تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت چک کیفری چگونه است؟ ⚖️【 آپدیت 1403 】

طرح شکایت در دادسرا و اعلام جرم تحت عنوان صدور چک بلامحل، یکی از روش های شکایت دارنده و ذینفع چک علیه صادرکننده می باشد. این نوع شکایت در اصطلاح عامیانه به عنوان شکایت چک کیفری شناخته می شود. به خاطر داشته باشید که طرح این شکایت همیشه مناسب ترین روش نیست و در رابطه با طرح شکایت کیفری یا حقوقی، اجرایی یا ثبتی با توجه به چک برگشت خورده باید یک روش مناسب انتخاب گردد. برای انتخاب مناسب ترین روش طرح شکایت مطالبه وجه چک، ایجاد فشار به صادرکننده چک برای پرداخت وجه قبل از هر اقدامی همواره توصیه می شود با بهترین وکیل شیراز مشورت نمایید. بهتر است وکیلی را انتخاب نمایید که در زمینه چک و دعاوی ناشی از اسناد تجاری تجربه کافی داشته باشد.

نحوه و مراحل طرح شکایت چک کیفری

شکایت چک کیفری یکی از رایج ترین پرونده ها در نظام قضایی محسوب می شود. در این نوع شکایت ابتدا شاکی باید نسبت به تنظیم شکواییه اقدام کرده و آن را به دادسرای عمومی و انقلاب ارائه دهد. برای این منظور می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در شیراز مشورت کرد. حبس و جزای نقدی از جمله مجازاتی هستند که قانونگذار در قانون صدور چک برای صادرکننده در نظر گرفته است. آشنایی با جزئیات این نوع شکایت، از حجم این پرونده ها تا حد قابل توجهی می کاهد.

نحوه شکایت چک کیفری

برگشت زدن چک

نخستین اقدام برای شروع مراحل شکایت چک کیفری برگشتی، مراجعه به بانک و در صورت عدم وجود یا کسری موجودی اخذ گواهی عدم پرداخت یا برگشت زدن چک می باشد. لازم به ذکر است که فردی که چک را برگشت می زند به عنوان ذینفع چک شناخته می شود و قادر به طرح این شکایت می باشد. دادسرای محل وقوع جرم و برگشت خوردن چک، مرجع صالح طرح شکایت چک کیفری می باشد. بدون توجه به این موضوع که وجه چک به چه کسی تعلق دارد، قانونگذار فردی را به عنوان ذینفع می شناسد که همراه با چک به بانک مراجعه کرده و طبق قانون گواهی عدم پرداخت را به نام خود دریافت می کند.

چک ممکن است بنا به دلایل مختلف و متعدد برگشت بخورد اما آیا با دلایل این امر آشنایی دارید؟

  • کسر یا فقدان موجودی
  • مغایرت امضاء
  • قلم خوردگی
  • مسدود شدن حساب

تنظیم شکواییه

مرحله دیگر طرح شکایت چک کیفری، تنظیم متن شکواییه می باشد. برای تنظیم این متن بهتر است به دانش خود اکتفا نکنید و با وکیل متخصص در حوزه حوزه چک و اسناد تجاری و دعاوی کیفری به مشورت بپردازید. بهترین وکیل کیفری در شیراز ممکن است در این شرایط به شما کمک کند. همواره توصیه می شود تا حد امکان برای طی مراحل وکیل بگیرید. در صورت عدم توانایی در اخذ وکیل بنا به دلایل مختلف توصیه می شود تحت نظر یک وکیل حرفه ای اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهید.

مراجعه به دفاتر خدمات قضایی

بانکی که برای برگشت چک به آن مراجعه می کنید ملاک تعیین دادگاه صالح برای طرح شکایت چک کیفری می باشد. اما با این وجود این شکایت را می توان در سراسر ایران و در دفاتر خدمات قضایی به راحتی ثبت کرد. طبق رای وحدت رویه هیئت عمومی در رابطه با سیستم یکپارچه بانک ها دیوان عالی کشور وجود دارد. این دیوان امکان مطالبه وجه چک و افتتاح حساب در شعبه های مختلف را فراهم ساخته است. دارنده چک می تواند با مراجعه به شعله های مختلف گواهی عدم پرداخت را صادر کند. این دیوان عنصر مادی جرم در محل چک یا گواهی عدم پرداخت را محقق کرده است. از این رو برای طرح این شکایت امکان مشاوره با بهترین وکیل دیوان عالی در شیراز نیز وجود دارد.

مراحل تحقیق و تعقیب جرم

صدور چک بلامحل همانند دیگر جرایم عمومی، مرحله تحقیق و تعقیب در دادسرا را به همراه دارد. دادسرا در رابطه با چک بلامحل ممکن است قرار جلب به دادرسیف قرار منع تعقیب یا موقوفی تعقیب را صادر نماید.

رسیدگی به پرونده در دادگاه

در صورت صدور رای مجرمیت یا جلب به دادرسی توسط قاضی دادسرا، پرونده برای تشخیص رسیدگی و ورود در مهایت و تعیین میزان مجازات به دادگاه صالح ارسال می گردد.

آیا امکان اعتراض به قرار منع یا توقیف تعقیب وجود دارد؟

اگر دلایل کافی برای انتساب اتهام به مجرم وجود نداشته باشد یا در رابطه با وقوع جرم از سوی متهم تردید وجود داشته باشد، مقام دادسرا قرار منع تعقیب را صادر می کند. درصورتی که حتی با وجود ادله کافی برای انتساب اتهام، قابلیت محاکمه و مجازات متهم وجود نداشته باشد، قرار موقوفی تعقیب صادر می شود. قرار موقوفی تعیب در صورت فوت متهم یا مجنون بودن ایشان صادر می گردد. لازم به ذکر است که امکان اعتراض به قرارهای منع و موقوفی تعقیب در رابطه با چک برگشتی از سوی شاکی وجود دارد.

اعتراض به رای این شکایت

نکات مهم شکایت چک کیفری

در رابطه با طرح شکایت چک کیفری باید نکات زیر در نظر گرفته شوند:

  • در صورت عدم مراجعه دارنده چک به بانک در طول 6 ماه پس از تاریخ صدور چک برای وصول آن یا عدم طرح شکایت در طول 6 ماه پس از تاریخ صدور گوهی عدم پرداخت، امکان طرح شکایت چک کیفری دیگر برای ایشان وجود نخواهد داشت.
  • شخصی که برای بار نخست چک را به بانک ارائه داده به عنوان دارنده چک محسوب می شود که حق طرح این شکایت را دارد. بانک ها به منظور تشخیص این موضوع موظف هستند بلافاصله پس از مراجعه دارنده چک، هویت کامل و دقیق ایشان را پشت چک همراه با تاریخ درج نمایند.
  • در صورتی که چک پس از بازگشت به نام شما انتقال یابد، حق شکایت کیفری را نخواهید داشت. انتقال قهری اگر در صورت فوت انجام گیرد امکان طرح این شکایت برای شما فراهم می شود.

کلام آخر

به منظور حفط اعتبار اسناد تجاری و کسب اطمینان تجار از وصول مطالبات در معاملات تجاری، قانونگذار باید تلاش کند تا این اسناد ضمانت اجرا را در نظر بگیرد و از دارنده آن ها حمایت نماید. طبق آخرین مقررات و تغییرات قانون صدور چک، طرح شکایت چک کیفری و مطالبه وجه آن از 4 طریق امکان پذیر است. شکایت صدور چک بلامحل، اقدامات حقوقی مطالبه وجه چک، اقدامات اجرایی و درخواست صدور اجراییه در اجرای احکام دادگستری و در نهایت درخواست صدور اجراییه در اداره اجرای ثبت این روش ها هستند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا