تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از دفاتر پیشخوان چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

طرح شکایت از دفاتر پیشخوان یکی از حقوق قانونی شهروندان می باشد و این موضوع هیچ مغایرتی با قانون ندارد. تمام مردم می توانند بنا به دلایل مختلف از جمله تخلف این دفاتر، رفتارهای غیر قانونی آن را گزارش دهند. مراجع ذی صلاح موظف به رسیدگی شکایات مطرح شده در این زمینه می باشند. سامانه هایی توسط مراجع قانونی در این زمینه طراحی شده اند تا مردم به راحتی بتوانند تخلفات موجود در حوزه دفاتر پیشخوان را گزارش دهند. این امر باعث خواهد شد رسیدگی به شکایات به بهترین نحو ممکن انجام گیرد. دریافت هزینه های بالا در ازای ارائه خدمات بیش از نرخ مصوب یکی از مهمترین تخلفات این دفاتر می باشد.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان کلیک کنید

نحوه شکایت از دفاتر پیشخوان

برای طرح شکایت از دفاتر پیشخوان باید دلایل مشخص و واضحی را ارائه دهید تا تخلف این مرکز به اثبات برسد. در صورتی که قصد طرح شکایت از این مراکز را داشته باشید باید دلایل و مدارک موجه در این زمینه به مراجع رسیدگی کننده ارائه شوند. وجود این دلایل و مدارک روند رسیدگی به پرونده شما را سرعت می بخشد. هر رفتاری را نمی توان به عنوان تخلفات دفاتر پیشخوان در نظر گرفت از این رو امکان طرح شکایت از این مراکز در تمامی زمینه ها وجود ندارد. در صورت ارائه دلایل موجه و قانع کننده بیانگر تخلفات موجود در دفاتر، شکایت شما مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

نحوه شکایت از دفاتر پیشخوان

 

دلایل شکایت از دفاتر پیشخوان

از مهمترین دلایل نارضایتی افراد از خدمات این دفاتر می توان به موارد زیر اشاره کرد. لازم به ذکر است که در صورت تداوم این مشکلات می توان این شکایت را مطرح کرد.

 • فروش سیم کارت با قیمت بیش از نرخ مصوب
 • اخذ هزینه بالا در ازای ارائه خدمات اینترنت ثابت خانگی
 • تخلف در زمینه خدمات پستی
 • عدم برخورد مناسب کارمندان مراکز
 • گزان فروشی
 • مفقود شدن محصول تحویل داده شده به منظور دریافت خدمات پستی

تمام این موارد به عنوان بخشی از دلایل شکایت از دفاتر پیشخوان محسوب می شوند. از این رو امکان طرح شکایت از این دفاتر بنا به دلایل مختلف دیگر برای افراد وجود دارد. خدمات دفاتر پیشخوان از جهات مختلف اهمیت بالایی دارند از این رو اجرای آن ها باید با حساسیت خاص انجام گیرند. در حقیقت کارکنان این مراکز بهترین عملکرد را باید در اجرای وظایف خود ارائه دهند تا از بروز مشکلات خاص پیشگیری شود.

اگر این مراکز در انجام وظایف خود کوتاهی کنند و وظایف خود را به درستی انجام ندهند، زمینه شکایت از دفاتر پیشخوان فراهم می شود. هر یک از این دلایل زمینه را برای طرح شکایت از این مراکز فراهم می سازند. شاکی برای اثبات ادعای خود باید دلایل و مستندات کافی را به مرجع رسیدگی کننده ارائه دهد. این دلایل برای اثبات تخلف این مراکز کافی می باشند. با استناد به این دلایل می توان شکایت خود را در مراجع قانونی مطرح کرد.

مراجع صالح طرح این شکایت

در صورت تمایل به طرح شکایت از دفاتر پیشخوان، باید آن را در مراجع صالح مطرح نمایید. مراجعه به مراجع رسیدگی کننده ذی صلاح مهمترین بخش طرح شکایت دعاوی مختلف می باشد. در صورت طرح شکایت خود در مراجعی که صلاحیت کافی ندارند، درخواست شما رد خواهد شد و امکان بررسی شکایت شما وجود نخواهد داشت. مراجع رسیدگی صالح مختص به گروه های شغلی مختلف وجود دارند که می توانند به تخلفات آن ها رسیدگی کنند. بدون شک برای دفاتر پیشخوان نیز مراجع مشخصی وجود دارند.

آشنایی با مرجع صالح رسیدگی به شکایت از دفاتر پیشخوان اهمیت قابل توجهی دارد زیرا باعث می شود شاکی شکایت خود را به راحتی در سازمان و ارگان مناسب ثبت کند. طبق نوع موضوع شکایت مراجع صالح برای رسیدگی به شکایت از این مراکز وجود دارند. از این رو تمامی موضوعات شکایت از این دفاتر را نمی توان در یک مرجع خاص مطرح کرد. به طور کلی می توان گفت شاکی می تواند با توجه به جهات مختلف شکایت خود از این دفاتر، شکایت خود را مطرح کند. در صورت مواجهه با مشکل در مراجعه به این دفاتر قبل از طرح شکایت بهتر است اختلافات موجود را به صورت مسالمت آمیز حل و فصل کنید. در صورت عدم رفع مشکل به صورت مسالمت آمیز در نهایت می توان شکایت خود را در مراجع قانونی مطرح کنید.

مراجع شکایت از دفاتر پیشخوان

انجمن صنفی دفاتر پیشخوان یکی از مراجع صالح رسیدگی به شکایت از دفاتر پیشخوان می باشد. شاکی این امکان را در اختیار دارد تا تخلف صورت گرفته مراکز پیشخوان را در این مراجع مطرح کند. این شکایت را می توان به صورت مستقیم مطرح کرد و این انجمن شکایت از این مراکز را به صورت قانونی بررسی می کند. تمام مراکز پیشخوان تحت نظر این مرجع فعالیت می کنند. در حقیقت این انجمن تمام امور و فعالیت های مراکز پیشخوان را با دقت بررسی می کند. تخلف جزئی این مراکز زمینه را برای طرح شکایت فراهم می سازد. برای طرح این شکایت می توان با بهترین وکیل کرج مشورت کرد.

سازمان تعزیرات و سامانه 124 از دیگر مراجع ذی صلاح رسیدگی به این شکایت هستند.

تنظیم شکایت نامه

وجود اختلاف بین دفاتر پیشخوان و مراجعه کنندگان امری بدیهی است و در بسیاری از حوزه های کاربردی امکان وقوع آن وجود دارد. ثبت شکایات و رسیدگی به اعتراضات مردم نسبت به نحوع عملکرد این مراکز توسط مراجع صالح مثل سازمان تعزیرات مورد رسیدگی قرار می گیرد. در صورت تمایل به طرح شکایت علیه این دفاتر باید ابتدا قادر به تنظیم شکایت نامه مربوط به مشکل موجود باشید. تنظیم شکایت نامه بدون رعایت اصول و مقررات مربوطه باعث می شود مراجع ذی صلاح آن به آن رسیدگی نکنند. در این زمینه می توان با بهترین وکیل حقوقی در کرج مشورت کرد.

کلام آخر

امکان بروز رفتار غیر قانونی و انجام تخلفات از سوی دفاتر پیشخوان وجود دارد و این حق برای شهروندان طبق قانون وجود دارد تا از مراجع ذی صلاح تقاضای رسیدگی به شکایات خود را داشته باشند. در صورت تمایل به طرح شکایت از دفاتر پیشخوان، راه حل مناسب برای شما استفاده از خدمات و سرویس های متنوع وب سایت مستر وکیل می باشد. وکلای این مجموعه راهنمایی های لازم را در تمام مراحل شکایت به شما ارائه می دهند. شما می توانید اطلاعات حقوقی مورد نیاز خود را از آن ها دریافت نمایید.

3.5/5 - (4 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

نظرات 13

 1. بدترین رفتار پیش خوان مرکزی خوزستان شهر اندیمشک داره یه مرد معتاد مفنگی چشم قرمز که خیلی رفتار پرخاشگرانه و بی ادبانه ای داره و به خانم ها اصلا احترام نمیذاره

 2. برا گرفتن سیمکارت رایتل طرح رایگان به دفتر خدمات پستی مراجعه کردم.بعد از انجام مراحل قانونی یه سیم با پوکه پلمپ بمن داد و گفت تا یکی دوساعت دیگه فعال میشه که قبلا بلافاصله دیدیم اینکار میشد رسیدم خونه پیامکی مبنی بر ثبت فلان سیمکارت به شماره ملی شما ثبت شد.وقتی چک کردم دیدم شماره که بمن داده نیست. پیامک نصفه بود بعد ده دقیقه نصف دیگه پیام رویت که باز فلان سیم به فلان شماره با شماره ملی شما ثبت شد این یکی شماره من بود.یعنی دوتا سیم به فاصله زمانیه ده دقه بنام من ثبت شد.وقتی به شماره دومی زنگ میزنم میزنه هدایت شد.طرف برا خودش بنام من زده برا خودش برداشته هدایتم زده .رفتم جواب میخام میگه الان میسوزونم میگم من سیمکارتمو میخام میگه 65 تومن بده بدم.میگم رایتل 18 تومن 20 تومن التماس میکنن رایگان میدن چرا سه برابر بدم .اونجا فعلا بیخیال شدم الان آیا این موضوع برا شکایت از اوپراتور اونجا کافیه؟

 3. لطفا مطالب راهنمایی شکایت ازخدمات دفاترپیشخوان عمومی دولت رادقیق وشفاف ذکرنمایید؟مطالب صفحه فوق بعنوان شکایت ازدفاتر پیشخوان دولت هیچ مطلبی قابل اعتناواعتمادنیست؟ مطالب فوق برای کاربران قابل فهم نیست؟همش جا بجایی و تکراری بازی باکلماته!!

  1. با سلام بنده در اوایل تیر ماه به دفتر خدمات ارتباطی در شهر مشهد واقع در معلم ۵۵برای تعویض شناسنامه با همسرم مراجعه کردیم و بی نهایت اذیت شدیم ،اول صبح رفتیم تا آخر وقت در دفتر معطل بودیم به دلیل اینکه گفتن سیستم ها قطع شده و روز بعد هم رفتیم دقیقا همین مشکل بود تا اینکه بعد دو روز آخر وقت وصل شده بود که همسرم مراجعه کرده بودن و کارهاشون و انجام دادن و بعد اومدن دنبال من که منو برای ثبت و امضا ببرن، بنده مراجعه کردم و مسئول باجه ی تعویض شناسنامه با برخورد خیلی بی ادبانه و تند با من شروع به بحث کردن که چرا اینقدر دیر اومدین که من هم در جواب گفتم بعد از دو روز این چه برخوردی هست که دارین واقعا ،حالا بعد از همه ی این مسائل بعد گذشت این همه مدت هنوز شناسنامه ی من نرسیده با اینکه برای صدور شناسنامه ی دخترم دو هفته بعد اقدام کردیم
   و همینطور دیگر اعضای خانواده هم یک ماه بعد از من اقدام کردن و شناسنامه ی همگی و همین‌طور شناسنامه ی همسرم قبل از رای ریاست جمهوری رسید اما شناسنامه ی من نرسیده الان هم هر چقدر تماس می گیرم یه جواب درست نمیدن باید چیکار کرد واقعا لطفاً جواب بدین ،چرا باید برای تعویض شناسنامه اینهمه اذیت شد ؟؟و اینهمه به شأن و شخصیت انسان توهین بشه چرا هیچکی پاسخ گو نیست چرا پرنسل به خودشون اجازه میدن به ارباب رجوع بی احترامی کنن چرا باید پرنسل اینقدر عصبی باشن؟؟

 4. سلام وقت بخیر
  دوستان چرا وقتی زیر ساخت ها مشکل دارند و به روز رسانی نشده به مردم اعلام میکنید برای تعویض شناسنامه مراجعه کنند و فقط تعداد انگشت شماری از دفاتر پیشخوان کار تعویض شناسنامه را انجام میدند
  وقت به من دادن برای 31تیر برم تعویض شناسنامه واقعا جای تاسف هست چرا برای مردم و وقتشون ارزش قائل نیستید.

 5. روز نهم اردیبهشت ۱۴۰۳ مراجعه کردم پیشخوان دولت تهران میدان خراسان خیابان طیب برای تعویض شناسنامه مسئول آنجا گفت باید ۸صبح اینجا باشی روز دهم ۸صبح مجددا مراجعه کردم گفتند از بالا دستور آمده انجام نمی‌دهیم ۲روز وقت من تلف شد چه کسی پاسخگو است؟

 6. سلام امروز هفت فروردین ۴۰۳به دفترپیشخوان فلکه اول جنب پیتزا زرین رفتم برای تعویض شناسنامه اصلا کارم راه نداختنندوبا بی اعتنایی بمن گفتنن خودتت برو سایت سهیم ثبت نام کن بعدرفتم پاساژ پارسیان واقعا ب نحواحسن کار را انجام دادنن واقعا ازشون ممنونم کاش دفاتر خنثی مثل فلکه اول تعطیل یا کادرورزیده تری مثل پاساژ پارسیان طبقه چهارم بگذارنن و مردم سرگردان نشوند

  1. به پیشخوان دولت چهارراه سرو سعادت آباد تهران مراجعه نکنین. برای خودتون میگم از بس بی مسئولیت و بی شخصیتن. رفتار نامناسب و بی ادبانه کارمندان و بویژه مسئول شعبه در محل زبانزده. واقعا بدترین شعبه که باهاش کار انجام دادم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا