تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از چاپخانه و دفاتر خدمات طراحی و چاپ چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

تخلفات موجود در حوزه نشر و چاپخانه های سطح شهر، با جرایم و حواشی نسبتا بالایی همراه می باشند. از جمله مجازات تخلفات چاپخانه ها و واحدهای وابسته به آن ها می توان به تعلیق از کار، حبس، جزای نقدی و لغو پروانه چاپخانه اشاره کرد. تخلفات و جرایم حوزه صنعت چاپ و نشر بسیار گستدره می باشند. از جمله این تخلفات می توان به چاپ غیر مجاز روی محصولات بسته بندی، چاپ کتاب های غیر مجاز و دیگر عناوین مجرمانه اشاره کرد. رشد صنعت چاپ دیجیتال در جهان باعث شده تا تخلفات این حوزه رنگ و بوی جدید بگیرند. بسیاری از مراجع همچون سازمان تعزیرات حکومتی و اتحادیه صنف چاپخانه داران موظف به رسیدگی به شکایت از چاپخانه و دفاتر خدمات طراحی و چاپ هستند.

مدارک مورد نیاز شکایت از چاپخانه و دفاتر خدمات طراحی و چاپ

برای طرح شکایت از چاپخانه و دفاتر خدمات طراحی و چاپ باید مدارک اثبات کننده تخلفات همچون قرارداد با چاپخانه دار یا دفتر طراحی، فاکتور رسمی و رسیدهای واریز وجه به لایحه تنظیمی و نوع دقیق خواسته پیوست گردد. این مدارک در نهایت باید برای اتحادیه، سازمان تعزیرات یا مراجع قضایی ارسال شوند. در طرح شکایات و ادعاهای مختلف می توان از تمام مدارک و مستندات اثبات کننده حقانیت استفاده کرد. در صورت نیاز این مدارک باید به مراجع صالح رسیدگی به این شکایات ارائه شوند. این مدارک و مستندات باید همراه لایحه دفاعیه به پرونده پیوست شوند.

مدارک مورد نیاز شکایت از چاپخانه و دفاتر خدمات طراحی و چاپ

لازم به ذکر است که طبق قانون، برای اثبات دعاوی مختلف می توان از سند، اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. علم و آگاهی قاضی و کارشناس رسیدگی کننده در پرونده ها تاثیر قابل توجهی دارند.

زمان مورد نیاز برای شکایت از چاپخانه و دفاتر خدمات طراحی و چاپ

با توجه به اوضاع نامطلوب اقتصادی کشور به صورت مکرر شاهد طرح شکایات متعدد از اصناف مختلف می باشیم. حجم زیادی از این شکایات در سازمان تعزیرات و اتحادیه اصناف و دادگاه ها هر روزه ثبت می شوند و مورد پیگیری قرار می گیرند. از این رو می توان عنوان کرد تخمین زمان آغاز و اتمام شکایت، متناسب با موضوع شکایت به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است. کارشناسی های متعدد در این مراحل زمان مورد نیاز برای پیگیری این شکایات را افزایش می دهد.

حتی ماهرترین وکیل مشهد با توجه به پیچیدگی های امور قضایی از اعلام زمان نهایی پایان کار خودداری می کنند. بدون شک کارشناسان و وکلای فعال در حوزه شکایات صنفی، با توجه به تجربه خود در پیگیری و انجام پرونده های مختلف، می توانند بهترین و سریع ترین مسیر را به شما نشان دهند.

روش های مختلف طرح این شکایت

برای طرح این شکایت روش های مختلف بسیار زیادی وجود دارند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روش های طرح شکایت از چاپخانه و دفاتر خدمات طراحی و چاپ

1. سامانه ثبت شکایت مردمی

یکی از روش های رایج طرح شکایت از چاپخانه و دفاتر خدمات طراحی و چاپ مراجعه به سامانه ثبت شکایات مردمی می باشد. این روش به راحتی در دسترس عموم مردم قرار دارد. بسیاری از متضررین تخلفات و جرایم صنف چاپ و نشر ترجیح می دهند شخصا وارد عمل شوند و به عنوان شاکی خصوصی موضوع شکایت از صنف خاطی را به صورت مستقل پیگیری نمایند.

در این شرایط چندین روش پیش روی شما وجود دارد و با توجه به شرایط خود می توانید یکی از آن ها را انتخاب نمایید و شکایت خود تا دستیابی به نتیجه را از طریق مرجع مورد نظر پیگیری نمایید.همواره توصیه می شود از تخلفات به سادگی عبور نکنید. پیگیری تخلف تا دستیابی به نتیجه، در جامعه و اصناف مختلف تاثیرات مطلوب دارد.

2. سازمان نظام صنفی کشور

در صورت مشاهده تخلفات چاپخانه ها، می توان شخصا یا با دریافت کمک از بهترین وکیل حقوقی در مشهد متخصص در امور صنفی به سازمان مورد نظر مراجعه کرد. پس از ارائه مدارک و مستندات از تخلفات چاپخانه متخلف به مرجع صالح، می توان شکایات خود را از طریق دایره پیگیری شکایات تا هنگام دستیابی به نتایج مطلوب پرونده را به صورت جدی مورد پیگیری قرار داد. در حال حاضر طرح این شکایت از طریق سایت ها و سامانه های الکترونیکی ثبت و پیگیری می شوند و به حضور فیزیکی نیاز ندارند.

فاکتورهای خرید محصولات چاپی، قرارداد چاپ و نشر و فیش واریزی به حساب چاپخانه دار از مهمترین مدارکی هستند که می توان آن ها را به مرجع صالح رسیدگی به شکایات ارسال کرد. بازرسان ویژه اتحادیه چاپخانه داران باید در طول 10 روز کاری از زمان ثبت شکایت موضوع را توسط کارشناسان مورد پیگیری قرار دهند و موضوع را به صورت دقیق مورد کارشناسی قرار دهند.

در صورت بروز تخلف از سوی چاپخانه، میزان تخلف به اتحادیه و شاکی به صورت مشخص اعلام خواهد شد. پس از اخطار به چاپخانه دار در صورت عدم اعتراض به تصمیم کارشناس اگر رای کارشناس به بروز تخلف از سوی چاپخانه دار یا دفتر طراحی و چاپ باشد، فروشنده موظف است ایرادات کاری را رفع نماید یا مبلغ مورد نظر را به حساب مشتری عودت دهد. رضایت کامل شاکی باید جلب شود و موضوع حل و فصل شود. اتحادیه صنف چاپخانه داران در غیر این صورت موظف است مراتب را به منظور اخذ تصمیم نهایی به مراجع بالاتر ارجاع دهد.

3. مراجع قضایی کشور

طبق قانون، سازمان تعزیرات حکومتی موظف به رسیدگی به تخلفات اصناف کشور می باشد. اما این سازمان را نمی توان به عنوان مرجع قضایی محسوب کرد. متضررین این تخلفات و جرایم می توانند از طریق محاکم دادگستری نسبت به دادخواهی و طرح شکایت اقدامات لازم را انجام دهند. در این شرایط می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در مشهد در این رابطه مشورت کرد. برخی تخلفات و جرایم این صنوف جنبه عمومی دارند و با پیگیری شاکی خصوصی یا اعلام جرم از سوی دادستان در دادسرا محل وقوع جرم، مورد پیگیری قضایی قرار می گیرند.

کلام آخر

اکثر مشکلات موجود در مراجع حل اختلاف اصناف و دادگاه های عمومی و عدم موفقیت در طرح شکایت از چاپخانه و دفاتر خدمات طراحی و چاپ، به دلیل کم توجهی به قوانین و اصول صحیح تنظیم دادخواست مربوط می باشند. در این زمینه یا موارد مشابه بهتر است با وکیل آنلاین که در این زمینه تخصص دارد مشورت کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا