دادگاه خانواده می باشد. در این شرایط می توان برای مطالبه مهریه با بهترین وکیل خانواده در شیراز مشورت کرد. مراجعه به اداره ثبت در حال حاضر بهترین راه مطابق با رویه قانونی مطالبه مهریه می باشد.

در صورت عدم وجود امکان دریافت مهریه از این روش، زوجه می تواند درخواست خود را از طریق دادگاه خانواده پیگیری نماید. در حقیقت شاکی علاوه بر توانایی مراجعه به دادگاه خانواده می تواند به صورت مستقیم به دوایر اجرای ثبت مراجعه کند و مهریه خود را مطالبه نماید.

زمان مورد نیاز برای پیگیری شکایت مهریه از طریق دادگاه

یکی از روش های قانونی مطالبه مهریه، دادگاه می باشد. به طور معمول مهریه هایی با مبالغ بالا از طریق دادگاه مطالبه می شوند. مطالبه مهریه از طریق دادگاه دارای مراحل قانونی مشخص است. طرح شکایت مهریه از طریق دادگاه اصولا اندکی زمان بر است و برای آن نمی توان مدت زمان مشخص در نظر گرفت. از زمان شکایت زوجه تا اعلام رای نهایی توسط دادگاه چندین ماه ممکن است طول بکشد. رسیدگی به پرونده های مربوط به مهریه در سال های اخیر نسبتا طولانی است. شاکی تا صدور رای نهایی از طریق دادگاه باید مدت زمانی را انتظار بکشد.

برخی از پرونده های مطالبه مهریه ممکن است در طول 1 تا 2 ماه به نتیجه برسند و رای نهایی در این بازه زمانی صادر خواهد شد. هنگام رسیدگی به پرونده های مهریه برخی عوامل ممکن است زمان مورد نیاز برای رسیدگی به آن را افزایش دهند. لازم به ذکر است که زمان مورد نیاز برای رسیدگی به این شکایات تا حد زیادی به نوع شکایت وابسته می باشد و ممکن است از حد معمول زودتر یا دیرتر به نتیجه برسند.

هزینه مورد نیاز برای طرح این شکایت

شکایت مهریه از طریق دادگاه مانند دیگر دعاوی حقوقی به پرداخت هزینه دادرسی نیاز دارد. این هزینه باید توسط شاکی پرداخت شود. رسیدگی به دعاوی حقوقی به پرداخت هزینه دادرسی نیاز دارد که مطالبه مهریه نیز از این قاعده مستثنی نیست. هزینه دادرسی این شکایت به نوع مهریه تعیین شده مربوط نمی باشد. مهریه هر چه باشد به ریال تبدیل خواهد شد و هزینه دادرسی نیز با توجه به قیمت به دست آمده باید توسط خانم پرداخت گردد.

هزینه شکایت مهریه از طریق دادگاه

هزینه دادرسی به طور معمول در ابتدای رسیدگی از خواهان دریافت می شود. اگر زوجه تحت شرایط مختلف امکان پرداخت این هزینه را نداشته باشد قادر به ارائه دادخواست اعسار می باشد. هزینه دادرسی مطالبه مهریه در مراحل مختلف شکایت متفاوت است و برای آن میزان مشخص در نظر گرفته شده است.

کلام آخر

مطالبه مهریه دارای اصول و روش های خاص خود می باشد و در این زمینه بهتر است با بهترین وکیل مهریه در شیراز مشورت کرد. یکی از روش های رایج مطالبه مهریه طرح شکایت مهریه از طریق دادگاه می باشد. اگر قصد شکایت از همسر خود بابت مطالبه مهریه را دارید مناسب ترین راهکار استفاده از خدمات و سرویس های متنوع وب سایت مستر وکیل می باشد. متخصصین این وب سایت می توانند در تمام مراحل این شکایت شما را راهنمایی کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا