تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از شهرداری چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

یکی از نهادهای دولتی که درخواست های زیادی از جانب مردم برای طرح شکایت علیه آن مطرح می شود، شهرداری می باشد. برای شکایت از شهرداری قانونگذار روش های مختلف بسیار زیادی پیش بینی کرده است. لازم به ذکر است که رسیدگی به دعاوی علیه تصمیمات حاکمیت دولت، ماموران دولتی و شهرداری ها به عهده دیوان عدالت اداری می باشد. از این رو برای طرح این شکایات می توان با بهترین وکیل دیوان عدالت اداری در تهران مشورت کرد و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمود. دفتر اصلی دیوان عدالت اداری در تهران قرار دارد و برای دسترسی راحت مردم به خدمات این دیوان، در محل دادگستری مراکز استان ها دفاتر دیوان تاسیس شده اند.

دلایل شکایت از شهرداری

شهرداری از لحاظ قانونی وظایف خاصی را به عهده دارد. در صورت تخطی شهرداری از انجام وظایف خود و تحمیل خسارت مالی و جانی به فرد می توان شکایت از شهرداری را مطرح کرد. بنا به دلایل مختلف می توان شکایت از شهرداری را مطرح کرد. به عنوان مثال یکی از دلایل طرح این شکایت تصاحب غیر قانونی ملک و زمین شما با هدف عریض کردن خیابان ها می باشد. اخذ عوارض شهرداری از دیگر وظایف شهرداری محسوب می شود که شورای شهر باید میزان آن را تعیین کند. شهرداری گاهی ممکن است از مقدار عوارض دریافتی خود تخطی کند و پول بیشتری از افراد دریافت کند. در این شرایط نیز شرایط برای طرح شکایت فراهم می شود.

دلایل شکایت از شهرداری

قوانین شکایت از شهرداری

نکته ای که از نظر قانونگذار در رابطه با طرح شکایت از شهرداری از اهمیت ویژه برخوردار است، توجه به موضوع شکایت از شهرداری است که ممکن است مربوط به اقدامات تصدی یا حاکمیتی باشد. طبق قانون مدیریت خدمات کشور، اعمال حکومتی آن دسته از اعمال و اقدامات هستند که نهادهای حاکمیتی قادر به انجام آن می باشند. دیگر اشخاص حقیقی قادر به انجام این اقدامات نیستند. اقدامات تصدی آن دسته از اقداماتی هستند که بین اشخاص حقیقی و حقوقی تفاوت ایجاد نمی کنند. تمام افراد قادر به انجام آن می باشند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عریض سازی خیابان
 • گرفتن عوارض شهرداری

مراجع صالح رسیدگی به شکایت

اگر شهرداری در اعمال تصدی تخلف کند و از این طریق به شما خسارت وارد کند، در این شرایط با توجه به موضوع شکایت می توان به دادگاه عمومی حقوقی یا کیفری مراجعه کرد و شکایت خود را مطرح کرد. در این شرایط می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران برای طرح شکایت مشورت کرد و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت کرد. اگر شهرداری مرتکب تخلف در اعمال حاکمیتی همچون تخلف و تضییع حقوق دیگران شود، در این شرایط باید به اداره حقوقی شهرداری مراجعه نمایید و شکایت خود را ثبت نمایید.

مراجع رسیدگی به شکایت از شهرداری

1. دادگاه

بنا به دلایل مختلف ممکن است شکایت از شهرداری مطرح گردد. به طور کلی می توان گفت شکایت از شهرداری ممکن است به صورت حقوقی یا کیفری مطرح گردد.

 • شکایت حقوقی به مواردی مربوط است که جرم محسوب نمی شوند و دارای جنبه حقوقی هستند. از جمله این موارد می توان به دعاوی مطالبه خسارت، الزام برخی امور همچون تنظیم سند رسمی، مطالبه اجاره بها و اجرت المثل اشاره کرد.
 • شکایت کیفری از شهرداری به مواردی مربوط می باشد که به موجب قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می شوند. از جمله این موارد می توان به درگیری فیزیکی، ضرب و شتم، تصرف عدوانی، تخریب اموال و غیره که جرم محسوب می شوند اشاره کرد.

بر اساس این تقسیم بندی ها مرجع رسیدگی نیز متفاوت است. برای ثبت شکایت کیفری علیه شهرداری می توان به مراجع قضایی کیفری صالح مراجعه نمود.

دیوان عدالت اداری

این مرجع قادر به رسیدگی به موارد زیر می باشد:

 • شکایات، تظلمات و اعتراضات اشخاص حقیقی یا حقوقی از تصمیمات و اقدامات واحدهای دولتی از جمله وزارتخانه ها، سازمان ها، موسسات و شرکت های دولتی، شهرداری ها و سازمان تامین اجتماعی. تشکیلات و نهادهای انقلابی و موسسه های وابسته به آن ها. همچنین این دیوان صلاحیت رسیدگی به تصمیمات و اقدامات ماموران واحدهای مذکور در امور راجع به وظایف آن ها را دارد.
 • رسیدگی به اعتراضات و شکایات از تصمیمات قطعی و آراء هیات های رسیدگی به تخلفات اداری و کمیسیون هایی همچون کمیسیون های مالیاتی، هیات حل اختلاف کارگر و کارفرما
 • رسیدگی به شکایات قضات و شاملان قانون مدیریت خدمات کشوری و دیگر مستخدمان واحدها و موسسات مذکور در بند1، مستخدمان موسسات که شمول این قانون نسبت به آن ها نیازمند ذکر نام است. مواردی از قبیل لشکری و کشوری از نظر تضییع حقوق استخدامی

دیوان عدالت اداری در تهران واقع شده است. از لحاظ قانونی برای تسهیل در دسترس قرار گرفتن خدمات این دیوان، دفاتر اداری آن در محل دادگستری یا دفاتر بازرسی کل کشور در مراکز استان ها تاسیس شده اند. وظایف این دفاتر شامل موارد زیر می باشند:

 • راهنمایی و هدایت مراجعان
 • پذیرش و ثبت دادخواست ها و درخواست های شاکی
 • ابلاغ نسخه دوم شکایت یا رای صادره از سوی دیوان در حوزه دفتر مربوطه. این شکایات یا آراء ممکن است از طریق نمابر، پست الکترونیک یا دیگر شیوه ها به دیوان عدالت اداری کشور ارسال شده باشند.
 • انجام دستورات واجد اجرای احکام دیوان در حوزه مربوط به دفتر مورد نظر

هزینه طرح شکایت

شکایت از شهرداری مانند دیگر شکایات نیازمند پرداخت هزینه می باشد. میزان هزینه شکایت از شهرداری در قانون تشکیل دیوان عدالت اداری طبق ماده 19 تعیین شده است. به منظور کسب اطلاع دقیق از هزینه شکایت از شهرداری می توان به جدول تعرفه های خدمات قضایی که سالانه توسط سازمان برنامه و بودجه مشخص می گردد مراجعه نمایید.

کلام آخر

سازمان های دولتی و غیر دولتی همچون شهرداری ها نفوذ و قدرت بالایی دارند و دعاوی و شکایت از شهرداری را می توانند با استفاده از مدارک و مستندات قوی رد کنند. از این رو اگر قصد شکایت از این نهاد را دارید توصیه می شود از بهترین وکیل تهران که به مباحث حقوقی تسلط کامل دارند کمک بگیرید. یک وکیل باتجربه در این حوزه می تواند با استدلال و جمع آوری مدارک قوی شکایت شما را اثبات نماید. همچنین وکیل می تواند قاضی را متقاعد سازد که رای را به نفع شما صادر کند. برای متقاعد سازی قاضی نسبت به تضییع حق خود به استدلال و دفاع محکم نیاز خواهید داشت که وکیل می تواند در این مسیر به شما کمک کند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا